סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה בוריס אייפמן חוזר ארצה עם שתי יצירות
 

 
 
להקת המחול הרוסית תעלה את יצירתה החדשה "ענוג הוא הלילה" ואת היצירה המצליחה "רודן"


בלט בוריס אייפמן חוזר לבימת המשכן  לאמנויות הבמה בתל אביב עם שתי יצירות: היצירה החדשה, "ענוג הוא הלילה" בעקבות ספרו של סקוט פיצג'רלד  והיצירה  המצליחה "רודן"על פי סיפור חייו של הפסל הנודע. 
  
"ענוג הוא הלילה"

בכורת היצירה התקיימה בחודש ינואר השנה  בסנט פטרבורג.
 
סקוט פיצג'רלד פרסם את הרומן הרביעי שלו בשנת 1934, בעקבות אשפוזה של רעייתו זלדה שנתיים קודם לכן. זה היה הרומן הראשון שפיצג'רלד פרסם לאחר 9 שנים של שתיקה. הספר נחשב ליצירתו הטובה של פיצג'רלד ונמצא במקום ה- 28 ברשימת 100 הספרים  הטובים. השפה האנגלית של המאה העשרים.

לדברי בוריס אייפמן: "'ענוג הוא הלילה' הוא רומן טרגי אך בו זמנית היסטוריה מצמררת של בן אדם שמת מבחינה נפשית. זהו סיפור על חלום של אושר שמתנפץ ועל חיים נפלאים ומשוללי דאגות המלווה במקצבי ג'אז ההופכים לסיוט בלהות.
 
"הגיבור של הבלט הוא דיק דייבר, רופא מצליח, בעל אוהב ואיש חברה מקסים שיש לו את כל מה שצריך כדי להיות מצליחן אמיתי. אך בעולם המלווה באינסטינקטים אפלים הורסניים, אין בעצם כל אפשרות ליצור שמחה אמיתית. המחלה הנפשית ממנה סובלת אשתו של דיק מסמלת את תחילת האסון. דייבר זונח את עבודתו המקצועית ושוכח את הייעוד שלו לרפא נפשות בני אדם.
 
"השינוי הטרגי הזה הורס את אישיותו של דיק, את הרצון שלו, הכריזמה שלו והקריירה שלו. הוא בוגד בכישרון שלו והורס אותו, מאבד את הכל והופך למנודה בחברה בה אין מקום לבני אדם חלשים.
 
"המוזיקה של ג'ורג' גרשווין, פרנץ שוברט ואלבן ברג עוזרת לי להיות אפוף בסודות הכמוסים ביותר של העולמות הנפשיים של הדמויות. אנו עובדים על היצירה הזו בתשוקה עזה. אני מקווה שהבלט 'ענוג הוא הלילה' יפתיע את הקהל שיתבונן בעבודה שלנו מזווית אחרת ובלתי צפויה". 

   

  
"רודן"
 
ביצירה זו  בחר אייפמן לעסוק במערכת היחסים המורכבת והטעונה בין הפסל אוגוסט רודן לבין המוזה/המאהבת שלו הפסלת הצעירה רדופת השדים, קאמי קלודל. חיבוטי הנפש של האמן היוצר מעסקים את אייפמן בכל יצירותיו רבות.

סיפור מערכת היחסים בין רודן לקאמי קלודל היה עתיר ביצרים ודרמה. במשך 15 שנים היו השניים גוף יצירתי אחד. אבל הפרידה שלהם היתה מכת מוות לבריאותה הנפשית של קלודל וסימנה את תחילת הדרך לקריסתה המוחלטת. כמעט נשכחת, בילתה קלודל את 30 שנותיה האחרונות בבית חולים לחולי נפש. האובססיה שלה לקשר שנרקם נגדה לדעתה, ובו ראתה את רודן כקושר הראשי, היוותה עינוי לנפשה של האישה הפגועה.
קאמי הלכה לעולמה בשנת 1943, נשכחת וננטשת על ידי כל מכריה.
 
הבלט "רודן", הוא התבוננות אמנותית רבת עוצמה על טבעם הטרגי של חייהם של הגאונים. באמצעות שפת תנועת גוף ייחודית של הבלט הפסיכולוגי המודרני, מציג אייפמן לא רק קונספט חדש על עולם התשוקות האנושי כפי שבא לידי ביטוי מופלא ביצירותיהם של רודן וקלודל. אלא גם יוצר יצירת אמנות המוקדשת למסתוריות שבתהליך היצירה. במהלך היצירה יוצרים הרקדנים בגופם את הפסלים המוכרים והאייקונים של רודן, ומותירים את הקהל מלא פליאה והשתאות. 


רודן-בוריס-אייפמן02.jpg
רודן (תמונת יחסי ציבור)

  
לדברי בוריס איייפמן:  "סיפור האהבה והחיים של רודן וקלודל הוא סיפור דרמטי שיש בו מרכיבים רבים: תשוקה, שנאה, וקנאה אמנותית. בחיים המשותפים עם רודן, קלודל לא רק היוותה סוג של השראה, אלא סייעה בידיו למצוא סגנון חדש וליצור יצירות מופת, היא גם פיתחה את היצירתיות שלה והפכה לאמנית גדולה.

"לאחר פרידתם נשמתה נשרפה לאפר, מלווה בשנאה פתולוגית למאהבה, שלטענתה גנב את חייה ואת כשרונה.
ביצירה שלנו אנחנו מתייחסים לכל האספקטים האנושיים והאמנותיים שקלודל ורודן הצליחו להעביר באמצעות שיש וברונזה. אנחנו מנסים להפיח חיים ברגע שהוקפא באבן ולהעביר אותו לרצף תנועות גוף חושניות בלתי ניתנות לריסון. 'רודן' עוסק במחיר הכבד שיוצרים גדולים משלמים בדרכם אל יצירת המופת הבאה, ועל הקשיים והסבל בתהליך היצירה, שתמיד מלווים את נפשם  של האמנים".
 
בכורת "רודן" התקיימה ב 22 בנובמבר 2011 בסנט פטרבורג ומאז הוצגה בערים רבות בעולם ביניהן: מוסקבה,ניו-יורק, פריז ותל אביב.

צבי גורן על "רודן"

  
 
  
רודן-בוריס-אייפמן01.jpg
רודן (תמונת יחסי ציבור)
 
 
בלט בוריס אייפמן

הלהקה זוכה לפופולריות עצומה בישראל. זהו ביקורה ה- 15 של הלהקה בארץ.

אייפמן הקים את להקת הבלט שלו בשנת 1977, כשהוא משלב בין בלט קלאסי לבלט בן זמננו בסגנונו המיוחד. אחרי שנים רבות שבהן נאבק באיסורים שונים שהגבילו את יצירתו, הצליח אייפמן לבסס את הלהקה, המונה היום כ- 60 רקדנים, והקים מרכז יצירה משלו, הפועל בעיר סנט פטרבורג.  מאז 1990 מסיירת הלהקה באסיה, גרמניה, אנגליה, דרום אפריקה, פולין, ספרד, אוסטריה, צרפת וארצות הברית. בשנת 2000 צירף בלט הבולשוי במוסקבה את יצירתו של אייפמן "המלט הרוסי" לרפרטואר הקבוע של הלהקה.
 
אייפמן יצר 40 בלטים. הוא וסולני הבלט צ'ייקובסקי זכו בפרס מסכת הזהב, הפרס היוקרתי הרוסי למחול. אייפמן אף זכה בפרס מסכת הזהב מיוחד, למפעל חייו. הוא גם זכה ארבע פעמים בפרס של סנט פטרבורג ובפרס מיוחד ברוסיה לתרומתו לקידום אמנויות הבמה, פרס אביר האמנויות, מטעם ממשלת צרפת, פרס מטעם הממשלה הרוסית , אמן רוסיה ופרופסורה באקדמיית ואגנובה לבלט.

 באותה אקדמיה החל את לימודיו, וסיים במחלקת הכוריאוגרפיה של הקונסרבטוריון של לניניגרד. בשנת 2004 יצר בלט במערכה אחת שהוזמן על ידי ניו יורק סיטי בלט כחלק מחגיגות המאה לכוריאוגרף ג'ורג' בלנשיין.
ענוג הוא הלילה (תמונת יחסי ציבור)


"ענוג הוא הלילה" תעלה התאריכים הבאים: 23 ביולי ב-20:00, 24 ביולי ב-13:00, 24 ביולי ב-21:00 ו25 ביולי ב-17:00 בבית האופרה משכן לאמנויות הבמה בתל אביב.
 
"רודן" תעלה  ב-26 ביולי ב-20:00, ב-27 ביולי ב-20:00 וב-28 ביולי ב-20:00 בבית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.
 
 
מחירים: 369  כרטיסים: 369-189 ₪. טלפונים להזמנות – בית האופרה:  03-6927777, 03-6927700.

לרכישת כרטיסים - "ענוג הוא הלילה"

לרכישת כרטיסים - "רודן"26/05/2015   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. ענוג הוא החילה
דנה , (23/07/2015)
1. מרגש עד דמעות
אפרת , מרכז (11/07/2015)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע