אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2020 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
2930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה "הטרובדור" - לראשונה על מסכי ישראל
 

 
 
האופרה המופתית מאת ורדי מפסטיבל האופרה המוביל באיטליה ובעולם - הארנה די ורונה - בבימוי פרנקו זפירלי, תוקרן בבתי קולנוע ברחבי הארץ במסגרת סדרת האופרות המוקרנות "רואים משם שומעים מכאן"


 כשוורדי פוגש את משחקי הכס 
 
"רואים משם – שומעים מכאן" גאה להציג: מפסטיבל האופרה המוביל באיטליה ובעולם, פסטיבל הארנה די ורונה, "הטרובדור" מאת המלחין ג'וזפה ורדי. ביצוע מופתי בבימוי גדול במאי האופרה, פרנקו זפירלי. הפקה מרשימה הכוללת מאות משתתפים וסולנים מהמובילים בעולם על בימת האופרה עצומת המימדים והתפאורה, של הארנה הרומית בעיר ורונה באיטליה.

דרמה בארבעה חלקים (הדו-קרב, הצוענייה, בנה של הצוענייה, העינוי). מוזיקה: ג'וזפה ורדי
ליברית (טקסט): סלווטורה קמראנו על פי מחזה של אנטוניו גרסייה גוטיירס. מנצח: פייר ג'ורג'יו מוראנדי, במאי ומעצב: פרנקו זפירלי. בתפקידים הראשיים: ליאונורה – אנה נטרבקו, מנריקו (הטרובדור) – יוסיף אייבזוב, הרוזן די לונה – לוקה סלסי, אזוצ'נה (הצוענייה) – דולורה זאצ'יק.הטרובדור, תמונת יחסי ציבור


שני יריבים פוליטיים מושבעים, השונאים זה את זה שנאה עמוקה, אחד מהם חדור תאוות נקם עיוורת ומלאת זעם, מתחרים על ליבה של אותה עלמה. כאשר משיג סוף סוף האחד את מטרתו, ומביא למות יריבו, הוא מגלה לחרדתו שהביא למות אחיו האבוד, אשר את מותו לכאורה, שאף כל כך לנקום. זהו חלק מסיפור היריבות והנקמה שבאופרה "הטרובדור" ועוד לא אמרנו דבר על הצוענייה המסתורית, הרוקחת למעשה את כל מעשה הנקמה הזה. סיפור האופרה (אשר מעובד לליברית על ידי סלבטורה קמראנו) מקורו במחזה הספרדי אל טרובדור (El Trovador) מאת אנטוניו גרסיה גוטיירס.

הסיפור מקבל בגרסת האופרה "טיפול" משובח מבית היוצר של גדול מלחיני האופרה האיטלקית, ג'וזפה ורדי: אריות ליריות ומלאות הבעה, דואטים ושלישיות מלאי יצרים ודרמה, מעמדים דרמתיים מלאי אימה (כמו האריה של הצוענייה, המתארת את להבות האש השורפות למוות את אימה) וכמובן קטעי מקהלה מרהיבים ומרשימים בגודלם. המפורסם שבהם הוא מקהלת הצוענים הפותחת את החלק השני, הכוללת בתזמור הלמות פטישים על סדנים, שהם למעשה חלק מהתזמורת. 
  

הטרובדור, תמונת יחסי ציבור

ההפקה המרשימה של פסטיבל הארנה די ורונה

פסטיבל הארנה די ורונה הוא מפסטיבלי האופרה המרשימים בעולם. הוא בוודאי הותיק שבהם. הפסטיבל נפתח בשנת 1913, במלאת 100 שנים להולדתו של המלחין האיטלקי ג'וזפה ורדי. האופרה שהוצגה בו לראשונה היתה "אאידה" (מאת ורדי כמובן). מאז ועד היום מבוצעת האופרה "אאידה" בפסטיבל מדי שנה. הפסטיבל מחזיק בשלוש הפקות שונות לאופרה "אאידה", אחת מהן של הבמאי הנודע פרנקו זפירלי, אשר נולד באיטליה בשנת 1923 ומת ביוני האחרון (2019).

זפירלי, מגדולי במאי האופרה והקולנוע של המאה ה-20, ביים הפקות רבות לפסטיבל, ההפקות שלו מתאפיינות בבימוי מרהיב ומדויק של סצינות המון. זפירלי יודע להניע על הבמה מאות אנשים בתמונות רבות משתתפים, ויחד עם זאת ליצור מעמדים אינטימיים, ההכרחיים כל כך לתמונות של אריות או דואטים. בנוסף, זפירלי אחראי לעיצוב התפאורה בהפקות שלו, ובוורונה התפאורות שלו מרשימות במיוחד.

בימת הארנה הרומית רחבה, התפאורות מוכנסות ומוצאות ממנה בעזרת מנופים והרושם מתפאורות הענק, עצום. בהפקה זו של "הטרובדור" למשל, יצר זפירלי ניגוד מרשים בין מחנה הצוענים, המאופיין בצבעים חמים, מדורות ואבוקות, דמויות גברים מיוזעים, מחוספסים ושריריים, לעומת תמונה המתרחשת בכנסיה מהודרת בצבעי זהב ומוארת באור חם. לצד אלה גם תמונות המוניות הכוללות סוסים, אבירים וקרבות במה. הפקה זו משלבת את כל האקזוטי, הצועני והספרדי שיש בתפאורות של האופרה "כרמן", עם הרושם, הגודל והעוצמה מבית היוצר של ורדי, שיש באופרה "אאידה". "הטרובדור" היא אופרת אבירים רומנטית, בה הגיע ורדי לאחד משיאיו. יש בה יופי מלודי וקטעי במה מרהיבים ומרשימים, במיוחד בביצוע זה של פסטיבל הארנה די ורונה. 
  

הטרובדור, תמונת יחסי ציבור

נבחרת הסולנים המנצחת

הגברת הראשונה של עולם האופרה, אנה נטרבקו, בהופעת בכורה בפסטיבל הארנה די ורונה. נטרבקו (ילידת רוסיה, 1971) היא מזמרות האופרה המבוקשות בעולם. נטרבקו הופיעה והקליטה עם מיטב המנצחים בבתי האופרה והפסטיבלים המובילים בעולם. במסגרת הסדרה "רואים משם שומעים מכאן", סדרת הקרנות האופרה בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, כפר נצפתה נטרבקו בתפקידים הראשיים בהפקות "אאידה"/ורדי מפסטיבל זלצבורג בניצוחו של ריקרדו מוטי ו"מקבת"/ורדי בהפקת בית האופרה של ברלין בניצוחו של דניאל ברנבוים ולצידו של פלסידו דומינגו. הופעתה זו באופרה "הטרובדור"/ורדי, הינה הופעתה הראשונה בפסטיבל הארנה די ורונה. בהופעות הבודדות של הפקה זו, שהתקיימו בכיכובה, כל הכרטיסים אזלו כשנה מראש. הקהל לא ויתר, גם כשבשבוע ההופעות נמדדו תנאי מזג אויר בלתי נסבלים, עם חום ולחות מהגבוהים שידעה אירופה בגל החום האחרון של חודש יוני 2019. 

לצידה של נטרבקו מופיע בתפקיד מנריקו זמר הטנור, ובעלה של נטרבקו יוסיף אייבזוב (יליד אלג'יר, 1977). אייבזוב ונטרבקו מופיעים זה לצד זו בעשרות קונצרטים בשנים האחרונות. בתפקיד הרוזן די לונה מופיע לוקה סלסי, בריטון איטלקי, אשר הופיע במיטב בתי האופרה באיטליה ומחוצה לה (בישראל שר בהפקת האופרה "כך עושות כולן"/מוצרט בשנת 2007) ובתפקיד האימתני (דרמתית וקולית) של הצוענייה אזוצ'נה, מופיעה זמרת המצו סופרן האמריקאית דולורה ז'זיק, אשר זהו אחד מתפקידי הדגל שלה. על ז'ז'יק נכתב בפברואר 2018 בניו יורק טיימס שהיא "בעלת אחד הקולות הגדולים בהיסטוריה של האופרה". על נבחרת זו, כמו גם על מקהלת הפסטיבל הכוללת מאות זמרים והתזמורת, מנצח בהפקה זו המאסטרו האיטלקי פייר ג'ורג'יו מוראנדי, אשר מנצח בעיקר על רפרטואר אופרות איטלקי. הפקה זו, תועדה בביצוע חי באיכויות צילום והקלטה משובחות ומובאת, כמו כל ההפקות בסדרה "רואים משם שומעים מכאן" לבתי הקולנוע ברחבי הארץ, ממעלות ועד באר שבע, במחיר כרטיס השווה לכל נפש, ובליווי כתוביות תרגום לעברית ולאנגלית. 
 


רואים מכאן שומעים משם

סדרת מופעי אופרה מצולמים בביצוע הגדולים והטובים שבמוזיקאי האופרה הפועלים היום, זמרים, מנצחים במאים ומעצבים. יצירות שצולמו על הבמות הנחשבות בעולם , באיכות הקרנה וסאונד מהמעלה הראשונה, עם תמונה באיכות K4, אשר תגרום לכם להרגיש ממש מול הבמה,  ובתרגום וכתוביות בעברית ואנגלית )ישראל אובל).  עורכת הסדרה: מרב ברק. הסדרה נפתחה בהקרנה של הפקת האופרה "אאידה"/ורדי מפסטיבל זלצבורג והמשיכה עם הקרנות של האופרות "כרמן"/ביזה מפסטיבל ברגנץ, "מקבת"/ורדי מבית האופרה הממלכתי – ברלין, "חליל הקסם"/מוצרט מפסטיבל זלצבורג, "לוצ'יה די למרמור"/דוניצטי מבית האופרה של וינה, "האיטלקיה באלג'יר"/רוסיני, "שני הפוסקארים"/ורדי . הקרנה זו היא השמינית בסדרה. האופרה הבאה בסדרה: טורנדוט/פוצ'יני מבית האופרה של טורינו.  מועדי ההקרנות:

 18 בנובמבר, שעה 19:00 – בתי הקולנוע yes planet –קניון אילון, באר שבע, זיכרון יעקב, ירושלים, חיפה, ראשון לציון

20 בנובמבר, שעה 19:00 - סינמטק חיפה 

22 בנובמבר , שעה 13:00 – סינמטק תל-אביב - כולל הרצאה

 23 בנובמבר, שעה 17:00 – סינמטק תל-אביב

 24 בנובמבר, שעה 18:00 – היכל התרבות סביון

25 בנובמבר, שעה 20:00 – סינמטק חולון

 27 בנובמבר , שעה 19:00- סינמטק הרצליה

 20 בנובמבר , שעה 19:00, 27 בנובמבר, שעה 17:00– קולנוע כוכב רמת השרון

   1 בינואר 2020, שעה 18:30– תיאטרון ירושלים - כולל הרצאה

מחירי כרטיסים: 89 ₪ ומחירים מיוחדים לבעלי מנויים.

לרכישת כרטיסים 
 


למועדי מופעים >

04/11/2019   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע