סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2019 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
כתבה
 
מאת: לילך גביש משהו טוב בפלורנטין
 

 
 
אפילו שעה בחודש, אם אתה יוצא מהבועה שלך, יכולה לעשות הבדל בחיים של אחרים"
היום (חמישי) יתקיים בשכונת פלורנטין הפנינג שכונתי חינמי בהשתתפות אמנים שעיקרו מאבק בתכניות הבנייה העירוניות בפלורנטין וכן העלאת המודעות החברתית והערבות ההדדית של תושבי השכונה


לתרום זמן וכישורים
 
ללי תום דותן, סטודנטית לתואר שני ביישוב וניהול סכסוכים ותושבת שכונת פלורנטין נמאס לשבת מהצד ולהתבונן בתהליכים האורבניים האנטי סוציאליים שמתרחשים בשכונה שבה היא מתגוררת. בשונה מרובנו שרק מקטרים היא החליטה לקום ולעשות מעשה עבור הקשישים והילדים בשכונה. דרך מודעה שתלתה בגינת השכונה נוצר קשר בינה לבין קבוצת פעילים מהשכונה, שמטרתה להוביל מחאה ביחס לתכניות הבנייה העירוניות שאינן ברורות לתושבים ומובילות לכך שהשכונה הופכת מהשכונה הצפופה ביותר בתל אביב לשכונה צפופה עוד יותר.
 
היום (חמישי) החל מהשעה ארבע אחר הצהריים ועד לשעה 11 בלילה יתקיים הפנינג גדול למען השכונה ותושביה בגינת דוריאנוב בפלורנטין (רחוב המחוגה 2). באירוע החינמי, שמאורגן כולו על ידי פעילים ומתנדבים, יופיעו להקות שונות, כולן של תושבי השכונה (לפחות חלק מהמופיעים בכל הרכב), שלדברי דותן: "הסכימו לנדב את המוזיקה והזמן שלהם למען המטרה". בין הלהקות יופיעו הדג נחש, פישי הגדול, ראגייסטן, זבוב עם גרוב, זבולון דאב סיסטם, לוס כפרוס, puppet folk revival , סלמנדרה, מונוטוניק, Ed , לבנון ו – Blue liquid . בנוסף, יתקיים במתחם האירוע בזאר שיפעילו בני נוער וצעירים מהשכונה וימכרו בו ביגוד, תקליטורים, מזון וחפצים שונים שנתרמו למען האירוע. חלק מהרווחים ייתרמו למען תושבי השכונה והמארגנים מזמינים אמנים ויוצרים למכור באירוע עבודות אמנות כשבתמורה הם מבקשים להעביר אחוז מסוים הרווח (פתוח לשיקול היוצר) למען המטרה.
 
באירוע יוצב גם דוכן התרמות ייחודי שבו יתרמו זמן וכישורים של אנשים בהתאם לצרכים של תושבי השכונה שאין בה בית ספר, בית מרקחת, טיפת חלב ושירותים חיוניים נוספים. דותן ממחישה מהם הכישורים הנדרשים: "למשל אנחנו מחפשים מישהו שיתנדב פעם בחודש להביא לקשישים תרופות מבית המרקחת, זה ישפר את איכות החיים שלהם ברמות על. הנקודה היא שאפילו שעה בחודש, אם אתה יוצא מהבועה שלך, יכולה לעשות הבדל בחיים של אחרים".
 
דוכן נוסף שיוצב באירוע יסמל את החלק המחאתי של ועד פעילי פלורנטין שיחתים את המשתתפים על עצומה נגד הריסת בניינים ובניית רבי קומות שיהרסו את אופי השכונה. ליאת איזקוב, אדריכלית תושבת השכונה מזה חמש שנים ופעילה בוועד: "נרתמנו לאירוע בגלל שהיה ללי ולצוות שלנו גורם משותף, רצינו להרים את המודעות למה שקורה בשכונה. לאירוע קוראים אמני פלורנטין למען פלורנטין, אנחנו כל הזמן מקבלים פניות מאנשים שרוצים להופיע. האירוע הזה הוא חלק מפעילות שאנחנו עושים מאז דצמבר במטרה להשמיע קול גם בציבור וגם בעירייה. כל המאבק שלנו הוא על צרכים קהילתיים של התושבים".
 
להתעורר מהתרדמת
 
לי תום דותן, שלמעשה החלה לפעול באופן עצמאי, תתחיל בקרוב את לימודי הדוקטורט שלה. עד לא מזמן הייתה בבעלותה חברה במסגרתה היא פעלה כמאמנת דייטים, ולימדה בחורים איך להתחיל עם בחורות.
"הכל התחיל בתכנית ביטוי עצמי ומנהיגות", מספרת דותן, קורס שהיא עוברת  במסגרת חברת לנדמרק אדוקיישן (ולמען הגילוי הנאות – גם אני  מתנדבת במסגרתה – ל.ש.ג.), "בקורס מבקשים מאיתנו למפות את הקהילות שלנו וקלטתי שבשכונה שאני גרה כבר שלוש שנים, אני לא מכירה אף אחד חוץ משכן אחד. הדבר הראשון שרציתי לעשות היה ערב חברתי ואז עלה הרעיון לעשות משהו למען השכונה", היא ממשיכה.
 
"נתקלתי ביונתן ממהפך (ארגון חברתי הפעיל בשכונה – ל.ש.ג.) שהציג בפני המון קשיים בשכונה וקלטתי שאני חיה במין בועה ושיש הרבה חבר`ה כמוני שבאים לגור בשכונה לאיזו תקופה ולא קולטים את ההשפעה שיש להם על הסביבה. הבעיה העיקרית של פלורנטין היא שיש בה שלוש אוכלוסיות: הוותיקים שנולדו בה, רובם ניצולי שואה; משפחות ותיקות והקהילה הצעירה שמגיעה, של סטודנטים ואמנים. האוכלוסייה הזו דחקה את בעלי הבתים שהתושבים חיים בהם בדמי מפתח ובעלי הבתים מעדיפים להשכיר אותם לסטודנטים במחירים גבוהים. מעבר לזה נסגרו הרבה מבנים קהילתיים כי רוב מי שבא לכאן בא לגור לכמה שנים ועוזב. אין מתנ"ס, אין בית מרקחת, או ספריה. גם לחבר`ה הצעירים זה מפריע בעיקר מבחינת תחבורה וכבישים, בקיצור המקום קצת סלמס. הגעתי למסקנה שצריך להתעורר, לסייע ולעזור לאכלוסיה הוותיקה שאנחנו מקשים את חייה בלי לדעת אפילו. אני למשל לא הייתי מודעת לזה ש- 50 אחוז מהאוכלוסייה שחיה פה עד לפני 20 שנה הייתה של ניצולי שואה.
 
"הדרך שהחלטתי לפעול בה היא לארגן  אירוע שבו ינגנו להקות ויעירו אותנו מהתרדמת. זה לא היה יכול להיות משהו רק שלי, אלא של תושבי השכונה למען תושבי השכונה. האירוע נוצר מפה לאוזן והחבר`ה העיקרים שהצטרפו היו ועד פעילי פלורנטין, רובם סטודנטים שמתנגדים לתכניות הבנייה והסתבר לי שהם רצו לעשות אירוע במטרה להגדיל את המודעות לתכניות בנייה של העירייה לרבי קומות, אז איחדנו את האירועים". מתחם האירוע גודר והפעילים שמו שילוט ובמהלכו אף יפעלו מאבטחים וחובשים לבטחון התושבים, הכל בהתנדבות.
 
אמץ לך סבא
 
דותן מספרת כיצד יפעל הדוכן ההתנדבותי בפועל: "בדוכן תהיה טבלה עם שלוש אפשרויות: `אמץ לך סבא`, למען הקשישים; `ילדים זה שמחה`, להתנדבות עם ילדים לשעת סיפור, לשחק איתם כדורגל וכדורסל, או לתת טרמפ. לדוגמה, מוזיאון המדע הסכים לתרום כרטיסים אבל אין לנו הסעות. פרויקט אחר נקרא  `אור בבית` -  צביעה ושיפוץ בשכונה. מיזם זה נולד בשיתוף ובהשראת העמותה "אור בבית" שמפעיל ירון בן מנשה, בעל חברת "מעוף מהנדסים" שמסייעת בשיפוץ ובצביעת בתי קשישים עריריים.
 
בן מנשה מפעיל את הפרויקט שלו מזה זמן מה בשכונות שונות ברחבי תל אביב ובקרוב אף מחוצה לה. על הפרויקט ופעילותיו אפשר לקרוא באתר האינטרנט www.orbabait.com בן מנשה: "אנחנו עושים את הפרויקט לטובת הקשישים שהם חסרי אמצעים ומאחר והחברה שלי בקיאה בנושא הבנייה אנחנו מקדמים ומנצלים את הכישרון שלנו עבורם. עד עכשיו הצלחנו לגייס 140 מתנדבים מגורמים פרטיים ומחברות, וכרגע יש לנו 60 דירות בשכונת פלורנטין ובשכונת התקווה, שאנחנו נמצאים בתהליך מיפוי הצרכים שלהם. הפעילות מיועדת לאנשים עריריים שאין להם ילדים, ובנוסף חשוב לנו לחבר אותם לחברה ולאפשר להם קירבה אישית שחסרה להם".
 "אני מקווה ליצור מאגר של מתנדבים", אומרת לי תום דותן, "הצפי הוא לפחות 300 איש ואז צריך להקים מערך של ראשי צוותים, שגם איתי וגם בלעדי הפרויקט ימשיך לעשות שינוי אמיתי בשכונה. למי אין שעה בחודש ועוד קרוב לבית?"

למועדי מופעים >

24/05/2007   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע