סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28
ריאיון
 
מאת: טל גורדון אשה שורדת
 

 
 
אני מרגישה שאני חזקה יותר בהלחנה, ולא היו לי מספיק טקסטים שהרגשתי אתם מספיק נוח. הרגשתי שהטקסטים שאספתי אומרים את זה יותר טוב ממני. מכאן גם הגעתי לשירים של דליה רביקוביץ' ותרצה אתר"
אחרי "עד המבול" ופרויקט 1:1, מור שטייגל מוציאה אלבום חדש. על בגרות, ישראליות ושירי משוררים


חזקה בהלחנה
 
"מחשבות נודדות, כדיונות שאהבת,/ מתנפלות כסופה מתוכי אל עיניך./ (עיניך עצומות. כלואות. נרדמת.)/ הרבה ניחושים אני מנחשת/ כל הימים/ עליך" ("דיונות", מילים תרצה אתר, לחן מור שטייגל)

האלבום החדש של מור שטייגל, "מחשבות יכולות לשנות", מעביר תחושה של רוק כפרי שנוסע תחת שמש אחר הצהריים, ומלווה אותה בעצלתיים אל הערב. קולה הבאמת יפהפה של שטייגל צופן סוד, מרגיע. רמז קליל של צרידות נעימה מוביל את השירים, שביניהם גם כאלה שכתבו דליה רביקוביץ' ותרצה אתר.
 
התחושה הכפרית והמשפחתית העוברת בין צליליו של האלבום אינה מנותקת מהביוגרפיה שלו. בועז ריינשרייבר, שותפה המוזיקלי של שטייגל, שהפיק, עיבד, מיקסס ואף הלחין מקצת מהלחנים באלבום, הוא בן זוגה לחיים של שטייגל ואבי בתה בת השלוש. אלבומה הראשון, "עד המבול הבא", שיצא לפני כחמש שנים, גם הוא פרי עבודתם המשותפת. שיתוף הפעולה בין השניים נמשך גם בפרויקט 1:1, שנולד מתוך ספר שירה של ערן בר-גיל.
 
"באלבום השני שלי, אחרי שהפכתי להיות אמא וההסתכלות שלי על העולם ועל עצמי היא אחרת, אני רוצה להאמין שאני יכולה לגעת במקומות חדשים בתוכי, ולגעת כך גם באחר", אומרת שטייגל (33). "זה בא לידי ביטוי בהגשת השירים, בבחירת הטקסטים וגם באופן העשייה של האלבום. ההרכב שלי, שניגן אתי גם באלבום הראשון וגם בהופעות, נכנס אתי לאולפן והקליט את האלבום בלייב. אני מרגישה שצורת העבודה הזאת היא חלק מההתקדמות באלבום".
 
באלבום הזה כתבת מעט מילים והתמקדת יותר בלחנים. זה מכוון?
 
"התרכזתי הפעם בדברים אחרים. בשירה, בהגשה, בלחנים. אני מרגישה שאני חזקה יותר בהלחנה, ולא היו לי מספיק טקסטים שהרגשתי אתם מספיק נוח. הרגשתי שהטקסטים שאספתי אומרים את זה יותר טוב ממני. מכאן גם הגעתי לשירים של דליה רביקוביץ' ותרצה אתר. עברתי על ספרים של משוררות, ופתאום מצאתי את 'על יד הים' של רביקוביץ' ו'דיונות' של תרצה אתר. אני נורא מתחברת לטקסטים של משוררים. כמו שיצא לי בעבודה עם ערן בר-גיל על 1:1. כשאני רואה טקסט של מישהו אחר ואני מתחברת אליו - כבר יש לי לחן על המקום. וכשאני כותבת, זה יותר משהו כזה מתוך איזשהי סערה רגשית, זה ההבדל".
 
אם היית צריכה לתאר את האלבום שלך לאיזה חבר שמגיע לארץ נניח מאוסטרליה, איך היית מתארת אותו?
 
"זה אלבום שיש בו משהו מאוד ישראלי, למרות שאין שם פוליטיקה או דברים כאלה, אבל יש את הקושי של בנאדם, אשה, שחי בתוך מציאות של הישרדות. הוא מדבר הרבה גם על טבע, יומיום, משפחה, בית, בתוך מציאות ישראלית, שיש בה כל כך הרבה עליות וירידות. יש שם שמש ישראלית, גם בתמונת העטיפה, עם הבלון, בתוך היער".
 
לחיות את החיים
 
"היו לנו מספיק/ מחשבות שלא עשינו מספיק היום/ היו לנו יותר מידי/ רגעים ארוכים של דקות שנרצה לשכוח/ מחשבות יכולות לשנות..." ("אין כסף יש אהבה", מילים ולחן בועז ריינשרייבר)
 
פרט לשני שירים שבן זוגך כתב את מילותיהם, נדמה לי שרק נשים כותבות באלבום הזה. מקריות?
 
"זה מקרי, לא מתוכנן, אבל כבר שנים אני עוקבת אחרי זמרות ופרסונות נשיות שגורמות לי לשאול את עצמי איזה תפקיד יש לי בעולם הזה בתור אשה, ואיך אני רוצה להשפיע מהמקום הזה".
 
ויש לך תשובות לשאלות האלה?
 
"יש לי תשובות, כן. למשל להחליט שאני מקימה משפחה, ושהמוזיקה מתלווה לזה ומעצימה את זה. לעשות הרבה דברים במקביל, לחיות את החיים, למצות אותם עד תומם ולא לעשות את המוזיקה רק בשביל הקריירה. תמיד כשחשבתי שאני רוצה להיות זמרת, בפנטזיה, כשהייתי קטנה והודעתי שזה מה שאני רוצה לעשות, זה היה נראה לי או זה או כלום. היום אני במקום אחר".
 
העבודה שלך עם בן הזוג שלך אינה מובנת מאליה. זה לא משהו חד פעמי אלא ממש דרך ארוכה שאתם עושים, שמתפצלת לכל מיני פרויקטים.
 
"העבודה עם בועז נוצרה מתוך החלטה שאנחנו יוצרים משהו ביחד. זה כנראה מפרה ועושה לנו טוב. זה לא תמיד היה קל, אבל חלק מהעניין היה ללמוד איך לעבוד ביחד וזה הוציא מאיתנו הרבה טוב.
 
"1:1 נולד מתוך ספר שירה של ערן בר-גיל. בועז התחיל לעבוד על זה, גדי רונן הצטרף ונוצר ההרכב. מתוך זה נוצר ל-1:1 גם פרויקט שני, 'ברזל', עם טקסטים מתוך ספר של ערן, ויש גם תסריט לסרט של ניר ברגמן שעשה את 'חוכמת הבייגלה', שהדיסק יהיה הפסקול שלו".

מור-שטייגל-ענק.jpg
מור שטייגל, צילום: רונן ללנה 

אלבום של מחשבות
 
"זו רק את עם הצבעים/ מציירת ציור דמיוני/ במכחולים עבים ודקים/ עולה ויורדת לסוף דעתך" ("מול עצמך", מילים מיה כספי ומור שטייגל, לחן מור שטייגל)
 
"האלבום הקודם שלי היה בעצם, מבחינת כל העבודה שלנו יחד, חיפוש. גם מבחינת האולפן והבנייה שלו, ואיך עושים אלבום בכלל, ומה זה אומר. וכל פעם זה נעשה יותר משומן ויותר משומן. באלבום החדש אני מרגישה שזה הפריצה, השוני מהאלבום הראשון מבחינת סאונד, מבחינת עבודה באולפן. תהליך ההקלטה באולפן היה מאוד מהיר, כל התוכן של הדיסק נעשה מאוד מהר והיה מאוד מפוקס. זו הייתה חוויה מרוממת. פגשתי אנשים מאוד מקצועיים בדרך וממש נהניתי מכל העשייה של האלבום, ואני מתכוונת להמשיך ולהוציא עוד הרבה אלבומים. זה התכנון. יש כבר מחשבות.
 
"האמת שכל שיר באלבום הזה מתעסק במחשבה. יש את 'ברגע אחד הכל מתבהר' ואת 'מחשבות נודדות כדיונות שאהבת' בשיר של תרצה אתר, והשיר 'אין כסף יש אהבה' עם השורה 'מחשבות יכולות לשנות', יש את 'עשרים וארבע שעות', שגם מדבר על מחשבות. 'מול עצמך' זו גם איזו מין מחשבה שבעיני מסכמת את כל האלבום".
 
קראתי שאת מלמדת את שיטת הדרך לגילוי הקול. על איזו שיטה מדובר?
 
"זו שיטה שאני גם לומדת וגם מלמדת. אני עדיין לומדת אותה יום יום. הגעתי לשיטה הזו לפני עשר שנים, כשהייתי סטודנטית ברימון והבנתי שאני רוצה לעבוד עם הקול שלי ולא התחברתי לשיטה הקונוונציונלית. אז הגעתי למורה שלי, גיורא רפאלי, שיחד עם אשתו שרה הביא את השיטה לארץ. במשך שלוש שנים תרגלתי את זה, וזה פשוט שינה לי את החיים. השיטה הזו היא לא רק לזמרים, אלא לכל מי שרוצה לעבוד עם הקול שלו וללמוד על עצמו דרך הקול שלו. זו שיטה שיש בה דרך חיים, כמו יוגה. יש יוגה לגוף, אז זו יוגה לקול, נגיד. זה עולם ומלואו".
 
מור שטייגל, "מחשבות יכולות לשנות", התו השמיני

מופע ההשקה של מור שטייגל יתקיים בשבת, 10 באפריל 2010, ב-21:00 באוזן בר בתל-אביב.


למועדי מופעים >

08/03/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע