סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2019 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
כתבה
 
מאת: לילך גביש אהבה הולכת וגדלה
 

 
 
בתור אחד שהיה שחקן כדורגל, באתי, ראיתי ונפגעתי לפני 36 שנה. זה היה בגיל 14 ומאז אני לא מפסיק לרקוד ולהרקיד (אורי יינון)
למי מאתנו שחשב שריקודי העם הישראלים קפאו על השמרים מאז ימי ההורה והצעד התימני  -  פסטיבל המחול כרמיאל מוכיח שגם המחול העממי, כמו המחול העכשווי – צועד קדימה בצעדי ריקוד קלילים


יותר להקות, יותר רקדנים, יותר קהל
 
הפסטיבל, שנערך זו השנה ה- 20 ברציפות יקיים 120 מופעים ואירועים מיוחדים שיועלו באתרי הפסטיבל השונים, בהשתתפות אלפי רקדנים, להקות מחול והרכבים מגוונים של מחול ומוזיקה מהארץ ומהעולם.
ראוי לציין שזהו הפסטיבל הגדול בארץ, כרבע מיליון איש מגיעים מדי שנה לכרמיאל, הגם שזהו אחד מן הפסטיבלים ה"שקטים", לפחות על פי נוכחותו המועטה בתקשורת.
 
שלמה ממן, המנהל האמנותי של הפסטיבל זו השנה שמינית, מספר על אהבה שרק הולכת וגדלה. "משנה לשנה אנחנו מתרבים ומתרבים. יש יותר להקות, יותר רקדנים ויותר קהל", הוא אומר, "הפסטיבל ממותג יותר וגם אנחנו משתפרים ומביאים הרכבים מובילים. הרבה צבע ולהקות ססגוניות יגיעו לפסטיבל", על הפסטיבל השנה הוא מספר כי לרגל חגיגות ה- 20, הפסטיבל גדול במיוחד ומרובה בתכנים אמנותיים. נוסף יום אחד לפסטיבל והוא יערך למשך ארבעה ימים ולילות של מחול, שירה ותנועה.
 
"בכל שנה אנחנו מכוונים לנושא אחר, השנה בסימן אהבה ו- 20 שנה לפסטיבל וכל כוריאוגרף יצר מתוך 20 שנות פסטיבל כוריאוגרפיה חדשה לנושאים שנגענו בהם במשך שנות הפסטיבל. והתוצאה תהיה  קולאז` חגיגי".
 
ממן, שבמהלך השנה פועל ככוריאוגרף ומרקיד באזור מרכז הארץ, החל את דרכו בפסטיבל כיד ימינו של יונתן כרמון, המייסד, ומאז פרישתו קיבל את תפקיד המנהל האמנותי. על ראשית דרכו בעולם המחול הוא מספר: "הייתי תלמיד ישיבה ובאחת השמחות רקדתי והרבי צעק לי `תרקוד, תרקוד`, אמרתי לו `אני רוקד`, והוא השיב `לא ריקוד יהודי, תרקוד הורה`. לא ידעתי מה זה. במקרה היה חוג לריקודי עם והצטרפתי".
 
מופע הפתיחה "אהבה בת 20", שביים ממן הוא הפקת ענק שתועלה על בימת האמפיתיאטרון,  בו ישולבו מגוון סגנונות המחול הקיימים בארץ, בהשתתפות 1,500 רקדנים וסולנים ממיטב להקות המחול יחד עם  אמני זמר, חבורות זמר, להקות אורחות מחו"ל ונגנים. השיר "אהבה בת 20" זכה לביצוע מחודש אותו ישיר יהורם גאון בעיבוד מוזיקלי של שמוליק נויפלד בליווי 16 כינורות.
 
שני מופעי הצדעה נוספים הם מופע לרגל 40 שנות איחוד ירושלים. בשיתוף עם מטה חגיגות ה- 40 לאיחוד העיר, ומופע לילי נוסף שיערך בשעה שתיים לפנות בוקר יום ג` הוא מופע אינטימי לזכרם של עלי ויחיאל מוהר. אפרים שמיר ישיר משיריהם ויוצגו כוריאוגרפיות חדשות לתשעה רקדנים, שחלקם יהיו ריקודי זוגות וסולו.
 
כרמיאל כנקודת שיא בקריירה
 
מקומם של בני הנוער בפסטיבל הוא נכבד ולבני הנוער יהיו מתחמים מיוחדים עם אטרקציות ויום מיוחד שנקרא נוער במרכז העניינים. בפסטיבל גם יתקיימו מופעים של "להקות האפרוחים", כינוי שניתן ללהקות ילדים מכיתות ד` עד ח` שיגיעו מכל הארץ.
 
אורי ינון, מנהל תחום תרבות ואמנות בעיריית באר שבע, שמשמש בפסטיבל כמפיק ההופעות שיתקיימו בהיכל הספורט, מספר על תופעה הולכת וגדלה של בני נוער שמצטרפים ללהקות מחול. "צודק מי שאומר שהנוער של היום זה לא הנוער של פעם", אומר ינון, "הנוער של היום יותר חכם, מבין מה הוא רוצה ויודע יותר. בשבוע האחרון אנחנו עובדים יום יום עם הלהקות והילדים הקטנים מסתכלים בגאווה ומנסים לחקות אותם. לבני הנוער חשוב להיות בלהקה".
 
ינון עובד עם להקות "הורה פרגוד" באר שבע שבהן כ- 600 רקדנים. מדי שנה כ-400  מחברי הלהקות מגיעים  לפסטיבל כרמיאל. "הגינו רעיון של להקות מחול בית ספריות" הוא מספר על הפעילות בבאר שבע, "והקמנו 15 להקות מחול בבתי ספר מכיתות ג` עד ה` והתשתית הזו מהווה פירמידה ללהקות הצעירים הבוגרים והוותיקים". על מקומו של פסטיבל כרמיאל אומר ינון: "החשיפה בפסטיבל כרמיאל היא נקודות שיא בקריירה שלהם. חיילים שהם בוגרים שלנו מתקשרים אלי ושואלים מתי הפסטיבל, במטרה להצטרף ולשאוב את האווירה המדהימה בפסטיבל הזה, שמכיל פסיפס ענקי של הנוער שיש לנו".
 
ינון, שהחל את דרכו ככדורגלן ולבסוף בחר בריקוד כדרך חיים אומר: "אומרים שהברזילאים רקדנים מדהימים בשליטה שלהם בכדור. בתור אחד שהיה שחקן כדורגל, באתי, ראיתי ונפגעתי לפני 36 שנה. זה היה בגיל 14 ומאז אני לא מפסיק לרקוד ולהרקיד". הוא מספר שמיום היוולדו של הפסטיבל, הוא נעדר ממנו רק פעם אחת. "בכרמיאל רוקדים כ- 250 אלף איש", הוא אומר, "זה משהו שצריך להתייחס אליו בכבוד".
 
"המחול הישראלי הוא שעטנז"
 
על אהבתו הגדולה למחול הישראלי הוא מספר בגאווה: "ריקודי עם רוקדים מלפני קום המדינה כבר למעלה מ- 60 שנה. בכל העולם רוקדים ריקודי עם ישראליים. גויים רוקדים ריקודי עם בסין, יפן, מונטריאול ובכל מקום יש לריקודי העם הישראלים מקום של כבוד. לפני כמה שנים הייתי במחנה קיץ בצרפת, 80% היו לא יהודים שרקדו לצלילי שבחי ירושלים. הם מכירים את המילים בעל פה, לא מבינים מילה ורוקדים נהדר. העיניים שלהם מבריקות מאושר".
 
על השוני בין ריקודי העם הישראלים לאלו של עמי העולם אומר ינון: "במחול העממי הישראלי לא מצאנו את הפולקלור שלנו. בצרפת לדוגמה או בבלקנים למשל, רוקדים את אותו הריקוד מזה דורות". כדוגמה ינון נותן את "הבה נגילה". בעוד שבריקוד העממי יש את אותם הצעדים, על הבמה מוצגות כוריאוגרפיות שונות.
 
"אנחנו מחפשים את השורשים, את הפולקלור הישראלי שיעלה לבמה", הוא אומר, "בחו"ל  תמיד אומרים לנו שהמחול הישראלי נראה כמו ריקוד מודרני. זה מכיוון שעדיין לא מצאנו את ההגדרה שלנו. בארץ יש לנו כ- 72 תפוצות מכל העולם וזו מדינה צעירה, כך שכל אחד הביא משהו ומתוך זה אנחנו  מנסים למצוא את הפולקלור האמיתי שלנו ומשתמשים מאלמנטים מכל מיני מדינות אחרות. יש פער גדול בינינו לבינם. בעולם ישר יודעים שזו להקה ישראלית - מחול עם אלמנטים קלאסיים, מודרניים, תימניים. שעטנז של תנועות יוצר את המחול הישראלי".
 
"הכי חשוב שיגיע כמה שיותר קהל", אומר שלמה ממן, המנהל האמנותי של הפסטיבל, "השנה השקענו מעבר לכל שנה ובזכות החידושים לכוריאוגרפיות המוצלחות ביותר שהיו לאורך שנות הפסטיבל, לאנשים תהיה הזדמנות להרגיש ולראות את הדברים המדהימים שהיו במשך כל השנים. הם בטח פספסו ולא ראו הכל".


פסטיבל מחול כרמיאל 2007  יתקיים השנה החל מט"ו באב ובמשך ארבעה ימים בין התאריכים  30 ביולי -  2 באוגוסט 2007.


למועדי מופעים >

25/07/2007   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע