סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2020 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
27282930
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: סופרג'יסטיות ועוד
 

 
 
סיפור ראשיתו של המאבק הפמיניסטי, רון הווארד בעקבות מובי דיק, ליאור אשכנזי ב"הגבעה" ועוד


"סופרג'יסטיות" (ארה"ב 2015)
 
דרמה. סרטה של שרה גברון ("בריק ליין"), על פי אירועים אמיתיים.

בשנים 1912-13 החלה באנגליה התעוררות נשית. בין המובילות בחבורה נמנו מוד ווטס (קארי מאליגן), ויולט מילר (אן-מארי דאף), אדית אלין (הלנה בונהם קרטר) ואמלין פנקורסט (מריל סטריפ). הן תבעו לעצמן זכויות ציבוריות-אזרחיות שהיו עד אז נחלת הגברים בלבד, כמו הזכות להצביע ולהשתתף בהכרעות הדמוקרטיות על עתיד המדינה. הכוח הגברי השולט מתייחס אליהן ולהפגנות השקטות אך העיקשות שלהן בביטול ובזלזול.
 
כשקבוצת הנשים, רובן בנות מעמד הפועלות, מבינות שלא תהייה להן ברירה אלא לנקוט בצעדים רדיקליים כדי להמשיך ולקדם את שאיפתן, הן מחליטות להסלים את המאבק, שוברות חלונות של בתי עסק ואף מציתות מבנים.
 
המשטרה נכנסת לפעולה ונוקטת נגדן יד קשה. אלא שהנשים מוכנות להקריב הכל למען מאבקן: את עבודותיהן, את משפחותיהן וילדיהן ואפילו את חייהן. עם בן ווישואו, רומולה גראי. 106 דקות.

סופרג'יסטיות - מועדי הקרנות
 
סרטה של שרה גברון מכיל את כל המרכיבים הנכונים לפרויקט מסוג זה, ולכן הוא יעיל, רגשי וחודר עמוק. בתסריט המדויק ניכרת מאוד המודעות החברתית, שהייתה הכוח המניע של חבורת הנשים האמיצות. המוטיבציה שלהן ברורה ומעוררת אהדה, אפילו כשהאידיאלים מובילים אותן לצעדים אישיים קיצוניים, כמו ויתור על חיי משפחה נורמליים ובמקרה אחד גם הסכמה למסירת ילד למשפחה מאמצת. הצילום מצוין, צפוף ודחוס לעיתים קרובות, מתקרב לפני הנשים ברגעים המכריעים, כדי לחשוף את המאבק הפנימי שהן מנהלות עם עצמן. התקופה ורוחה שוחזרו באופן פנומנלי. סרט שחשוב לצפות בו. 

 

   סופרגיסטיות1.jpg
סופרג'יסטיות (צילום: יחסי ציבור)

"בלב ים" (ארה"ב 2015)

 
דרמה. סרטו של רון הווארד, על פי ספרו של נתנאל פילבריק, שמתאר את מסעה האמיתי של ספינת ציד הלווייתנים "אסקס", שסיפק את ההשראה לסופר הרמן מלוויל לחיבור יצירת המופת "מובי דיק".
 
הסרט נפתח במפגש של מלוויל (בן ווישואו), 30 שנה אחרי מסע הבלהות של הספינה, עם אחד השורדים, טום ניקרסון (ברנדן גליסון), אלכוהוליסט מקשיש שכמעט לא מתפקד. הוא מבקש ממנו לגולל בפניו את סיפור מסעה הבלתי ייאמן של הספינה שיצאה מנמל קטן בניו-אינגלנד אל הים הפתוח.
 
על הספינה פיקד ג'ורג' פולארד (בנג'מין ווקר), קפטן חסר ניסיון. אוון צ'ייס (כריס המסוורת') היה החובל הראשון, מתיו ג'וי (קיליאן מרפי) היה החובל השני, וניקרסון היה ימאי צעיר (טום הולנד). במהלך המסע מותקפת הספינה לפתע על ידי לוויתן לבן ענק, שנראה כי הוא מונע מכוונות נקם, כמעט אנושיות.
 
תוצאות המתקפה הרסניות וקטלניות ואלה ששרדו נאלצים לעבור חוויות על אנושיות על מנת להישאר בחיים. סערות איומות, רעב, פאניקה וייאוש פוקדים אותם וגורמים להם לפקפק בכל אמונותיהם, מערך החיים ועד למוסר המקצועי. 121 דקות.

בלב ים - מועדי הקרנות 
 
סרט שמספק נפח, נופך וערך מוסף למיתולוגיית מובי דיק. הווארד, במאי מנוסה ועתיר קבלות, מצליח להפיח רוח חיים בסיפור הדרמטי האמיתי על המפגש האימתני בין ציידי הלווייתנים ללווייתן הנקמן הגדול מכולם. סרט ההרפתקאות הימי שלו מכיל את אותם מרכיבים אפיים הנדרשים לשם ניעור, טלטול, רענון ועדכון סיפור המסגרת – הדרך בה נחשף סיפור מסעה הטראגי של ה"אסקס" לאוזני הרמן מלוויל, חוויה שבעקבותיה נכתב "מובי דיק". הסרט – הפקה תקופתית גדולה ומושקעת - לא חוסך מצופיו יסודות ומהלכים סיפוריים מלודרמטיים מופרזים וגדולים מהחיים אולי, אלא שכאן הם מתבקשים ותואמים את המעטפת הנדרשת לתחזוקת המיתוס.                

   

  
"קריד" (ארה"ב 2015)
 
דרמה. סרטו של ריאן קוגלר. אדוניס ג'ונסון (מייק בי ג'ורדן), מתאגרף חובב שהסתבך בקטטות, משוחרר מהכלא על ידי מארי אן קריד (פליסיה ראשד), רעייתו האחרונה של אפולו קריד, אלוף האגרוף האגדי ואביו המנוח של אדוניס, שלא זכה להכירו.
 
הוא גדל בביתה המרווח, בשכונת שפע באל.איי, עובד בחברה משגשגת ועתידו נראה מבטיח. אבל אדוניס מחליט לעזוב הכל ולנסוע לפילדלפיה, כדי לעסוק באגרוף. כמו אביו. הוא מבקש ממתאגרף העבר רוקי בלבואה (סילבסטר סטאלון), שהתמודד בזמנו עם אביו על תואר אלוף העולם, שיאמן אותו. רוקי מפעיל את מסעדתו "אדריאן", על שם אשתו המנוחה, ועסקי האגרוף הרחק מאחוריו. לוקח לאדוניס זמן, אבל הוא מצליח לשכנע את רוקי לאמן אותו.
 
במקביל הוא מתוודע לשכנה שלו, זמרת הבארים ביאנקה (טסה תומפסון), ובין השניים מתפתח רומן. רוקי מאמן בהתמדה את קריד ג'וניור ומכין אותו, בשיטות המיוחדות שלו, לסדרה של קרבות. האם הוא יצליח להיכנס לנעליו של אביו, האלוף המנוח? 133 דקות.

קריד - מועדי הקרנות
 
מאז הגיח לעולם עם דמותו של רוקי, ב-1976, והפך לכוכב על, מצליח סילבסטר סטאלון להמשיך לקדם את האגדה (וזה כבר הפרק השביעי בעלילותיה), וברוח הזמן והגיל לעדכן את קורות החיים של הגיבור. אבל המוטיבים והתבלינים המרכזיים באפיון הדמויות - אנדרדוגיות וסוג של לוזריות שממנה אפשר רק לצמוח – עדיין עובדים חזק, אף שסטאלון לא מעורב בכתיבת התסריט. כשהדמויות אנושיות ובעלות אופי, ומשוחקות נכון, וכשהסיפור נכתב בצניעות ובהיצמדות לנוסחת המקור, בלי לנסות להמציא שום דבר חדש, הנוסחה עדיין מנצחת. סטאלון אף מועמד – די במפתיע צריך לומר – לגלובוס הזהב, בקטגוריית שחקן המשנה.    


 

   

 

"הגבעה" (ישראל-צרפת 2013)
 
דרמה. סרטו של יוסי אבירם. חנוך (ליאור אשכנזי), מתקן אופנים, מסולק מבית חברתו ההרה יעל (דנה עדיני) לאחר שלא הסכים לקחת אחריות על ילדם והיא ביצעה הפלה. חנוך ישן בחנות האופניים שלו, מתרועע עם שכנו המבוגר פוגל (מוני מושונוב), ומשחק איתו שחמט.
 
במקביל, ראובן (נילס ארסטרופ), חוקר במחלקת הנעדרים של משטרת פריז, חי עם בן זוגו פאולו (גאי מרשאן) בדירתם, ממנה הם אמורים להתפנות, והם מחפשים דירה חדשה. ראובן מאתר גבר שנמלט מביתו, מורו (מתייה אמלריק), אך אינו מצליח למנוע את התאבדותו.
 
חנוך מגיע לפריז, עוקב אחר ראובן, רוכש אופניים ורוכב למערב צרפת. שם מוצאת אותו פביאן (אמה דה קאון), אישה צעירה בהריון, שוכב על החוף. הוא מאושפז אך לא מדבר, כאילו איבד את לשונו. רגע לפני צאתו לפנסיה, נשלח ראובן על ידי מפקדו כדי לנסות לדובב את חנוך. 89 דקות.

הגבעה - מועדי הקרנות
 
בסרטו העלילתי הארוך הראשון אמנם מצליח הבמאי יוסי אבירם לגייס נבחרת מרשימה של שחקנים בינלאומיים, ולצידם גם את ליאור אשכנזי, באחד משני התפקידים הראשיים, אבל זה לא עוזר לסרט להפוך למגובש וקוהרנטי. הסיפור מתפזר מדי ותמוה, הרצף העלילתי רופף, איטי ומתיש, וגם האניגמה שבבסיס הנרטיב באה על פתרונה בדרך מהירה וחדה מדי. למרות מספר סצנות יפות וניסיונות של הבמאי ליצור קולנוע לירי, זה עדיין ממש לא זה. אולי בפעם הבאה.      

  


"יום מושלם" (ספרד 2015)
 
דרמה. סרטו של פרננדו ליאון דה ארנואה. חבורה של מתנדבים, שליחי הצלב האדום, מגיעים לכפר מוכה מלחמה לביצוע משימה הומניטרית: משיית גופתו של אדם שנפלה לבאר עמוקה וחסמה את את מקור אספקת המים היחיד של תושבי האזור.
 
עם חברי הקבוצה נמנים ממברו (בניסיו דל טורו), המתנדב הוותיק ביותר שכבר ראה הכל בחייו, סופי (מלאני תיירי), מתנדבת חדשה, קטיה (אולגה קורילנקו), שבעבר שאפה להיות בת זוגו של ממברו, דמיר (פדג'ה סטוקן), המייחל לכך שהמלחמה תיגמר כבר ו-B (טים רובינס), טיפוס קלולס שלא מבין מה הוא רוצה מעצמו ומהעולם. במהלך המשימה צפים קונפליקטים פנימיים בין החברים ונחשפות המחלוקות שביניהם. 105 דקות. 

יום מושלם - מועדי הקרנות
  

  


 "כבר מתגעגעת" (אנגליה 2015)
 
דרמה. סרטה של קתרין הארדוויק. למילי (טוני קולט) יש לכאורה הכל. קריירה משגשגת, בעל מוצלח ושני ילדים נהדרים. חברתה הטובה ביותר היא ג'ס (דרו בארימור), עובדת בגינה הקהילתית, החיה בבית סירה עם בן זוגה ומשתוקקת כבר להיות אימא.
 
מילי וג'ס חלקו ילדות משותפת, כולל כל הסודות כולם, מהשאלת בגדים זו לזו ועד שיתוף בכל הקשור להרפתקאות הרומנטיות. וכאשר מתברר למילי שהיא לקתה בסרטן השד, היא זקוקה לתמיכתה של ג'ס יותר מאי-פעם, בעוד זו מנסה לייצב את חייה. החברות ההדוקה שבין שתי הנשים עומדת לעבור את המבחן הכי קשה שלה. 112 דקות.  

כבר מתגעגעת - מועדי הקרנות  

  


 
"בייביסיטינג" (צרפת 2014)
 
דרמה. סרטו של ניקולס בנמו. פרנק (פיליפ לשו), איש אבטחה בבניין בו מתאכסן טייקון תקשורת, מתבקש על ידי מארק (ז'ראר ז'וניו), בעל חברת האבטחה שבה הוא עובד, שישמש כבייביסיטר לסוף השבוע לבנו רמי.
 
מארק יוצא עם אשתו לחופשה, אלא שטלפון בהול מהמשטרה גורם להם לחזור מהר לביתם. שם הם מגלים כי ביתם המפואר הרוס ובנם רמי ופרנק, הבייביסיטר שלו, נעלמו. אלא שבמקום פעלו מצלמות, ומארק, אשתו והשוטרים מתיישבים לראות מה הן תיעדו. הם מגלים מה התרחש בבית ולאיזו הרפתקה מטורפת נסחפו פרנק ורמי. 85 דקות. 

בייביסיטינג - מועדי הקרנות  

 

  


  "דינוזאורים בקונגו" (אנגליה 2012)
 
פנטזיה. סרטו של סיד בנט. צוות צילום מצטרף למשלחת של מדענים העורכים מחקר בג'ונגלים של קונגו. לתדהמתם הם נחשפים לתגלית מדהימה: הדינוזאורים, שכולם האמינו כי נכחדו לפני 65 מיליון שנה, חיים וקיימים ביערות האפריקניים. עם ריצ'רד דיליין, פיטר ברוק, מאט קיין. 83 דקות. 

דינוזאורים בקונגו - מועדי הקרנות 

  

    
"המסע אל האלכימאי" (ברזיל-ספרד 2014)
 
דרמה. סרטו של דניאל אוגוסטו, שגיבורו הוא פאולו קואלו, מחבר הספר "האלכימאי". פאולו (רבל אנדרדה) הצעיר מורד נגד הוריו, על מנת להגשים את חלומו - להיות סופר. הוא מאושפז במוסד לחולי נפש כדי לנסות ולהחזירו לשפיות ולבחירת מקצוע אמיתי.
 
אלא שהחיפוש הרוחני של פאולו (חוליו אנדרדה) שולח אותו לעלייה לרגל לסנטיאגו דה קומפוסטלה שבספרד. הקשיים הרבים בדרך, החיפוש אחר השראה והרצון העז לזכות בהכרה, מביאים בסופו של דבר את פאולו לכתיבת רב המכר הנודע "האלכימאי". עם פביאנה גוגלי, פביולה נסימנטו. 112 דקות. 

המסע אל האלכימאי - מועדי הקרנות 

 

  

"תרצה אתר: ציפור בחדר" (ישראל 2015)

דוקומנטרי. סרטו של ארי דוידוביץ'. שרטוט חייה הלא שקטים ומלאי האניגמות של המשוררת והפזמונאית תרצה אתר. מגידולה בבית ספוג אמנות ואינטלקטואליה, עם אביה המשורר נתן אלתרמן ואמה השחקנית רחל מרכוס, וההשפעה שספגה משניהם שהובילה אותה ללהקה צבאית ולקריירה בתיאטרון, לפני ובמקביל להתמסרותה לכתיבה.

את פרופילה ותחנות חייה הקצרים (היא מתה ב-1977 בגיל 36 בלבד) מרכיב הבמאי בעזרת בעלה הראשון עודד קוטלר, בנה המוזיקאי נתן סלור, חברותיה הקרובות גילה אלמגור וזיווית אברמסון, חוקרי הספרות פרופ' דן מירון, דן אלמגור ושירה סתיו, וכן יונה אליאן וששי קשת, שהקליט את שירה האחרון שהולחן ביום מותה.

מה שהכתיב במידה רבה את מהלכי חייה  הם היחסים המורכבים שלה עם אביה, המשורר נתן אלתרמן, אותו העריצה ואהבה אהבת נפש, אבל גם הייתה עדה להתמכרותו לאלכוהול ולבגידתו באמה. הקשר בין אלתרמן ואתר בא לידי ביטוי ביצירות של שניהם. הסרט נוגע בנפשה הרגישה והמעורערת, אך לא מנסה לחרוץ האם התאבדה או שנפילתה ממרפסתה הייתה תאונה. 67 דקות.

את פאזל החיים המסובך של תרצה אתר פורם הבמאי דוידוביץ' לאט לאט ובעדינות אין קץ. הוא מוצא בשיריה הנפלאים רמזים להלכי הנפש שלה ולמהלכי חייה, כשמרואייניו מנסים, כל אחד בתורו ומזווית ראייתו, לשפוך עוד אור על המוטיבים שהניעו אותה, בראשם כמובן היחסים עם האב נתן אלתרמן, והנפש המסוכסכת שלה שלא מצאה מנוח. בלי לנסות לחקור ולרדת לעומק העניין, או לשפוט, מביא דוידוביץ' את עדויות מרואייניו לניסיונות האובדניים לכאורה של אתר עוד לפני המקרה הטרגי בו צנחה אל מותה. סרט הנע בין הצגת מסכת עדויות הבונה סיפור חיים מרתק, ומומנטים ליריים-פיוטיים, פועל יוצא של יצירתה וזו של אביה.

 
  
 31/12/2015   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. סופרג`יסטיות?
עליזה , ירושלים (05/01/2016)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע