סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מחול
לוח האירועים 2020 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: ענת זכריה בורדל טוטאל בחוצות יבנה
 

 
 
אמני הקרקס ותיאטרון הרחוב של הקברט התל-אביבי המצליח יפיקו את מופעי החוצות בפסטיבל "בציר חדש" ביבנה


חלום מגיל 12

קשה לפספס את מודעות הרחוב הצבעוניות של קברט "בורדל טוטאל' כשהן מפוזרות ברחובות תל אביב, יש בהן משהו נוסטלגי שגורם לנו להתגעגע ולהסתקרן כל פעם מחדש.

כבר ארבע שנים, מ- 2008, רץ הפרויקט הזה שהתחיל כמשהו פנים תעשייתי. מין סצנה פנימית שמצאה את דרכה אל העולם כשחבורה של קרקסנים, אנשי תיאטרון רחוב, ביחד עם המון המון נספחים הרגישו שיש להם צורך אמיתי לחגוג את החיים כמו שהם אוהבים. אז הם לקחו מועדון, עשו הופעה (בכל זאת אנשי במה), הוסיפו לזה מסיבה וזאת היתה נקודת הפתיחה.

"זה היה חלום של השותפה שלי נועה מורדוביץ' (ליצנית, להטוטנית ועוד) מגיל 12 בערך ליצור ערב שיקרא 'קברט בורדל טוטאל' וישתף אמני קרקס ואמני תיאטרון רחוב שמופיעים בפסטיבלים בארץ ובעולם" מספר מורן יהודה, מפיק הקברט שהוא אמן קרקס ותיאטרון רחוב, להטוטן אש וליצן. "הרעיון היה ליצור ערב חווייתי קונספטואלי. לא רצינו ליצור עוד ערב שיש בו מופע ואחרי שעה אתה כבר בדרך הביתה.

"עם הזמן נרתמו עוד חברים לחוויה הזו ובעצם מה שהיינו עושים זה לוקחים חללים כדוגמת הבארבי, מעצבים אותם ומייצרים אירועי קונספט. אנשים היו מתלבשים בהתאם לאירוע. שעתיים ראשונות היו מעין קבלת פנים יחודית עם מייצגים ואומנים לאחר מכן היה מופע ומשם המשכנו למסיבה שנמשכה אל תוך הלילה. כבר בערב הראשון היה לנו קהל של 250 אנשים".

"עם קתי טריפונוב (מאפרת, שחקנית ומנחה), ואפרת אמיר (מתופפת)שהצטרפו אלינו הרמנו 11 ערבים שונים כמו: 'ספינת האהבה', 'אלף לילה ולילה' ו'השטיח האדום'. וגם הופיעו אצלנו מלא אמנים יותר ידועים כמו: מרינה מקסימליאן בלומין, דקלה, אבי דנגור (אבי הזמר) שבאו לערב, חוו את החוויה וביקשו להצטרף אליה".

בורדל-טוטאל-02.jpg "בורדל טוטאל" (יח"צ)

"הקהל הוא המנוע של הערב"

למה בעצם להכניס את הרחוב לתוך מועדון או חלל סגור?

"ההתמחות שלנו היא להביא את האמנות אל הרחוב ומאחר ואנחנו באמת אנשי תיאטרון רחוב הרגשנו שיש לנו את היכולת גם להביא את הרחוב אל האמנות. האמנו יש לנו את היכולת להוליך את האמנות שלנו לשני הכיוונים".

אילו כישורים אומנים צריכים כדי לקחת חלק בקברט שלכם?

"אנחנו מחייבים כל אדם שרוצה להצטרף לעבודה איתנו קודם כל לבוא ולראות את החוויה. הקברט שלנו מאוד ורסטילי ולכן אין כמעט אומן שלא יכול להשתתף בו. יש אנשים שהכישרון שלהם הוא אקרובטיקה אווירית, אקרובטיקה על הריצפה, חלק מהאנשים עובדים עם אש. כולם אנשים שעובדים שנים בתחום, שעברו פציעות ושיודעים מהי הקרבה למען האמנות.

"ויש כמובן גם זמרים, רקדנים ושחקנים, ודי. ג'יי ווי ג'יי בסופו של דבר בקונספט שלנו אנחנו מסוגלים לקחת כל כישרון או חלום של יוצר ולרקום אותו לתוך מופע אחד שלם וייחודי שהוא כולו חוויה".

   


למה חשוב לכם שהכל ינוע סביב קונספט מאחד?

"אנחנו רוצים ליצור ערב ששולף אותנו מהחיים שלנו, טובים ככל שהם יהיו, לתוך משהו אחר, משהו שונה, לתוך פנטזיה. אנחנו דואגים שהקהל שלנו יגיע מאוד מוכן, חשוב לנו שאנשים ידעו מראש  לתוך איזה עולם הם מוזמנים להכנס. ואנשים גם דואגים לבוא לבושים בהתאם. בעצם מהשנייה שהקהל פוגש את מוכרי הכרטיסים הוא כבר בעולם מאוד אחר. ואתה לא יודע מי מהמשתתפים הוא דמות ומי הוא אדם שקנה כרטיס ובא להשתתף בחוויה. העולם שאנחנו יוצרים מכוון את האנשים לאיזשהו פורקן כי הם לא רק צופים אלא גם משתתפים".

מה באמת התפקיד של הקהל בתוך זה?

"הקהל הוא כמובן חלק בלתי נפרד מהדבר, והקהל הוא כולם, כולם בכל הגילאים באים ונהנים מהדבר הזה. לעתים גם יש שחקנים שעובדים עם אנשים בודדים מתוך הקהל. המופע עצמו הוא מופע שמשתף קהל ללא אותו קיר רביעי. הקהל הוא מבחינתנו המנוע של כל האנרגיה של הערב. אנחנו לרגע לא שוכחים שאנחנו שם בשבילו".

אז מי הקהל שלכם?

"לפני ארבע שנים הקהל שלנו היה עולם הקרקס, עמיתים וקולגות. היום אני יכול להגיד לך שהקהל שלנו הוא כל כך מגוון, מחבר'ה בני עשרים לאנשים בני שישים שהם קהל קבוע שמגיע לכל הופעה. בסופו של דבר הקהל שלנו הוא כל אחד שרוצה להגשים חלום, להיות כוכב, לחזור לילדות, להתרגש מה שאומר שהקהל שלנו הוא כולם".


בורדל-טוטאל-01.jpg "בורדל טוטאל" (יח"צ)

"לא חייבים להיות נועזים כדי להגיע למופע שלנו
"

המילה קברט מיד משליכה אותנו לקברט המקורי שנוצר בשנות השלושים עד כמה אתם מתכתבים עם זה?

"אנחנו לא מתביישים להתכתב עם הקברט המקורי אבל אנחנו לוקחים את זה למקום שמתקשר עם היום שזה אומר שיש לנו מטרה ליצוק איזשהו עולם של תוכן לקונספט שאנחנו בוחרים שידבר עם המצב החברתי שלנו היום".

הקברט מגרמניה המפורסם שממנו נולד גם הסרט 'קברט' נולד כצורך לבקר את המשטר הנאצי ולא רק במטרה לבדר. איך בא לידי ביטוי העניין הפוליטי חברתי באירועים שלכם?

"הקברט בגרמניה נולד כצורך סאטירי לעומת זאת הקרקס הוא על זמני. הסאטיריות שלנו והחוצפה שלנו היא על זמנית ונכונה לכל תקופה. אנחנו כן מציעים קסם אבל בתוכו כן חשוב לנו לחקור גבולות. אולי אני אתן דוגמה.

"האירוע 'השטיח האדום' ,שגם יעלה בפסטיבל יבנה, עוסק כולו בפרסום, בחיי הזוהר, באשליה. והאמת היא שבמדינה שלנו יש עניין בלהיות מפורסם גם כתוצאה מתוכניות הריאליטי בטלויזיה וגם כתוצאה מתהליך שקורה בעולם לא רק אצלנו, להיות מפורסם בלי קשר ליכולות האמיתיות של הבן אדם. ולא נשכח גם את עניין הכסף- אתה מפורסם יש לך כסף. היום יותר מתמיד יש לנו צורך באשלייה ואנחנו לגמרי נוגעים בכל זה".

בקברט יש מיניות ויצרים ויש פריצת גבולות, איך מתמודד עם זה הקהל הישראלי?

"מיניות נמצאת היום בכל מקום את יכולה לראות את זה גם בערוץ הילדים ובפסטיגל. אנחנו מאוד מאמינים בשיחרור וחופש אבל לא בפגיעה בזולת. מיניות זה דבר מאתגר פה בארץ. חלק גדול מהקהל שלנו הוא קהל של חובשי כיפה ואנחנו לא לוקחים את המיניות במופע למקום הסליזי הפוגעני אלא למקום של יופי.

"במופעים שהם פתוחים לקהל הרחב ואנחנו מזמינים אנשים לבוא ולקנות כרטיסים אנחנו מזמינים אותם לבוא וחוות משהו שהוא חלק מהחיים. לא חייבים להיות נועזים כדי להגיע למופע שלנו".

בורדל-טוטאל-24.jpg "כרזת המופע - בורדל טוטאל" (יח"צ)

 "בורדל טוטאל" (יח"צ)

קבלת פנים של כוכבים

כאמור, בחול המועד סוכות תשתתף הקבוצה לראשונה בפסטיבל "בציר חדש" ביבנה, שם היא תפיק את כל מופעי החוצות.  

המופע ביבנה בחג הסוכות מוגדר כמופע לכל המשפחה, מה מחכה לנו שם?

"ביבנה אנחנו פועלים בשיתוף עם היכל התרבות ועיריית יבנה. בנינו ערב שהוא סביב הקונספט של 'השטיח האדום' כשהקהל הם הכוכבים שמגיעים ומהרגע הראשון מחכים להם מפיקים על השטיח האדום עם כל הצלמים והפפארצי ומעריצים שמבקשים חתימות.

"בנוסף לזה יש פינות שהם יכולים להצטלם עם פסל האוסקר או להתאפר בקיצור ממש נותנים לקהל את כל חווית הכוכבות. ויהיו עוד מופעי רחוב של ג'אגלינג ותהלוכת קביים מוארת, ומרילין מונרו שמראיינת את הקהל כשהכל מתמזג למופע מרכזי 'כוכבים של אהבה'".

אז בעצם אתם מגשימים חלום ונותנים לכל אדם את "15 דקות התהילה" שאנדי וורהול דיבר עליהן

"אנחנו נותנים את זה גם לקהל וגם לאמנים רק שאצלנו ה-15 דקות האלה הם ערב שלם של תהילה".

נשמע שטוטאליות היא אולי הדבר שהכי חשוב לכם

"אנחנו טוטאליים. טוטאליים ביצירה שלנו טוטאלים באהבה שלנו וטוטאליים בחווית האדם שעומד מולנו כקהל. בסופו של דבר בחרנו להיות אמנים ולא אנשי עסקים וכל הבנייה של המופעים שלנו היא מתוך הבנה ששחקן על במה עובר תהליך עם הקהל. אנחנו פועלים כיוצרים מתוך פשטות לא מתוך הירואיות".

עד כמה אפשר להיות אינטימים עם הקהל כשהמופעים שלכם הם כל כך גדולים וגרנדיוזים

"ההתמקדות שלנו היא בסופו של דבר באדם. באירוע האחרון שיצרנו בבארבי הגיעו 1,000 איש, האינטימיות היתה ברמה של שיחה בארבע עיניים. את כן יכולה ליצר אינטימיות עם קהל גם כשיש 1,000 איש מולך כי ברגע שאת בונה את התהליך הנכון את מצליחה לגעת בקהל ולרגש אותו לגרום לו להרגיש חלק. הוא איתך. אני כיוצר רוצה להגיע לכל אחד להחזיר אותו לילדות ולתת לך להסתכל על הבמה ולהבין שאת חלק ממנה.

"אנחנו מקצוענים, אנחנו נמצאים בתחום הזה עשרות שנים ממופעי יחיד שאנחנו מעלים עד ערבים שמשתתפים בהם מעל לשמונים אמנים. היכולת שלנו היא בסופו של דבר להתאים את הייחוד שלנו והקסם שלנו והטוטאליות שלנו לכל מקום לכל תהליך".

בורדל-טוטאל-03.jpg "בורדל טוטאל" (יח"צ)

איך מנהלים כל כך הרבה אגו כשמופיעים ביחד הרבה אמנים בערב אחד?

"בקלות. התפיסה שלנו היא בוא ותיתן מה שאתה רוצה, בוא ותהיה מה שאתה רוצה להיות. כמובן שבסוף הכל אמור לשרת איזו מטרה. זה גם עוזר כשכל אחד מאיתנו הוא ביום יום אומן בפני עצמו. אני יכול לומר שבאופן אישי בשבילי 'קרקס בורדל טוטאל' הוא מקום שמציע פורקן לכל הייחודיות שלי, התשוקה והאהבה שלי לבמה שמצאה את עצמה לראשונה ברחובות רומא. כאן אני מרגיש שזה הייעוד שלי, מה שעשיתי כל החיים שלי ואולי גם בכל הגילגולים הקודמים שלי".
 
פסטיבל "בציר חדש" ביבנה יתקיים ימים שלישי-חמישי, 2–4 באוקטובר 2012, חול המועד סוכות בשעות 16:00–22:00 באולמות ביבנה (מופעים בתשלום) וברחבת היכל התרבות (מופעי חוצות). לפרטים: 08-9320000.


למועדי מופעים >

26/09/2012   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע