סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2020 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
2930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פותחים במה: ספידייט עם אנשי תיאטרון
 

 
 
במסגרת פסטיבל בית ליסין למחזאות ישראלית הקהל יוכל לפגוש אנשי תיאטרון לפגישה אישית


"פותחים במה" 11, פסטיבל בית ליסין למחזאות ישראלית, ייתקיים בשני סופי שבוע בסוף אוגוסט ובתחילת ספטמבר בבית ציוני אמריקה בתל אביב.

פסטיבל "פותחים במה" הוא האירוע הגדול בארץ לפיתוח מחזאות צעירה. המחזאים הזוכים להשתתף בו עוברים סדנאות כתיבה וזוכים לליווי דרמטורגי ואמנותי צמוד מהצוות המקצועי של תיאטרון בית ליסין, והקהל זוכה לצפות באמנות התיאטרון בהתהוותה.

עם פתיחת העשור השני לקיומו, מרחיב הפסטיבל את פעילותו לשיתופי פעולה בינלאומיים, ובנוסף להפקות של מחזות ישראלים יעלו השנה גם שתי קופרודוקציות בינלאומיות.

הפסטיבל יעלה השנה ארבע הפקות מלאות, שתיים מהן כאמור הן קופרודוקציות בינלאומיות, ושישה מחזות בקריאה מבוימת. בנוסף יתקיים אירוע מיוחד וראשון מסוגו בארץ – ספיד דייט עם אנשי המקצוע המובילים בתיאטרון בארץ, הזדמנות נדירה של הקהל לפגוש אותם לשיחה אחד על אחד.  וכמדי שנה, יחולקו מלגות פיתוח למחזאים מצטיינים.

לדברי ציפי פינס, מנהלת תיאטרון בית ליסין: "החזון של פסטיבל 'פותחים במה', להעמיד מחזאים צעירים במרכז הבמה, הוכיח את עצמו מעל ומעבר במשך עשר שנות פעילותו. הדרך שהפסטיבל התווה ושיטת הפיתוח של המחזות הפכו לשם דבר בעולם התיאטרון, ובפתח העשור השני אנו פונים גם לפעילות בינלאומית, שאת פירותיה הראשונים נראה השנה".

רוני-קובן-עדו-נתניהו-דניאל-.jpg 
מימין: רוני קובן, משמאל: עידו נתניהו, צילומים: דניאל קמינסקי

הפקות מלאות

"הפי אנד" מאת עדו נתניהו

השנים הן 1932-1933. מרק ארדמן הוא פרופסור מפורסם לפיזיקה באוניברסיטת ברלין, ולאה אשתו חיה חיים מלאים כצרכנית התרבות העשירה של העיר. מסביב מתרבים הסימנים לסכנות עתידיות הצפויות ליהודים כמוהם, אך בני הזוג מדחיקים אותם: מרק בגלל פריצת הדרך הצפויה במחקרו, ולאה בגלל הרומן המסעיר את חייה. כשהיטלר נבחר לקנצלר ומרק מפוטר מעבודתו, כבר אי אפשר שלא להתייחס לשינויים המתחוללים בגרמניה, אך מרק ולאה מתקשים להחליט אם לוותר על דפוסי חייהם, גם נוכח האסון המתקרב.  מחזה ביכורים של עדו נתניהו, רופא המחלק את זמנו בין כתיבה לעבודתו הרפואית.

בימוי: אבישי מילשטיין, תפאורה: ניב מנור, תלבושות: נמרוד עדן, מוזיקה: דורי פרנס, תאורה: דולב ציגל, שחקנים: אוהד שחר, מיכל לוי, דני איסרליש, ידידיה ויטל, דקלה הדר, קרן שיניוק, דנה לרר.

הפי-אנד-דניאל-קמינסקי.jpg
"הפי אנד", צילום: דניאל קמינסקי

"נדל"ן" מאת רוני קובן

גורלו של בית בלב תל אביב העומד למכירה ערב מותה של אם המשפחה הישישה. מעבר לסודות אפלים ומפתיעים המתגלים לקרוביה, הם מגלים כי החליטה להוריש את הבית לרופא הערבי שסעד אותה. עובדה זו מטילה צל ענק על קטנוניותם.  דרמה משפחתית מאת העיתונאי רוני קובן, שעלתה בקריאה מבוימת ב"פותחים במה" 10 וזכתה במלגת פיתוח ובפרס אהוב הקהל. המחזה עלה גם בקריאה מבוימת במסגרת תחרות המחזאים הצעירים של פסטיבל "שוק המחזות" בהיידלברג וזכה בפרס.

בימוי: גילי אמיתי, תפאורה: ניב מנור, תלבושות: דפנה פרץ, מוזיקה: אפי שושני, תאורה: דולב ציגל, שחקנים: רבקה גור, יורם טולדנו, קובי ליבנה, מיכאל הנגבי, יעל הדר, ניסו כאביה, אפרת ליפשיץ, דבי יבלונקה, חייקה מלכה.

נדלן-דניאל-קמינסקי.jpg
"נדל"ן", צילום: דניאל קמינסקי

קופרודוקציות בינלאומיות

הפסטיבל מרחיב, כאמור, את פעילותו גם לשיתופי פעולה בינלאומיים, והשנה יעלו שתי קופרודוקציות של תיאטרון בית ליסין והתיאטרון העירוני של היידלברג בגרמניה - "קוראים לי יקה" ו"תל אביב: סיפור כיסוי", במסגרת הפרויקט "קשרי משפחה".

"קשרי משפחה" הוא פרויקט משותף לשני התיאטראות, שבמסגרתו יעלו שש קופרודוקציות המתמקדות בגורל המשותף ליהודים ולגרמנים, על רקע סיפורים אישיים ומשפחתיים. ההצגות נוצרות על ידי צוותי יוצרים משותפים, והן מבוססות על תחקירים שעורכים המחזאים הגרמנים בתל אביב והישראלים בהיידלברג. השחקנים המשתתפים בהן הנם מתיאטרון בית ליסין ומתיאטרון היידלברג, והדמויות מדברות עברית, גרמנית ואנגלית, בליווי תרגום בכתוביות.

"קוראים לי יקה" ו"תל אביב: סיפור כיסוי" הן ההפקות הראשונות העולות במסגרת הפרויקט. שתיהן עלו באפריל בהיידלברג במסגרת "שוק המחזות", הפסטיבל החשוב ביותר בגרמניה למחזאות חדשה, ויוצגו ב"פותחים במה" 11 בבכורה ישראלית. "קוראים לי יקה" הוצגה גם בינואר בתיאטרון היידלברג.

"קוראים לי יקה" (They Call Me Jeckisch)

פרויקט קבוצתי בבימוי נינה גילסטורף, תפאורה ותלבושות: נועה צאושו ואסף קוריאט, משתתפים: מיכאל הנגבי, הדס קלדרון, אוטה באגרור, פרנק ויגארט.

סיפורם המיוחד של ה"יקים" - המהגרים מגרמניה ששמרו בקנאות על תרבותם הגרמנית, לא הצליחו להסתגל לחיים החדשים בישראל וממשיכים לחיות במעין גטו שבין שתי מדינות - נשזר עם סיפוריהם של ארבעת השחקנים הצעירים המגלמים אותם ומתמודדים עם העבר המורכב. תיאטרון דוקומנטרי המבוסס על 50 ראיונות עם שלושה דורות של "יקים" וצאצאיהם.

"תל אביב: סיפור כיסוי" (Undercover Tel Aviv)

מחזה דוקו-בדיוני מאת סטפן ביטון ובבימויו. תפאורה ותלבושות: רועי מנחם מרקוביץ, משתתפים: דן קסטוריאנו, מיכל שטמלר, פרנציסקה באייר, פאול גריל. ארבעה סוכנים חשאיים ולא ממש מוצלחים נשלחים למשימה חשאית בתל אביב, "העיר הלבנה", ולמרות שעד הסוף אינם יודעים בדיוק את מטרתה, הם נאלצים ללבוש זהויות כיסוי. בחיפושם אחר הזהות המושלמת, הם נתקלים בסיפורים מרגשים ומפתיעים של אנשים המחפשים את חירותם בתל אביב. קומדיה ססגונית המבוססת על ראיונות עם אנשים שהגיעו לתל אביב כדי להגשים חלום.

קריאות מבוימות

כאמור, יעלו שש קריאות מבוימות בפסטיבל. לדברי אבישי מילשטיין, המנהל האמנותי של הפסטיבל: "השנה מתמקדות ההצגות בשתי שאלות משמעותיות, איפה התחלנו ולאן הגענו?, והמחזאים מחפשים תשובות לשאלות קיומיות בנוגע לקשר שבין ישראל החדשה לדור ההורים. יש חוט מקשר ברור בין ההכחשה של גיבורי "הפי אנד", המתרחש ערב עליית היטלר לשלטון, לבין הגיבורים המכחישים של "נדל"ן" ו"תל אביב: סיפור כיסוי", המחפשים רק את הנאות הרגע ואת הדרך הקלה להתעשר".

"אדמונטון" מאת רון גואטה; בימוי: יונתן אסתרקין

השקעה פזיזה בגורד שחקים באדמונטון, קנדה, הופכת עבור המשקיע, מחזאי ישראלי צעיר, לטראומה הרודפת אותו בכל דרך אפשרית. המרוץ אחר הכסף האבוד הופך למסע מרגש בעקבות אמת פנימית בעולם הסוגד לממון.
משתתפים: שפרה קורנפלד, עפר שכטר, אבי חדש, קרין בן יעקב, אמיתי קידר, רפי קלמר.

"הנה עולה האור מאחורי " מאת עודד ליפשיץ; בימוי: נועם שמואל

קבוצה של צעירים בבית דירות המחפשים אושר ואהבה. זוגות מתהווים ונפרדים בלילה תל אביבי טיפוסי, כשהתקוות לאושר המוחלט והסופי מתחלפות באכזבות מקריות יותר ומקריות פחות.המחזה עלה בקריאה מבוימת במסגרת תחרות המחזאים הצעירים של פסטיבל "שוק המחזות" בהיידלברג וזכה בפרס.

משתתפים: אלברט כהן, ליאת הר-לב, הילה זיתון, אילנית גרשון, דן קסטוריאנו, דרור דהן, אלון דהן, טרייסי אברמוביץ'.

"השבת השחורה" מאת גיא מרוז; בימוי: אלדד זיו

קומבינת פשע קטנה הופכת לכדור שלג מסחרר שבו מעורבים כולם, אבל כולם: פושעים קטנים וגדולים, שוטרים זוטרים ובכירים, כוכבי טלוויזיה ופוליטיקאים, וגם כמה בני זוג נקמנים.

משתתפים: יעל לבנטל, אורי גבריאל, גדי רבינוביץ', רובי מוסקוביץ', רוני בליץ, ירון ברובינסקי.

"יותר מדי סושי" מאת דני רדלר; בימוי: אלינור אגם בן-דוד

זוג עולים מרוסיה, משורר ודוגמנית ציור, מסתבכים בקרב העילית של החברה הישראלית כיום. המציאות המנוכרת והסוגדת לממון הורסת את מערכת היחסים שלהם וגורמת להם להתמודד עם יצרים וכוחות אפלים.
משתתפים: מרינה שויף, הדס מורנו, חגית בן עמי, סלווה ביברגל, נדב אסולין.

"עתיד מתוק" מאת שלי ניידיץ'; בימוי: קרן צור

צעירה מואסת בעבדות לחברת היי-טק ופוצחת בקריירה מתוקה וחושנית של שוקולטייה, למגינת ליבו של בן זוגה, המבקש את חושניותה לעצמו. נבואת עתיד שהיא שומעת מפי בעל קונדיטוריה תמהוני, משנה את גורלה, את יחסה לאהובה ולעצמה.

משתתפים: אפרת בוימולד, שרון צור, אלון פדות, חן דנון, אופיר וייל.

"שתיקה רועמת" מאת אנדראה באואב; בימוי: אורי אגוז

תלונה על תאונת פגע וברח הופכת עד מהרה למחול שדים, שבמהלכו נתקלת המתלוננת במערכת מושחתת של יד רוחצת יד בקרב בכירי המשפט והשלטון.

משתתפים: מלי לוי, שמעון מימרן, דינה בליי, אלכס פלג.

אירוע מיוחד: ספידייט עם אנשי תיאטרון

לראשונה בישראל: ספיד דייט עם אנשי המקצוע המובילים בארץ בתחום התיאטרון. בסבבים קצרים בני חמש דקות, במשך שעה, יוכל הקהל לפגוש אחד על אחד את אנשי התיאטרון המובילים בארץ ולקבל תשובות לכל השאלות.

משתתפים: ציפי פינס, אפרים סידון, סביון ליברכט, עודד קוטלר, גורן אגמון, יגאל נאור, גילת אנקורי, ציפי שוחט, חיים סלע, שלמה מושקוביץ, אורי וידיסלבסקי, בועז גאון, רוני קובן.

מלגות למחזאים מצטיינים

גם השנה יוענקו מלגות פיתוח למחזאים מצטיינים, שייבחרו מתוך כותבי המחזות שיועלו בקריאה מבוימת על ידי צוות שופטים מקצועי. המלגות הינן תרומת קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות. כמו כן יוענק פרס "אהוב הקהל", באמצעות תיבת הצבעה שתוצב במקום.


פסטיבל פותחים במה ה- 11 יתקיים בין התאריכים  28-26 באוגוסט ו-4-2 בספטמבר  2010 בבית ציוני אמריקה בתל-אביב. מחירי כרטיסים: 80-30 ₪. 04/08/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. ההצגה נדל``ן
אריאל , רחובות (03/09/2010)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע