סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פסטיבל מוקומנטה הראשון בישראל
 

 
 
מיני פסטיבל בינ"ל לסרטים מוקומנטריים הראשון בישראל ייפתח במגדל דוד בירושלים


ה"מוקומנטה" – מיני פסטיבל בינלאומי לסרטים מוקומנטריים  הראשון בישראל ייפתח ב-1 בנובמבר ויימשך עד ל- 26 בנובמבר 2011 , במגדל דוד  בירושלים, במסגרת  פרויקט "מנופים".

המנהל האמנותי של המוקומנטה הוא הבמאי עידן זעירא, שיציג את סרטו החדש "פלנטה אחרת" (2011) בערב פתיחת הפסטיבל.

הרעיון ל"מוקומנטה"  נולד מתוך  התערוכה  "סובנירים", שאוצר מיכאל קסוס גדליוביץ במוזיאון מגדל דוד. התערוכה עוסקת באפשרויות האינסופיות של הסיפור ההיסטורי, "האמיתי" דרך  הופעתו בתחומי אמנות שונים (וידאו-ארט, ציור, פיסול, קולנוע וכו').

הז'אנר המוקומנטרי עוסק בקולנוע המתעתע בין מציאות ובדיון. ה"מוקומנטה" הראשונה בירושלים מתקיימת בעקבות גל חדש ומתפתח של עשייה קולנועית מוקומנטרית ברחבי העולם.    

ה"מוקומנטה" באה לתת במה ייחודית לז'אנר ולפתח שיח קולנועי אמנותי סביב ההגדרות של אמת ובדיה.

הקרנות הסרטים יתקיימו במוזיאון מגדל דוד בימי שלישי במהלך חודש נובמבר 2011. במסגרת הפסטיבל יוקרנו סרטים חדשים וישנים שעוסקים בז'אנר, ויתקיימו מפגשים עם יוצרים ואנשי קולנוע שיקיימו דיונים והרצאות בנושא.

הסרטים החדשים שיוקרנו ב"מוקומנטה" ישתתפו בתחרות הנערכת במסגרת המיני-פסטיבל. צוות שופטים מיוחד יבחר בסרט הזוכה ויעניק ליוצריו מענק הוקרה בסך 1000 דולר באירוע הנעילה שיתקיים ב-26 בנובמבר במוזיאון מגדל דוד.

סובינירים-01.jpg
דימוי של ראג' איברהים ג'יאהר מתוך "סובינירים"

סרטים נבחרים:

הסרט "פלנטה אחרת" (2011) של הבמאי עידן זעירא בהפקתו של יורם כסלו שיתחרה בשבוע הקרוב בפסטיבל הסרטים בטוקיו. הסרט מספר את סיפורו של צוות דוקומנטרי המחפש לאורכו של מסלול הרכבת הטראנס - סיבירית אחר מישקה זילברשטיין. המסע מלווה במפגשים הזויים, נופים מרהיבים ותקלות מאיימות במסע חסר התקווה בשטח שהוא המחצית האפילה של כדור הארץ.

בנוסף אליו יוקרן באדיבותו של ארכיון הערוץ הראשון הסרט "פרשת איילנד" (1979) בבימויו של אלי כהן, שככל הנראה הינו הסרט המוקומנטרי הראשון שצולם בישראל. הסרט  מספר על התקוממות של חבורת ותיקים, אנשי העלייה השלישית, והתבצרותם בחצר תל חי (שהועתקה למרכז הארץ) תחת מצור של יחידות צה"ל. "פרשת איילנד" הוא סרט מחאה חברתית בסגנון מוקומנטרי שצולם בפורמט של שידור טלוויזיה חי הנאמן לסגנון הטלוויזיוני של אותם ימים. בזמן הקרנת הסרט ב-1980, התנהל מאבק ממושך, נגד גניזת הסרט וצינזורו.

סרטי התחרות:

אמסטרדם (2011)

סטיב הגנגסטר הנורבגי, מספר ממקום מושבו באמסטרדם, על רשת הסמים הגדולה שהוא מפעיל במזרח התיכון. איך כל זה קשור למהפכה במצרים? לפליטים מדארפור? לבדואים? למילואימניקים הישראלים? יוצר: עמית אסרף

הכוכב הגדול הבא (2009)

סדרת ריאליטי המחפשת את הכוכב הגדול הבא של אמריקה, שמונה מועמדים מתגוררים בלופט בניו יורק בדרך להגשים את החלום, כאשר בכל שבוע צוות השופטים ידיח מועמד אחר. כל המתמודדים הם ילדים בגילאים 5-9 , מכל רחבי ארה"ב. המנחה היא דוגמנית-על בת 14. יוצרת: מרסדס ווסיוטה.

פרק מתוך סדרת הטלוויזיה: "החיים האמיתיים" עם אביב גפן (2009

הסדרה עוקבת בכל פרק אחר יום בחייה של דמות מפורסמת, אלא שהיום הזה שנראה דוקומנטארי וריאליסטי הוא למעשה מתוסרט ומפוברק לחלוטין. החיים האמיתיים היא בעצם פרודיה על עולם הריאליטי והסלבז. במסגרת התחרות יתמודד הפרק בו מופיע אביב גפן. יוצרי הסדרה: שאול בצר, רועי ארד, ארז הימן.

טליה.דייט.קום (2011)

טליה.דייט.קום הוא סרט דוקומנטרי יצירתי על מסע חיפוש האהבה של טליה, יוצרת הסרט, מתעדת אובססיבית ומשוררת לעת מצוא, בעולם המנוכר של ההיכרויות באינטרנט בניסיונה למצוא אהבה דרך עכבר, מקלדת ותחבולות בפוטושופ. במסע הטרגי-קומי הזה (בהנחייתו הצמודה של שותפה לדירה, עודד, שהכניס אותה לעסק) היא עוברת בין תקוות להשפלות, שותה 45 כוסות קפה (הפוך על סויה), ומסכמת כל דייט בשורות קצרות, של "שירה דוקומנטרית". בין כמה דירות מג'וייפות בת"א, מנהלת טליה כמה מערכות יחסים עם גברים וגם עם כלב אחד. מה שנחווה אצל רוב הרווקים כעוגמת נפש הפך אצלה לחומר גלם לספר שיצא לאור ב 2009 ולסרט. במהלך הסרט טליה לומדת להבין שהיא יכולה להמציא את עצמה מחדש (ואפילו להאמין בדמות הפיקטיבית שהיא בוראת), שחום ואהבה באים בצורות ובדרכים שונות, שלאו דווקא חינכו אותנו לחלום עליהם, שלעיתים כלב האסקי שעיר טוב מבן זוג (גם אם הוא חלק). והכי חשוב: שזה לא כל כך נורא להיות לבד. הסרט, שעל פניו נראה כמו קומדיה רומנטית, טומן בחובו גם מסר פמיניסטי עמוק וביצוע רענן ולא שגרתי שמשלב תיעוד, שירה, מחשב ומשחק. יוצרת: טליה פינקל.

שמונה-יואב-גרשון.jpg
שמונה שמונה (2011) בימוי יואב גרשון

שמונה שמונה (2011)

במאי הסרט חוזר לבסיס הצבאי בו שרת, לבדוק מה השתנה בעשר השנים שחלפו ומי ישן עכשיו במיטתו הצבאית. יוצר: יואב גרשון.


האמן (2011)

הסרט "האמן" מתחקה אחר פעלו וספק גורלו של אמן אנונימי שהמציא מכשיר ציור ראשון מסוגו והשמיד אותו  מספר שנים לאחר מכן. יוצרת: ליאת שטיינדל דרור


זה היה שם (2011)

הסרט מתחקה אחר קורות מגפת הדבר שהתפרצה, כך נטען, בעין כרם בשנת 1948. על פי הסיפור, ימים ספורים לאחר הימלטות תושביו הפלסטינים של הכפר, הגיעה קבוצת ניצולי שואה לכפר, על מנת להתיישב בבתים הנטושים. מספר שבועות לאחר הגעתם, התפרצה במקום מגפת דבר שהמיתה את תושביו. מלבד נזירים ונזירות שהסתגרו בכנסייה בזמן המגפה, ידוע רק על אדם אחד ששרד אותה. סיפורה של המגפה הושתק ומעולם לא סופר. יוצרת: חלי מזראי.


שכחה, שם זמני  (2011)

יעקב אבניגהאוס, כתב חדשות מקומיות בדרום, מתוודע לפרשת היעלמות מסתורית מעל פני האדמה ודפי ההיסטוריה של התיישבות יהודית בארץ ישראל בסוף שנות הארבעים. יעקב מגייס צלם צעיר ויוצא לחקור את הפרשה.הסרט הוא אדפטציה לסיפורו הקצר של חורחה לואיס בורחס "טלאן אוקבאר, אורביס טרטיוס" מתוך "גן השבילים המתפצלים". יוצר: שחר ברימר.


פסטיבל "מוקומנטה" יתקיים בין ה-1 וה-26 בנובמבר 2011, מגדל דוד, ירושלים. לפרטים נוספים: 050-8862743 / 077-5160072


01/11/2011   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע