סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן דיאנה גולבי בהופעה - פרידה מימי התום
 

 
 
אמש בזאפה, בין הרגעים הגדולים של "כוכב נולד", דיאנה גולבי הוכיחה שהיא מבינה במינונים


סיכום עונה

תחת הכותרת "מופע חגיגי לסיום העונה" נפרדה דיאנה גולבי, הכוכב הנולד השמיני, מהחממה המחבקת והמפרגנת של ההפקה הטלוויזיונית, מאחוות המתחרים, מימי התום, וגם מנעוריה. במופע החד פעמי שעשוי היה לבשר סיבוב היכרות קצר, אך אין סיכוי שיתפתח לכזה נוכח קירבתו המדאיגה של הפסטיגל, בו היא אמורה לככב, החלה דיאנה גולבי את החיים האמיתיים, אלה שמחוץ לקליפה.
 
גולבי בשלב מוקדם זה בקריירה שלה היא מוצר טלוויזיוני שאנחנו לא יודעים כלום עליו, כאישיות מוזיקלית הכוונה. מה שעשתה עד היום לא ידמה למה שתעשה ממחר (כלומר, אחרי שיידומו תרועות הפסטיגל), והיא - בפיכחותה ובפיקחונה - יודעת זאת היטב. כי בפעם הבאה היא תצטרך לעשות זאת עם חומרים שלה. כך שהמופע אמש אכן היה הופעת סיכום, טאטוא השטח, ניקוי השולחן, הזמנה לפתיחת דף חדש.
 
היא הגיעה אליו מגובה ברגעים חזקים מהעונה האחרונה של כוכב נולד, הרגעים שסללו את הדרך לזכייתה. תריסר מהם לוקטו באלבום האוסף "הרגעים הגדולים" שראה אור בהוצאה משותפת של "טדי הפקות", "קשת" וPlay records. עשרה מתריסר השירים שבו - להוציא את "לפעמים" של תום פטרובר מ"היהודים" ואת "שלל שרב" של מאיר אריאל ויהודה פוליקר - היא חזרה והעלתה במופע הסיום. מעניין כמה מהם, אם בכלל, ילוו אותה לאורך הקריירה שלה.
 
בעקרון, זה היה מופע קל. קל מדי אפילו. רובו ככולו להיטים של אחרים, להיטים על בטוח. רק הזווית שלה. למרבה השמחה גולבי גילתה שהיא יודעת ויכולה להפריד בין רגעי ההתלהמות ההמנוניים והגדולים מהחיים של "כוכב נולד", לבין הופעה "קטנה", במועדון הרצליאני נחשב. וכזמרת רוק אמיתית, עם נטייה טבעית לשירת צעקה, זה לא קל ופשוט. אולם למרות המשאלה להיות חופשייה בשירתה לפחות כמו ג'ניס ג'ופלין, גולבי הצליחה לשכנע שהיא מבינה במינונים, ודאגה להוריד את הווליום, למתן את הביצועים שלה, וגם להבהיר חד משמעית שהיא מסוגל להבחין ולהפריד, כשסיפקה שני ביצועים שונים ל"שביל הבריחה" - אחד כבוש, עצור, טעון ואיטי, רק בליווי הגיטרה החשמלית שלה, ממש בפתיחה, ואחד סוער, פומפוזי, נסחף ומתלהם כמו בתוכנית, כהדרן אחרון.
 
עדיין מוקדם לתהות על מימוש יכולותיה של גולבי. הפוטנציאל קיים, אין ספק, אבל הוצאתו לפועל לוטה בערפל. ולא צריך להזכיר שכל הרוקריות האחרות מ"כוכב נולד", מנינט טייב ועד מאיה רוטמן, לא הצליחו להגשים את חזונן. ובכל זאת מעניין יהיה לעקוב לאן ואיך תתפתח. האם תחבור ליוצרים הנכונים או שתמצא בתוכה מעיינות יצירה?
 
ובינתיים? דומה שיש לה את זה. את הנכונות, את העוצמה, את הגרוב, את ה-feel, אפילו את הלוק (כולל הפירסינג, המצח המתקמט והפה המתעוות, מינוס הקשקוש העודף והמיותר של שרשרות זהב – ספרתי שש) וגם התנהגות קולית, שאותה אי אפשר ללמוד. אם התרגשה, מה שבטוח, לא ראינו זאת עליה: היה נדמה שקרח זורם בעורקיה. אמנם נצמדה בחוזקה למיקרופון, ממש לפתה אותו כדי להיאחז במשהו, אך התגובות שלה לצעקות מצד הקהל, הפתיעו באיפוקן ובבלתי אמצעיותן, כאילו אמרה: אני הייתי בצד שלכם רק לפני חצי שנה, אל תעשו עלי רושם. שזה, במלים אחרות: אני יכולה להיות פרחה יותר מכן... נהדר.

תורה של המלחמה

כאמור, דיאנה גולבי חזרה על רגעים גדולים שלה ב"כוכב נולד". התחילה רגוע יחסית עם "שביל הבריחה" (מיכל ברנט ורמי קליינשטיין), הביצוע האנפלאגדי; המשיכה עם "מבול" אותו מיקמה נכון וטוב יותר כרוק, מאשר קרן פלס יוצרתו; "עד סוף הקיץ" (אהוד מנור ומישה סגל) ו"תמיד אהבה" (עברי לידר) ענוג, יפה וחודר.

דיאנה-גולבי-011.jpg
דיאנה גולבי (תמונת יח"צ)
 
אין לה יכולת פרשנית של מרינה מקסימיליאן בלומין, אבל במעט שהתאפשר לה הוכיחה גולבי - במהלך "כוכב נולד" וגם ברפרטואר המופע - שהיא יודעת לבחור שירים נכונים לה, נשיים ובשרניים, כמי שמתייצבת כקול דעתני ובלתי מתפשר בשירות המין החלש. מאפרת גוש היא שאלה את "קרב אגרוף": "עטפי היטב כל פצע חשוף/ שם הוא מנסה לפגוע/ שיווי משקל, שלא תיפלי לטירוף/ גופך מסוגל, קרב אגרוף" - לא נוירוטי כמו המקור, אבל ביצוע חזק וחשוב; מאסתר שמיר ומזי כהן היא שאלה את "עינייך": "אני לא יכולה לשכוח/ את היום שזרקו אותך לכלבים./ נתנו לך לגור בחצר ביתך/ כשבעלך לקח אישה צעירה לחיקו" - בביצוע מצמרר, מרגש ונוגע; מריטה, בעצם מיאיר לפיד ורמי קליינשטיין, היא שאבה כוח והשראה גם ל"לבכות": ידעתי תמיד שזה יגמר/ ידעתי תמיד שאני אשאר. לבכות..." - כשהבכי הפנימי, המאופק, אינו מונע את ההתרסקות.
 
במחשבה שנייה: אולי מוקדם מדי לה, בגילה הצעיר ובראשית דרכה, להעמיס על גבה את צער העולם וצרות האשה, אבל הבחירות שלה מעידות על אומץ, נכונות ושאפתנות, בתקווה שתמצא גם לעצמה כותבים מוכשרים ומדויקים. בינתיים היא מסתפקת בשירים של אחרים: "כשאת עצובה" של עמיר בניון, "ילדים של החיים" של שלום חנוך ו"אם תלך מכאן" של ז'ק ברל, אותו שרה כהדרן ראשון, רק לצלילי קלידים, ודומני שהייתה זו הפעם הראשונה בהופעה, אחרי שעה בדיוק מתחילתה, שאפשרה לחיוך להימרח על פניה, חיוך קטן ומפתיע של ידענות והזדהות.
 
מוכן להמר שהשיר הזה ילווה אותה זמן רב. מה שאיני מאמין שיקרה עם "יו יה" של חברי להקת כוורת, החובה הסנדרסונית שלה ב"כוכב נולד". היא לא חייבת. גם לא את "חגיגה" של הנרי (לשרית חדד) שאותו לקחה בכיוון רוק'נרולי מובהק ומשוחרר. מה שלא היה מסובך לעשות עם חבורת הנגנים המשובחת שהועמדה לרשותה - יונתן פריג' בגיטרה, אמיתי פריינטא בבס, ניר מנצור בתופים ועדי גולדשטיין בקלידים. הלוואי שיהיו לה מוזיקאים כאלה גם בעולם האמיתי.
 
היו לדיאנה גולבי שני אורחים בהופעה. האחד, לי בירן, מיותר לטעמי, לא הוסיף לה דבר, גם לא בביצוע  המשותף של "לא דיברנו עוד על אהבה" (אהוד מנור ומתי כספי). השני, עידן עמדי, היה הרבה יותר מפרה, בדואט המרגש והחם "כאב של לוחמים".
 
כאב היא מצליחה להעביר בשירתה. עכשיו התור של המלחמה, על הדרך והקריירה, הזהות והאישיות. וזה לא יהיה קל אם היא רוצה להיות זמרת רוק'נרול.
 
דיאנה גולבי בהופעה. זאפה הרצליה. ראשון 31 באוקטובר 201001/11/2010   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (3 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
3. לא הייתי שם, אבל תומך בכל מילה של זאת שהיתה שם
דני , (01/11/2010) (לת)
2. יש אפשרות להעלות את הדואט שלה עם עידן עמדי?
נועם , (01/11/2010) (לת)
1. אחת שהייתה שם...
ע , תל אביב (01/11/2010)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע