סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2019 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
ריאיון
 
מאת: מרב יודילוביץ' אסי לוי - האישה הטובה
 

 
 
זה מחזה שנוגע בכל תחלואי החברה הקפיטליסטית ודרכו אתה מבין משהו על התקופה. אנחנו חיים בעידן של הסרת אחריות והפקרות, תקופה שבה החלש נאלץ להתמודד לבדו כי המדינה פשוט שכחה מה זו סולידריות חברתית. ההתנערות הזו, גלגול האחריות אל הפרט, מטריף אותי. זה הרסני בעיניי."
ב"אנשים טובים" של תיאטרון חיפה, לוי משחקת אם חד-הורית המנסה לשרוד לאחר שפוטרה מעבודתה. ריאיון


אסי לוי רוצה שתראו את האנשים השקופים. אותם "בלתי נראים", אלה שרבים שומרים מהם מרחק מפחד שחלילה לא "יידבקו" במזלם הרע - עליהם היא רוצה שתתמקדו לרגע, לפני שתעברו לדבר הבא.
 
ב"אנשים טובים", הצגה חדשה של תיאטרון חיפה, בבימויו של איציק וינגרטן, משחקת לוי אם חד-הורית שנולדה וגדלה בשכונת מצוקה ומגדלת לבדה את בתה הסובלת מפיגור.

זו לא הפעם הראשונה שבה היא מלוהקת לתפקיד מסוג זה, רוצה לומר - אישה קשת יום שמנסה לשרוד. היא עשתה את זה לא פעם בעבר בין היתר, בסרטו עטור הפרסים של שמי זרחין, "אביבה אהובתי", בסרטו המטלטל של ניצן גלעדי, "חתונה מנייר" וגם בסדרת הטלוויזיה המצוינת, "שירות חדרים", של איתן ענר.

אך בדרכה הייחודית ובכישרונה יוצא הדופן, הצליחה לוי פעם אחר פעם לחמוק מהסטריאוטיפ ולמלא כל אחת מהדמויות עולם ומלואו, רוח ונשמה שמצליחים תמיד לחדור את מעטה האדישות.


אסי לוי, אנשים טובים (צילום: תמר קרוון)

"הרעבים הם החיים עצמם"

 
מרגרט וולש, גיבורת המחזה "אנשים טובים" מאת דויד לינדזי אבייר, נולדה במקום הלא נכון והתערבבה עם האנשים הלא נכונים, אבל היא לא מהסוג שירים ידיים. היא בסך הכל רוצה עבודה שתפרנס אותה ואת בתה בכבוד ואם זה אומר לבלוע את הרוק בדרך להשגת המטרה, שיהיה. אז היא נוסעת לשכונת יוקרה בצד השני של העיר לפגוש אהבת נעורים, חבר ילדות שהפך לרופא מצליח ומגלגל כעת חיים שלעולם לא יהיו לה. זו נקודת ההתחלה של המחזה המפתיע הזה ומשם הכל מסתבך.

לוי מספרת שקראה את המחזה בנשימה אחת. "זו דרך מצוינת לבחון תסריט או מחזה. כשאני קוראת טקסט ולא יכולה לעזוב אותו, אני יודעת שזה הדבר האמיתי", היא אומרת.
 
בשנים האחרונות היא בעיקר בקולנוע. בספטמבר האחרון חזרה עם פרס חביב הקהל מפסטיבל ונציה היוקרתי שהקרין בבכורה עולמית את הסרט "געגוע" בכיכובה. את התפקיד האחרון שלה בתיאטרון שיחקה על הבמה בחיפה בשנת 2010.

"חשבתי שאני ריקה מגעגוע לתיאטרון", היא אומרת. "אולי כיוון שלפעמים נדמה לי שהתיאטרון שכח את תפקידו המקורי - להציב מראה מול המציאות, לצעוק שהמלך עירום, לגעת בתחלואי החברה. אני מאוד אוהבת תיאטרון ואין דומה לחוויית המפגש המיידי עם הקהל, אבל כדי שאעמוד על במה צריך שיהיה לי משהו חשוב לומר. אני זקוקה לתפקידים שכאלה כדי להיזכר עד כמה החוויה הזו יכולה להיות משמעותית ומרגשת". 
 

  


אז מה יש במחזה הזה שכל כך נגע בך?


"הוא מדבר על האנשים השקופים, הבלתי נראים, אלה שפחות כותבים עליהם. זו זעקה שגורמת לי להירתם מיד והופכת אותי לסוס פרא. יש מעט מאוד תפקידים עוצרי נשימה שכאלה בתיאטרון ועוד מעט יותר מחזות שאי אפשר להישאר כלפיהם אדישים. זה מחזה שנוגע בכל תחלואי החברה הקפיטליסטית ודרכו אתה מבין משהו על התקופה. אנחנו חיים בעידן של הסרת אחריות והפקרות, תקופה שבה החלש נאלץ להתמודד לבדו כי המדינה פשוט שכחה מה זו סולידריות חברתית. ההתנערות הזו, גלגול האחריות אל הפרט, מטריף אותי. זה הרסני בעיניי".
 
המחזה עלה לראשונה בשנת 2011 בברודווי כשבתפקיד הראשי שיחקה פרנסס מקדורמנד שמוכרת בעיקר בזכות תפקידיה הקולנועיים בהם "פארגו", שזיכה אותה בפרס האוסקר לשחקנית בתפקיד הראשי. גם על תפקידה זה בתיאטרון, גרפה מקדורמנד שבחים ואת פרס הטוני היוקרתי לשנת 2012.

"זה באמת תפקיד מצוין ואין רבים כאלה לנשים בתיאטרון בטח לא בחתך הגיל הזה. זו אישה שגורמת לך לדמוע", אומרת לוי. "היא חכמה, חזקה, אחת שלא מוכנה לשחק את הקורבן. היא דוגמה ומופת ללקיחת אחריות אישית. היא עשתה את הבחירות שלה, עומדת מאחוריהן ומוכנה לשלם את המחיר. בחירה היא שאלה מאוד מרכזית שהמחזה הזה מציף בחכמה רבה. כשאנחנו מדברים על בחירה, אנחנו צריכים לחשוב על האפשרויות שעומדות בפני האנשים האלה. מתוך מה שהם בוחרים". 


אנשים טובים (צילום: יואב איתיאל)

יכול להיות שבבחירה לחזור שוב ושוב לדמויות נשים בשולי החברה את לוקחת על עצמך תפקיד נוסף, אולי סוג של אקטיביזם לא מודע?

"נושאים חברתיים ופוליטיים תמיד העסיקו אותי. אני טיפוס חרדתי ולכן לא תראי אותי בהפגנות, ההמון מפחיד אותי. אבל מבחינתי, כשאנשים יוצאים מחדר חזרות ואומרים, 'אי אפשר להישאר אדיש מול זה', אני את שלי עשיתי. זו תרומתי. מעבר לכך, אלו תמיד הרעבים ולא השבעים שמעניינים אותי. הרעבים נוגעים בקונפליקטים של החיים, מדברים את החיים, הם החיים עצמם. איך אפשר לסרב לזה?"


אנשים טובים (צילום: יואב איתיאל)


"הכל יכול להתהפך ברגע"

 
כמו גיבורת המחזה גם את אם חד-הורית. נדמה לי שזו נקודת חיבור מאוד משמעותית.

"זה נכון שאני מגדלת שתי בנות לבד ומתוך בחירה, אבל צריך לזכור שהאפשרויות שעמדו בפניי הרבה יותר רחבות מאלה שמתוכן מרגרט יכולה הייתה לבחור. לעבוד ולגדל לבד ילדים זה מטורף. נקודה. גם כשתקציבית אתה, לכאורה, יכול להרשות לעצמך יותר - זו התמודדות קשה. היו פעמים שתלשתי שערות ואני רחוקה מאוד ממצבה. זה לא הסיפור שקושר בינינו, אנחנו באות מקצוות שונים בתכלית. גדלנו במקומות שונים מאוד ואורח חיי אחר לגמרי משלה.

"אני מוצאת את קווי הדמיון דווקא בכוח הפנימי שמניע אותנו. הייצוג של מרגי רחוק מלהיות 'נשי'. היא לא מתקרבנת, לא מתחנחנת, לא מתרפסת. היא לא מרחמת על עצמה ויש בה גאווה. כשחושבים על זה היא למעשה נטולת תכונות שלאורך השנים נטו לייחס במחזאות ובספרות לנשים. אני חושבת שהיא קצת אנדרוגינית". 


אנשים טובים (צילום: יואב איתיאל)

שם המחזה הוא שאלה גדולה שאני מגלגלת אלייך - יש כזה דבר אנשים טובים?

"בואי נאמר שאנשים לא נולדים רעים, אבל זה לא מספיק כדי להיות טוב. בחיים אתה נדרש לבחור, ולפעמים המציאות טומנת מוקשים בדרך ומנתבת אותנו אחרת מכפי שהיינו אולי בוחרים לו כל האפשרויות היו באמת פתוחות בפנינו. כל אחד מאתנו מספר לעצמו סיפור שאיתו הוא יכול לחיות. אני פשוט חושבת שאנחנו חייבים להיות יותר אמפתיים, להבין שחילופי כסאות הם רק עניין של מזל, נתוני פתיחה, קלפים רעים. העני שבפתח יכול בקלות להיות אתה בסיטואציה אחרת. צריך לזכור את זה. שום דבר לא מובן מאליו - עבודה, תפקידים, נסיעות, פרסים, כל האסי לוי הזה. הכל יכול להתהפך ברגע. זה נותן פרספקטיבה".


אסי לוי (צילום: אלון שפרנסקי)


ההצגה "אנשים טובים" תוצג בתיאטרון חיפה ב-1 בנובמבר 2017 בבית ציוני אמריקה בתל אביב, וב-7-6 בנובמבר במרכז קריגר בחיפה. הזמנת כרטיסים בטלפון: 04-8600500, או באתר תיאטרון חיפהלמועדי מופעים >

25/10/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע