סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2019 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
ריאיון
 
מאת: לילך גביש כשיפרידו את החמצן מהפוליטיקה
 

 
 
אני ערביה, פלסטינית שנאבקת לשלום האנושות. זו המלחמה שלי...המצב של האישה במזרח התיכון הוא על הפנים, לא משנה אם היא נוצרייה, מוסלמית או יהודייה. היא עדיין האחר, הברווזון המכוער, במרכאות כמובן".
שיחה עם ראודה, המנהלת האמנותית של פסטיבל האשה ערביה-עבריה על פמיניזם ועל פוליטיקה


השקיעה של יאפא
 
"משהו מושך אותי למקום הזה", אומרת ראודה, המנהלת האמנותית של "פסטיבל אישה העברייה ערבייה" שיתקיים בסוף החודש בתיאטרון הערבי עברי, "למרות שאני חיפאית, אני מרגישה שתושבי יפו צריכים אותי. כשאני מגיעה לכאן אני שומעת זעקה `תהיי פה, ראודה!`. אני קשורה לחיפה ואוהבת לחזור אליה, אבל יש משהו בקשר האינטימי ביני לבין המקום הזה. אני מתה על השקיעה של יאפא (יפו). אנשים כאן עדיין לא איבדו את התמימות ולכן אני מתחברת לכאן. כשאני יושבת איתך אני מעלה זיכרונות מזמן המלחמה בשנה שעברה. ברחתי עם הילדים לירושלים, אבל בסופו של דבר הגענו ליפו".
 
אנחנו יושבות בקפה יאפא, בית קפה וחנות ספרים שהוא בעצם מרכז תרבות קטן. שחקנים ואמנים ערבים נכנסים ויוצאים ומברכים אותה לשלום. ב-27 במרץ  יתחיל הפסטיבל בן שלושת הימים, הפסטיבל הראשון שהיא משמשת בו כמנהלת אמנותית.
 
כעת, לאחר שסגרה את התכנית האמנותית המרכזית לפסטיבל, ראודה נוסעת ברחבי הארץ כדי לאתר את הנשים שיציגו את עבודות היד שלהן וייצרו את אווירת הפסטיבל הנשית. היא תרה אחרי נשים שמכינות עבודות מקלעת  בניילון ובקש ועבודות אריגה. "אני לא אשכח איך בילדות שלי בדליית אל כרמל השכנות עשו זאת. שאלו אותי אם אני רוצה גברים בפסטיבל ואמרתי שבטח, אבל שהפעם הגברים יהיו אלא שישרתו את הנשים ולא ההפך".
 
"ניסיתי לעשות איזון"
 
תכנית הפסטיבל  עשירה וכוללת הצגות, סרטים וידאו ארט, מופעי סטנד-אפ ותערוכה וכן דיונים אינטלקטואלים. כל ערב בפסטיבל יוקדש לנושא אחר ויתקיימו גם פאנלים והרצאות סביב היצירה האמנותית.
 
החל מהערב הראשון יוצגו עבודות וידאו ארט "סוכר" של האמנית חנאן אבו חוסן, ו"נשים פלסטיניות" של רנין ג`רייס. האמן אחמד כנעאן יציג את בתערוכת יחיד "מאחורי הסבך", תתקיים הופעה של הזמרת אמל מרקוס והופעות סטנד אפ של איברהים סקאלה ועדנה קנטי. תיאטרון אל מידאן החיפאי יעלה את ההצגה "שמי רייצ`ל קורי", על פעילת השלום שנהרגה במהלך הפגנה על ידי דחפור צה"לי. ההצגה בערבית, עם תקציר בעברית. הוריה של קורי יהיו נוכחים בקהל.
 
ביום השני, סביב הנושא "זכות האזרחות בישראל" יוצג "שלוש פעמים מגורשת" סרטה של הבמאית איבתיסאם מרענה, וכן יוצג קטע מההצגה "נשים זרות" של הבמאית יוספה אבן שושן, שגם תשתתף בדיון שתנחה עו"ד הדין אביר בקר. עוד תוצג ההצגה "המערב הפרוע" בבימויו של סיני פתר, על סחר נשים בישראל.
 
היום השלישי של הפסטיבל יוקדש למאבק הנשים בממסד הדתי בישראל ויוקרן בו הסרט "מקודשת" של הבמאית ענת צוריה. ראודה מספרת על כל שהיה לה חשוב לתת במה לנושאים שונים הקשורים לנשים מכל הדתות. "אני ערביה, פלסטינית שנאבקת לשלום האנושות. זו המלחמה שלי", היא מכריזה."המצב של האישה במזרח התיכון הוא על הפנים, לא משנה אם היא נוצרייה, מוסלמית או יהודייה. היא עדיין האחר, הברווזון המכוער, במרכאות כמובן". בין אורחי הפאנל שיוקדש לממסד הדתי שתנחה ערין הווארי, רכזת התקשורת של עמותת אל-סוואר לנפגעות תקיפה מינית, ישתתפו   מוחמד זביידה -  קאדי בית הדין השרעי בירושלים,  קרימינולוגית רונית לב ארי -  יו"ר השלטון המקומי למעמד האישה וסעידה מוחסן, מנהלת עמותת נשים באופקים. "ניסיתי לעשות איזון", היא אומרת, "אני יודעת שקשה לנשים רבות גם בבית הדין הרבני ולא רק השרעי".
 
בערב האחרון של הפסטיבל יתקיימו מופעים ובמופעי סטנד אפ בעברית ובערבית בהשתתפות נורמן עיסא ("עבודה ערבית"), עלא אבו עמרה, אמין סייג ותאופיק רחוואן. עוד תוצג ההצגה "שיר המוות" בכיכובה של ראודה, שעוסקת בדילמות של אישה הנקרעת בין המסורת לבין האמהות ונכתבה בהשראת "חתונת הדמים" של לורקה.
 
בין המופעים ניתן יהיה לראות את השחקנית ממוצא אתיופי מהרטה ברוך ("נשים זרות") במופע סטנד אפ, את  אורית נחמיאס (משתתפת ה"תיאטרונטו") וקלאודיה דלה סטה (במאית "האוהל האדום"). "אני נותנת פוש לבנות שאני מרגישה שיש להן את זה אבל צריכות את הדחיפה", אומרת ראודה. יוענקו במהלך הפסטיבל אותות הוקרה לנשים הבולטות בפעילותן למען החברה.
 
"אם יהיה לי כוח, אולי אשיר ואעשה סטנד- אפ בערב האחרון", אומרת ראודה ומדקלמת לי שיר שכתבה:"אני פמיניסטית שעושה שעווה/ אני רוצה להיות קשה, בלי ביצים/ אני הילה והאישה/ אני פמיניסטית שעושה שעווה/ אני הצוענייה והנסיכה/ אני עירונית וגם כפרית/ מכל דבר אני קצת/ אני רוצה להיות של עצמי/ לא רוצה להיות של אף אחד..."
 
"הפוליטי והחברתי זה סוג של זוגיות"
 
ראודה פעילה כשחקנית כבר 20 שנה. היא בוגרת תואר ראשון בתקשורת באוניברסיטת חיפה שהוכשרה גם בבית צבי והופיעה רבות בתיאטרון חיפה. בשמונה השנים האחרונות  היא משחקת בתיאטרון הערבי-עברי ביפו " זה הבית שלי" היא אומרת, "תמיד אחזור לכאן". כשהיא נשאלת על הרגשתה לגבי הפסטיבל היא אומרת "אני מאוד מתרגשת ופוחדת. זה כמו לעלות לבמה עם הצגה חדשה. אני מקווה שנצליח בעזרת השם וארשה לעצמי לחלום יותר. מאז גיל 0 אני מרדנית וחלמתי להגשים את החלומות שלי. בינתיים לא הכל התגשם, וכולי תקווה".
 
לאחרונה הופיעה במסגרת תיאטרון הבימה בפסטיבל פוליטי בקריאת המחזה "דברים קורים" של המחזאי הבריטי דיויד היר, העוסק בפלישה לעיראק וגילמה את תפקיד קונדליסה רייס. "לצערי רוב ההצגות שעשיתי פוליטיות. בעיה פוליטית זה כמו בעיה כלכלית -  אם היא קיימת אי אפשר להתרחק ממנה. אפילו בסאטירה שאני כותבת אני מחברת את הפוליטי והחברתי יחד, זה סוג של זוגיות.
 
"יש לי תקווה אבל היא מהולה בייאוש, סוג הייאוש שלי קצת שונה אני ממשיכה לעשות, יש לי תקווה שמשהו ישתנה. הנוער שלנו חווה תסכול ומבטא את זה בעליית רמת הפשיעה ובאלימות. התסכול של הנוער והמבוגרים גורם להרבה אסונות".
 
 "בציניות שלי אני אומרת שתהיה בעיה אם יהיה שלום.  מה יעשו כל הפרויקטים המשותפים, הארגונים, העמותות והמפגישים? אם יהיה שלום לא תהיה פרנסה ולכן צריך לחפש את הדבר האמיתי, לצאת ולעשות. התקשורת הורסת הכל. זורעת זרעים של שנאה. אני אישית אגנה כל פיגוע, כל רצח ואת הכיבוש כמובן. החלום שלי הרבה יותר גדול משתי מדינות לשני עמים. הפנטזיה שלי היא מדינה אחת לכל הדתות, בלי גבולות", היא אומרת ועוצרת: "אני מנהלת פסטיבל אישה. למה אני מדברת על פוליטיקה?", היא פונה למישל שמנהל את הקפה והם מתבדחים: "כשיפרידו את החמצן מהפוליטיקה-  ננשום". 
 

פסטיבל האשה הערביה-עבריה יתקיים בימים חמישי - שבת, 29-27 במרץ 2008 בתיאטרון העריב-עברי ביפו.18/03/2008   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע