סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2019 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
ריאיון
 
מאת: לילך גביש על סבתא פמיניסטית בימי המנדט
 

 
 
"פרינסס מרי 7" הוא המחזה השני שכותב יואב מיכאלי על פי הביוגרפיה המשפחתית שלו. שיחה


טרגי קומדיה פמיניסטית

"פרינסס מרי 7" מוגדרת כ"דרמה פיוטית המתרחשת בירושלים של תקופת המנדט ובמרכזה שרה, בעלת מתפרה שמחכה לבעלה הנעדר לאחר שיצא למלחמה. כשבעלה שב יום אחד, עליה להתמודד עם סוד אפל שהביא עמו מהגלות באירופה". אך עבור יואב מיכאלי, שכתב את המחזה, זוהי טרגי-קומדיה שמשלימה בעבורו "חור שחור" מעברו המשפחתי.

"יש משהו ביכולת לסגור מאחוריך פרק אחד, שמאפשר לך לפתוח פרק חדש. זה בלתי אפשרי בלי זה", הוא אומר, "העלילה כולה מתרחשת במתפרה של שרה בן-משה ברחוב פרינסס מרי 7 בירושלים, היום רחוב שלומציון המלכה. שם היתה המתפרה של סבתי, שהיא הדמות הראשית במחזה שמתרחש בסוף תקופת המנדט בארץ".
 
"לעם ישראל התקופה הזו היא תקופה של אידיאליזם צרוף ברמות גבוהות, תקופה של שליחות משיחית וכמו כל תקופה שיש בה אידיאליזם ברמה כזו, זו תקופה של גבולות מוסריים מאוד נזילים וקונפליקטים מאוד גדולים. המחזה נוגע בתחושות האלה", הוא אומר ומסביר, "לפני מלחמת העולם השנייה, סבא שלי עזב בעקבות ריב עם סבתי ונסע לצרפת. כשהתחילה מלחמת העולם, הקשר עימו נותק. אשתו חיכתה לו שבע שנים והיא עושה מה שצריך כדי לשרוד. כולם אומרים לה שהוא לא יחזור והיא מאמינה שהוא כן יחזור.
 
"מנהל הבנק, שתומך במתפרה, מחזר אחריה וכולם אומרים לה להינשא לו, אך היא מחכה לבעלה שישוב. יום אחד הוא פתאום מופיע והם מסכימים לא לדבר על מה שקרה לו באירופה. היא מקבלת אותו בזרועות פתוחות, אך הוא מתנהג מוזר ומתחיל לגנוב כסף, הוא מקבל מכתבים מפריז, שלדבריו קשורים לעבודה שלו. שרה מבקשת מקליינטית שתתרגם לה את המכתב ומגלה את סודו – יש לו אישה נוספת וילדה בפריז".
 
לאלו שצפו ב"הביגמיסט", הצגת פרינג` איכותית שמיכאלי כתב וביים לפני כשנתיים, העלילה של "פרינסס מרי 7" נשמעת דומה, אך כאן הוא למעשה מביא זווית שונה של הסיפור, בכמה מובנים.
 
"בביגמיסט כתבתי פרק אחר, מכיוון אחר של אותו סיפור. התמקדתי במפגש של אבא שלי עם סבא שלי, שלא הכרתי מעולם, ומה שקרה לו בפריז. כאן התמקדתי במה שקורה פה בארץ. `פרינסס מרי` עוסקת ביחסים בין סבתא לסבא שלי. זו טרגי-קומדיה פמיניסטית. סבתא שלי היא בעצם סוג של פמיניסטית, בתקופה שהדבר עוד לא היה נורמטיבי".

פרינסס-מרי-ענקית-מלא.jpg
"פרינסס מרי", צילום: אייל לנדסמן

פרינג` מול תיאטרון רפרטוארי
 
הבדל מעניין נוסף בין שתי ההצגות הוא עצם העובדה ש"הביגמיסט" הועלתה כהצגת פרינג` בעוד המחזה הנוכחי עולה על הבמה של תיאטרון בית ליסין, בבימויו של רוני פינקוביץ. המחזה הועלה לראשונה כהצגה ולא כמחזה קריאה, במסגרת פסטיבל "פותחים במה" וכעת הוא הפך לחלק מהרפרטואר של בית ליסין.
 
"מהרגע שהמחזה הגיע לאבישי מילשטיין, עבדתי עליו כמעט שנה עד שעלה", משתף מיכאלי, "מה שנורא יפה הוא שהיה לי תהליך כתיבה מוצלח ופורה עם אבישי ועם רוני, וכמובן עם ציפי (פינס), שתמכה בצורה נפלאה. הם השכילו להפוך את הסיפור האישי למשהו שמדבר לכולם, מסיפור אישי שלי, לסיפור על תקופה, והפכו את זה לנחלת הכלל. אני מרגיש שהריחוק האישי שלהם מהחומר עזר לו להיות יצירת אמנות משוכללת. כבמאי בעצמי, אני פשוט מתמוגג מעבודת הבימוי של רוני, שביים את המחזה בעדינות ורגש, ובחוכמה".
 
"`הביגימיסט` היה סוג של מפגש ראשוני עם החומרים המשפחתיים האלה והתמודדת אישית עם כל העניין הזה ו`פרינסס מרי 7` הלך צעד קדימה מהבחינה הדרמטית, הכתיבה והמבנה, הרבה בזכות הדיאלוג עם אבישי ורוני. הגעתי להחלטה עם עצמי שאני מפקיד את המחזה בידיים של בית ליסין וסומך עליהם שיעשו את המיטב. בדיעבד זו היתה החלטה נכונה", הוא אומר על ההתמודדות עם כך שלא הוא יביים את המחזה.
 
"פרינג` זה משהו אחר. העבודה והמעורבות היתה שונה, לא פחות או יותר טובה. העבודה על `פרינסס מרי` היא אחת החוויות המרגשות בחיי. מבחינת הרצון להגיע לכמה שיותר קהל, זה ההבדל המהותי. עם כל ההצגות שעשינו של "ביגמיסט`, רק במסגרת `פותחים במה` ראו את `פרינסס מרי` יותר אנשים". הישג נוסף עבור מיכאלי הוא שהמכון למחזאות ישראלית הדפיס את המחזה.
 
בהצגה משתתפים 11 שחקנים, שמיכאלי חולק להם שבחים. בנוסף, שש שחקניות צעירות מגלמות את התופרות במתפרה ולדבריו: "הן עושות תפקיד של מקהלה יוונית. הקאסט עושה עבודה נפלאה. מאיה מעוז עושה את סבתי שרה, קובי לבנה ויורם טולדנו עושים בדאבל את סבא שלי, ואברהם סלקטר וששי סעד עושים את אבא של סבא שלי".
 
בדרך לטרילוגיה משפחתית

 
"הגעתי להשלמה מאוד גדולה של הסיפור המשפחתי דרך הכתיבה והתהליך", אומר מיכאלי. "דרך ההתעסקות של אנשים אחרים בסיפור, פתאום הגעתי לנקודות מבט אחרות - להבנה שאי אפשר לשפוט את הסיפור הזה. לזמן יש משמעות רבה. הם חיו בעולם אחר – הגבולות היטשטשו ואנשים פעלו באופן שקשה לנו היום להבין ולקבל".
 
"ההורים והסבים שלנו, הם בעצם חלק מהדי אן איי שלנו. הם מה שעשה אותנו - משהו שהוא המשך ישיר למה שקרה להם ורק אם נוכל להשלים את מה שקרה נוכל להמשיך הלאה. ההתעסקות בסיפור המשפחתי חשובה בעיניי, כי עצם היכולת להבין את עצמנו היא זו שיוצרת תרבות ישראלית אמיתית".
 
"דרך התיאטרון והכתיבה הדרמטית השלמתי עם זה, במיוחד שבמשפחה שלי לא דיברו על זה. הסבא הזה, שמעולם לא דיברו עליו, היה סוג של חולייה חסרה בי. הדחף להוציא את זה הוא דחף לנסות ולהבין את החיים שלי. משהו שהיה חסר בי התמלא. משפחה זה דבר מאוד מרכזי בחיים שלנו ואי אפשר לברוח מזה".
 
לאחרונה ביים מיכאלי בפסטיבל תיאטרון קצר את המחזה "אין כמו משפחה", שכתב מאור הרוש, קומדיה אבסורדית על אמא מסרסת ובנה, כשהאב הוא בעצם בובה. לדבריו העיסוק החוזר במשפחה "יצא במקרה".
 
למהלך של מיכאלי להשלמת העבר, צפוי להצטרף מחזה נוסף שנוגע בסאגה המשפחתית. מה שיהפוך לטרילוגיה תיאטרונית. נשאלת השאלה האם החלק השלישי, שנמצא בשלבי כתיבה, יחתום עבורו את ההשלמה עם העבר באופן סופי. זאת רק הוא יוכל לקבוע.

 

"פרינסס מרי 7" תעלה  החל מיום רביעי, 23 בדצמבר 2009 ב-20:30 בתיאטרון ירושלים הצגות נוספות יתקיימו במהלך דצמבר וינואר בתיאטרון ירושלים.


למועדי מופעים >

17/12/2009   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (4 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
4. הצגה נוגעת
זיוה , רמת גן (13/02/2010)
3. תזכורת נוסטלגית
ירושלמי ותיק , ירושלים (06/02/2010)
2. בהצלחה יואב
יפתח קמינר , תל אביב (25/12/2009)
1. הצגה מצויינת. מאיה מעוז בגדולתה!!!!!
שלומית , גבעתיים (23/12/2009) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע