סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2020 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: יוסי שיפמן סיכום תחרות רובינשטיין לפסנתר
 

 
 
הבחירה באנטוני ברישבסקי (אוקראינה) לזוכה התחרות הפתיעה ואכזבה רבים מהצופים האדוקים


ביום חמישי, קצת לפני חצות, הסתיימה תחרות רובינשטיין ה-14 בטקס מרשים שבו נשאה דברים ד"ר אלינה רובינשטיין, בתו של ארתור רובינשטיין. אחרי הדברים  הכריז  יו"ר חבר השופטים הבינלאומי  על הזוכים בפרסים השונים.

בפרס הראשון (מדליית זהב ו-40 אלף דולר) זכה אנטוני ברישבסקי  מאוקראינה. בפרס השני, מדליית כסף ו-20 אלף דולרים זכה סטיבן לין האמריקני ובפרס השלישי, מדליה ועוד 15אלף דולר זכה סאונג־ג'ין צ'וֹ מדרום קוריאה.

שלושת ה"פינאליסטים" האחרים  זכו ב-6,000 דולר כל אחד והם לא דורגו, השלושה הם: ליאונרדו קולפליצ'ה, צעיר בן 18 מאיטליה, מריה מאזו מרוסיה ואנדריס אוסוקינס מלטביה. 

קולפליצ'ה זכה גם בפרס על הצטיינות בביצוע קונצ'רטו מהתקופה הקלאסית בסך 5,000 דולר, בפרס בבסך 3,000 דולרים על ביצוע יצירה של שופן ובמלגת השתלמות של 3,000 דולר לפסנתרן מצטיין שגילו אינו עולה על 22.
את הפרס על הצטיינות בנגינה עם הרכב קאמרי חלקו שניים, הקוריאני צ'ו והלטבי אוסוקינס, (שניהם ניגנו את אותה יצירה רביעית הפסנתר אופ' 25 של ברהמס). בפרס על ביצוע יצירה ישראלית – 4,500 דולרים זכה ברישבסקי, זוכה התחרות, שניגן את יצירתו של בנימין יוסופוב

בפרס "השופטים הצעירים" (שבעה פסנתרנים ישראלים בגילאים 21-17) בסך אלפיים דולר זכה סאונג־ג'ין צ'ו, הזוכה בפרס השלישי בתחרות. בפרס חביב הקהל בסך 3,000 דולר זכתה מריה מאזו מרוסיה. עוד מענקים חולקו בתחרות והם 500 דולר לעשרת המשתתפים שנשרו אחרי השלב השני וכן מענק השתתפות בעלות הטיסה לכל המתחרים.

בחירה שלא עברה בקלות

כשהוכרז שמו של הזוכה בפרס הראשון  נרגע האולם  הגדול. כאלפיים איש שנשארו באולם לשמוע את התוצאות, מיהרו לצאת את האולם ובשקט שעוצמתו היתה ניכרת מול הגעש ששטף את האולם בארבעת הימים האחרונים של התחרות.

כגודל ההפתעה גודל האכזבה. רבים באולם לרבות צוותי התחרות השונים הופתעו לחלוטין מהחלטת חבר השופטים, מן הסתם גם חבר השופטים, בחלקו לפחות, מאוד מופתע מן התוצאה והיא מסתמנת כבחירה שלא עברה בקלות.

הציפייה היתה שחביבת הקהל מריה מאזו  תתברג בשלישייה, ואילו הזוכה לדעת רבים לא היה צריך להגיע לגמר, כי היה הפחות מגובש מבין  המתמודדים הסופיים. 

אישית, הייתי מעדיף לראות את קולפליצ'ה בשלישייה הזוכה. אבל זו דרכן של תחרויות במוזיקה אין כאן שבירת שיא כמו בספורט, על הנגינה הכי מהירה, או הכי איטית  לא מקבלים פרסים, ההחלטה על הפרס היא בידיהם של אחרים.

אולם מלא מהרגע הראשון בתחרות

בחלקה הראשון של התחרות נפרדנו מכמה פסנתרנים שהשאירו חותם כבר בשלב הראשון.

כאן צריך לשוב ולהזכיר שתחרות רובינשטיין ממשיכה להיות אחת התחרויות המרתקות בעולם, בעיקר ביחס שבין הקהל לבמה. אין עוד תחרות שבה כבר ביום הראשון מוצאים עצמם המתמודדים מנגנים מול אולם מלא  (יותר מ-500 צופים דרוכים באולם רקנאטי במוזיאון תל אביב) שנושם, קולט ומפתח אהבות למועמדים.

התחרות עצמה משודרת בשידורים חיים באתר עמותת ארתור רובינשטיין וצופים בה רבים בעולם כולו.

בשלב זה נרשמו כמה ביצועים מרשימים של יצירות שונות לרבות ביצוע של המתחרה הישראלי היחיד רן דנק, לסונטה הגדולה והמורכבת של בטהובן "סונטת האמרקלאוויר".

מהשלב הזה לקחתי אתי גם ביצועים בודדים טובים של היפנית אוזאקי מיסורה שניגנה סונטות של ברג ושופן, של נטליה סוקולובסקיה מרוסיה ביצירות אלבניז ורחמנינוב. אבל אלה כמובן  נשארו מאחור ועכשיו  יישארו בממלכת ה"יו-טיוב".


זוכי-רובינשטיין-2014.jpg
זוכי תחרות ע"ש ארתור רובינשטיין 2014 (יח"צ)

שלב ש"צריך לעבור"

הצטרפתי להאזנה הרצופה בתחרות החל משלבי הגמר שלב הנגינה הקאמרית, ובהמשך הנגינה עם שתי התזמורות. זה המקום לשבח  את שלישיית הנגנים הכנר סרגיי אוסטרובסקי, הוויולן  גלעד קרני והצ'לן צבי פלסר, שהצליחו לשמור על רעננות ועל כוחות בנגינה חוזרת של הרביעייה של ברהמס  ופעם רביעייה של מוצרט ופעם של שומן וכן את ארבעת הנשפנים דודו כרמל באבוב, מאוריציו פאז בבאסון, יבגני יהודין בקלרנית וחזי ניר בקרן שניגנו עם הפסנתרן האיטלקי קולפליצ'ה חמישייה של בטהובן.

בשלב זה נראו לי במיוחד ביצועיהם של קולפליצ'ה, של מאזו שניגנה מוצרט ושל סטיבן לין שניגן ברהמס.  

השלב הבא, הקונצ'רטו הראשון עם הקאמרטה הישראלית בניצוח אבנר בירון, היה בעיני הבעייתי ביותר בתחרות. היצירות שהוצעו למתחרים היו אחד מתוך שמונה הקונצ'רטות האחרונים של מוצרט ושני הקונצ'רטות הראשונים של בטהובן.

זכינו כאן לכמה ביצועים מעייפים, רחוקים מלהרשים, שנתנו תחושה שזה שלב ש"צריך לעבור" לקראת השלב הבא. אם כמו ביצירה הקאמרית יצטרכו המתחרים להכין את היצירה מול התזמורת (תפקידו של המנצח ביצירות האלה מצומצם יחסית והפסנתרן הסולן יכול להוביל את הנגינה מן המקלדת) הנגינה תהיה מעורבת יותר.

מעורבותו של המנצח ביומיים האחרונים  היתה משמעותית ביותר. הפילהרמונית והמנצח אשר פיש נראו כמי שרוצים מאוד לעזור למתחרים, נושמים איתם וחיים אותם, בייחוד כפי שקרה לא פעם, כשמישהו מפספס כמה צלילים (הפעם זה קרה למתחרה הלטווי אוסוקינס), כשהמנצח נדרש בו ברגע לסמן לתזמורת לדלג ולפגוש את הסולן במקום בו הוא נמצא.

מאזו הרשימה

הביצועים המרתקים  בשלב האחרון היו של הרוסיה מריה מאזו, שניגנה  את הקונצ'רטו הרביעי של בטהובן, וזו כבר היתה החלטה אמיצה מצדה להתמודד עם יצירה קלאסית מול יצירות רומנטיות ענקיות של צ'ייקובסקי ורחמנינוב או עם הצליל הגדול הדרמטי של פרוקופייב, שניגנו האחרים.  

ביצועו של סטיבן לין האמריקני לקונצ'רטו השני של פרוקופייב זרם טוב יותר מזה של קודמו, ברישבסקי, הזוכה בפרס הראשון, ואילו האיטלקי קולפליצ'ה נראה שהוא מנסה לעצב כל יצירה באמירה אישית יותר, צעד שהביא אותו לגמר אבל לא לזכייה. 

מארגני התחרות, ועשרות המתנדבים שסייעו לה ניסו לשוות לתחרות אופי של פסטיבל. חגיגה נמשכת של מוזיקה. כמה מידידיי, שהתחרות עצמה לא מעניינת אותם כהוא זה, פשוט נהנים  מן ההזדמנות הנדירה לשמוע כל כך הרבה פסנתרנים ברצף ולוקחים פסק זמן מן החיים לשבועיים. בשבילם זהו פסטיבל.

אבל גם אם נקרא לתחרות בכל שם שהוא  בסופו של דבר יש מי שזוכה בפרס ויש מי שאינו זוכה, הכאב והשמחה הם החיים ולא פסטיבל. 


למועדי מופעים >

01/06/2014   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע