סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2020 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן חנה צור: המנצחת של אבו גוש
 

 
 
האורחת המרכזית של הפסטיבל היא המקהלה הקאמרית הפילהרמונית הנפלאה מאסטוניה. בישראל אוהבים מאוד מקהלות אבל בתנאי שלא ישירו חומרים חדשניים מדי, אז בנינו תכנית של יצירות מוכרות מאוד מאת באך, מנדלסון, ברהמס ומאהלר. בביצוע מעולה כמו שלהם - זו חוויה."
שיחה עם המנהלת האמנותית הנמרצת לרגל פסטיבל המוזיקה הווקאלית באבו גוש בשבועות 2019


בין ה-7 ל-9 ביוני, בחג השבועות, יתכנסו חובבי המוזיקה הקולית ל"פסטיבל אבו גוש" בניצוחה של המנצחת והמנהלת האמנותית חנה צור.
 
צור, מנצחת מקהלת רמת גן במהלך השנה, והמנהלת האמנותית של פסטיבלי אבו גוש כבר 29 שנים, מחזיקה במקום מיוחד בגלריית המנהלים האמנותיים. הזדהותה עם הפסטיבל מושלמת. במהלך השיחה עמה מתברר שהיא זוכרת לא רק את כל המופעים והאמנים, וכאלה יש הרבה, אלא גם כל יצירה ומדוע שובצה בתכנית מסוימת.
 
"אנחנו לא אירופה"
 
אנחנו משוחחים יום לאחר שחזרה עם מקהלת רמת גן ממסע הופעות מוצלח בערים תאומות לרמת גן בצרפת. "בניתי תכנית של 13 קונצרטים באבו גוש," פותחת צור. "האורחת המרכזית של הפסטיבל היא המקהלה הקאמרית הפילהרמונית הנפלאה מאסטוניה. הם חוזרים אלינו לביקור שלישי, הפעם בליווי המנצח קַספַּרס פּוּטנוּנס."   המקהלה האסטונית צילום: קאופו קיקאס


התחלה טובה?  
 
"בטח. הם יופיעו בשתי תכניות שונות ובתכנית שלישית שמורכבת משילוב קטעים של שתי התכניות הראשונות. אבל להגיע איתם להסכמה של מה הם עושים כאן לא היה פשוט. למרות שזה אינו הביקור הראשון שלהם כאן, והם לכאורה מכירים את הקהל, הם הציעו תכנית שלא הייתה עובדת. אני חיה כאן ואני מכירה את המצב: בשנה שעברה כולם עשו פוצ'יני - הפילהרמונית, האופרה, תזמורת חיפה - והאולמות היו מלאים. כשמנסים לעשות דברים ניסיוניים יותר - הקהל פחות מגיע. את זה אני מנסה להסביר למקהלות האורחות."   
 
למה זה ככה?
 
"אנשים בישראל מאוד אוהבים מקהלות אבל בתנאי שלא ישירו חומרים מסובכים או חדשניים מדי. מי יגיע לאבו גוש לשמוע יצירות גדולות למקהלה של אוליבייה מסייאן? אנחנו לא אירופה. כך התחילה ההתדיינות עם המקהלה - מה מתאים לאבו גוש יותר ומה פחות. זה לקח שנה שלמה." 

   
  

 
ואת שלמה עם התוצאה?
 
"מבחינה אמנותית אני שלמה עם ההחלטות שלי, כי לשמוע יצירות ואפילו מוכרות מאוד של באך, מנדלסון, ברהמס ומאהלר בביצוע מעולה כמו שלהם זו חוויה. הם כמובן רוצים לשיר יצירה של ארוו פארט, המלחין האסטוני הנודע שלהם, שיש לו מעריצים רבים בישראל. הסכמנו על 'אור קדומים', יצירה אחת, של גיורגי ליגטי. היצירה היא בת תשע דקות ואני חוששת, אבל אני ניצבת בפני השאלה האם השם ליגטי - אחד היוצרים החשובים של המאה שעברה, וגם יהודי בנוסף לכך - ימשוך מספיק קהל. הם רצו לשיר כאן גם יצירות של אלפרד שניטקה, המלחין היהודי-רוסי המעולה, שעל הקלטת  יצירותיו הם זכו בפרס הגרמופון היוקרתי והקונצרט איתם שודר לעשרות מדינות. אבל זה לא יילך כאן ונישאר עם הקלאסיקות עם מקדם סיכון מאוד נמוך." 
 

אנסמבל טרמולו, צילום: נורית מוזס

"זה רגע נדיר של אושר"

 
מה באשר לקונצרטים שאת יוזמת בעצמך?

"בניתי קונצרט עם המקהלה שלי, הקאמרית רמת גן, כשאליה מצטרפים נגני הפילהרמונית. הקונצרט רובו ככולו יצירות איטלקיות: פרק המקהלה הנודע מתוך 'נבוקו' של ורדי ולצדו הרקוויאם הקצר שחיבר פוצ'יני לזכרו של ורדי ומגניפיקט של פרגולזי. סעידה בר לב תבצע קטע ויולה סולו ונגן הטובה שמואל הרשקו ינגן את הנוסח הווירטואוזי של פגניני ל'קרנבל מוונציה', אחת היצירות הקלאסיות המפורסמות ביותר.

"לצד כל האיטלקיוּת הזאת נבצע את הרקוויאם של אנטון ברוקנר, יצירה שבה מנגנים שלושה טרומבונים, אירוע נדיר שנגני הפילהרמונית לקחו בשתי ידיים כי אין להם הרבה הזדמנויות לנגן את היצירה, ואליהם מצטרפים מיתרים ועוגב. זאת יצירה נפלאה, ושיסלח לי ברוקנר במקום שהוא נמצא כעת אבל לדעתי זו היצירה הכי שמחה והכי אופטימית שלו עוד מהתקופה בה לימד בלינץ. רגע נדיר של אושר."אורפאוס צילום: מריה רוזנבלט


המלצות אחרות שלך?

"יוהנס פסיון של באך, עם המקהלה הקאמרית תל אביב ונגני בארוקדה בניצוח מיכאל שני, עם הסולנים יעלה אביטל, אלון הררי, עודד רייך ויואב וייס. זו יצירה מורכבת מוזיקלית ורעיונית אבל בשונה מן המלחינים שהזכרתי קודם, כאן הקהל מאוד כרוך אחריה, ובאבו גוש יש מסורת של ביצוע הפסיונים של באך. 

"עוד המלצה היא האופרה 'אורפיאוס' של גיאורג פיליפ טלמן, עם אנסמבל אורפיאוס שעליו מנצח הזמר יאיר פולישוק. כשמדברים על אורפיאוס כולם נזכרים בסיפור האהבה המיתולוגי שבו הופך יום כלולותיה של אורידיקה ליום מותה כאשר נחש מכיש אותה. אורפיאוס, המוזיקאי האגדי, יורד לעולם המתים ומשכנע את מלך השאול, בעזרת המוזיקה שלו, להחזיר את אשתו לעולם החיים. בקשתו נענית בתנאי שהשניים ייצאו מבלי להביט זה בזו - תנאי קשה שהם אינם עומדים בו. היא נשארת בעולם המתים והוא חוזר מיואש לעולם החיים. הסיפור זכה לנוסחים מוזיקליים ודרמטיים רבים מאוד.
 
"טלמן, בן תקופתו של באך, מגלגל את הסיפור המיתולוגי לרמה האנושית. בנוסח שלו - שמושר בגרמנית עם קטעים באיטלקית ובצרפתית -  אורסיה אלמנת מלך טראקיה חושקת באורפיאוס ושולחת נחש לחסל את יריבתה. תכניותיה משתבשות - אורפיאוס אמנם חוזר חי אבל שם קץ לחייו. בנוסח של טלמן, בדרמה האנושית, יש מעמדים משעשעים, רגעים של הקלה ברצף העלילה שעיקרו עצב. 
 


אלון הררי, קונצרט בכנסיה בקריית יערים, צילום: ערן אלוני

האופרה הועלתה לפני כמה חודשים בתל אביב?
 
"כן, היא הועלתה פעם אחת בלבד. כאן הביצוע יהיה קונצרטי, ומאחר שהזמרים ישירו הכל בעל פה הם לא יהיו תקועים במקום אחד אלא ינועו על הבמה. כך או כך זו הזדמנות להכיר יצירה נדירה, עם תרגום מוקרן לעברית." 
 

חנה צור, צילום: מירי שמיר

מבאך עד פול מקרטני
 
מה עוד?

הזמרת קרן הדר תשיר בפסטיבל פעמיים ויש לה את קהל המעריצים שלה. במופע הראשון היא תשיר עם חברי אנסמבל טרמולו שאותם מוביל תומר יריב מן המרימבה. היא תבצע שירים של דה פאיה ושירים של משפחת בנאי, שהם המסגרת של הקונצרט, ומבחר להיטים שהנקשנים יבצעו לבדם, בהם קטע מ'כוכבי הלכת' של גוסטב הולסט, וגם מחולות רומניים של ברטוק שנשמעים נהדר בכלי הנקישה.

"בקונצרט השני הדר שרה עם להקת רפאוולה ועם הרכב של מוזיקה דרום אמריקאית שירים של פול מקרטני, קטע מן המיסה קריולה של רמירז, מיסת הג'אז של בוב צ'ילקוט ושירים של ג'ילברטו ג'יל, מגדולי זמרי ברזיל שהיה גם שר החינוך."קרן הדר צילום: יואל לוי

"למקהלת הסטודנטים באך מפרייבורג שבגרמניה שישירו כאן יחד עם מקהלת מעיין, בחרתי ארבעה נוסחים של ה'אווה מריה'. כל המופעים האלה יתקיימו בכנסיית קריית יערים, האולם הגדול. חוויה מיוחדת במינה מזומנת גם למי שיגיע לקונצרט 'תרועת החצוצרה' בקריפטה שבכנסיה הצלבנית, שבו תככב החצוצרנית רונה ברוש. עד היום היה קשה להקשיב לנגינת חצוצרה בקריפטה, כיוון שהאקוסטיקה מגדילה כל צליל ולכן גם את נקישת הלשון בפיה עוד לפני הצליל הראשון שומעים שם. אבל ברוש מפיקה צליל כל כך מדויק ונקי בחצוצרה שלה, שההדהוד בקריפטה יחשמל את המוזיקה וללא ספק את המאזינים ביצירות של פרסל, הנדל, ויוולדי ובאך.

"המלצה אחרונה שלי הפעם היא הופעה של יונתן זק בקריפטה עם סיון רותם ואייל קלס. ואני כמובן יכולה לדבר איתך גם על התכנית של הפסטיבל הבא בסוכות שכבר מוכנה אצלי, אבל לזה נגיע בשיחה אחרת."קרית יערים צילום: דני ארד


פסטיבל אבו גוש למוזיקה ווקאלית יתקיים בין התאריכים ה-9-7 ביוני 2019באבו גוש. מחירי כרטיסים: 144 ש"ח לקונצרט בקרית יערים, 95 ש"ח בקריפטה, 85 ש"ח לכניסה לפסטיבל קונצרטים בחוץ (30 לילד). רכישת כרטיסים   


 02/06/2019   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע