סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ אירה ברטמן באלמנט שלה
 

 
 
בפעם הקודמת שההפקה עלתה עשיתי טעויות. זה היה הדביו שלי, נתתי את כולי בחזרה הגנרלית והגעתי להופעה באפיסת כוחות. הפעם אני יודעת בדיוק מה אני עושה. אני בטוחה בעצמי לחלוטין."
הזמרת בעלת הקול האדיר מחממת מבערים, רגע לפני עליית "נשף מסכות" בכיכובה באופרה הישראלית. ריאיון


האופרה הישראלית מעלה את ההפקה עטורת השבחים והתככים "נשף מסכות" מאת ורדי, בבימויו של הבמאי הפולני מיכאל זנאנייצקי ובניצוחו של דניאל אורן.
 
עלילת האופרה, העמוסה עד כלות ביצרים, בתשוקות אסורות ובאינטריגות פוליטיות, התבססה במקור על פרשה היסטורית ידועה: ההתנקשות בחיי מלך שוודיה גוסטב השלישי: המושל ריקרדו מתאהב באמליה, אשת יועצו וחברו הטוב רנאטו. אחוז קנאה, רנאטו מצטרף לקושרים נגד המושל, ונועץ פגיון בלבו בעיצומו של נשף מסכות.

הפוטנציאל הנפיץ של האופרה, שנכתבה במקביל לכמה ניסיונות אמיתיים של חיסולים פוליטיים ברחבי אירופה, הביאה את הצנזור של נאפולי להחרימה. ורדי נאלץ לשנות את מיקום העלילה לאמריקה, וכך הפך הגיבור מגוסטב מלך שוודיה - לריקרדו מושל בוסטון.


נשף מסכות, צילום: יוסי צבקרבטוחה במקומה

את דמותה של אמליה, בלקנטו איטלקי וירטואוזי ושזור באריות מזהירות, מגלמת זמרת הסופרן הישראלית אירה ברטמן ברוכת הכישרון, הניסיון והקול האדיר, ששרה את התפקיד גם בהעלאה הקודמת של ההפקה ב-2014 באופרה הישראלית, וזכתה לשבחים נלהבים.

"הפעם אני מגיעה כשאני בטוחה בעצמי לחלוטין", היא פוסקת בשיחה עמה. "הפעם הקודמת הייתה ה'דביו' שלי בתפקיד, הפעם הראשונה, ועשיתי טעויות."

למשל?

"למשל לתת את כל כולי בחזרות הגנרליות, ולהגיע להופעה באפיסת כוחות. לא סתם בתי אופרה ברחבי העולם מצמידים כוכבים לשמו של הזמר בפעם הראשונה שלו בתפקיד. זה אתגר גדול, בטח בתפקיד כמו אמליה. הפעם אני יודעת בדיוק מה אני עושה." 

אירה-ברטמן-גדי-דגון1.jpg
אירה ברטמן, צילום: גדי דגון 
 
אריה מצמררת
 
התפקיד של אמליה דרמטי מאוד, כרגיל באופרות של ורדי. אחרי קריירה של 18 שנים ולמעלה מ-25 תפקידים באופרות מגוונות, איפה יותר נוח לך? אצל ורדי או בצד השני של הסקאלה, פוצ'יני?

"(צוחקת) שאלה טובה. אני מאוד אוהבת את שניהם, אבל פוצ'יני הרבה יותר נוח לקול שלי. התפקידים שלי כמימי ב'לה בוהם' או 'מאדאם בטרפליי' היו כמו חמאה למיתרים. ורדי דורש טכניקה וירטואוזית מורכבת ואצל פוצ'יני אני מכייפת."


   


יש זמרים שמתחברים לתפקיד דרך השירה וכאלה שנשענים על יכולת דרמטית. איך זה עובד אצלך?

"זה עניין לא פשוט. עד היום אף אחד עוד לא פיצח את השיטה לחיבור בין הטכני-ווקאלי לנפשי. אלה שני צדדי מוח שונים. רוב הזמרים שאני מכירה ניגשים לתפקיד דרך הטכניקה הקולית אבל אצלי זה קודם כל הדרמה - אני מנסה להתחבר לצד הנפשי דרך הטקסט ולהבין אותו, לוותר על האגו, על עצמי כאירה ברטמן, ולהיות לגמרי בתפקיד. אז כן, אני יותר שחקנית מאשר זמרת."
 
איזו אריה ב"נשף מסכות" מביאה את היכולות שלך לביטוי מקסימלי?

"יש כמה. האריה Morro, ma prima in grazia שבה רנאטו רוצה להרוג את אמליה על בגידתה בו, והיא מבקשת לראות את בנה לפני מותה. אבל האריה שאני הכי אוהבת היא זו שבה היא אמליה מתוודה בפני אולריקה, המכשפה, על אהבתה האסורה למושל ומבקשת ממנה תרופה שתחסל את האהבה, כדי שתוכל להישאר נאמנה לבעלה. אריה מצמררת." 
 


נשף מסכות, צילום: יוסי צבקר


"צנזורה זה לא דבר רע"
 
הזווית הפוליטית של "נשף מסיכות" מאוד נוכחת, מאז כתיבת אופרה, ועוד יותר בפרשנות של הבמאי זנאנייצקי, ששמה דגש על עריצותו הדיקטטורית של ריקרדו. נוח לך עם זה?

"אין ספק שהסיפור של האופרה הוא מאוד פוליטי ולא רק משולש אהבה רגיל. רציחות וחיסולים פוליטיים תמיד יהיו רלוונטיים, לא מזמן נרצח ראש עיריית גדנסק באמצע חגיגות, בסצנה לא רחוקה מזו של 'נשף מסכות'.

"לגבי הפרשנות של זנאנייצקי, האמת היא שאני יותר מתחברת לאספקט של האהבה מאשר לצד הפוליטי. לפעמים קצת קשה לי עם פרשנויות אולטרה-מודרניות של במאים אבל אני מבינה את הצורך הזה. כל עוד הפרשנות מחוברת להיגיון ולא מאבדת את הנשמה, הכל בסדר."
נשף המסיכות, אירה ברטמן, צילום: יוסי צבקר"נשף מסיכות" נאסרה לביצוע על ידי השלטונות מיד עם כתיבתה. איך זה שמאתיים שנים אחר כך, אנחנו עדיין נאלצים להתמודד עם מאמצים של פוליטיקאים לצנזר את האמנות?

"אני בטח במיעוט בעניין הזה, אבל לדעתי צנזורה זה לא דבר כל כך רע. בלי צנזורה האמנות לא הייתה מתפתחת, מעמידה לעצמה מטרות שצריך לנצח אותן. אבל כדי שהיא תמלא את תפקידה היא חייבת לבוא מצד אנשים שמבינים באמנות. לא מפוליטיקאים." 
 


אירה ברטמן, צילום מסך

בלזם לנשמה

 
ההפקה ב-2014 הייתה כמעט כולה על טהרת הזמרים הישראליים, וזו השנה זכתה לשחקני חיזוק רבים מחו"ל. איזו גרסה עדיפה בעינייך?

"תמיד משמח אותי לשיר עם קאסט ישראלי, אנחנו ברמה לא פחות גבוהה מאשר זמרים איטלקים או רוסים. בכל העולם בתי האופרה מסתמכים על זמרים שלהם בהפקות מקוריות, אבל בארץ זה לא כך. אני מקווה שבאיזשהו שלב זה ישתנה."

אחרי ששרת בבתי אופרה גדולים ברחבי העולם וגילמת כל כך הרבה תפקידים, נשארו עוד חלומות?

"בטח. הייתי רוצה להופיע בקובנט גרדן, במינכן, והחלום הגדול הוא כמובן לה-סקאלה. הייתי שמחה גם לעשות יותר אופרות וריזמו כמו 'מנון לסקו', 'טרונדוט', 'הנערה מן המערב', 'אדריאנה לקוברר'. אבל אני חייבת לציין שמה שחשוב לי באמת הם האנשים. העבודה בהפקה הנוכחית עם דניאל אורן, למשל, היא מתנה ענקית. כמו בלזם לנשמה." 

דניאל-אורן-17-מקסים-ריידר.jpg
דניאל אורן, צילום: מקסים ריידר


7 בפברואר 2019 ב-20:00, 8 בפברואר ב-13:00, 9, 11, 12, 14 בפברואר ב-20:00, 15 בפברואר ב-13:00, 16 בפברואר ב-20:00, 27 בפברואר ב-18:00, 20 בפברואר ב-20:00, 22 בפברואר ב-13:00 בבית האופרה הישראלית בתל אביב. מחירי כרטיס: 445-195 ₪. להזמנת כרטיסים:
03-6927777

שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב. סיורים מאחורי הקלעים כשעה וחצי לפני תחילת מופע יתקיימו בתאריכים הבאים:11, 12, 14, 10 בפברואר (כרוך בתשלום של 25 ₪). טוקבקים לאחר סיום האופרה יתקיימו בתאריכים הבאים: 11, 12, 14, 17, 20 בפברואר (הכניסה חופשית)


  רכישת כרטיסים


 


למועדי מופעים >

29/01/2019   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע