סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2019 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
כתבה
 
מאת: לילך גביש אלטרנטיבה בפריפריה
 

 
 
במרכז נדבקים במה שקורה שם ואין מספיק מקום להתבונן במה שאתה עושה. אתה נסחף בקצב של האירועים וההתרחשויות. ובכלל, תלמיד שמגיע לפריפריה עושה בחירה שונה, מתלמיד שמגיע לתל-אביב"
בית הספר החדש לתיאטרון אלטרנטיבי בגליל מגדיר את עצמו באמצעות הריחוק מן המרכז, תרתי משמע


להתרחק מהמרכז
 
"זה שונה להיות תיאטרון אלטרנטיבי בפריפריה", מעיד פבלו זלצמן במאי ושחקן במרכז לתיאטרון אלטרנטיבי בשלומי, "מבחינה היסטורית, אם מסתכלים על קבוצות פורצות דרך, הן התרחקו מהמרכז. במרכז נדבקים במה שקורה שם ואין מספיק מקום להתבונן במה שאתה עושה. אתה נסחף בקצב של האירועים וההתרחשויות. ובכלל, תלמיד שמגיע לפריפריה עושה בחירה שונה, מתלמיד שמגיע לתל-אביב".
 
מיזם חדש של "פורום תיאטראות הגליל" (המרכז לתיאטרון אלטרנטיבי בשלומי, תיאטרון עכו והתיאטרון הרב תרבותי של פבלו אריאל שפועל בתפן), מוביל להקמתו של בית ספר לתיאטרון אלטרנטיבי בגליל, שילמד את מי שמאס בחיי העיר הגדולה (או את מי שמעולם לא רצה בהם)  עשייה תיאטרלית רב תחומית מהי, בהתייחס לנקודת מוצא של זמן ומקום. "החלטנו לחבר כוחות מתוך זיקה אמנותית ומקומית משותפות ואנחנו מרחיבים את פעילות בית הספר".
 
אם עד עכשיו פעלו התלמידים בשלומי, השנה יתאפשר להם ללמוד גם במתחם של תיאטרון עכו. "עכו יותר קרובה משלומי, גם בתודעה", אומר זלצמן, שלימד בשנים האחרונות, כמו גם מורים אחרים במיזם החדש, בבתי ספר מובילים לתיאטרון בארץ. "עבור התלמידים זו הזדמנות לפגוש אמנים שכבר שנים עושים מחקר ומשלימים את החסר במקומות אחרים, כי אנחנו מאמינים בחסר הזה. כשאני למדתי בבית צבי, ידעתי שאני רוצה להיות שחקן ולא היה כיוון אחר ללימודי תיאטרון. היום, מי שמגיע ללמוד בכיוון אחר, עושה דרך שונה מזו שעובר מישהו שהולך ללמוד בתל-אביב או במרכז. זה עניין של בחירה – לא יותר טוב או פחות טוב".
 
"היום מקובל לתת מקום לתהליכים אחרים שנחוצים לנפש האמן. התחום מתפתח מאוד. בעבר הרבה אמנים למדו בחו"ל, ותמיד ישנו חיפוש.  דור בא ודור הולך, אנחנו תומכים בבני-אדם שרוצים לחיות מחוץ לעיר ולפגוש את האמנים שהתכנסו שם", אומרת נטע פלוצקי מניסיונה האישי, כמי שהייתה שחקנית בתיאטרון החאן ולמדה תיאטרון באוניברסיטת תל-אביב והמשיכה ללימודי בית הספר לאנתרופולוגיה של התיאטרון. פלוצקי שתלמד את השחקנים טריינינג מוסיפה: "בארץ אנחנו מאוד צעירים, רק עכשיו חגגנו 60 שנה למדינה. בית הספר שלנו בא ללמד מה שיש בשפת התיאטרון שבאה מיפן והמזרח, מלפני מאות שנים, ובתיאטרון המערבי - השפה של אנגליה ויוון שהן יותר צעירות".
 
"בפריפריה יוצרים יותר מרוכזים במה שהם רוצים לעשות ומגיבים למציאות ממקום פחות תחרותי", אומרת פלוצקי, "כמי שהגיעו לפה מהמרכז, זה מה שאנחנו עברנו. זו עבודה יותר מרוכזת ורגועה".
 
ניסיון לתמוך בניסיון
 
מסגרת הלימוד היא תלת שנתית ותיעשה בכיתות של עד 15 תלמידים, עם דגש על ביטוי ואמירה אישית. המטרה המוצהרת: כל תלמיד ויוצר ייצור עבודה מעשית בעלת אופי ייחודי בסוף השנה. "זו מערכת שונה מזו שבבתי ספר לתיאטרון", מעיד זלצמן, שילמד בבית הספר דרמטורגיה, בימוי ומשחק, "בחצי השנה הראשונה יש מערכת קבועה ואחר כך אנחנו מעודדים את היוצר לפעול באופן עצמאי. השיעורים משתנים לגמרי והתלמיד קובע את המערכת על פי הצורך שלו, התלמידים לוקחים את המושכות. כי אם אתה לא יוזם, זה לא ילך הלאה. הם מקבלים כלים ואז הם צריכים לדרוש מאיתנו, תוך שאנחנו מנחים אותם ומלמדים אותם לנהל את ההפקה ואת הדרך שבא הרעיון יוצא לפועל".
 
חברי התיאטרון מפעילים קבוצות של תלמידים בשלומי כבר כעת. "בשלומי אנחנו מלמדים בבית הספר את שפת התיאטרון שלנו", אומר זלצמן, "כעת אנחנו מרחיבים את המסלולים ונותנים מנוף ליצירה יחד עם אנשי תיאטרון עכו ותפן".

את הלימודים יעבירו מורים שהם שחקנים, במאים ומעצבים פעילים, וביניהםאלן קוז`ינסקי – מסכות ובופון, פבלו אריאל – תיאטרון חזותי, קלאודיו (פנצ`ו) אדלברג – עיצוב חלל ומיצג, מגדלנה קליין – משחק ותנועה, פביאן פיטוסי – ווידאו ארט ומולטימדיה. אנשי תיאטרון עכו ואחרים יעבירו סדנאות והרצאות אורחות וביניהם: דודי מעיין, סמדר יערון, אידה קלרובה, מוני יוסף, חאלד אבו-עלי ונטלי תורג`מן.

הלימודים יתקיימו במסלולים: הכשרת השחקן היוצר- משחק, תנועה קול, טריינינג; תיאטרון חזותי – אביזרים, חפצים, פנטומימה, הפעלה של בובות; עיצוב במה וחלל – עקרונות ואומנות חזותית, תפאורה, תכנון ובנייה של חללי תיאטרון; ומדיה חדשה – ווידאו ארט, מולטימדיה ואינטראקטיביות באמנות.
 
"המסלולים הולכים לכיוון של התמחות", מסביר זלצמן, ופלוצקי, זוגתו, משלימה: "כשאתה מתחיל להתמקד בפרויקט של עצמך בליווי של מורים – התהליך יכול לקרות מבחוץ פנימה או מפנימה החוצה. איך יוצרים מתוך רעיון, פיזיקליות של הרעיון ומימושי לממשות מסוימת – תוך שימוש בגוף ובנפש. רבדים, רבדים".
 
את בית הספר ינהל פנצ`ו אדלברג. מרבית הפעילות תהיה בתוך העיר העתיקה של עכו, אך תלמידים שיהיו מעוניינים יוכלו להשתמש בחללי הקבוצה בשלומי. "העבודות קשורות למקום שנמצאים בו", אומר זלצמן, "העיר העתיקה והדינמיקה של האוכלוסייה ייצרו משהו. כשלמדתי בעכו בימוי עם דודי מעיין, זה מאוד השפיע ויצרתי את `אוטובוס דו קיום ממוזג` (מקום ראשון בפסטיבל עכו). יצירה נעשית בתוך מקום, אנחנו לא פועלים בבועה, אלא מתבוננים בתוך היצירה – זה שלב נוסף בהתפתחות של בית הספר".
 
לאחרונה זכו אנשי התיאטרון בשלומי בפרס ראשון בפסטיבל תיאטרון רחוב בבת ים במקום הראשון עם המופע "אפקט החממה". בעבודה משתתפים תלמידים שלמדו בשלומי השנה. בפסטיבל עכו חברי הקבוצה יעלו את ההצגה כמופע חוצות בחומה המזרחית. כשמספר עבודות שלה כמו "ישנים", עבודות של תלמידים ובוגרים, והצגה של קבוצת עולים חדשים יועלו בשלומי, כאורחי הפסטיבל שיארחו בשלומי.
 
"כשנולדת לנו הפקה היא מפתיעה אותנו ומהדהדת לכיוונים שמדליקים את התלמידים", אומרת פלוצקי וזלצמן מוסיף: "יש להם פתיחות וקרקע לעשות את הניסיונות בתמיכה מהסביבה, מהמורים ומהתיאטראות. יש לנו ניסיון, בשביל לתמוך בניסיון".
 
 
יום פתוח ייערך ביום רביעי, 24 בספטמבר 2008 בין השעות 21:00-17:00. במרכז לתיאטרון עכו.
תאריך נוסף להרשמה: 17 באוקטובר 2008. לתיאום: 04-9875183/4, 050-2882117, 054-7868883, שרית או פנצ`ו.21/09/2008   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע