סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28
ביקורת
 
מאת: צבי גורן הצמה של אבא - וגם הכינור
 

 
 
זה המחזה השלישי המשותף של לוי ודנון, והם מעצבים את עלילתו ומסריו בדיאלוגים יפים, מאירים, גם במצבים הפשטניים ביותר לכאורה, הנעים על פסים מקבילים של אתנוגרפיה, עם רגשנות גלויה ובעיקר עם הומור חכם. הם יודעים לסחוט את הדמעות כמו שצריך ולפרק מתח בעזרת טריקים בדוקים מאוצר הדרמה העולמי, מההומור היהודי ומהפקחות הערבית."
שובו של המחזה יכול להיחשב כמחאה הגדולה על אובדן המושג ״ואהבת לרעך כמוך״ בחיינו


מחזה מהחיים
 
13 שנה חלפו מאז שעלה בתיאטרון הקאמרי המחזה של אמנון לוי ורמי דנון, בהצגה מצוינת שכבשה את לב הקהל, ולא בכדי. זכרתי שריגשה אותי, ולא פחות מדמעות הערגה והכאב ירדו דמעות הצחוק וההנאה. אמש, באיחור, חזרתי אל ״הצמה של אבא״ והפעם בתיאטרון הבימה, בבימויו המצוין של רוני פינקוביץ׳, עם שחקנים אחרים שנכנסו עמוק לתוך מרקם הדמויות שיצרו המחברים מחוויות חייהם.
 
כיוון שהם חזרו אל מה שכתבו, וגם לא שינו למעט עדכונים פה ושם, אני מרשה לעצמי לחזור אל מה שכתבתי על המחזה בשעתו למעט קיצורים ועריכה של פירוט קצת מוגזם בפרטי העלילה שבמרכזה עומדת משפחה יוצאת חאלב שבסוריה. אמנם שמה שונה מספדי לספיר, אך עדיין מתנגנת בעורקיה מוזיקה משם, ולא כאפקט צדדי. 
 
עלילת המחזה פשוטה וחפה מהתחכמויות. אבי המשפחה גוסס, צילום הרנטגן חושף את הריק שבא במקום הריאה שנאכלה, ומשמש בידי האב עצמו הוכחה לכך שהגיע לסוף הדרך. לצדו מתייסרת רעייתו אדל, שמעולם לא שיקרה לו אך תמיד מוכרחה להתנגד לדבריו.

הצמה של אבאא זראר אלון.jpg
הצמה של אבא (צילום: ז'ראר אלון)


מסייעת בידה הבת פרידה, שנולדה עם רגל אחת קצרה יותר מחברתה, דוכאה למדי בילדותה אך נישאה והייתה בעצמה לאם. בעבודתה בבזק פרידה מאזינה לשיחות "רומנטיות" ומדווחת עליהן בהנאה המרמזת למתרחש במשפחתה, ובמיוחד ביחס לאח הבכור ויקטור, שמנהל רומן מהצד עם עובדת בחנות של המשפחה שהוא מנהל במקום אביו. ויקטור חי בתחושה שאיננו זוכה לאהבת יתר של הוריו, ואיך שלא יסתבכו הדברים הוא יהיה תמיד פגוע. 
 
הבן הצעיר אמיר מגדל צמה וצמחי מרפא ואף הרחיק נדוד עד סין ויפן כדי לחזור משם עם חכמת המזרח הרחוק, לדאבון לבו של האב. מערכת היחסים בין אמיר לאביו, או ליתר דיוק הנתק ביניהם, הוא הציר אשר עליו סובבת עלילת המחזה, שתכליתה הלא סודית להביא לפיוס. לשם כך, גייסו המחזאים דמות-עזר של פסיכולוג, תפקיד שנועד לעבות את תפקידו של אמיר בחלק הראשון - מאחר שאיננו נוכח בבית הוריו - וגם להאיר על מה שהיה או לא היה בינו לבין אביו.
 
לעומת זאת, לוי ודנון דווקא הצליחו בעיצוב מעניין של האמצעי לפיוס המבוקש בין האב ובנו - התפקיד של רויטל, שכנתו של אמיר. זו מטפלת בצמחי המרפא שבדירתו, אוהבת אותו ומוכנה ללכת רחוק למענו, גם אם הוא עצמו שב ושומט את אחיזתו בידה ואף מתנכר לקשר האינטימי ביניהם. 

הצמה של אבא זראר אלון ע.jpg
הצמה של אבא (צילום: ז'ראר אלון)

 
רגשנות גלויה והומור חכם
 
זה המחזה השלישי המשותף של לוי ודנון, והם מעצבים את עלילתו ומסריו בדיאלוגים יפים, מאירים, גם במצבים הפשטניים ביותר לכאורה, הנעים על פסים מקבילים של אתנוגרפיה, עם רגשנות גלויה ובעיקר עם הומור חכם. הם יודעים לסחוט את הדמעות כמו שצריך ולפרק מתח בעזרת טריקים בדוקים מאוצר הדרמה העולמי, מההומור היהודי ומהפקחות הערבית.
 
אחד הטריקים האלה מופיע בדמות הכינור, המשחק תפקיד מרכזי מאוד בעלילת המחזה ובהתפתחותו. כלי הנגינה, שהאב קיבל מאמו הנערצת, הופיע אתו בחתונות ושמחות, והעביר אותו לבנו האהוב כדי שזה ינגן ויסעיר את רוחו כמו מי שהיה שותף להופעותיו וידע לרגש עד דמעות את הקהל ואת האב גם יחד. 
 
אבל אמיר איננו גיבור שלום-עלייכמי שחושק במסורת הכליזמרית, אלא ישראלי חדש שמחפש ומוצא את עצמו באופק הרחוק. את הכינור הוא שם בבוידעם, ויחד אתו הוא קובר שם את יחסיו עם אביו. בנוסח ימינו ״השתכנז״ והפנה עורף יאפי למסורת. אבל שעת המבחן, זו של מחלתו הסופנית של האב, מאלצת אותו ואת האב לגלות מה טמון באותם מיתרים של הכינור הנשלף מהבוידעם.

הצמהה של אבא זראר אלון.jpg
הצמה של אבא (צילום: ז'ראר אלון)

 
ומה שטמון שם וטמון בלב הקהל שמילא את אולם רובינא בצחוק ובדמע, זה אותו דבר שדומה כי נעלם מחיינו, ולא משנה באיזו עדה או שכבה ובאילו נסיבות והנמקות, היסטוריות או פוליטיות אקטואליות.

אם יש מרכיב של מחאה במחזה ״הצמה של אבא״ דומה בעיני כי היא כנגד העובדה ששכחנו את הציווי ״ואהבת לרעך כמוך״, ואת היחס לגר שבתוכנו, וכנגד זה שהמילה ״אחי״ איבדה את המהות המאחה ומייצגת יותר את הבוז והלעג והמפריד.
 
משחק של צחוק ודמע
 
כך הרגשתי הפעם, גם מחמת האקטואליה של חיינו, וגם מתוך מה ששידרה ההצגה החדשה שביים פינקוביץ׳. האהבה לחומר ולדמויות נשבה מהבמה בלי לחיצה ובלי הדגשה מיותרת. המשחק, של כולם, היה בזרימה טבעית בין העלוב והכואב לבין החיוניות הנובעת מהם כמעיין מרווה בתוך התפאורה של טליה אוטולנגי, עם התלבושות של דנה צרפתי, התאורה של מאיר אלון, נגיעות המוזיקה של רן בגנו, הווידאו של אריק אביגדור והתנועה של שרון גל.
 
במרכז ניצב, או שכב, או רכן, כאב וכעס, וגם חייך בזווית עיין האב הממתין לשובו של הבן, ויעקב כהן שלכד את הדמות הזאת במשחקו המהודק, שנזהר גם מהגזמה קומית - ויש מנה טובה של כשרונו זה ובעיקר כשזה בתוספת טובה של ערק - וגם מהגזמה רגשנית של כאב, בעיקר כשזה בא משמחה. הניסיון שכהן צבר בתפקידים כמו שיילוק, גוריו והרפגון נמהל מצוין לתוך אחד מהישגי המשחק החשובים שלו.
 
בן זוגו של כהן להצלחת מערכת המתח הבין-דורי של ההצגה הוא הבן אמיר במשחקו הרענן של תום גרציאני, שמיטיב לשדר את הצורך בפיוס ואת המבוך שעליו לעבור כדי להגיע לכך. אם בחלק הראשון אמיר הוא יותר מתבונן, גם בעצמו, הרי שבחלק השני הוא פעיל וחי את הטלטלה של המפגש המחודש עם המשפחה, החל בכניסתו לבית הוריו, שהייתה מרגשת וכלה בחיבור האמיתי עם זהותו שלו.

הצמה של אבא זראר אלון5.jpg
הצמה של אבא (צילום: ז'ראר אלון)

 
בתווך, כתורמת חשובה למעמדים קומיים או דרמטיים נעה ופעלה במשחק משובח ומעודן, רובי פורת שובל כאדל - האישה והאם שאובדת עצות בנאמנותה לבעלה, באהבתה לילדיה וביושר הבלתי אמצעי, הקומי והרגשי שלה. זה עבר גם לבת פרידה, שאותה מגלמת מיקי פלג-רוטשטיין במשחק מזוכך שיש בו אור וצל של כאב ושל  אושר, ובעיקר של אהבה, מסירות וחוכמה. 
 
קובי מאור מצטרף באנטי תזה נכונה של משחק ״גדול״, סוער ונסער גם יחד, בתפקיד הבן הבכור ויקטור. מנגד גאיה שליטא-כץ שמשחקה ומבע עיניה בתפקיד רויטל שבאה לפייס מזליפים אור ונחמה על המתרחש. מודי גרשון הביא נוכחות מלאה וסמכותית כפסיכולוג, וחיפה בכך על החולשה הדרמטורגית של התפקיד. 
 
כעת, כמו לפני 13 שנה, "הצמה של אבא" הוא מחזה והצגה שהרגשי והקומי קיימים בו גם יחד, ויוצקים ממנו מסר אנושי וחברתי שחשוב לאמץ. 
 

למועדי מופעים >

17/01/2017   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע