סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2020 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
27282930
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: תיקון ועוד
 

 
 
אבישי סיון בסרט שמחלחל לנשמה, "המרגל סנודן" מרתק ושחקני "יצורים ליליים" עשו עבודה מצוינת


"תיקון" (ישראל 2015)

דרמה. סרטו של אבישי סיון. חיים אהרון (אהרון טרייטל), תלמיד חכם בשכונת מאה שערים, בן לאב שוחט, נרדם על תלמודו ומפיל בטעות תפילין. הוא מתייסר ומתענה בצום לא מבוקר, בתקווה לעשות תיקון. עד שכאשר בעת התקלחות הוא מתמוטט ומאבד את הכרתו.
כל ניסיונות אנשי ההצלה להחזיר לו את הדופק נכשלים, אבל אביו (ח'ליפה נאטור) לא אומר נואש וממשיך בניסיונות ההחייאה, עד שהנס קורה וחיים אהרון שוב בין החים. אלא שהוא לא כתמול שלשום. הוא מתפקד באופן שונה ויש לו תשוקה חזקה לחיים. השאלה הגדולה היא האם אביו לא התערב ושינה את רצון הבורא. 120 דקות.

מהסרטים היותר אמנותיים ומעוררי השראה שנעשו כאן בשנים האחרונות, ובכלל. בדרכו המאופקת, המחלחלת והפוגעת היישר בנשמה, מרכיב אבישי סיון את הפרופיל של חיים אהרון, תלמיד חכם שהמטמורפוזה שעבר כשעזב את עולם החיים ושב אליו, מטלטלת ומרעישה אותו ואת עולמו הרוחני והאמוני. אהרון טרייטל, חרדי לשעבר שאינו שחקן מקצועי, מבצע את תפקידו באופן כמעט מושלם. הוא חוקר בסקרנות את בן דמותו ומקלף מעליו שכבה אחר שכבה. סיון הסתייע בצלם-אמן, שי גולדמן, שהרכיב לסרט אסתטיקה מעוררת השתאות. זו עבודת קולנוע הדנה ביסודות האמונה, הכפירה והתפר ביניהן, ועושה זאת בדרך הגותית שקטה וחודרת לעומקים אינסופיים. זה סרט שהצפייה בו מאוד מאתגרת, אבל שווה לנסות. בטוח שתצאו נשכרים.      
   
למועדי מופעים


תיקון ענקית.jpg
"תיקון" (צילום: יח"צ)

  


"המרגל סנודן" (ארה"ב 2016)

דרמה-מתח. סרטו של אוליבר סטון. סיפורו הידוע של אדוארד סנודן (ג'וזף גורדון-לוויט), שנפצע בעת שירותו הצבאי והועבר ל-CIA. שם הוא התגלה כמומחה טכני במחשבים וסייבר והחל למלא שורה של תפקידים מסווגים בשירותי הביטחון של ארה"ב, באמריקה ומחוצה לה. בשלב מסוים הוא החליט לרדת למחתרת ותוך כדי סיכון עצמי חשף את רשת הריגול וההאזנות הענפה שניהלה הרשות האמריקאית לביטחון לאומי. סנודן הגיע למסקנה שמעשי הרשות מהווים פגיעה חמורה בחופש הפרט ובזכות הציבור לצרוך מידע פרטי-אישי שיישאר אך ורק ברשותו. מטעמים אידיאולוגיים בחר סנודן לחשוף את השיטה שבמשך שנים היה חלק ממנה. כמובן שעקב כך הוא הפך לאויב המדינה ונאלץ לברוח לרוסיה ולהשתקע שם. עם רייס איפנס, מליסה ליאו, ניקולס קייג', שיילין וודלי, טום ווילקינסון. 134 דקות.

אני אוהב את הקולנוע של אוליבר סטון. הוא בדרך כלל גדול, פומפוזי, מופק ומושקע, וניכרת מאוד יד היוצר המיומנת שמכוונת ומנווטת אותו במקצועיות. עבודותיו מגובות תמיד בתחקירים יסודיים, במיוחד במקרים בהם הן מבוססות על אישים ואירועים מהחיים. ב"סנודן" הוא משרטט באמינות את חיי הגיבור, השתלשלות העניינים ואת הדרך בה בחר לבסוף. סטון ליהק שחקן מעולה (שגם דומה פיזית לסנודן), ג'וזף גורדון-לוויט, שלדעתי אינו מוערך דיו ומגיע לו הרבה יותר קרדיט. האופן בו מגולל הבמאי את סיפור האירועים המשמעותיים והמהפכניים בחיי סנודן הוא ענייני ודידקטי. סטון מגולל סיפור ישיר ולא רגשני, ומתאר כיצד פועל הגיבור ביובש ובקור רוח אף שהוא חווה קונפליקטים ומהלכים דרמתיים של בגידה בארצו ובארגון שהעסיק אותו ונתן בו אמון ועורק לרוסיה. "סנודן" הוא בעיניי מסמך קולנועי מרתק.     

למועדי מופעים


המרגל-סנודן.jpg
"המרגל סנודן" (צילום: יח"צ)

  


"יצורים ליליים" (ארה"ב 2016)

דרמה-מתח. סרטו של טום פורד, המבוסס על הרומן "טוני וסוזן", של אוסטין רייט. סוזן (איימי אדמס), בעלת גלריה לאמנות בלוס אנג'לס, מקבלת מבעלה לשעבר אדוארד (ג'ייק ג'ילנהול) טיוטת רומן שחיבר, והזמנה להיפגש איתו כשיגיע לאל.איי. סוזן נשואה כעת לאיש עסקים בוגדני, האטון, וכאשר הוא מבלה בנסיעת עסקים, סוזן צוללת לתוך הרומן של האקס. הספר מגולל את סיפורו הטראומתי של טוני (ג'ילנהול), שבעת מסע לילי עם אשתו לאורה (איילה פישר) ובתם אינדיה (אלי במבר), נטפלים אליהם שלושה גברים, ריי (אהרון טיילור-ג'ונסון), לו (קרל גלוסמן) וטורק (רוברט ארמאיו). הם חוטפים את שתי הנשים, מבלי שטוני יוכל למנוע זאת, ובהמשך נמצאות גופותיהן ומתברר שלפני שהוכו למוות – נאנסו. הבלש בובי (מייקל שאנון) מתמנה לחקור את הפרשה ומנסה לעזור ככל יכולתו לטוני השבור. הרומן שחיבר האקס מטלטל את סוזן, שכן הוא מזכיר לה את עברה, את הימים בהם התוודעה לאדוארד בקולג', ובהמשך אף נישאה לו, אלא שיחסיהם החלו להתדרדר, היא בגדה בו והם נפרדו, לא לפני שהיא הפילה את מי שהייתה אמורה להיות בתם המשותפת. סוזן מבינה שהרומן שחיבר אדוארד אינו אלא סוג של נקמה בה. עם לורה ליני, מייקל שין. 116 דקות.
       
זהו סרטו השני של אייקון האופנה טום פורד. כבר בראשון, "סינגל מן", הוא הוכיח כי הקולנוע שלו מעוצב ומסוגנן. "יצורים ליליים" הוא עיבוד לרומן מורכב הפועל במקביל בשני מישורים, ופורד עומד במשימה בכבוד. החלל בו מתפקדים גיבוריו בחיים האמיתיים בסרט הוא מסתורי ואניגמטי, בעל יופי קר ונטול רגש. ולעומת זאת, העולם יציר רוחו של הסופר הוא כאוטי, כזה ההולך ומאבד שליטה, לא מעט בגלל האירועים הטרגיים-דרמתיים המתחוללים בו. הקולנוע של פורד מדוד, מחושב, אינטלקטואלי, אם כי המעבר לסיפור המקביל, של הרומן המתואר בו ותופס את רוב נפח היצירה, מטלטל את מבנה הסרט ומוסיף לו מימד מרתק של אקשן ומתח. צריך להוריד את הכובע בפני ג'ילנהול על ביצוע תפקיד כפול מורכב וטעון, וגם איימי אדמס ראויה לצל"ש על עבודתה המצוינת.       

למועדי מופעים


יצורים-ליליים-01.jpg
"יצורים ליליים" (צילום: יח"צ)

  


"מצוד לילי" (ארה"ב 2017)

מתח-אקשן. סרטו של באראן בו אודאר. לאחר שהשוטר וינסנט (ג'יימי פוקס) ושותפו מסכלים העברת משלוח סמים קשים לאחד הסוחרים המסוכנים בלאס וגאס, בנו של וינסנט נחטף. איש משטרה נחוש להציל את בנו אך ימצא עצמו נרדף על ידי סוכן הסמים האכזר. במקביל, סוכנת חקירות פנים משוכנעת שווינסנט עצמו מושחת, ומתיישבת לו על הזנב. בלילה בו יתרחש המצוד הוא יגלה כי הדברים אינם כפי שהם נראים על פני השטח, ושלפעמים לא ניתן לסמוך על אף אחד. עם מישל מוינהן, דרמוט מולרוני. 95 דקות.

למועדי מופעים

מצוד לילי ענקית.jpg
"מצוד לילי" (צילום: יח"צ)


  


12/01/2017   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע