סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2019 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
ריאיון
 
מאת: לילך גביש יוצרים נון סטופ
 

 
 

אורי דרומר וחן שיינברג, שני יוצרים  פעלתניים, ישתתפו היום באירועי "לילה לבן" כשפסקולים מקוריים שיצרו ילוו סרטים אילמים שיוקרנו בסינמטק. לילך-שירה גביש תפסה אותם לשיחהערפד וחרקים מתים 
 
יום רביעי בשבוע שעבר. 22:30 בבר לבונטין 11, הבר היותר ים תיכוני במתחם המחודש של גן החשמל. חן שיינברג מסיים עוד ערב בסדרת ערבי הקרנות של סרטי אנדרגראונד אמריקאי  שעורך אורי דרומר במקום. בקומת הגלריה הולכת ומתהווה לה תערוכה שאוצר דרומר.
 
דרומר ושיינברג, שני יוצרים רב תחומיים הם מהיוצרים היותר עסוקים בעיר, וגם אם אנחנו לא שומעים חדשות לבקרים על פועלם, שבהחלט ניתן לאמוד אותו כמסה קריטית. הם אפילו לא עוצרים בבר השכונתי. כשאני שואלת את דרומר אם הם מצטרפים אלי לבירה הוא משיב בשלילה ואומר: "מפה הולכים למקום אחר, לקרוא, לכתוב, החיים לא מסתיימים עד הרגע האחרון שאני נשאר ער".
 
במסגרת אירועי "לילה לבן" שיערך היום (חמישי) השניים יופיעו בנפרד בסינמטק כשהם מלווים בפסקול חי סרטים אילמים. דרומר, יחד עם להקת הפאנק הוותיקה שלו "דורלקס סדלקס", ינגנו פס קול אלקטרוני שיילווה את סרט האימה האקספרסיוניסטי הגרמני של פרידריך מורנאו מ- 1922 "נוספראטו", עיבוד לסיפור דרקולה. המוזיקה משלבת בתוכה אזכורים ממוזיקת קברט, מוזיקה מסרטים, בוסה נובה ומקורות אחרים. "זו דמות מעניינת בתוך המיתולוגיה של המת החי שתקוע בין מבחינה סמלית בין שני עולמות", אומר דרומר על הבחירה ב"נוספראטו". דמותו של הערפד מתקשרת גם לנושא שמעסיק אותו בימים אלה, במחזה חדש שהוא כותב, שחוקר נשיות. "כי מה נוספראטו אוהב?" הוא שואל, "הוא אוהב נשים, הוא נמשך לצוואר שלהן, שזורמים בו חיים ונעורים".   
 
חן שיינברג בחר לייצר פס קול לסרט אנימציה רוסי קצר (13 דקות) מ- 1912 – "נקמתו של הצלם" שבו הבמאי ולדיסלאב סטארוויץ`, אנטימולוג, הנפיש חרקים מתים שמתו כשניסה לצלם אותם. שינברג, שבעצמו יצר בעבר סרט על חרק, ילווה בגיטרה את קובי אור שיקריא טקסט בשם "דובי הנמלים".
 
אמהות כחריגות
 
קובי אור כך מסתבר הוא החוליה המקשרת בין  דרומר לשיינברג -שיינברג צילם את הסרט "אור קשה, אור רך", פורטרט קולנועי של אור, ודרומר היה אחד המרואיינים. השניים הפכו לחברים ולעתים גם לשותפים ליצירה. שיינברג גם מצלם את סרטי הווידאו ארט של דרומר. השניים גם מלמדים מולטימדיה וקולנוע בבית ספר קלישר בתל אביב ובבית ספר מוסררה הירושלמי. שיינברג מלמד גם באוניברסיטה הפתוחה.
 
דרומר מוכר לרבים מאיתנו מהרכב הפאנק "דורלקס סדלקס" (מילולית: "החוק הוא קשה, אבל זה הוא החוק") שפועל כבר 23 שנה (!). בימים אלה הוא עובד על דיסק חדש, וגם על  ספרו השלישי (לאחר "כסא גלגלים מוזהב" ו"עורי" האפוקליפטיים. האחרון אף עובד למחזה וזכה במקום ראשון בפסטיבל עכו ב- 2002 בבימויו של דרומר).  
 
שיינברג, שמוכר לרבים מאתנו מסרטו על להקת נושאי המגבעת  "שמיים שרוטים על גלויה" מספר על משיכה לאחר ו"למקומות שאנחנו חולפים על פניהם מבלי שנפנה אליהם מבט". הוא עובד כעת על שני סרטים. אחד מהם עוסק בכפר לילדים עיוורים ולבקנים באפריקה, ומבוסס על סרט קצר שעשה בעת ירח הדבש שלו באפריקה, "ילדי האומברה" שמו, והוא עוסק בילד עיוור שמנגן על אקורדיון בהרים. סרט נוסף שיצר,"קטי", מתעד את הריונה של אשתו קטי דור, כתבת הבריאות של הערוץ הראשון ואת לידת בנם גור.
 
"בסרט אני מתאר מצב של אמהות כסוג של חריגות, למרות שזה הדבר הכי טבעי בעולם, רציתי להראות שיש דברים שהם לא טבעיים ויש המון קושי להסתגל אליהם. שיינברג צילם את בנו בשוט ארוך החל מהדקה ה-12 ללידתו "ניסיתי למצוא מבט שונה, מזה שרואים בסרטים משפחתיים על תינוקות. שמחתי, אבל מצד שני אתה חווה סוג של טראומה. התינוק נקלע למקום זר – העולם. מסביב מוניטורים של התינוקות האחרים. אנחנו נולדים לעולם של רעשים. רעשים זה משהו שמשותף לי ולאורי".
 
בעניין הרעש מוסיף דרומר תובנות משלו - "הרעש הוא עולם נפשי פסיכולוגי. אנחנו לא מתייחסים לרעש כסוג של pollution. רעש זו לא קקופוניה, אלא משהו אחר עם ערך אסתטי, יש בו אנלוגיות לאחר ולזר".
 
מנדלי מו"ס וויליאם בורוז
 
נושא נוסף שמלווה את דרומר ביצירתו לאורך השנים הוא זהות יהודית. יחד עם דורלקס סדלקס הופיע ב- 1992 ליד מחנה ההשמדה אושוויץ.  "הזהות היהודית היא הרבה יותר רחבה ממה שהציבור הרחב קורא לו יהדות", אומר דרומר שמציין שיחסו אל היהדות אמביוולנטי. "אני חושב שהאמביוולנטיות של היהדות היא היהודי המורד, חסר הבית והשורשים. דמות היהודי עוברת כל הזמן טרנספורמציה. ככה אני מפרש אותה ושוב זה דמות האחר. נוספראטו גם מתקשר אצלי לדמות היהודי הנודד ואני לא מדבר בשליליות. אם מסתכלים על הטרגדיות שהדמות הזו מייצגת בספרות רצינית, היא מזכירה את זו של היהודי הנודד שאין לה שורשים ואין לה מדינה לאורך כל ההיסטוריה. גם הערפד לא חי במקום שלו, הוא חי בלילה. לדמות הזאת יש קשר עם עולם האגדה היהודי שממנו צמח הגולם".
 
דרומר, בן ה- 41, אומר שאינו שואב השראה מיוצרים ישראליים, אלא בעיקר מחו"ל, פרט לטקסטים מסוימים של ביאליק וז`בוטינסקי למשל. הוא מדווח על מנדלי מוכר ספרים ועל וויליאם בורוז כמקורות השראה. "אני לא מתחבר לאמנות ישראלית, זה לא מעניין אותי ואני לא מושפע ממנה בצורה מודעת", הוא אומר, "למרות שאני ישראלי רציני מאוד". לדבריו, הוא מנהל דיאלוג עם חברים יוצרים דוגמת האמן גדעון גכטמן וקובי אור. "אני יכול להצטייר כאישיות אגוצנטרית", הוא אומר, "אבל לא. אני אנושי וחם, נותן מעצמי ועוסק בפעילות חברתית". "יהודי חם", אומר שיינברג ודרומר ממשיך: "אני חושב שאני יודע מה אני אוהב. הדברים שדיברתי עליהם ממלאים אותי ונותנים לי טעם לחיים, מלמדים אותי לחשוב אחרת. אני לא רואה בזה משהו ששואף לניתוק, אלא להתחברות".
 
שיינברג מצדו אומר שהוא פחות קשור לנושא היהודי והוא כן שואב השראה מיוצרים ישראליים דוגמת דוד פרלוב וכצעיר הוא זוכר שהטקסטים של "נושאי המגבעת" מאוד השפיעו עליו, כמו רבים בני דורו (34). את ערבי הקרנות הסרטים בלבונטין הם רואים כשירות לקהל הרחב. שינברג: "הערבים כאן מראים דברים קשים, אבל העניין הוא להראות לאנשים שרוצים לראות עוד, כי אנשים לא נחשפים לדברים אחרים".
 
"אנחנו פועלים מתוך אהבה" מסכם דרומר ושיינברג מצטרף: "מנגד הפשעים הכי גדולים בעולם נעשו מאהבה. מסוכן לדבר על אהבה. המילה אהבה יכולה להיות מסוכנת?" הוא פונה לחברו. "לא מאמין", דרומר משיב.


28/06/2007   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע