אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2019 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
כתבה
 
מאת: לילך גביש מאבק החוץ ממסדיים
 

 
 
כנס אמנים חוץ ממסדיים יתקיים היום בצוותא לקראת שנת התקציב הבאה. יענ`קלה מנדל מסביר על מה ולמה המאבק.  וגם שמוליק קלדרון תורם לדיון. השר מג`אדלה תומך


במאבק: ציירים, סופרים, קוסמים

מי מהיוצרים אינו מכיר דאת הבעיה? איזו דרך חתחתים צריך האמן לעבור עד שגוף ממסדי "מאמץ" את היוצר,  ואז, כשכבר הגיע למנוחה ולנחלה, לא מעט פעמים נשאלת השאלה מה נשאר מאותה חדוות יצירה עצמאית, בלתי ממסדית ונשכנית, כזו שמפרה את התרבות ומנסיקה אותה לגבהים חדשים?

היום , יום שישי, יפגשו אמנים הפועלים מחוץ לממסדים אמנותיים שונים באולם צוותא במטרה להשמיע קול לקראת דיוני הכנסת והממשלה על תקציב המדינה לשנת 2008.

ההחלטה לצאת למאבק נבטה בארגון אמ"י, בראשותו של יענקל`ה מנדל, שאליו הצטרפו אגודת הציירים והפסלים, עמותת הכוריאוגרפים, אגודת הסופרים, אגודת האמנים היוצרים, אגודת הקריקטוריסטים, אגודת הקוסמים, איגוד הרקדנים, אקו"ם, אשכולות, עיל"ם ופי"ל. המאבק אף זוכה בתמיכתו של שר התרבות, ראלב מג`אדלה שעורר את התנגדותם של כמה ארגונים ובראשם שח"ם, איגוד שחקני המסך, בראשותו של יורם חטב, שניהל במהלך השנים האחרונות לא מעט מאבקים על תקציב התרבות בכלל ומעמד השחקן בפרט.

יענקל`ה מנדל, יו"ר איגוד אמ"י ומראשי המאבק מסביר במה דברים אמורים: "נושא המאבק הוא האמן החוץ ממסדי – השחקן, הזמר, המשורר, הקוסם, הצייר, הקריקטוריסט וכו`. התקציב שמגיע מהמדינה הולך לתחום הממסדי וטוב שכך. נלחמנו עליו והוא לא די, אנחנו מדברים על סקטור נוסף של אמנים חוץ ממסדיים והם הרוב הגדול, שלא מגיע אליהם כסף ומקדמים את התרבות הישראלית. צריך להיות תקציב נוסף מעבר לזה שעובר למוסדות, שיהיה מיועד לנושא הזה של אמנים חוץ ממסדיים".

ועדה ציבורית לאמנים חוץ ממסדיים
 
מצד אמנים חוץ ממסדיים נשמעה תמיכה במאבק, ואפילו כאלו שמשתייכים לאיגוד שח"ם השמיעו קול זעקה בפורומים שונים, כיצד ארגונם מתנגד למאבק בעוד הם כורעים תחת נטל הפרנסה.

לדברי המארגנים תקציב התרבות של מדינת ישראל מחולק בכל שנה ושנה אך ורק לארגונים ציבוריים ממסדיים, עובדה שיוצרת הזנחה קשה של אמנים רבים שאינם נהנים מכסות של ארגון גג כלשהו. ראשי המארגנים, אולי מחשש שלא יעוררו את זעם חבריהם בגופים הממוסדים, טוענים בתוקף כי אינם מבקשים חלילה לפגוע בתקציבים הקיימים, אלא להוסיף תקציבים לאמנים הפועלים מחוצה לממסד, שהם מכירים בחשיבותו.לדבריהם 85% מכלל האמנים היוצרים והמבצעים לא תוקצבו מעולם כפי שקורה בכל מדינה מתוקנת. דבר שלדברי המארגנים, פוגע ביצירתם, מאחר והם נאלצים לכלכל את עצמם בכל דרך אפשרית, שבדרך כלל אינה קשורה לאמנותם. המארגנים קושרים את העניין "לחסרונה הברור והרב של מדורת השבט הישראלית". הם מאמינים שהצלחת המאבק יוביל לפריחה אומנותית אמיתית.

למעשה מנדל מדבר על הקמת גוף נוסף, ועדה ציבורית, שתקצה כספים לאמנים חוץ ממסדיים על פי קריטריונים. לדבריו הקרנות שפועלות היום "זה כלום בים הגדול". על שותפיו למאבק אומר מנדל: "הנושא הזה הוא לא רק של אמ"י, אלא גם של אקו"ם, איגוד הסופרים, איגוד הנגנים, איגוד הקוסמים ועוד המון איגודים שפועלים יחד אתנו. הרבה שנים כל האיגודים מדברים על זה ולא הציפו את הבעיה".
 
שני איגודים שבתחילה נרתמו למאבק, אך לבסוף החליטו לפרוש ממנו הם איגודי הבמאים והתסריטאים, שבשנים האחרונות השתתפו בסדרת מאבקים נגד גורמים משדרים כמו הערוץ הראשון, הערוץ השני ו-HOT. נמרוד קמר, חבר הנהלה באיגוד הבמאים, האחראי על דסק החוץ מסר: "אני בגדול בעד ארגונים. אני גם בעד גורמים לא ממוסדים כל עוד הם חוברים לאיגודים. האיגוד עצמו הוא בגישה לא ממסדית, אבל לדעתי תמיכה או מאבק צריכים להיות דרך איגוד. היוצרים והתסריטאים שלא באיגוד צריכים להצטרף אלינו ולהיאבק דרך האיגוד ולהשתמש בכלים של ייעוץ משפטי וכך להיאבק על זכויותיהם".
 
אם היוודע ששר התרבות ראלב מג`דלה תומך במאבק, ארגון שחקני המסך שח"ם, בראשותו של יורם חטב, יצא כנגד המאבק והודיע כי יפעל במלוא כוחו לביטולו. מנדל מארגון אמי: "שחם חושבים שיש אופציה שיכול להיות שהכסף הזה יילקח מהתקציב הקיים, אבל אני אומר שלא מדובר בתקציב הקיים של המוסדות. אני מתחייב שאני הראשון שאצא נגד מהלך כזה ולא אתן לו את ידי. גם הבטחת השר היא להביא תקציב נוסף על הקיים לנושא של האמן החוץ ממסדי".
 
לסבסד פרינג` ולא הצגות מסחירות
 
הבמאי והשחקן שמוליק קלדרון (במאי "תגובה מאוחרת", "המפלס העליון") מציע מודל אחר לחלוקת כספים. בשנה האחרונה קלדרון עובד על מאבק אחר, שבו אף הוא קורא לשנות את שיטת התמיכה בגורמי תרבות וליצור מאזן אחר בין תמיכה לגורמים ממסדיים לגורמים עצמאיים. כמו כן קלדרון קורא להחלפתם של מנהלי מוסדות תרבות, כך שלא ימשיכו בתפקידם לאחר עשר שנים בתפקיד.
 
קלדרון מציע לעבור למודל של שיטת חלוקת משאבים הצרפתית או האנגלית. "יש צורך לשנות את חלוקת הכספים בארץ בכלל, בלי קשר לתרבות", הוא אומר, "בארץ יש עשרות חוקים, חלקם מתקופת הטורקים וחלקם מתקופת המנדט הבריטי, שמבזבזים כספי ציבור. ביחס לתרבות, אם נתייחס למשל לתיאטרון הממסדי יש הצגות מסחריות שמסובסדות ואני מציע להעביר את הכסף הזה לתיאטרון הפרינג`. למשל הצגה כמו `המפיקים`, למה לסבסד הצגה מסחרית? יש מקום לסבסד הצגות פרינג` והצגות בתיאטרון הממוסד שהן לא מסחריות. ככה נזכה לראות מהפכה תרבותית בארץ. התיאטרון הישראלי היום מצליח במובן המסחרי. ככל שירבו קבוצות הפרינג` נראה תיאטרון טוב יותר".
 
נראה כי המאבק על אופי הסבסוד של התרבות הישראלית ארוך השנים נמשך ועוד ימשך שנים. ובינתיים, מנדל קורא לכל האמנים החוץ ממסדיים להשתתף בכנס שייערך היום ב- 14:00 באולם צוותא 3. "אנחנו קוראים לאמנים חוץ ממסדיים להגיד את שיש להם ולהציף את הבעיה. גם לאמן החוץ ממסדי יש מה לתרום לקידום היצירה הישראלית". 21/06/2007   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (3 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
3. חטב מיצג את עצמו ואת הדומים לו , בהתנדבות.
מגיב לחגי , (13/07/2007)
2. חטב אינו מייצג שחקנים, הוא מייצג את ציפי פינס
חגי אייד , תל אביב (25/06/2007)
1. הנורמה צריכה להיות 5 שנים לא 10 ומעלה כמו היום
שמוליק קלדרון , תל אביב (22/06/2007)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע