אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 מרץ 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
כתבה
 
מאת: צבי גורן הבימה 2005 - בסימן אילן רונן
 

 
 


אילן רונן, המנהל האמנותי הטרי של התיאטרון , שמונה אך לפני חודשיים, רואה את משימתו העיקרית בשנים הבאות "לחולל כמה מהלכים שישפיעו על דמותו של התיאטרון הישראלי בעתיד".

בריאיון ל"הבמה" הבהיר רונן כי בין השאר עליו לבנות את המנהיגות הבאה של התיאטרון בארץ. "יעקב אגמון, מנכ"ל הבימה הפורש בתחילת השנה הבאה, טיפח אותי, את מיקי גורביץ` ואת חנן שניר כדי שיהיה מי שייטול את המושכות אחריו. אבל אנחנו כבר באמצע שנות החמישים שלנו, וצריך לחשוב איך לאתר אנשים עם יכולת מנהיגות לתיאטרון הישראלי בכללו".

רונן, שכבר ניהל בעבר את תיאטרון החאן הירושלמי ואת התיאטרון הקאמרי, מדגיש כי לא מדובר בבעיה של הבימה לבדה, וכי המנהיגות החדשה איננה חייבת לצמוח מקרב הבמאים, אלא מכל תחומי היצירה התיאטרלית.
לדברי רונן גם בתחום המחזאות יש בעיה דומה, אך כאן לפחות כבר מתחילים לצמוח קולות חדשים, שיתפסו אט אט את מקומם במרכז העשייה של השנים הבאות.

בצוות הבמאים: הספרי, שניר רונן ואבין

אחת הבעיות שעל התיאטרון להתמודד אתו היא הדרמטורגיה, וליתר דיוק - מיקומה של האמנות בקביעת סדרי עדיפויות. "זו צריכה להיות דומיננטית ולהשפיע על יתר מרכיבי פעילותו של התיאטרון," מסביר רונן.

"כך למשל, עולה השאלה אם כל ההצגות צריכות להיות משווקות באותה צורה, באותו כיוון ובאותם אמצעים. יש לבחון אם לא נכון וראוי יותר להפריד בין הצגות שמיועדות לקהל נרחב ובין הצגות שקהל היעד שלהן, מלכתחילה, מצומצם יותר".

רונן והמנכ"ל יעקב אגמון הכינו יחד את תכנית העבודה, שהוצגה ביום שני. בין מאפייניה בולט חידוש שיתוף הפעולה בין רונן למחזאי שמואל הספרי, שיעתיק להבימה את זירת פעילותו העיקרית, כמחזאי ובמאי.

חנן שניר, במאי הבית של התיאטרון ימשיך להיות גורם מרכזי בעיצוב הדיוקן האמנותי של התיאטרון, ואת מקומו של רונן בראש פרויקט הצעירים של הבימה תתפוס הבמאית סיגל אבין, שזינקה לכותרות עם הצגתה "פריקס" בסטודיו למסחק יורם לוינשטיין ובסדרות הטלנובלה הישראליות שיזמה וכתבה.

במסיבת העיתונאים שבה הוצגה התוכנית סירבו אגמון ורונן להתייחס לסכסוך המתוקשר סביב מינויו של רונן כנהל האמנותי לשלוש השנים הבאות. סכסוך זה הועבר למסדרונות בית המשפט בעקבות עתירתם של אגמון, ליא קניג ועובדי תיאטרון בכירים כנגד הנאמן הציבורי, עו"ד שחר האחראי על פעילותו של התיאטרון כדירקטוריון של איש אחד. התביעה דורשת להפסיק את הנאמנות ולמנות מועצה ציבורית לתיאטרון.

הצגות מקור חדשות ומחודשות

תשמ"ד
מאת שמואל הספרי ובבימויו, בהשתתפות: ריקי בליך, ישי גולן ויובל סגל. ההצגה, שתעלה בספטמבר ‏2004, היא הפקה מחודשת של מחזהו הראשון של שמואל הספרי שקיבל פרס ראשון בפסטיבל עכו 83. בערב תשעה באב תשמ"ד, בעקבות אולטימטום מהמעצמות, מפנה ישראל את יהודה ושומרון. במרתף בלב השומרון מתבצרים ארבעה אנשים ותינוק המאיימים לפוצץ את המקלט ולהתאבד, אם לא תורה הממשלה על הפסקת הפינוי.

כתר בראש
מאת יעקב שבתאי, בבימויו של אילן רונן ובהשתתפות יוסי בנאי. ההצגה, שתעלה באוקטובר ‏2004 היא הפקה חדשה של מחזהו של שבתאי שבמרכזו דוד המלך, המעכב את פרישתו מכסאו כי אינו מסוגל לבחור לעצמו יורש, בתוך סבך התככים בחצרו.

שלמה המלך ושלמי הסנדלר
הפקה חדשה של המחזמר על שלמה המלך ו"מחליפו", ונשותיהם, שכתבו נתן אלתרמן וסשה ארגוב על פי מחזהו של סמי גרונמן. בימוי: אילן רונן מנהל מוזיקלי: יוני רכטר. כוריאוגרפיה: להקת מיומנה. בתפקידים ראשיים: אבי קושניר, גלית גיאת, מרים מסיקה, יגאל שדה, ליאת גורן ופיני קידרון. הבכורה מיועדת לינואר 2005

זמן אמת
מאת יהושע סובול בבימויה של נולה צ`לטון. המחזה שהועלה בהקראה ראשונה במפעל "פותחים מסך 2003" של בית ליסין יעלה על במת הבימה בפברואר 2005. המחזה מתמקד בערב גורלי ומשברי בחייה של משפחה ישראלית שורשית. בן המשפחה, קצין ביחידה מובחרת, אמור לפקד במסגרת שירותו במילואים על פעולה, שלדעתו מתנוסס עליה דגל שחור.

נתניה
מאת שמואל הספרי ובבימויו ובהשתתפות ליא קניג. יועלה במאי 2005
קיץ 1998 - שנת היובל למדינה, על חוף ימה של נתניה מצפים אלפי אנשים לנחיתת עב"מים שאורותיהם המוזרים ממלאים את השמים. לא רחוק משם, בבית הורים לותיקי היישוב נותרו ארבעה דיירים אחרונים ובעל הבית, בוארון, שנסחפים למערבולת של קינאה ויצרים שמעכבת את ביצוע תכניתו של בוארון לסגור את הבית.

ועוד..
מודגשבנוסף על אלה תעלה באפריל ההצגה הראשונה של פרויקט הצעירים בניהולה של סיגל אבין. המחזה ייכתב על ידי אבין ושחקני להקתה.

מחזות ישראליים נוספים המופיעים ברשימת הרפרטואר שהוצגה אך עדיין לא נקבע מועד להעלאתם הם "אבשלום" מאת שמואל הספרי ובבימויו, "פואטמה" מאת אהרון עזרא ("ארטון") בבימויו של רוני ניניו," ויהי מה" מאת רביד דברה ("משפחה") ובבימויה.

רפרטואר קלאסי ומודרני

חודש בכפר
מאת איוון טורגנייב, בבימויו של חנן שניר ובהשתתפות אסנת פישמן, רמי הויברגר ודב רייזר.

מסע ארוך אל תוך הלילה
מאת יוג`ין אוניל. הפקה משותפת עם התיאטרון "הקאמרי" בבימוי חנן שניר ובהשתתפות גילה אלמגור ויוסי גרבר.

עוד ברשימת המחזות המיועדים לעלות בעונה הקרובה או זו שאחריה:
"העז או מי זו סילביה?" המחזה זוכה פרס הפוליצר לשנת 2003 מאת אדוארד אלבי בבימוי של חנן שניר.
"הנסיגה ממוסקבה" - מאת ויליאם ניקולסון בבימוי דדי ברון ("שבוע").
"מלחמה" - מאת המחזאי השבדי לארס נורן, בבימויו של אילן רונן.
"החגיגה" - עיבוד של דיויד אלדריג` למחזה ולסרט הדני, עטור הפרסים "החגיגה", הבמאי יהיה חנן שניר;
"קלואקה" - קומדיה מודרנית מאת המחזאית ההולנדית מריה גוס;
"נדיב ואכזר" - מאת מרטין קרימפ, על פי "נשות טראכיס" של סופוקלס, בתרגומו של דורי פרנס;
"חנה ומרטין" - מאת המחזאית ההולנדית מריה גוס;
"אלוף הבונים" - מאת הנריק איבסן.

פרויקטים מיוחדים

תיאטרונטו
בעקבות ההצלחה שהייתה השנה לפרויקט התיאטרונטו, ימשיך המפעל להתקיים בניהולו האמנותי של ד"ר גד קינר, ובשנה הבאה אף יקיימו את האגף הבינלאומי של המפעל החשוב.

הבימה של השחקנים
מסגרת הצגות מיוחדת שהחלה עם הצגת "פרפרים הם חופשיים". במסגרת זאת השחקנים הם שיבחרו את המחזה שברצונם להעלות וכן את המשתתפים והיוצרים שיקחו חלק בהעלאתו. התיאטרון יממן את כל ההכנות, והצגות ראויות יאומצו לרפרטואר השוטף.

אירועים בעלי אופי לאומי

הבימה תמשיך לקיים סדרה של מופעים מיוחדים לציון אירועים שונים: "הם יורים גם ביונים" – לציון יום השנה התשיעי לרצח רבין, "לא בגלל הזיכרונות"- מציינים יום השואה אחרת, יום הזיכרון לחללי צה"ל . בנוסף על כך ישובו ויעלו בהבימה את המופע המיוחד "שחקני הבימה שרים נגד אלימות".
22/06/2004   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (9 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
9. שרים נגד אלימות
אתי בר-נס , (04/11/2006)
8. כוחות צעירים?
יוצרת צעירה , (18/07/2004)
7.
, (16/07/2004)
6.
, (16/07/2004)
5.
שחקנית 2ה2*מה! , (09/07/2004)
4.
, (03/07/2004)
3. כל הכבוד לאילן רונן שחטף בזמן את סיגל אבין
סטודנטית למשחק , (01/07/2004)
2. ומה עם סיגל אבין?
, (23/06/2004) (לת)
1. מה עם כוחות צעירים לתיאטרון?
במאית צעירה , (22/06/2004)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע