סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ טבילת האש של ארז שלם בתיאטרון
 

 
 
אם הייתי יודע איזה כיף זה לשחק, איזה תרפיה, הייתי לומד משחק מזמן. זה מוציא ממני דברים שלא הכרתי, כמו טיפול פסיכולוגי. אני רגיל להיות ציני על הבמה, לירות לכל הכיוונים, לדבר על דברים מעצבנים, לצאת מנקודת מבט שלילית, ופה הייתי צריך ללמוד את הצד השני, להתחבר לרגשות, לדרמה, לדברים שבדרך כלל אני עושה מהם צחוק"

הסטנדאפיסט מ"צחוק מהעבודה" משחק לראשונה בתיאטרון העברי בקומדיה על גזענות. שיחהמי שעוקב אחרי הרפרטואר המצטבר של התיאטרון העברי, שנוסד בשנת 1996, יכול להבחין שבין המחזות הקלאסיים הישראליים והעולמיים והעיסוק כבד הראש במיתוסים עבריים, נעדר מקומן של הקומדיות.

הערב תעלה באולם בית ציוני אמריקה בתל אביב הקומדיה "שוקו-וניל" – טבילת הבהונות הראשונה של התיאטרון בבריכה הציבורית העמוסה לעייפה של קומדיות הישראליות.

ההצגה, שנכתבה ובוימה על ידי מנהל התיאטרון והבמאי גדי צדקה, עוסקת בסיפור אהבה המתפתח בין אביבה, סטודנטית לרפואה ממוצא אתיופי לבין גדי, סטנדאפיסט רמת אביבי שמחליט לעזוב את הארץ. כשאביבה מנסה לשכור את דירתו של גדי, הם נתקלים בחומת התנגדות בצורה מצד דיירי הבניין, ביניהם אמו של גדי.

ואם להוסיף עוד תבלין פיקנטי ומפתיע למרק השוקו-וניל, את תפקידו של גדי מגלם ארז שלם, סטנדאפיסט ותיק ובעל מוניטין שזוהי לו טבילת האש הראשונה על במות התיאטרון, כשחקן מן המניין.

"בחיים לא יצא לי להופיע עם עוד אנשים"

איך נוצר השילוב הבלתי צפוי הזה בינך לבין התיאטרון העברי?

"גדי צדקה פנה אליי אחרי שראה אותי באיזושהי תכנית טלוויזיה וביקש שאצטרף אליו לכתיבה של סיפור על קומיקאי ובחורה אתיופית. התחלנו לפתח את הרעיון ביחד, כשהוא אחראי על הצד הדרמטי ואני על הקומי. יצא סיפור מאוד מצחיק ומרגש, שעליו ערכנו מקצה שיפורים ואנחנו עדיין ממשיכים לשפר אותו".

אין סתירה בשילוב בין התדמית הרצינית של התיאטרון העברי לקומדיה בכיכובו של סטנדאפיסט?

"לא רואה סתירה. ההצגה עוסקת בנושא מאוד כאוב, וגדי החליט לתת לזה גם צד קומי. הוא בכלל מגדיר אותה כ'דרמה קומית', ואם לא היה מעורב בה סטנדאפיסט, יכול להיות שהיא היתה הצגה דרמטית נטו. אני לוקח את הכאב ומכניס לתוכו אלמנט של הומור".

איך אתה חווה את ההבדלים בין הופעת סטנדאפ לכיכוב בהצגת תיאטרון?

"וואו, שמיים וארץ. אני מופיע כבר 17 שנה על הבמות כסטנדאפיסט ובחיים לא יצא לי להופיע עם עוד אנשים, בטח שלא עם טקסט כתוב מראש. אני רגיל לאלתר עם הקהל ועם החומרים. גם בהצגה זה בטח ייצא ככה, כי אני פשוט לא יודע לעצור את עצמי. זה מטריף את גדי והשחקנים, אבל בסוף הם יתרגלו. מזל שיש בתוך המחזה שני מונולוגים של סטנדאפ, שבהם אני יכול להשתחרר עד הסוף".

הערב תפגוש קהל אחר, קהל של תיאטרון.

"אני מאוד מתרגש לקראת המפגש הזה. אני בטוח שקהל של תיאטרון שונה מקהל של סטנד אפ, ומלחיץ אותי איך אני אתחבר אליהם. מצחיק, כבר המון שנים לא הייתי לחוץ מלעלות על במה ועכשיו אני מת מהתרגשות. לכאורה הסטנד אפ אמור להיות יותר מלחיץ, כי הכול על הכתפיים שלי ואין טקסט כתוב, אבל החוויה החדשה הזאת מפרפרת לי בבטן".

שוקו-וניל-כפיר-בולוטין.jpg
שוקו וניל (צילום: כפיר בולוטין)

"לא הבנתי כמה הייתי שטוף בדעות קדומות"

נושא ההצגה, הגזענות נגד אתיופים בארץ, הוא מחאתי. איך אתה מתחבר לזה?

"מאוד מחובר למחאה הזאת. אני חושב שההתעסקות האובססיבית במצב הבטחוני ובמחיר הקוטג' רק מסתירה את הבעיות האמיתיות שיש לנו כאן – הסטיגמות והגזענות כלפי האחר. האתיופים זאת עדה שאף פעם לא עשתה בעיות ואולי זאת בדיוק הבעיה שלה, שהיא לא עושה מספיק רעש במקום כמו ישראל, שבו לא שומעים אותך אם אתה לא צועק".

אתה חושב שהצגת תיאטרון יכולה לשנות משהו?

"מאז החזרות אני מסתכל על אתיופים בצורה אחרת לגמרי. לפני כן לא הבנתי כמה הייתי שטוף בדעות קדומות. אני מקווה שההצגה הזאת תעזור גם לקהל לנפץ את הסטיגמות, בייחוד לגבי זוגיות מעורבת בין אתיופים לשאר העדות שחיות במדינה שלנו. זה תהליך שממילא יקרה בעשרים השנים הבאות, אז למה לא לקצר אותו? כסטנדאפיסט, המבחן האולטימטיבי בעיניי הוא שהאתיופים יהיו שווים גם ברמת הבדיחות. כשאפשר יהיה לצחוק עליהם כמו על התימנים, אז אני אדע שהשתחררנו מהגזענות".

   

כבר לא ממהר מפאנץ' לפאנץ'

יש מצב שתמשיך לצעוד בנתיב החדש הזה של משחק בתיאטרון, אולי אפילו כשחקן דרמטי?

"בטח. אם הייתי יודע איזה כיף זה לשחק, איזה תרפיה, הייתי לומד משחק מזמן. זה מוציא ממני דברים שלא הכרתי, כמו טיפול פסיכולוגי. אני רגיל להיות ציני על הבמה, לירות לכל הכיוונים, לדבר על דברים מעצבנים, לצאת מנקודת מבט שלילית, ופה הייתי צריך ללמוד את הצד השני, להתחבר לרגשות, לדרמה, לדברים שבדרך כלל אני עושה מהם צחוק.

"נראה לי שזה יעזור לי גם בסטנד אפ. בימים אלה אני מריץ מופע בשם 'ישן בסלון', וכבר מרגיש איך בזכות התיאטרון אני נותן יותר כבוד לכל בדיחה, מציג אותה, מקדיש זמן להכנות, לא ממהר מפאנץ' לפאנץ'".

מה עוד מתרחש בחייך בימים אלה?

"חוץ מההצגה ומופע הסטנדאפ, אני גם מפתח, יחד עם כותבי 'היהודים' אסף בייזר ונטלי מרכוס, דרמה קומית חדשה לערוץ 2, שמבוססת על החיים שלי - סיפורו של סטנדאפיסט ישראלי ממעמד הביניים ומלחמת ההישרדות הכלכלית שלו. סדרה מהחיים".

אתה אופטימי לגבי האפשרות לשינוי המצב במדינה, לקראת הבחירות המתקרבות? 

"מרוב אופטימיות אני שוקל להקים מפלגה בשם 'אין עתיד'. זה מדכא, אבל זאת האמת. למי תצביע? כל הפוליטיקאים סוכני מכירות, כולם עובדים עליך, לא מאמין לאף אחד. גם החלפת השלטון לא תשנה כלום.
"המצב פה הזוי ברמות. כולם מסביב רוצים להרוג אותנו, אבל דירה מגעילה בפתח תקווה עולה מיליון שבע מאות. מה זה, מונקו? לא הייתי שם 60 שקל על מונית לפתח תקווה.

"הבעיה היא שאין לאן לברוח. בשבוע הבא אני נוסע להופיע בלונדון עם חבר שאוכל רק כשר, ואני מת מפחד. אין מצב שאני נכנס איתו למסעדה כשרה".
 
כתיבה: גדי צדקה וארז שלם, בימוי: גדי צדקה, משתתפים: ארז שלם, אביבה נגוסה, פנינה ברט, רמי חזקיהו, עודד בן עמי.

 

"שוקו וניל" תעלה ביום ראשון, 22 בפברואר 2015 ב-20:30 בבית ציוני אמריקה בתל אביב.  טל': 03-6959341.


למועדי מופעים >

20/01/2015   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע