סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2020 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן התעוררות בתזמורת
 

 
 
על העונה הקרובה של התזמורת הקאמרית הישראלית עם המנהל האדמיניסטרטיבי של התזמורת זוסיא רודן


הקאמרית חוזרת למוזיקה קאמרית

"בשנתיים האחרונות סבלה התזמורת מירידה במכירת כרטיסי מנוי לסדרות הקונצרטים שלה", אומר זוסיא רודן במהלך השיחה "בסיומה של עונת הקונצרטים הנוכחית חל שינוי במיקום שלנו במודעות הקהל. חלה התעוררות וסקרנות לשמוע מה התזמורת עושה. אחת הדוגמאות לכך היא שמבקרי מוזיקה שבו לכתוב על התזמורת. לא זכינו לביקורים של מבקרי מוזיקה במשך תקופה ממושכת. עצם העובדה שכותבים או מדברים על התזמורת, יש בה השפעה ועם הפרסום הראשון של התכנית לעונה החדשה, ראינו עוד התעוררות".
 
רודן, שהחל את דרכו בתחום המוזיקה ככנר, שינה כיוון לאחר שנים רבות של נגינה בפועל בתזמורות שונות, ושימש בין היתר גם מנכ"ל התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור. כיום לצד עבודתו בתזמורת הקאמרית הישראלית, הוא מנהל מערך השיווק של הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית, ירושלים.  
 
נפרדתם לאחרונה מן המנהל המוזיקלי גיל שוחט, האם הוא היה שותף להכנת התכנית לעונה הקרובה?
 
"לא. התכנית החדשה כבר נולדה בעבודת צוות של הנהלת התזמורת (הכולל את אריה בר-דרומא, שמנהל את התזמורת ובמקביל ממשיך לנגן בה ככנר).  הקו הברור של התכנית החדשה היא להחזיר את התזמורת הקאמרית הישראלית למסגרת הטבעית שלה, והיא נגינת מוזיקה קאמרית. אין סיבה שהתזמורת תנגן סימפוניות מאוחרות של בטהובן או את הקונצ`רטו לכינור של ברהמס, יצירות סימפוניות של העידן הרומנטי והעידן המודרני. יש רפרטואר בשפע לתזמורת בגודלה הטבעי, העומד על שלושים וחמישה נגנים ואין סיבה להוסיף נגנים לשם ביצוע יצירה זו או אחרת".

התזמורת מתפקדת כיום ללא מנהל מוזיקלי, האם נראה לך נכון שלא יהיה מנהל מוזיקלי שייתן לתזמורת את הכיוונים ואת הקווים שעל פיהם היא אמורה לפעול?

 
"אם אכן המנהל המוזיקלי הוא האיש שיקדיש את עיקר זמנו ומרצו לתזמורת, יכין אותה להופעות, יבחר נגנים חדשים, יעבוד עם קבוצות הכלים השונות ואכן יהיה מעורב בתכנים, יש טעם במנהל מוזיקלי. אבל אם כל מה שהוא יעשה יהיה לנפנף בשרביט, אחת לכמה זמן, למה אנחנו זקוקים למנהל מוזיקלי? התזמורת היא גוף מקצועי עתיר נסיון שיכול לעבוד עם מנצחים שונים ולהכין איתם תכניות שונות לאורך השנה".
 
העובדה ששמו של יואב תלמי החל להופיע בפרסומי התזמורת כמנצח אורח ראשי, אינה מלמדת על מעורבותו של תלמי בתכנים?
 
"התזמורת בחרה להעניק ליואב תלמי את התואר הנכבד בזכות הקשרים האמיצים שהיו לו עם התזמורת (תלמי שימש בשנותיה הראשונות של התזמורת, מנצח משנה לצדו של המנהל המוזיקלי גארי ברתיני, ובהמשך היה מנהלה המוזיקלי של התזמורת, בתקופה בה שימשה התזמורת לפרק זמן קצר- אמצע שנות השמונים -  כתזמורת האופרה הישראלית. תלמי שב לנצח על התזמורת לאחר הפסקה של שנים. י.ש.) זו הסיבה ואין לה קשר לתכנים השוטפים".
 
מה היא אם כן המשמעות האמנותית של התואר "מנצח אורח ראשי" ביומיום של התזמורת?
 
"התזמורת מתחייבת להזמין את המנצח האורח הראשי לנצח על סדרת קונצרטים אחת בכל שנה. בתכנית זו הוא כמובן מתערב, זו התכנית שלו. המנצח האורח מצדו מתחייב להגיע ולנצח".
 
האם העונה החדשה משמעותה גם נגנים חדשים?
 
"מתחילת העונה הקודמת, ועד לתחילת העונה הבאה ינגנו בתזמורת הקאמרית שבעה נגנים חדשים. בתזמורת של 35 נגנים משמעות הדבר שינוי דרמטי של 20% מכוח האדם המקצועי של גוף פעיל. בשנה שעברה קלטנו חמישה נגנים חדשים כולם פורשי הקאמרטה הישראלית ירושלים (לפני כשנה עתידה של הקאמרטה הישראלית נראה מעורפל מדי ומספר נגנים החליטו לעבור לתזמורות שמצבן נראה משופר. כך הגיעו חמישה לתזמורת הקאמרית הישראלית. י.ש.). בעונה הקרובה יצטרפו חצוצרן חדש וקרנן חדש".

אמרת שהתזמורת חוזרת לנגן רפרטואר שמתאים לה, אתה יכול להרחיב?
 
"הרבה מאוד יצירות של מוצרט, בסדרות השונות של התזמורת, ויצירות של היידן ומנדלסון (שניהם מציינים יובלות וימי זיכרון עגולים ויצירות רבות שלהם תושמענה השנה על הבמות השונות. י.ש.).  בטהובן מוקדם ויצירות של הנדל, ויוולדי, בוקריני וקורלי. לצד אלה סדרות סובב עולם שמתגלות כסדרות מוצלחות, קונצרטים למשפחה ודגש בולט כבעבר על מוזיקה ווקאלית. מכלל היצירות הווקאליות הרבות, חשוב לי כבר להדגיש את ה`מתיאוס פסיון` של באך, שנשמיע בסוף העונה הבאה, ביוני 2009 עם מקהלת האקדמיה מבודפשט ועם סולנים בקונצרט שעליו ינצח גאבור הולרונג, המוכר היטב לחובבי המוזיקה בישראל".
 
תקציב התזמורת מגביל אתכם בבחירת מנצחים וסולנים?
 
"תקציב התזמורת עומד על שבעה מיליון שקלים. אנחנו לא חורגים ממנו. התקציב מאוזן ואנחנו גם סוגרים פערי תקציב שעדיין נגררים. מי שמתבונן ברשימת האמנים שלנו רואה שאין לנו כל פיחות בשמות או באיכות של האורחים. הזכרתי את הולרונג ואת תלמי, פטרנוסטרו ישוב אלינו, אליזבת וולפיש, אורי סגל, גאבור בארוס שיגיע עם מקהלה שלו מבודפשט (שתי מקהלות הונגריות שונות, תשתתפנה בעונה הקרובה), אומברטו מיכלאנג`לי, וקרל היינץ סטפנס, שכבר ניצח על התזמורת, זאזא אזמאיפרשווילי, מנהלה המוזיקלי של האופרה בטביליסי, שניצח בהצלחה רבה על תזמורתו וזמריו בפסטיבל האביב הבינלאומי 2008, ינצח על התזמורת הקאמרית בתכנית אופראית.
 
"יהיו  מנצחים ישראלים לא מעטים, בהם אשר פיש שיגיע לנצח על סדרה, לאחר שנים שלא עבד עם התזמורת, אורי לשמן, ניצן ליבוביץ, חן צימבליסטה, ירוחם שרובסקי, אלי יפה ובנימין יוסופוב (שינצח על יצירה שחיבר). רשימת הסולנים גם היא עומד בכל קנה מידה וכוללת את הפסנתרנים קיריל גרשטיין ואת אלכסנדר קורסנטיה, את הכנרים הישראלים המתגוררים בחו"ל גיא בראונשטיין, מרים פריד ושורה שוורצברג ועוד זמרים ומקהלות. כאמור רשימה שכל תזמורת יכולה להתגאות בה".  
 
האם התזמורת מנסה לפרוץ לאולמות חדשים בנוסף לסדרות בתל-אביב, אור עקיבא וחיפה?
 
"מתוכננת סדרה בירושלים באולם ימק"א, אנחנו בעיצומו של תהליך שיווק סדרת המנויים, עם הרבה תקווה שהמכירות תצלחנה".
 
*** 
 
לאחר פרסום הכתבה התברר מתוך תגובתו של המנהל האמנותי גיל שוחט  כי סדרת 2008- 2009 של התזמורת הקאמרית הישראלית מבוססת ברובה על תכניותיו .03/08/2008   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. אז מה קרה שם באמת.
ehud speizer , giv`atay`im (12/08/2008)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע