סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2018 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פסטיבל קולנוע הודי בסינמטקים
 

 
 
סרטים של הקולנוע ההודי העכשווי וקלאסיקה אחת יוקרנו בתל-אביב, בחיפה, בירושלים ובראש פינה


פסטיבל קולנוע הודי יתקיים בסינמטקים של תל-אביב, חיפה ירושלים וראש פינה בין התאריכים 26-7 בדצמבר 2009 בשיתוף עם שגרירות הודו בישראל.

הפסטיבל ייפתח בתל אביב עם הקרנת הסרט "יום רביעי השחור". השחקן הראשי של הסרט, אנופם קר, יהיה אורח הסינמטקים יחד עם מר אמול פלקאר, במאי הסרט "היתום".

 אנופם קר הוא אחד השחקנים המפורסמים והוותיקים בקולנוע דובר ההינדי בהודו. הוא זכה בפרס המבקרים על תפקידו בסרט הבוליוודי "DADDY" והן בפרס השחקן הטוב בפסטיבל קראצ`י. בעולם הוא מוכר מתפקידיו בסרטים הבינלאומיים "שחקי אותה בקהאם", "כלה ודעה קדומה" ו"אדונית התבלינים".

אמול פלקאר הוא שחקן ידוע משנות השבעים, שבשנים האחרונות מביים סרטים בשפות המראתי וההינדי. הוא זכה בפרס השחקן הטוב בהודו על סרטו Gol Maal. פלקאר מוכר בזכות סגנון משחקו המעודן והנטורליסטי המהווה ניגוד לסגנון המשחק המוחצן והמלודרמטי הנהוג בבוליווד.

הפסטיבל יכלול ברובו סרטים מהשנים האחרונות לצד סרט קלאסי אחד, "ההימור" של הבמאי גורו דאט (1951) שמהווה הקדמה לרטרוספקטיבה לבמאי זה שתתקיים בסינמטקים בינואר 2010. למעט הסרט "היתום" בשפת המראתי כל הסרטים דוברי הינדי.

במיוחד לרגל הפסטיבל כל הסרטים מתורגמים לעברית באדיבות חברת שי מושן פיקצ`רס.

 רשימת  הסרטים:

כוכבים על האדמה (הודו 2007)

בימוי: אמיר חאן. משחק: אמיר חאן, דרשיל ספארי, טיסקה צ`ופרה

סרטו הראשון כבמאי של כוכב הענק הבוליוודי אמיר חאן. הסרט מרוחק מאוד הנוסחאות של בוליווד (ועדיין כולל מוזיקה שמהווה חלק אינטגרלי מהעולם של הסרט) ומטפל בנושא מפתיע ושונה. אישאן הוא ילד דיסלקטי בן 8 שאביו הקפדן ומוריו אינם מסוגלים להבין אותו. דיסלקציה ולקויי למידה אחרים אולי מוכרים בישראל ובמדינות המערב, אבל בהודו שבה הזכות ללימודים היא מותרות, ילד שלא לומד נושא אות קין לכל חייו.

אישאן מועבר לפנימייה כדי להכניס בו קצת משמעת. שם, למזלו, בין שלל ההתנכלויות מצד הסגל והילדים, הוא פוגש גם במורה לאמנות שמבין בליבו ועוזר לו למצוא את עצמו. המורה מגולם על ידי אמיר חאן. הבימוי של חאן משלב נגיעות של אנימציה לבריאת עולמו הפנימי של אישאן יוצר סרט שהוא בין מסמך אנושי-חברתי לאגדה.  (156 דקות, הינדי ואנגלית, תרגום לעברית).

תאגיד (הודו 2006)

בימוי: מדהור בהנדארקר. משחק: ביפאשה באסו, קיי קיי מנון, ראג` באבאר


סקס, אהבה, משפחה וחברים – הכל נזרק לפח למען התשוקה לכסף, לתהילה ולכוח בעולם התאגידים.  סרטו של מדהור בהנדארקר הוא דרמה חסרת רחמים על מאחורי הקלעים של עולם העסקים של הודו (והעולם בכלל). שני תאגידים יוצאים למלחמה ביניהם על השליטה בענף המשקאות הקלים. דהרש מרוואה בעלים של חברה אחת, לא בוחל בעסקאות מלוכלכות, בעוד וינאי סנגל, מנהל של החברה השנייה מגייס אשת קריירה חסרת מעצורים (ביפאשה באסו היפהפייה) כדי לארגן את מתקפת הנגד. ככל שהמאבק נמשך נחשפים רמאות, בגידה, מניפולציות וחוסר מוסריות. למרות התפניות הרבות בעלילה והקצב המסחרר הסרט שומר על בהירות וקלילות לכל אורכו. (142 דקות, הינדי ואנגלית, תרגום לעברית).

יום רביעי השחור (הודו 2008)

בימוי: ניראג` פאנדיי. משחק: אנופאם קר, נסרודין שאה,  דיפל שאו

מותחן פעולה בעל קצב מסחרר. העלילה מתרחשת ביום רביעי אחד במהלך מספר שעות. מפקד המשטרה של מומבאי מקבל הודעה ממטלפן אלמוני על כך שהוטמנו פצצות ברחבי העיר. אם תוך מספר שעות לא ישוחררו מהכלא  ארבעה טרוריסטים מוסלמים, הפצצות יופעלו. המפקד יוצא במרוץ נגד  השעון לאתר את הטרוריסט המסוכן ואת הפצצות. הסרט היה ללהיט בהודו מספר חודשים לפני שמומבאי הותקפה במציאות על ידי  טרוריסטים בנובמבר שעבר ובדיעבד הפך לסרט נבואי. הסרט עלול לעורר אי נוחות מסוימת לאור הדעות הפופוליסטיות שמשמשות למצעו האידיאולוגי, אבל אי אפשר לקחת מהבמאי ניראג` פאנדיי את יכולות הבימוי הוירטואוזיות שמופגנות בכל רגע בסרט. (104 דקות, הינדי ואנגלית, תרגום לעברית).

יחי הרוק (הודו 2008)

בימוי: אבהישק קאפור. משחק: פרחאן אחטאר, ארג`ון רמפל, לוק קני, פוראב קוהלי

סיפורם של ארבעה חברים המקימים תוך כדי הלימודים בקולג` להקת רוק בשם "מאג`יק". על  עלייתה ונפילתה של הלהקה ועל  ניסיון הקאמבק עשור אחרי הפירוק. האחד בינתיים הפך לבנקאי מצליח, השני מלמד גיטרה לילדים, השלישי עובד בחנות התכשיטים של הוריו והרביעי מלחין פרסומות. כמו תמיד בסרטים מעין אלה מדובר בסיפור שבמרכזו חברות ונאמנות. מה ששונה במקרה של "יחי הרוק" היא העובדה שהוא מתרחש בהודו, שכן מוזיקת הרוק היא שולית מאוד בתרבות ההודית. (145 דקות, הינדי ואנגלית, תרגום לעברית).

היתום (הודו 2003)

בימוי: אמול פולקאר. משחק: סונלי בנדרה, אנאנט נאג, דפטי נבאל

אגדה למבוגרים המתרחשת בשרווסטי בירתה של ממלכת מאלה במאה ה-10. המלך של מאלה הוא אימפוטנט שאינו יכול להפרות את אשתו, המלכה שילוואטי. על מנת שיהיה יורש לממלכה נבחר גבר ללילה אחד שבו יכניס את המלכה להריון. בעוד ההוראה היבשה למלכה היא להרות ולייצר יורש, קורה משהו בלתי צפוי. המלכה נהנית מהאקט המיני. הדרישה שלה לחזור על הפעילות הלילית מסבכת את העלילה. הבמאי אמול פולקאר הוא שחקן ובמאי היוצר הן בשפת המראתי (השפה הרביעית בכמות הדוברים בהודו) והן בשפת ההינדי. את קריירת הבימוי התחיל בשנות השמונים וסרטיו נחשבים לסרטים אמנותיים ושונים מהזרם המרכזי של הקולנוע ההודי, ומטפלים בנושאים שנמנעים לעסוק בהם בבוליווד, כגון מיניות האישה. (90 דקות, מראתי, תרגום לעברית ואנגלית).

ההימור (הודו 1951)

בימוי: גורו דאט. משחק: דב אננד, ג`יטה באלי, קלפנה קרטיק

בסוף חודש ינואר הסינמטקים יקיימו רטרוספקטיבה לאחד הבמאים החובים של הקולנוע ההודי הקלאסי גורו דאט. דאט, שהיה שחקן, במאי ומפיק, נחשב לאחד מגדולי הבמאים של תור הזהב של בוליווד בשנות החמישים, אך הספיק ליצור מעט סרטים עד שהתאבד בגיל 39 בתחילת שנות השישים. סיפור חייו יכול היה להזין סדרה של סרטים בוליוודיים קורעי לב.

"ההימור" הוא סרטו הראשון ומהווה "טעימה" לקראת הרטרוספקטיבה הקרובה. הסרט נוצר בעקבות ברית שכרתו שני אמנים – גורו דאט והשחקן דב אננד – בצעירותם: מי שיהיה  לכוכב קודם יעזור לשני להשתלב בתעשייה. אננד, שהפך בתחילת שנות החמישים לכוכב בוליוודי, קיים את הבטחתו והפיק את הסרט בתנאי שדאט יביים אותו.

הסרט, שהושפע מפילם-נואר, זכה להצלחה ביקורתית ומסחרית אדירה. זהו סיפורו של מאדאן, צעיר המטפל באחותו הצעירה החולה. הגיבור הוא גבר שרמנטי שיש לו את מתת המזל, אותו הוא מנצל להימורים במקומות מפוקפקים ברחבי העיר. בעליו של מועדון לילה המשמש כיסוי לרשת הימורים לא חוקית, מזמין אותו לעבוד עבורו, כדי לשמש פיתיון לאנשי עסקים עשירים, על מנת לגרוף את כספם. במקביל הוא מתאהב ברופאה צעירה, בתו של מיליונר. אהבה הנדונה לכישלון בגלל הבדלי המעמדות ביניהם. מאדאן מקריב את כבודו ומהמר על חייו ועל אהבתו על מנת לממן את הטיפול הרפואי של אחותו. (143 דקות, הינדי, תרגום לאנגלית ועברית). 
 

למידע נוסף  - באתר השגרירות ההודית בישראל30/11/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע