סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2020 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן תו התקן של אנסמבל זמרי מורן
 

 
 
נעמי פארן על אנסמבל הזמרים ועל תכנית שיש בה פוטנציאל פתייני לכל חובב מוזיקה קלאסית


במוצאי שבת (15 ביוני) יתייצבו על במת  מרכז פליציה בלומנטל בתל אביב 24 חברי אנסמבל זמרי מורן בתכנית שעל הנייר היא בעלת פוטנציאל פתייני לכל חובב מוזיקה קלאסית: מיסה בסול של שוברט, שירי "השוליה הנודד" של מאהלר ואריות, דואטים ושלישיות של מוצרט.

אנסמבל הזמרים הוא ההרכב הצעיר ביותר בתוך המכלול  "מורן".  הוא הוקם בשנת 2000 והחברים בו אז היו רק נשים, כלומר חברות. עם השנים החלו גם בני המין האחר למלא את השורות. היום מובילים את האנסמבל שני זמרים שלהם כבר קריירה סולנית:  זמרת הסופרן הדס פארן-אסיה וזמר הבריטון גיא פלץ.

את "תו התקן" באשר לאיכות המקהלה העניקו להם  הופעותיהם האחרונות בחו"ל. שני פסטיבלים בגרמניה, והופעה בסן חואן שבארגנטינה. בפסטיבלים הופיעו  חברי האנסמבל בכמה קונצרטים שזיכו אותם במחמאות ובהערכה מקצועית.

"הרפרטואר לאותם פסטיבלים כלל יצירות בעלות אופי דתי שחיברו צבי אבני, יחזקאל בראון וגם פיוטים שחיבר יאיר דלאל. דלאל הצטרף להופעות והוסיף לביצוע את הכינור והעוּד. היה מרתק, הקהל אהב את זה," אומרת נעמי פארן מנצחת המקהלה.  אגב, חלק מהיצירות האלה אפשר יהיה לשמוע בהמשך החודש גם בראשון לציון בקונצרט בסדרה "קאמרי בצהרי שישי"(ב-28 בחודש)  גם כאן יצטרף  לתכנית יאיר דלאל שינגן בפיוטים שלו ועוד. 

אנסמבל-מורן-מיכאל-כהן.jpg
אנסמבל זמרי מורן, צילום: מיכאל כהן

רף קבלה גבוה

הקונצרט הקרוב  סוגר עונה ולמעשה במקביל פותח את ההרשמה למבחני קבלה למועמדים חדשים. בעוד שבתחום מקהלות הילדים יש לישראל כמה מותגי איכות המוכרים בארץ ובעולם, הרי שכאשר מנסים לקרוא את מפת המקהלות הבוגרות, יש מעט אנסמבלים משמעותיים, מקהלה מקצועית אחת (מקהלת האופרה). בקונצרטים שונים הדורשים מקהלות גדולות, נראה בדרך כלל חיבורים של כמה מקהלות על מנת להגיע לקו מתקבל על דעתם של המנצחים.

משהו  קורה בדרך ממקהלות הילדים המצוינות ועד למקהלות הבוגרים. אותם ילדים שהיטיבו לשיר הכל ובאיכות נעלמים ואת שורות המקהלות ממלאים אוהבי שירה שברובם של המקרים אינם משביעים את רצונם של המנצחים.
אני מניח שהצהרה כזאת תניב תגובות זועמות של מנצחי ומנצחות מקהלות על כך שהטענה הזאת אין לה על מה להתבסס. ובכל זאת ברגע שמנצח בודק אופציה של ביצוע של יצירה מקהלתית גדולה, וזו אינה מקהלת האופרה – מוזמנת לישראל מקהלה מחו"ל.

את מצב הדברים הזה  ניתן לשנות על ידי עידוד זמרים בתהליך דו כיווני. להלהיב את הצעירים שיתמידו בדרכם המוזיקלית גם אחרי השרות בצה"ל ובכלל כדרך חיים. את המבוגרים הטובים  מנגד, יש לטפח על מנת שהם עצמם ישמשו מופת לחיקוי של הצעירים.  את החוט המקהלתי יש לאחוז בשני קצותיו. אנסמבל זמרי מורן הוא  חוליה או שלב  או מקטע בדרך שמחברת בני קבוצות גיל שונות  שאהבת הזמרה האמנותית היא המכנה המשותף לכולם. ילדה או ילד שרואים את עתידם  בצורת מקהלת מבוגרים מוצלחת, יש להם למה לשאוף.        

"באנסמבל  יש 24 זמרים. כולם היו צריכים לעבור רף קבלה גבוה. יש בהם  בוגרי מקהלות מורן כמחצית והאחרים התקבלו במבחנים. כולם שולטים בתווים ובשירה בסגנונות שונים. נתוני הפתיחה האלה מאפשרים לאנסמבל  לעבוד בדרך שבה הוא פועל. כל זמר מכין את החמרים, הרפרטואר בבית ומגיע מוכן לחזרה השבועית. אנחנו מתגברים את מספר החזרות לפני מופעים, אני כבר אומרת. עוד לפני שתשאל".

עד כמה האנסמבל הזה יתבגר לאורך השנים? האם נכון יהיה לגדול עד גיל שֵיבה כחבר אנסמבל?

"נכון לרגע זה האנסמבל הוא הרכב צעיר יחסית. אני חושבת שאחד מאמצעי המשיכה שלו הוא גיל החברים ולכן אני מעדיפה שהמראה של האנסמבל יישאר צעיר. היום הזמר המבוגר בקבוצה הוא בן 36 ונראה לי שזה תחום הגילים הנכון. בקבוצת גיל כזו גם יש הרבה קשרים חברתיים בין חברי האנסמבל וזה בוודאי מוסיף לדרך העבודה ובכלל".
 
איך מתוגמלים הזמרים ? רוב זמרי המקהלה הבוגרים בארץ שרים כתחביב בזמנם הפנוי.
 
"הזמרים מתכנסים כאמור  לחזרה שבועית מרוכזת מאד והתגמול הוא באמצעות מלגות לימודים שמאפשרות להם להעשיר את הידע המוזיקלי או ידע אחר הדרוש לזמרים".

ויוולדי, ברנדשווילי, דידו ואניאס

לתכנית הקרובה כח משיכה  לקהל רחב. האם זה שיקול הדעת שמכתיב בחירת כל יצירה לתכניות האנסמבל?
 
 "חיפוש תכנים נפתח בדברים שהם יפים לטעמי. התכנית תכלול מגוון כלומר אם  נפתח בוויולדי, נשלים אותו במוזיקה רומנטית ונשלים במוזיקה חדישה. יש לאנסמבל יצירות חדשות כמו 'ביתן הבדידות' של נעם סיוון ו"מקצה לקצה" של יוסף ברדנשווילי. ברדנשווילי, אגב מגיע לחזרות ומתאים את המשך היצירה הנכתבת למה שהוא שומע כאן.

הדס-פארן-אסיה-יחצ.jpg
הדס פארן-אסיה, צילום: יח"צ

"בעונה הבאה האנסמבל ישיר גם יצירות של המלחין האסטוני הנודע ארוו פארט. פארט שהוא מלחין עכשווי, מקובל  גם כאן ובחיפושיי אני מחפשת מה טוב למקהלה ומה טוב לקבוצת הזמרים. לקראת העונה שאחריה עונת 2014-15 אני רוצה להזמין שוב יצירה חדשה.  גם בעונה הבאה היצירה הראשונה שנשיר היא יצירה חדשה של רונן שפירא. ינצח עליה עומר ולבר."  
 
אחד היעדים של כל מקהלה או אנסמבל הוא  להיות זמינים בשוק המוזיקה, כדי שמנצחים ותזמורות יזמינו אותם להשתתף. איפה ממוקם האנסמבל שלך?
 
"אנחנו בודקים כל הצעה. כאשר הקולגיום ביקשה מאיתנו להצטרף אליו לביצוע 'רקויאם' של מוצרט. נענינו מייד וברצון. כשהקאמרטה ביקשה שנצטרף להפקת 'אורפיאו ואאורידיקה' זה היה נהדר וכך גם 'דידו ואניאס',  כל השתתפות נבדקת לגופה".

הופעה סולנית לקינוח
 
מה מיוחד בתכנית הקרובה במוצאי שבת ?
 
"התכנית משקפת את איכות המקהלה. כל 24 הזמרים הם זמרים בעלי איכויות סולניות. כל אחד מהם יכול לשיר תפקיד סולני כאן ועל במות אחרות. הקהל ישמע סולנים במיסה של שוברט, שהוא עוד לא מכיר. 
 
"היצירה המרכזית, 'שירי השוליה הנודד' של גוסטב מאהלר, היא מחזור לקול בריטון ולפסנתר או תזמורת. אנחנו נשיר עיבוד חדש של ארנון זמרה, פסנתרן שעובד עם המקהלה  ובכלל מרבה לעבוד עם מקהלות. ארנון ערך נוסח שבו הוא משאיר את התפקיד הסולני ומחליף את התזמורת במקהלה. 
 
"הזמר הסולן הוא גיא פלץ בן העשרים, המשרת בצה"ל כמוזיקאי מצטיין. גיא, שגדל במקהלה וממשיך להופיע באנסמבל. שר תפקידים סולניים על כל הבמות, הוא תלמיד האקדמיה בירושלים ולצד לימודי קול לומד גם ניצוח. כאן הוא ישיר את היצירה של מאהלר וישיר גם בחלק האחרון. 
 
"החלק האחרון נולד מקונצרט שלו ושל הדס פארן-אסיה שגם היא גדלה במקהלה ולאחר שסיימה לימודים אקדמיים מנהלת קריירה עצמאית. השניים הופיעו בפסטיבל אבו גוש האחרון, בתכנית של קטעים מן האופרות 'דון ג'ובני', 'כך עושות כולן',  'נישואי פיגארו', 'חליל הקסם' ואריות קונצרטיות הכל של מוצרט.
 
"הייתי שם ושמעתי ונראה לי נכון לקנח קונצרט כזה בהופעה סולנית. צירפנו אליהם זמרת מצו את זלטה הרשברג, זמרת מעולה, בעברית היא לא כך שולטת אבל המוזיקה שלה מעולה".
 
הקונצרט יתקיים במוצאי שבת, 15 ביוני 2013 ב-21:00, במרכז פליציה בלומנטל בתל אביב. לרכישת כרטיסים: טל': 03-6201185. כרטיס: 65 ₪, 55 ₪ - לזכאי הנחה. מומלץ להזמין כרטיסים מראש.

*** לעדכונים, הנחות, מבצעים ועוד בקרו אותנו ב- פייסבוק ופרגנו בלייק


למועדי מופעים >

13/06/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע