סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2020 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: יוסי שיפמן "40 שנה במקום אחד, למה להזיז?"
 

 
 
זובין מהטה מציין מלאת ארבעים שנה לתפקידו כמנהל מוזיקלי של הפילהרמונית


מנהל מוזיקלי לתמיד

יתכן שנוכחותה של רבקה מיכאלי במסיבת העיתונאים העלתה אל סף הזיכרון את השורה האלמותית "בית מרקחת עומד ארבעים שנה במקום אחד למה להזיז?"  מן המערכון שבו מגלה הבעל (יוסי בנאי) לאט לאט שאשתו (רבקה מיכאלי) נכנסה עם המכונית לשלוש חנויות... מי שנכח אתמול באירוע המדובר היה ברור שאין כל תכניות להזיז את המאסטרו ממשרתו.

מהטה ניצח לראשונה על הפילהרמונית לפני 48 שנים -  כצעיר הודי נמרץ הוא זכה בהערצה מיידית של כולם ובתואר "הנמר מבומביי" -  את תואר המנהל המוזיקלי הוא קיבל כעבור שמונה שנים. את המינוי לכל ימי חייו הוא קיבל בשנת 1981 באחד הניסיונות שלו להשמיע את המוזיקה של וגנר וכאשר הוא היה מטרה למתקפות ציבוריות. התזמורת נקטה הביעה את תמיכתה הבלתי מסויגת ממהטה  בהענקת תואר מנהל מוזיקלי לתמיד (הוא יכול להחליט מתי לפרוש).
 
"בערב הראשון שלי בתל-אביב הוציאה אותו משפחת ברנבוים (דניאל ברנבוים והוריו) לבילוי ברח` דיזנגוף. אחרי שמונה שנים בווינה האירופית, הרגשתי בתל-אביב בבית, כמו בהודו...אבל מאז נדמה לי שלא הלכתי ברגל בדיזנגוף. למען האמת אני גם לא מכיר מספיק טוב את המדינה".
 
"אתמול הייתי במזרע," ממשיך מהטה ומספר "וראיתי חבל ארץ מרשים ואפילו מקום שנראה לי מזמין לקונצרט. במזרע שמעתי ילדים ערבים מיישובי הסביבה וזה היה מרשים ביותר, ילד שלומד פחות משנתיים כבר ידע לנגן בדייקנות פרק שלם מקונצ`רטו לכינור. הרעיון מאחורי הסיור הוא שנגני הפילהרמונית ילַמדו בנצרת בשפרעם ובמזרע ו...אינשאללה יהיו לנו נגנים ערבים בתזמורת. למיזם החינוכי הזה שותף בנק לאומי באמצעות הבנק הערבי-ישראלי. פעילות נוספת שנמשיך בה יהיו קונצרטים בצפון, לאחר ההצלחה הרבה שנחלנו בקונצרט בעכו. כאן אנחנו מגיעים לקהל שאחרת לא יגיע אלינו וכאן התגייסה חברת `כור` למימון המיזם".
 
בסיכום של שנות פעילותו כאן מציין מהטה: "כשהתחלתי לנצח על התזמורת, אפיינו אותה קבוצת כנרים מעולה וסולנים מצוינים. היום כל קבוצות הכלים (כלי קשת, נשיפה מעץ, נשיפה ממתכת ונקישה) הן ברמה גבוהה ואחידה. זה הישג שניתן להגיע אליו רק בעבודה משותפת ובהכרה של כולם, נגנים, צוות מנהלי והנהלה ציבורית שיש לנו מטרה משותפת והיא שמירת הרמה".
 
מהטה הפוליטיקאי
 
מהטה זכה בכל הפרסים ואותות הכבוד בארץ, בין היתר משום שלאורך השנים היה חשוב להיות כאן גם ברגעים קשים ולדאוג לכך שהתזמורת תופיע בחוף שארם א-שייך או ליד הגדר הטובה בגבול לבנון, תשמיע מוזיקה לפצועי צה"ל ותייצג את ישראל במופעים בפולין, וברוסיה כשהייצוג הוא העניין העיקרי.
 
חילופי השלטון בעשור האחרון מיתנו מעט את רוח ההזדהות הקולנית של מהטה, אולי גם הגיל נותן את אותותיו. אבל הוא מאוד גאה בנגניו שיזמו מכתב לנשיא אובמה בעניינו של גלעד שליט.
 
"רציתי לקחת את התזמורת לשדרות, אבל שלטונות הצבא התנגדו... אני לא מבין איך לא נותנים אפילו לצלב האדום להגיע אליו.." אמר והעלה מיד הרהור "אולי אם היינו מנגנים להם ליד הגבול המוזיקה הייתה מרגיעה את הרוחות...."

 העונה ה-74

 
עיקרה של מסיבת העיתונאים הוקדשה כמובן להצגת תכניות העונה הבאה. בראשן - שתי אופרות של ורדי בסוף העונה שעליהן ינצח מהטה, "איל טרובטורה", (הטרובדור) ו"ריגולטו" עם זמרים מצוינים כשחן רייס הישראלית תשיר את תפקיד ג`ילדה ב"ריגולטו".
 
9 יצירות של בטהובן ושמונה של ברהמס מעמידים את שני המלחינים האלה כמי שאמורים לקושש את הרייטינג המירבי, ויתר התכניות מתחלקות בין קנטטות ואורטוריות של באך, שעליהן ינצח פטר שראייר הנודע ומוצרט, מנדלסון חצ`טוריאן רחמנינוב ודומיהם מיוצגים בתכניות.
 
מתכוננות גם שתי יצירות ישראליות בביצוע בכורה: " סלע"  של עודד זהבי ו- "פרלוד – פרוש לספר נחמיה" של סרג`ו נטרא. כן ינצח מהטה על ביצוע בכורה עולמי  של יצירה של מלחין הודי, נארש זוהל, המבוססת על טקסטים מתוך ה"באהגאוואד גיטה". את היצירה הזמין מהטה מן המלחין ההודי. לביצוע היצירה יצטרף השחקן איתי טיראן שיקרא את הטקסטים בתרגום לעברית.
 
התזמורת תמשיך בסדרת ה"ג`ינס" ואת הקונצרטים ינחו ניצן הורביץ, אלדד זיו,  ריטה ורפי קרסו. בין הסולנים שיככבו על הבמה, הפסנתרנים לנג לנג, רודולף בורכבינדר, אלכסנדר טורדזה ועמנואל אקס והמנצחים ירון טראוב, אילן וולקוב, ושני מנצחים בהופעות בכורה: היווני קונסטנטינוס קרידיס והפיני פייטארי איקינן. "אנחנו מחפשים את הצעירים המוכשרים", מבהיר מהטה.  
 
גוף חדש שעושה את צעדיו הראשונים יצטרף גם הוא לתזמורת בעונה הבאה ושמו "המקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני" שעליה מנצח רונן בורשבסקי. לא נופתע כאן מפנים חדשות לגמרי, כי בסך הכל מי שמנסה בישראל להתפרנס משירת מקהלה אלו הם אותם אנשים פחות או יותר ששרים פעם כאן ופעם שם ומנסים להסתדר עם ההכנסה המצטברת. אבל ההתארגנות החדשה מזמינה צפיות חדשות. המקלה החדשה תשיר את הרקוויאם של ברהמס בתחילת העונה ואת שתי האופרות של ורדי בסופה. נחיה ונשמע.
 
סיורים: דרום אמריקה, ניו יורק, זלצבורג ועוד
 
הפילהרמונית תצא בתחילת אוגוסט לסיור בן שלושה וחצי שבועות בדרום-אמריקה ובתכנית שם תכללנה יצירות של מלחינים מאותו אזור –פיאצולה וקסטרו- לצד רפרטואר קלאסי מובהק. "לא ניקח איתנו יצירות ישראליות, כי שתי היצירות שבצענו לאחרונה של אלה שריף-מילך ושל צבי אבני, מורכבות מדי לוגיסטית" מסביר מהטה.
 
בהמשך השנה צפויים לתזמורת סיורים בספרד, בניו יורק ובפלורידה ובשנת 2011 תפתח התזמורת את פסטיבל זלצבורג, אולי היוקרתי בפסטיבלי המוזיקה בעולם, בשלוש הופעות שונות. "לפסטיבל התמנה מנהל חדש אלכסדנר פררה, מי שניהל את בית האופרה בציריך, והוא החליט שאנחנו נפתח את הפסטיבל של 2011.
 
"הזמנה אחת שנפלה וגורמת לנו לבעיה תקציבית", מספרים מהטה ומזכ"ל התזמורת אבי שושני, "הוא הסיור לסקנדינביה. במהלך הסיור היינו אמורים לפתוח את אולם הקונצרטים החדש של רקייוויק בירת איסלנד, אבל איסלנד קרסה במשבר הכלכלי האחרון ואפילו העובדה שאשת הנשיא היא ישראלית לא סייעה לשקם את ההזמנה - פשוט אין כסף".
 
המשבר העולמי בכספים נותן את אותותיו בתזמורת, מרחיב מהטה: " אנחנו נוסעים באמצעי תחבורה זולים יותר, גרים בבתי מלון זולים יותר, ומצופפים את מספר הקונצרטים יחסית למספר ימי הסיור ולמרות כל ההרעות בתנאים האלה אנחנו חייבים לשמור על הרמה המוכרת שלנו, אחרת לא יזמינו אותנו שוב וחשוב לא פחות כל סיור צריך להסתיים אם לא ברווח הרי בכך שלא נפסיד. וזה כולל גם את הסיור היקר לפסטיבלי אירופה".
 
תקציבים ושיפוץ היכל התרבות
 
התזמורת הפילהרמונית שפועלת כבר 73 שנים בישראל, זכתה להקצבות מדינה מסודרות לא מזמן יחסית בשנות כהונותיהם של השרים זבולון המר ושולמית אלוני. המר החל לפעול כדי שלתזמורת יהיה מעמד ממלכתי. אלא שצעדים אלה שהמר החל בהם לא הגיעו לידי מימוש.
 
 "כשאנחנו באים לעיריית תל-אביב מפנים אותנו לממשלה כי אנחנו תזמורת לאומית. אבל שם אנחנו בסך אחד עם כל גופי המוזיקה וככל שיש יותר גופים הנהנים מן ההקצבה, כך קטן חלקנו היחסי. אנחנו רוצים הכרה לאומית גם בתמורה," אומר יהושע פסטרנק, חבר הוועד המנהל של התזמורת. אבל ניתן להרגיעו. זה לא יקרה בעתיד הקרוב. בינתיים התזמורת צריכה להיות מרוצה שהיה הצליחה להקים קרן ממקורות פרטיים שאין דומה לה בין גופי התרבות בישראל.     
 
"תכנון שיפוץ קטן של היכל התרבות נמצא בשלבים מתקדמים," אומר יהושע פסטרנק, "ישנה הקצבה של 4 מיליון של עיריית תל-אביב יפו ויתר הכסף יגויס. חשוב ביותר שהמומחה מספר אחד לאקוסטיקה בעולם כיום יאסוהיסָה טוֹיוֹטָה, אקוסטיקאי שהופענו והתפעלנו במספר אולמות שהוא עיצב, ניאות לקחת על עצמו את עיצוב איכות הצליל באולם המשופץ. על לוח זמנים סופי לא ניתן לדבר בינתיים. אנחנו עובדים על כך שלוח הזמנים יהיה כזה שהתזמורת תיעדר מן ההיכל בפרק הזמן הקצר ביותר. ידועים לנו הסיכונים שבניוד התזמורת והקלה לאולם אחר, אבל את השיפוץ נצטרך לעשות".
 
תריסר תקליטורים
 
לציון מלאות ארבעים שנות מהטה בניהול התזמורת הופק אלבום ובו 12 תקליטורים ובהם מבחר יצירות עליהם מנצח זובין מהטה על התזמורת בין השנים 1963 ועד 2006. "זו זכות גדולה לנו ואפילו מותרות שיש לנו כאן בישראל מותג משותף לתזמורת ולחברת הליקון. מצב ההקלטות המסחריות של תזמורות בעולם הוא בשפל. אחייני זמר הקונטרה-טנור בג`ן מהטה, מפיק יותר תקליטורים מתזמורות נודעות, כי לשוק הבארוק יש הצלחה כיום."
 
ירון קרשאי ורוני בראון מחברת הליקון הסבירו שבשבילם זהו "תחביב" ועם זאת האלבום הקודם שהופק במלאת לתזמורת 70 שנה נמכר עד היום בכ-10,000 עותקים.
 
באלבום החדש כמה וכמה יצירות נדירות ויותר מהן ביצועים נדירים. תקליטור אחד כולל חמש יצירות ישראליות של טל, שריף, אבני, קמינסקי ודורמן. בדיסקים האחרים הביצוע המרגש ל"רקוויאם" של ורדי שהושר בשנת 1968 ליד כנסיית המולד בבית לחם (בחזרות ליצירה זו הוצע לראשונה למהטה לחשוב על תפקיד של יועץ או מנהל מוזיקלי). יצירות נוספות הן קונצ`רטו לכינור של אלגאר עם הסולן יהודי מנוחין; זמרת המצו סופרן מריאנה לפובשק ביצירות ברהמס ומאהלר, הקונצ`רטו הכפול של ברהמס עם אייזק שטרן בכינור ומסטסלב רסטרופוביץ` בצ`לו. ואלו הן רק הפנינים שבכתר. 16/07/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. לפעמים יש דברים שלא זזים וצריך לבעוט בהם.
שמרית , הוברמן 1 תל אביב (23/07/2009) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע