סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ אמנות, עסקים וכל השאר
 

 
 
אפשר לומר שגם כשאני מדברת למאות אנשים, אני מנסה לדבר באופן הכי אישי, נגיש ואינטואיטיבי. אני לא מדברת רק על המלחין אלא גם על עצמי"
ד"ר אורית וולף, שסדרת ההרצאות-קונצרטים שלה עוברת למוזיאון ת"א, משלבת מוזיקה ועסקים


הצלחה ענקית ופיטורין
 
באוקטובר תחל במוזיאון תל-אביב העונה החדשה של "חמישי בוקר עם אורית וולף" – סדרת הרצאות-קונצרטים ייחודית בהנחיית הפסנתרנית והמלחינה ד"ר אורית וולף, ובהשתתפות מוזיקאים ואמנים ישראלים ובינלאומיים.
 
הסדרה כוללת עשרה מפגשים העוסקים בסיפורי החיים של המלחינים הקלאסיים, בקשר בין יצירתם לאישיותם ובהשפעת סיפורי החיים שלהם על תהליכי היצירה. שירי האהבה של שוברט, הדיכוטומיה בין ברוטליות לרוך אצל בטהובן וכמיהתו של מוצרט לילדות ולתום - אלה ואחרים יהוו חלק מן התכנית בה ישתתפו בין השאר רביעיית כרמל בתכנית דבוז'ק, הזמרת קארין שיפרין בתוכנית גרשווין ומיוזיקלס, הקשתנים נתנאל וולאה, ניתאי צרי, סרגי אוסטרובסקי, צבי פלסר ושמחה חלד ורקדנים במפגש של שילוב אמנויות.
 
אורית וולף (35) היא ילידת תל-אביב, והחלה את הקריירה הפסנתרנית שלה בגיל שמונה. היא למדה נגינה בין היתר אצל חנה שלגי ואריה ורדי, השלימה תואר ראשון, שני ודוקטורט באקדמיה בתל-אביב, באקדמיה המלכותית בלונדון ובאוניברסיטת בר אילן, ומנגנת כסולנית עם תזמורות שונות, ביניהן תזמורת הרויאל אקדמי בלונדון והתזמורת הקאמרית האנגלית. בד בבד משמשת וולף כיועצת בתחום השיווק העוסקת בפיתוח חדשנות עסקית. 
 
את דרכה כמרצה החלה בגיל 23 בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל-אביב, בסדרת הרצאות שהתפתחה במהלך שמונה שנים לקורס אקדמי בשילוב קונצרט חי. הקורס זכה להצלחה חסרת תקדים וסחף מאות סטודנטים ומאזינים חיצוניים, אך נגדע באבו על ידי מייל פיטורין בלתי צפוי מרשויות האוניברסיטה.
 
וולף התאוששה במהירות וכמה שבועות לאחר מכן כבר החלה את סדרת הרצאות הקונצרט העצמאית שלה בגלריה הוראס ריכטר ביפו, ומאוחר יותר בקתדרה ברמת השרון ובהיכל האמנויות הרצליה, עם קהל שמנה קרוב ל-300 מנויים. עקב הביקוש הרב להרצאותיה הוזמנה וולף השנה להעביר את הסדרה במוזיאון תל-אביב. 

איך נולדה הסדרה "חמישי עם אורית וולף"?
 
"בגיל 23 כשחזרתי מהלימודים ברויאל אקדמי בלונדון התחלתי ללמד בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל-אביב. זה התחיל כקורס אקדמי רגיל אבל בהדרגה התפתח להרצאות המשלבות קונצרטים חיים. מהר מאוד התחיל לבוא גם קהל מבחוץ עד שבכל הרצאה השתתפו מאות אנשים. זו הייתה הצלחה ענקית ולכן נורא הופתעתי כשאחרי שמונה שנים הגיע מייל מן האוניברסיטה שעקב קיצוצים מפסיקים את הקורס.
 
"עד היום אני לא יודעת למה זה קרה, אולי ההצלחה שלי איימה עליהם, אבל לא נשארתי עם טעם רע ואין לי שום טינה כלפי האוניברסיטה. להפך, זו הייתה הזדמנות פז לצאת לדרך עצמאית וזה בדיוק מה שעשיתי. פתחתי את הסדרה באופן פרטי ושמרתי על אותו יום, חמישי. התחלתי בגלריה הוראס ביפו, אבל די מהר היינו חייבים לעבור למקום גדול יותר ועברנו לקתדרה ברמת השרון ואחר כך להיכל האמנויות הרצליה. עכשיו גדלנו עוד והסדרה עוברת למוזיאון תל-אביב".
 
מה את מלמדת בסדרה?
 
"אני לא יכולה להגיד שאני מלמדת משהו, זה שילוב אינטרדיסציפלינרי של סיפור, שיחה וקונצרט חי. אני בודקת את הקשר בין סיפור החיים של המלחין, האישיות שלו והתקופה שבה חי, לבין היצירה המוזיקלית שלו – בעצם איך הפוליטיקה, הגיאוגרפיה, ההיסטוריה, המנהגים והמוסכמות, וכמובן  הסיפור האישי – איך כל אלה מתבטאים ביצירות המוזיקליות של המלחינים הגדולים בהיסטוריה.
 
"העובדה שהעיסוק ביצירות הוא לא נקודתי אלא בהקשר הרחב פותחת לקהל עולמות חדשים וחווייתיים. מעבר לזה, המיקום במוזיאון תל-אביב מאפשר לקהל גם להיכנס לתערוכות בחינם, וזה בונוס שאין במקומות אחרים - חצי יום של הנאה מתערוכה וקונצרט".
 
לייצר חוויה
 
מי קהל היעד שאליו פונה התכנית?
 
"קהל מאוד רחב. אנשים שאוהבים מוזיקה קלאסית ורוצים ליהנות מחוויה ייחודית, אישית ונגישה מגיעים בהמוניהם. מעבר לזה יש לי תחושת חזון ושליחות בכל מה שקשור לבני נוער. זו השנה השלישית שאנחנו דואגים להביא צעירים מבתי ספר תיכוניים. בהתחלה נורא הפחיד אותי שילדים בני 15 עם כל ההורמונים שלהם ירעישו ויפריעו, אבל הופתעתי לגלות שהם יותר שקטים מכל אוכלוסיה אחרת. הם חווים את התכניות ממקום חם ואישי, ומאוד שמחים ללמוד דברים חדשים בדרך לא פדגוגית ומתנשאת אלא חווייתית ומכבדת. זה נורא כיף בשבילי.
 
"אוכלוסיה נוספת שמגיעה למפגשים קשורה לעיסוק שלי בייעוץ שיווקי – אנשי עסקים מתחומי ההיי טק, הרפואה והבנקאות, שהיו בהרצאות שנתתי ומגיעים כדי לקבל ניחוח מעולם אחר".
 
איך העבודה שלך כאשת שיווק מתחברת עם מוזיקה?
 
"העיסוק שלי בתחום השיווק התחיל מהמשיכה שיש לי ליצירתיות וחדשנות. סקרן אותי להבין מה קורה בראש של מוזיקאים שהם יותר יצירתיים מאחרים. רוב המוזיקאים מכירים את הסיוט של בלק-אאוט על הבמה. גם אני חוויתי  את זה פעם והבנתי שיש כאן הזדמנות ללמוד להתמודד עם לחצים בדרך של אלתור ויצירתיות.
 
"התחלתי לדבר על הנושא עם חברות וארגונים מתחום ההיי טק - איך להתמודד באופן יצירתי עם לחצים מנקודת המבט של עולם המוזיקה. היום אני עובדת עם בנקים, חברות תרופות, חברות סלולריות, ביטוח, אינספור חברות וארגונים. אנחנו מדברים על ניתוץ תבניות חשיבה מקובעות בעזרת תרגילים מיוחדים, בניית ארסנל של כלים לפתרון בעיות והטמעת הכלים האלה בעולם המעשה".
 
אפשר לומר שמצאת את השילוב המושלם בין מוזיקה לעסקים?
 
"בעיניי אין סתירה בין השניים, להפך. בין השאר אני מעבירה הרצאות אורח על הקשר בין מוזיקה, יצירתיות וניהול – מכיסא הפסנתר לכיסא המנהל. בעצם אני מדברת על אמנות התשוקה – איך לחיות, לעבוד ולנגן מתוך תשוקה, להביא את עצמך ולייצר חוויה, זה מנחה אותי בכל מה שאני עושה. לא מעניין אותי להעביר רק תוכן, זה מאוד בנאלי. אני רוצה להעביר חוויה שמשאירה חותם אישי, שאי אפשר להעביר במדיה אחרת.
 
"הרבה פעמים שואלים אותי: איך את עושה את זה? אם אני רוצה לשים על זה את האצבע, אז אפשר לומר שגם כשאני מדברת למאות אנשים, אני מנסה לדבר באופן הכי אישי, נגיש ואינטואיטיבי. אני לא מדברת רק על המלחין אלא גם על עצמי, על החוויה וההתמודדות שלי. אם לדוגמה הייתי לא מרוכזת, אשתף את הקהל ואסביר להם למה, או אספר סיפורים אישיים שלי ועל מה קורה מאחורי הקלעים.
 
"אני מכירה היטב גם את עולם האקדמיה וגם את עולם המוזיקה של תחרויות והופעות בכל העולם, ושני העולמות הותירו אותי חסרת סיפוק ומבודדת. לכן מצאתי לעצמי דרך אחרת, דרך של שיתוף, רב תחומיות, נגישות וקירוב לבבות".

לפרטים: 03-6077070 שלוחה 230/325 (הנחות לנרשמים עד סוף יוני)13/06/2010   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע