סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה גוונים במחול 2009
 

 
 
10 עבודות בבכורה ומופע פתיחה חגיגי בהשתתפות ניר בן גל וליאת דרור, ורטיגו וברק מרשל


פרויקט "גוונים במחול 2009 " יתקיים זו הפעם ה-15 במרכז סוזן דלל בתל אביב בין התאריכים 20-18 במרץ 2009 ויכלול עשר עבודות מחול חדשות.

המנהל האמנותי של "גוונים במחול 2009" זו השנה השנייה הוא חנוך בן דרור (לשעבר - רמי לוי). לציון 20 שנה למרכז סוזן דלל ייפתח הפסטיבל במופע חגיגי ומיוחד "מאז ועד היום" - מחווה לקרן התרבות אמריקה-ישראל שתמכה בפרסי גוונים במהלך כל השנים. חלק מהכנסות הערב יועברו לזכות הקרן.

המופע  יעלו יוצרים מוכרים ומוערכים יצירות שהוצגו לראשונה במסגרת  "גוונים במחול" לצד עבודות שנוצרו בתקופה האחרונה. ניר בן גל וליאת דרור עם "דירת שני חדרים" היצירה הראשונה שפרצה לתודעת הציבור בשנת 1986 והייתה לאייקון בסצנת המחול העצמאי בישראל. שני היוצרים יבצעו את היצירה על הבמה ואחר כך תבצע להקתם קטע מתוך העבודה "אדמה" שנוצרה לאחרונה. להקת ורטיגו תעלה את הדואט "ורטיגו" שזכה בגוונים במחול 1992 בביצוע עדי שעל ונועה ורטהיים, אחר כך יוקרן סרט המתאר את שנות הלהקה בסוזן דלל וקטע מתוך העבודה האחרונה "רעש לבן". רונית זיו זוכת "גוונים במחול" 1999 תעלה קטע מתוך "רוז לא מחכה" וקטע מיצירתה האחרונה "אשה א` אשה ב`". ברק מרשל זוכה פרס גוונים במחול 1995, יעלה את היצירה "דודה לאה" בשלמותה בביצוע רקדני המרכז האתני ענבל ושני קטעים מיצירתו המדוברת האחרונה "מונגר".

כאמור, עשר עבודות מחול נבחרו לפרויקט מתוך כ- 85  עבודות שהוגשו והן יוצגו פעמיים במרכז סוזן דלל. בכל ערב יוצגו 4-3 עבודות במתכונת של ערבים קצרים  (כל תכנית- עד 40 דקות ).

העבודות בבכורה:

מור שני ורון עמית- "לו כרמלה"

יצירה העוסקת בקו התפר הדק שבין האהבה התמימה ובין זו שאינה. עיקר עיסוקה של היצירה הוא החלל הפיזי והרוחני הקיים תמיד בין שני אנשים, ויש לו ערך אבסולוטי משל עצמו, והוא משתנה ללא הרף. התמונות השונות ביצירה מרמזות על החלל הזה, ועל הדרך שבה הוא נטען מחדש במשמעות ולובש צורה ככל שהקשר בין שני האנשים מעמיק. שתי הדמויות שעל הבמה הווייתם גם היא תלויה ברווח שבין – בינם ובין עצמם ובין התמימות האינפנטילית והאירוניה המבוגרת.

ענת ועדיה – "אשתיש"

מונולוג דיאלוגי השואל, בוחן ומחפש בין הגבולות ובין מעבר. מתוך השפע והאינסופיות, המבחר והעושר, נותר  רק להשיל את הכולל ולחזור לפרט ומהפרטים הקטנים  למובחנים יותר.

מיכאל מילר –"במהירות האור"

עבודה העוסקת  מהירות האור מכמה בחינות. העיקרית שבהן היא הקשר של האור ואל חופש הבחירה. העבודה מורכבת מחלקים רבים שהם אימפרוביזציה מסוג מסוים מאוד,  הרקדנים תמיד יידעו מה הם אמורים לעשות, אך הם לא ממש יודעים באיזה אופן בדיוק. ההתעסקות בנושא היא יותר אבסטרקטית ומעורפלת מאשר ברור, וזאת כדי לשמור על העניין המחולי ולייצר את ההתנגשויות הקטנות האלה שיוצרות ניצוץ ברגעי קסם כמו האור שלפתע נשבר על ידי איזה חפץ שמנצנץ. אור הוא גם חלקיק וגם גל בו זמנית, כך הקבוצה, מתפרקת מקבוצה של יחידים  ליחידים שמרכיבים קבוצה וחוזר חלילה.

תמי ורונן יצחקי – "זאת הפעם"

עבודה בהשראת הפסוק "זאת הפעם עצם מעצמי ובשר מבשרי" (בראשית ב כג`). העבודה נוצרה בהשראת סיפור הבריאה של אדם וחוה וסיפור המשתה של אפלטון, המתארים את הגבר והאישה המחוברים יחדיו כאנדרוגינוס, כיציר כלאיים, ואת מערכת היחסים הנובעת מאותו חיבור מיתי. הגמרא במסכת עירובין מביאה שתי אפשרויות כיצד הם היו "מדובקים יחד", לכדי יצירה מיוחדת ומורכבת, חיבור מוחלט שלא ניתן לפירוד. לכאורה מצב אידיאלי, אך הקב"ה הרדימם וביצע ביניהם נסירה, למען יוכלו לעזור זה לזה. אלא מה? שמהפרדה זו עשוי להיווצר גם משבר. החיבור אינו עוד טבעי, והבחירה נתונה.

אור מרין – " vanishing point "  

שני צדדים של דמות אחת ,שני איברים פנימיים השייכים לגוף אחד,נדחקים נמשכים לנקודת מפגש אחת, נקודת אופק. כוח המשיכה נמתח ביניהם כשהם מפסלים בגופם סיפור מסע קטן בתוך נבכי הגוף, הנשמה והפחד.

ענת מירב – "העתק מספר 1ב` של האובייקט"

עבודת סולו שהיא  דיוקן אישי וחברתי המנסה להציג את הפער שבין הפנים והחוץ, הגרעין והעטיפה. התניות חברתיות שלתוכן אנו גדלים והקונפליקט שנוצר בין העצמי לבין העין החברתית הבוחנת.  מה שמשותף לכל הנוכחים בחדר הזה הוא כאב אישי, המושפע מהחברה שקיים בפנים ומוביל/משפיע על מהלך חיינו.

גליה חצור – " blind spot "

יצירה העוסקת בחיבוק חד צדדי.

 דפי אלטבב – "קו אווירי"

 טיסה  לשום מקום, בחור, בחורה ודיילת והקשר ביניהם. היא (הנוסעת)- אולי מוצאת בו עניין הוא (הנוסע)-נוסע אל ארוסתו שמעבר לים. הדיילת- מנסה לתת את השירות הטוב ביותר לכולם. בתוך צפיפות המטוס, גבוה מעל פני הים, נוצרת מערכת יחסים מעניינת וקומית בין שלוש הדמויות, רגע לפני שהמטוס מאבד כנף אחת ומתחיל לצלול.....".

שיר מדוצקי -"אולי זה מִקור"

השראת סילביה פלאת`: "לכל המעוניין: ישנם זמנים, מדי פעם, שבהם הכוחות הניטראליים וחסרי הפניות של העולם מתהפכים ומתאחדים לכדי חזיז רעם חורץ דין. אין שום סיבה לתחושת האימה הפתאומית, לתחושת יום הדין, אלא שכל הנסיבות כולן משקפות כראי את הספק שבפנים, את הפחד שבפנים..." .

שקד דגן - We are going back.

יצירה שנוצרה בעקבות שהות ארוכה בחו"ל במסגרת סיבוב הופעות כאשר הקשרים האנושיים הפכו ליציבות היחידה באותה תקופה בהיעדר בית קבוע, מיטה קבועה ויעדים ידועים מראש. היוצרת מנסה לרקום את החיים אל תוך היצירה, ולהביא קשר אמיתי שגורר אחריו עליות ומורדות, שנע לעתים כמו גוף אחד, לעתים כאינדיבידואלים, אל תוך הבמה.

***


"גוונים במחול" התקיים לראשונה בשנת 1984 ברמלה, בניהולה האמנותי של אלידע גרא. היתה זו יוזמה משותפת של "אמנות לעם" בהנהלתו של יוסי פרוסט ו"מפעלות דיסקונט" בניהולו של יגאל ששון. הפרוייקט נוצר על מנת לאפשר במה מקצועית ונתמכת ליצירה הישראלית הצעירה והתקיים במתכונת של תחרות, אחת לשנתיים. עם השנים ביסס הפרוייקט את מעמדו וקנה לו מקום של כבוד בעולם המחול. הפרוייקט נדד מרמלה למרכז דוהל בשכונת התקווה ועם הקמתו של מרכז סוזן דלל,אומץ הפרוייקט על ידי המרכז.

במסגרת "גוונים במחול" החלו את דרכם המקצועית יוצרים רבים וביניהם ליאת דרור וניר בן גל, תמר בורר, ענבל פינטו, ברק מרשל, יסמין גודר, עמנואל גת, רונית זיו, שלומי ביטון, ענת דניאלי, רננה רז, נעה ורטהיים ועדי שעל , איציק גלילי, סאלי-אן פרידלנד, תמי בן עמי, יורם כרמי, יובל פיק, יוסי יונגמן ורבים נוספים.
 18/02/2009   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. כל הבכוד
יעקב , גבעתיים (19/02/2009)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע