סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פסטיבל "קליפה אדומה": כל האירועים
 

 
 
מופעים מחו"ל, בכורות עולמיות ויצירות ביכורים בפסטיבל התיאטרון החזותי של "קליפה" ו"נא לגעת"


ביולי השנה יתקיים באולמות תיאטרון קליפה ובמרכז "נא לגעת" ביפו, זו השנה הרביעית, פסטיבל "קליפה אדומה",הפסטיבל הבינלאומי לאמנות הבמה ותיאטרון חזותי, שנוסד בשנת 2007 על ידי תיאטרון "קליפה" בניהולה האמנותי של עידית הרמן.
 
מטרת הפסטיבל היא הצגה ותמיכה בזרמים החדשים של תיאטרון חזותי, הפורץ את גבולות התיאטרון הקונוונציונלי ומציע סגנונות וגישות אחרות וייחודיות של אמנות הבמה. במסגרת זו יוזמים מארגני הפסטיבל דיאלוג בין יוצרים בינלאומיים ליוצרים ישראלים, המאפשר לקהל הישראלי לצפות בצורות חדשות של תיאטרון ואמנות הבמה.
 
מדי שנה מארח "קליפה אדומה" מספר מצומצם של קבוצות ויוצרים מובילים בתחום, המציגים את יצירתם ומקיימים סדנאות וכיתות אמן המספקות התנסות בדרכי עבודתם.
 
במסגרת הפסטיבל יועלו ארבעה מופעים של קבוצות ויוצרים בינלאומיים: קבוצת La Tempest,  שהיא שיתוף פעולה בין יוצר מצ'ילה ויוצרת מקוריאה, קבוצת שינדל-קיליוס-דוטשקה מגרמניה, מופע של איזיקאל גרסיה ופרנסואז טומסו מצרפת ויצירה של קבוצת יו סטרומגרן מנורבגיה.
 
בנוסף יתקיימו ארבעה ערבים של "זרקור לתיאטרון מתקדם" – מסגרת מיוחדת בה יציגו 12 יוצרים ישראלים את יצירות הביכורים שלהם בתחום אמנות המופע והתיאטרון החזותי, ובבכורה עולמית יעלו יצירותיהם של אליאן ולג'י ומיכל הרמן.

קליפה-אדומה-ענקית-02.jpg 
מתוך "מוזיקה על השולחן". צילום: Sandra Then-Friedrich
 
מופעים מחו"ל
 
קבוצת La Tempest, צ'ילה-קוריאה-גרמניה, תעלה את "הסלע של סיזיפוס" של היוצר אליאס כהן, בשיתוף עם אמנית הווידאו הקוריאנית צ'אן סוק צ'ואי. המופע עלה לראשונה ב-2010 על רקע חגיגות ה-200 לצ'ילה כמדינה עצמאית ריבונית, ובצל רעידת האדמה ההרסנית שפקדה את המדינה. זהו מופע חזותי סוריאליסטי החוקר את הקיום חסר התכלית של האדם ומושפע מכתיבתו של אלבר קאמי. המופע יוצר רגעים חזותיים, ההופכים לסיפורים קטנים ומרתקים עם סופים מוזרים וקומיים. אליאס כהן, שהתמחה בתיאטרון פיזי לצד לימודי מחול הודי קלאסי, משלב בווירטואוזיות את יצירתו המורכבת מתנועתיות תיאטרלית מדויקת וסגנון חזותי סימבוליסטי, עתיר דימויים, המושפע מהתרבות הדרום אמריקאית.
 
מגרמניה תעלה קבוצת שינדל-קיליוס-דוטשקה את "מוזיקה על השולחן",מופע קומי של תיאטרון סלפסטיק מוזיקלי-קאמרי,בהשתתפות המוזיקאים ויוצרי התיאטרון וולקר שינדל, ריינר קיליוס וטוביאס דוטשקה. החלק הראשון מתרחש סביב שולחן ומושפע מהדמויות בסיפור "יהושע הפרוע". בחלק השני יש שלוש מיניאטורות מוזיקליות-תיאטרליות אבסורדיות: וולקר שינדל מציג את "שיר לקופץ" מאת דיטר שנבל, ריינר קיליוס ממשיך עם "אריה" לסולן של ג'ון קייג' וטוביאס דוטשקה חותם ב- le corps a corps , יצירה לכלי הקשה מאת חורחה אפרגיס. במופע יוצרת המוזיקה סיטואציות תיאטרליות מלאות הומור, תוך שימוש של הנגנים במיני מזונות וכלי הגשה מבריקים.
 
מצרפת יעלה המופע "תעויותיו של גנז" - להקת איזיקיאל גרסייה-רמאו.תיאטרון בובות למבוגרים מאת איזיקיאל גרסיה רומאו ופרנסואז טומס. מופע שנוצר באוקטובר 1998, בביצועו של ז'ק פורניר, ומאז עלה יותר מ-700 פעם בפסטיבלים שונים ברחבי העולם. המופע משלב עיצוב והפעלת בובות ומספר את סיפורו של עובד ארכיון, החושב כי בעזרת הידע הרב שצבר יוכל לראות אל מעבר לסודות הבריאה. בהיותו נעול בספרייה, מקום המכיל סודות והספרים בו חריגים, נבנה טירופו הנפלא, הרצוף הזיות המאוכלסות ביצורים וחפצים פנטסטיים, עימם הוא בורא עולם דימויים של חיים, מוות, אהבה וחלל.
 
מנורבגיה יעלה המופע "ריקוד  הכדורגל" של קבוצת יו סטרומגרן, יצירתו של הבמאי כוריאוגרף יו סטרומגרן, שהחל דרכו התנועתית כשחקן כדורגל והפך לכוכב בתחום המחול. המופע עלה לראשונה בשנת 1997, והיה ללהיט בפסטיבלים רבים ברחבי העולם. העבודה מאירה את הצדדים האסתטיים של השיגעון לכדורגל ומדגישה בהומור את הניגוד המלאכותי בין "ספורט המוני", לבין "אמנות גבוהה".

קליפה-אדומה-ענקית-01.jpg 
מתוך "יונה 2010". צילום: אניה בונדרנקו
 
בכורות עולמיות מישראל
 
יונה 2010 – בכורה עולמית ליצירתו של אליאן ולג'י, העוסקת באדם ללא תכלית, המוצא את ייעודו ואת אלוהים. סיפורו של נביא זעם בעולם המודרני. יצירתו של ולג'י, בוגר סטודיו למשחק ניסן נתיב וחבר לשעבר בקבוצת "קליפה", המגוללת את סיפורו של יונה הנביא, הבוחר לברוח מייעודו, מנסה להתחמק מהמשימה האלוהית ומעדיף את העולם הצר והמצומצם שלו על פני הגשמת המוטל עליו. הוא עובר "שבעת מדורי גיהינום" על מנת לזכך את כוונותיו.
 
מפלצת התהילה - הכוריאוגרפית מיכל הרמן תעלה בבכורה עולמית את Glory Monster, בהשתתפות מור ורדימון, מיכל צנקל, סתיו מרין ואוריאן מיכאלי, יצירה המציגה חבורת כוכבות לרגע בשדות התהילה האכזריים ואת ההליכה לקראת עולם של ריקנות אידיאולוגית. העבודה מספרת, בשפת תיאטרון מחול, על חלום ההצלחה והשאיפה לפרסום, על אובדן ערכים, פרטיות ומקוריות בדרך לכיבוש הפסגה, ובמרכזה מערכת יחסים בין כוכבת פופ נערצת לבין רקדניות הליווי שלה, האמורות לבצע את תפקידן כיחידה אחת ללא ביטוי אישי.
 
יצירות ביכורים מישראל
 
בשני ערבים נפרדים יוצגו מקבצי יצירות ביכורים ישראליות של יוצרי תיאטרון חזותי:
 
ערב ראשון: "נעשה ונשמע":
בערב זה יוצגו עבודות המכילות התרחשות בימתית מלאת אקשן וביקורת חברתית, לצד יצירות בתחום התיאטרון המוזיקלי. חלק מהיצירות עוסקות באוכל ובסמלים שלו.
 
וריאציה # 7 לכלי מטבח, כלי נגינה ומחשב. יצירה: רועי אברהם, ביצוע: תומר עמדי, נדב רוגל ורועי אברהם. מיצג מוזיקלי חי שבו הנגנים הם גם טבחים והמוזיקה כתובה בהשראת המנה המתבשלת. ההתרחשות הקולינרית מוגברת ומעובדת כך שרחשי הבישול הופכים חלק מהמוזיקה. בסיום הקהל אוכל את היצירה!
 
האקדמיה למימיקה. יצירה וביצוע: צבי פטרקובסקי. על ז'אן פייר, נוכל צרפתי כושל ומתוסכל המקים את בית הספר הראשון מסוגו בעולם למימיקה למוזיקה. הקהל מוזמן ליום הפתוח של בית הספר.
 
Tomten. יצירה וביצוע: סנדרינה לינדגרן. טכנולוגיה מודרנית ומיטב הפולקלור השוודי במפגש בימתי קצבי. במרכז ההתרחשות נמצאת דמות בעלת משיכה עזה לכוח חשמלי!
 
אלמילה. יצירה וביצוע: יונתן קונדה. מופע מילים למיקרופון אחד שלם ולבן אדם אחד, כמעט שלם, עם מחרוזת מופלאה ומופרעת של שירים בלתי נשכחים ונשכחים בהחלט.
 
יפה אחת קודם. יצירה וביצוע: גבריאל נויהאוס וענת זכריה. תיאטרון טוטאלי של שתי יוצרות בתחומי השירה, המחול והפרפורמנס. שתי נשים בודקות, ממששות, מקפלות ופוערות, מדברות את עצמן, הורסות ובונות את ארמון הקסם של הנשיות שלרגע נוכח ונמוג.
 
העצב של השכן עמוק יותר. יצירה: עמנואלה עמיחי, ביצוע: אילה ברסלר-נרדי, תמר לוין, יעל מפציר, עמנואלה עמיחי, גליה צור וג'רמי אלפסי. פנטזיה הומוריסטית אפלה על חמש נשים ומטבח. תיאטרון פיזי, מחול, אלמנטים של פרפורמנס ועיצוב אמנותי המתכתב עם אסוציאציות נוסטלגיות משנות ה-50.
 
ערב שני: "לראות ולהאמין":
ערב יצירות של תיאטרון חזותי, בעל חזית נשית חזקה ועיצוב רדיקלי. יצירות על נשים מאוהבות ונשים רצחניות, לצד עבודות העוסקות בחייתיות וחיות, ובמפגש היצרי וההרסני בין אדם וטבע.
 
סיפור ביצה. יצירה וביצוע: יערה גולדרינג, בתמיכת תיאטרון הקרון. באמצעות תיאטרון חפצים ובהשראת סרטי קולנוע שחור-לבן נוצרות אפיזודות קצרצרות, מהולות בהומור וסרקאזם, על פנטזיית האהבה ושברונה הצורב.
 
רהיט. יצירה וביצוע: רוני הלר. תיאטרון מחול מינימליסטי וצרוף המגיש את דיוקנה של התמוטטות ולידה מחדש של אישה במשבר.
 
הפותחן. יצירה וביצוע: מיטל רז. מותחן בתלת ממד וללא מילים על הישרדותה של אישה דו ממדית בעולם תלת משמעי.
 
דרכונים של שחר האביב. יצירה: גיא אלחנן ונעה אבנד. בפיוט והומור הופכים דרכונים לציפורים - חלקן נודדות בשחקים, אחרות קנאיות לממלכתן, וישנן גם אלה שאינן עפות לשום מקום, צמודות לקרקע. מופע קצר ללא מילים על חופש התנועה של ציפורים ובני אדם בצומת הדרכים של המזרח התיכון.
 
תירקובת. יצירה: מורן סנדרוביץ', ביצוע: רות חוף, היילי דלסימר, נמר גולן ויואל רון. אירוע המכיל אלמנטים פיסוליים המנכיחים את עקבותיו של מפגש הגוף עם המציאות האלימה הסובבת אותו. יצורים היברידיים, ספק אנושיים ספק חייתיים, מטשטשים הגבולות בין אדם לחיה, אדם למכונה, טבעי למלאכותי.


אבטיח בלי גרעינים. יצירה וביצוע: תמרה קובלסקי ולי נחת שלום. מיצג תיאטרוני סרקסטי ומחאתי המתרחש מחוץ לבמה ומפגיש את הקהל עם שאלות של ניצול ושליטה.
 
האירוע יתקיים בתאריכים 31-15 ביולי 2010 באולמות תיאטרון קליפה בתל-אביב ובמרכז "נא לגעת" ביפו. לפרטים ולהזמנות: 03-6879219 (תיאטרון קליפה), 03-6330808 ("נא לגעת").07/06/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע