סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 מרץ 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון הווי של קוסמים
 

 
 
זה בדיוק כמו תחום המוזיקה או תחום הריקוד, שבהם אין שאלה של סוד, של 'איך הוא עושה את זה'. אנחנו יודעים שאין לו כוחות על טבעיים אבל מתפעלים מהרמה והביצוע והמקוריות והתלבושות, השואו. ככה היום אמנות הקסמים"
לכבוד כנס הקוסמים הבינ"ל בתיאטרון חולון, שיחה עם דליה פלד, קוסמת, אשת הייטק ונשיאת האגודה


לא רק לילדים
 
מים רבים זרמו בנהרות הקסם מאז נשבעו פרחי קוסמים צעירים את שבועתם הסודית והנצחית ועד ימינו אנו, עתירי הטכנולוגיה, הציניות והנגישות למידע מכל סוג שהוא. דליה פלד, קוסמת, אשת הייטק ונשיאת אגודת הקוסמים הישראלית, מזמינה אתכם לחוות את עולם הקסמים המתעדכן בשני אירועים גדולים הפתוחים לקהל רוכשי הכרטיסים – "מופע הקסמים הגדול לילדים" ומופע הגאלה היוקרתי למבוגרים - שיתקיימו בתיאטרון חולון, במסגרת הכנס הבינלאומי ה-28 של אגודת הקוסמים בישראל.
 
"במסגרת כנס הקוסמים השנתי שלנו אנחנו פותחים שני אירועים לקהל הרחב", מספרת פלד (58). "מופע אחד שמיועד לילדים. אני תמיד טוענת שהילדים הם אלה שאוהבים ושמושכים את כולם לקסמים, ולכן אנחנו עושים בעבורם אירוע מרהיב אותו ינחו גיא זלוטניק והראל פפו, שני קוסמים מקסימים, עם אמנים מהשורה הראשונה מהארץ ומחו"ל, שייערך ביום הראשון של כנס הקוסמים השנתי שלנו, בשעות אחר הצהריים. למופע הזה אנחנו מזמינים כ-400-300 ילדים משכבות פחות אמידות, ילדים חולים שלא התמזל מזלם, כתרומה שלנו לקהילה".
 
עוד ייקחו חלק במופע הקסמים לילדים הקוסם ההונגרי סומה (SOMA), אלוף העולם בקסמים, והקוסמים הישראלים חזי דין, תומר דודאי, גי'ני הקוסם (ניסים רובין) וכן יניב המגניב. בתום האירוע מוזמן הקהל להישאר לתחרות מופעי הבמה שתיערך בשעות 19:00-18:00.
 
"בנוסף אנחנו עושים באותו יום בערב גם גאלה למבוגרים, כפי שרואים בלאס וגאס ובערים הגדולות בעולם. את המופע ינחה שימי אטיאס, אמן חושים המוכר לנו מהטלוויזיה, ועוד כשמונה קוסמים ממגוון תחומים של הענף שלנו. יש לנו את חזי דין ותומר דודאי עם האילוזיות, את המנטליסטים, קוראי המחשבות, שהם נמרוד הראל מהטלוויזיה, אמיר לוסטיג ויוני גרסין, וקוסמים קלאסיים יותר, מדהימים מחו"ל ומהארץ.
 
"עוד יופיעו ערן רייבן, ישראלי שחי בארצות הברית ומופיע בלאס וגאס ובעוד מדינות בארצות הברית, יופיע בחור מאוד מאוד מקורי וכריזמטי, ממציא קסמים בשם וויין האוצי'ן, יש לנו את המנטליסט הנודע מארק סיילם שבא במיוחד מניו יורק שעל במותיה הוא מופיע, וכמובן סומה אלוף העולם, עם המופע המנצח שלו.
 
"פעם בשלוש שנים מתקיימת תחרות הקסמים העולמית בה נבחר מי שהיה הכי טוב בכל הקטגוריות של הקסמים בעולם. לפני שנה זכה בומה, קוסם מהונגריה שעושה מניפולציות. מניפולציות זה תזוזה מהירה של חפצים, משהו שאנחנו מכירים בדרך כלל עם קלפים, אבל הוא עושה את זה עם מכשירי סלולר. מופע מדהים, מדויק מאוד, מלוטש, עשר דקות על הבמה והוא זכה בתחרות במרחק גדול מכל הקוסמים האחרים. אני מאוד ממליצה לכל מי שאי פעם אהב ואוהב קסמים לבוא ולראות מופע ראווה של מגוון קסמים, מופע שאנחנו מעלים פה רק פעם בשנה".
 
מה בעצם השתנה והתעדכן בעולם הקסמים מאז ועד היום?
 
"מה שהשתנה זה המדיה כמובן. הכל הכל נמצא באינטרנט, כלומר היום הקסמים זה פחות עניין של שושו ויותר עניין של אמנות הבמה והביצוע והמקוריות. זה כבר לא לדעת את הטריק ובזה גמרנו. אמנם חלק מהקסם והיופי של מופע קסמים זה שהקהל לא יודע איך הדברים נעשים, אבל גם אם הוא יודע הוא יכול להעריך את האמן שמופיע על הבמה כל כך טוב.
 
"זה בדיוק כמו תחום המוזיקה או תחום הריקוד, שבהם אין שאלה של סוד, של 'איך הוא עושה את זה'. אנחנו יודעים שאין לו כוחות על טבעיים אבל מתפעלים מהרמה והביצוע והמקוריות והתלבושות, השואו. ככה היום אמנות הקסמים. האמן חייב לשלב מוזיקה, לשלב יכולת דיבור, תנועות גוף, כל זה חשוב היום יותר מבעבר. אם בעבר הספיק שאנשים התפלאו רק מהטריק, היום זה לא מספיק. אם אתה לא טוב בשאר הדברים קשה לך היום יותר מאשר בעבר.
 
"עוד שינוי, כתוצאה מזה, הוא העובדה שהיום קסמים זה אמנות למבוגרים, לא רק לילדים, זה לא להוציא שפן מהכובע. מנטליסטים, למשל, קוראי מחשבות, עושים התאמה של המופע שלהם גם לילדים, שלא יכולים לעקוב אחרי מופע שמתבסס על שמות ומספרים, אבל את המופעים שלהם הם בונים למבוגרים. הדגש הוא היום על השואומנשיפ, האמנות. אנחנו מוזמנים היום למסיבות, לכנסים של חברות, ולאירועים של מבוגרים שיודעים לבוא וליהנות מהם כמו שהם באים לכל מופע אמנות אחר. כלומר יותר מהכל, הקהל השתנה בגישה שלו".

סומה-קוסם-ענקית.jpg 
הקוסם אלוף העולם סומה (תמונת יח"צ)
 
מומחים בקריאת מחשבות
 
ומה התעדכן בקסמים עצמם לאור השינויים הטכנולוגיים שעברו על העולם?
 
"כל היום ממציאים דברים חדשים. יש קוסמים לקוסמים, שהעמך לא מכיר, שרק יושבים וחושבים כל היום איך להמציא דברים חדשים. וויין האוצ'ן שמגיע לארץ לאירוע שלנו הוא אדם שאנחנו מביאים קודם כל בשבילנו, כי הוא אחד האנשים שהמציא בשנים האחרונות הרבה קסמים לאנשים כמו דיוויד בליין, דיוויד קופרפילד, כריס אנג'ל, שמופיעים בטלוויזיה וכולם מכירים את השמות שלהם בארצות הברית וגם מחוץ לה. הוא יועץ להם והוא אחד המוחות המבריקים בתחום שלו, אז החלטנו להביא אותו ארצה. היום למשל כבר לא חותכים אישה לשניים בקופסה אטומה אלא בקופסה שקופה, כמו שיעשה אצלנו בגאלה הקוסם חזי דין על הבמה. היום גם נושא קריאת המחשבות נהיה הרבה יותר פופולרי ומשוכלל".
 
אפילו שאנחנו יודעים שאין דבר כזה, קריאת מחשבות?
 
"אנחנו לא יודעים שאין דבר כזה, אנחנו יודעים שזה לא נעשה בכוחות על טבעיים... הכל אפשרי. הרעיון היום הוא שכל אפקט שתגידי, יבוא מישהו וימצא לו פתרון. לעבור דרך קיר אטום – דיוויד קופרפילד מצא שיטה, לרחף באוויר – ריחפו באוויר, אז אמרו 'זאת הבמה', אמרו פה, אמרו שם, בסוף עושים את זה במרחב בחוץ".
 
אבל קריאת מחשבות?
 
"מגיע אלייך קוסם, את נותנת לו את המשקפיים שלך והוא מזיז אותן. אין לו כלום ביד. הכל אפשרי. אנחנו אמנות הלמצוא פתרון לכל דבר. אני חושבת שאולי צריך קוסמים שם למעלה בממשלה כדי שימצאו את הפתרונות לכל מה שיש לנו פה בארץ".
 
עם פחות מקוסמים בממשלה אין סיכוי פה, זה ברור. אגב פה בארץ, יש הבדלים בין קסמים כחול לבן לקסמים תוצרת חוץ?
 
"כל מדינה מתמחה בסוג מסוים של קסמים. הייתי אומרת שיש גם הבדלים בין מה שעושים במזרח הרחוק לבין מה שעושים באירופה או בארצות הברית. אצלנו מתמחים בקריאת מחשבות, אמנות על חושית. אולי בגלל אורי גלר שהוא משלנו והוא היום מבחינתנו, וגם מבחינתו, קוסם, או אמן על חושי, נקרא לזה, כי הוא לא אוהב את המילה קוסם. היום, בעקבות התכנית 'היורש' – שאגב יצאה מפה לכל העולם ונקנתה בהרבה מדינות, ואני חושבת שזה הריאליטי היחיד שקנו מהארץ – מאוד חם פה הנושא של אמנות קריאת המחשבות.
 
"זו ההתמחות שלנו, בזה אנחנו ידועים כהכי חזקים. גם הישראלים שיושבים בחו"ל ידועים כאמני קריאת מחשבות, וגם היהודים אגב. מרק סיילם הוא קורא מחשבות מאוד מפורסם בארצות הברית, מופיע בניו יורק, על במות ברודוויי, והוא יהודי. יש לנו קוסם בשם חיים גולדנברג שיושב בטורונטו ויש לו בקנדה תוכנית יחיד בטלוויזיה בשם 'גולד מיינד', גם היא כולה תוכנית מנטליסטית. ערן רייבן הוא גם מנטליסט שמופיע בהצלחה בארצות הברית, זה השטח שלנו.
 
"במזרח הרחוק, למשל, השטח הוא מניפולציות. הם מדהימים בכל מה שקשור למניפולציות, קלפים בידיים עפים מצד לצד, מהירות, שליפת מטריות, ואפרופו שליפת מטריות, יש לנו נער ישראלי בן 13 שיופיע בתחרות עם שליפת מטריות במופע מניפולציות. באירופה מתמחים מאוד במופעי קברט. זה מופע של עשר דקות של משהו מאוד ויזואלי שאפשר לעשות על הבמה בסגנון מה שעושה סומה, כי יש להם הרבה מקומות להופיע במופע מהסוג הזה.
 
"בכל אירופה מזמינים אותך להמון סוגי אירועים כאלה של מסיבת קברט עם שמונה-עשרה אמנים של עשר דקות כל אחד, ובאמצע אנשים אוכלים ארוחת ערב, ולכן זה מאוד מפותח שם. בארצות הברית מפותח כל תחום הקלוז אפ, קסמים זעירים, קסמי סלון. גם אצלנו מתעסקים בזה די הרבה אבל שם זה מפותח מאוד. הם יודעים לתת מופע של חצי שעה, לדבר רהוט, מאוד קרוב לקהל שלהם. הקסמים עצמם יכולים להיות קסמי קלפים, כוסות עם כדורים, מטבעות, הרבה דברים. בדרך כלל זה בקבוצות קטנות יותר עם קהל של עד 100 איש, וביחד עם הקסמים הם מדברים. זה לא רק ויזואל כמו באירופה, זה יותר בשיתוף הקהל ועובד הרבה מאוד על המלל שהם נותנים. בתוך הקטע הזה האמריקאים גם מכניסים המון הומור".
 
לפתור את החידה
 
עכשיו קחי אותי לסיפור האישי ותסבירי לי איך אשת הייטק במקצועה מגיעה לתפקיד הרם של נשיאת אגודת הקוסמים.
 
"אני אמא, נשואה, עם שלושה ילדים מקסימים, גדולים כבר, כולם מחוץ לבית. בעלי זה פלי הנמר".
 
סליחה?!
 
"הוא פיתח תיאוריות התנהגותיות, 'אם העולם הוא ג'ונגל תהיה נמר', מכירים אותנו בהייטק כ'הקוסמת והנמר'... אנחנו מנהלים יחד את חברת 'אנשים ומחשבים' ומתעסקים היום במדיה ובארגון כנסים של הייטק, והחברה שלנו חוגגת אוטוטו 30 שנה. ההובי המקצועי שלי היה כל השנים קסמים. אני מופיעה מופעי סלון של עד 100 איש, ההתמחות שלי זה שילוב של קסמים ומנטליזם, והתגובה של הקהל זה 'וואו, הקסמת אותנו, הדהמת אותנו, הפתעת אותנו', ואני מאוד אוהבת את זה".
 
מה הקשר בין הייטק לקוסמות?
 
"אני חושבת שהחיבור בכלל של אנשי עסקים לקסמים זה החלק היצירתי והחידתי. לפתור את החידה. אנחנו חייבים לדעת איך עושים את זה, חייבים ללמוד, ואותי משכה היצירתיות הכל כך מדהימה בענף הזה. כלומר לא איך פתרו את זה, אלא איך בכלל חשבו על הרעיון שצריך לעשות את זה. מי חשב על אפקט שאתה בולע מטבע והוא יוצא דרך העור בידיים שלך.
 
"יש באינטרנט קליפים של קוסמים שעושים דברים משוגעים, חלק מהם ביצע לראשונה ויין האוצ'ן שמכניס לפה חוט ומוציא את זה דרך העין שלו. אז איך בכלל בא הרעיון הזה, זה החלק שתפס אותי בקסמים. זה כל כך מעניין. אז הלכתי ולמדתי, הייתי כבר אשת עסקים, הייתי אז מו"לית של ספרים, ובתחרות הראשונה שהייתה בשנת 81' זכיתי במקום השני בארץ. זה מוביל אותך למקום שאת כבר חייבת להמשיך ולהתפתח ולהתקדם. באותה שנה הקמנו את אגודת הקוסמים והייתי פעילה מאוד בהתחלה. אחר כך הייתה לי הפוגה כשגידלתי את הילדים".
 
שבטח היו מאוד מבסוטים מאמא שלהם הקוסמת.
 
"בטח שהיו מבסוטים. היום, אחרי שהם גדלו, נהיה לי יותר זמן, ואמרתי וואלה, צריך לעשות כנס יותר רציני בארץ, ויש לי את הידע ויש לי את הקשרים. אף פעם לא הסתרתי את זה שהמקצוע השני שלי הוא קסמים, כך שבכל הענף יודעים שאני קוסמת וראו אותי מדי פעם מופיעה, והיום זה קטע מאוד מפותח שאנשי הייטק או רופאים או עורכי דין, יש להם גם מקצוע אחר שהוא מתחום האמנות. הם יכולים להיות ציירים, פסנתרנים, קוסמים, שפים, אנחנו שומעים על זה יותר ויותר. לפני 25 או 30 שנה לא שמעו על דברים כאלה. זה היה, 'מה, את קוסמת? אולי תסתירי את זה, זה לא כל כך יפה'. היום להפך, אם יש לך עוד משהו שאתה עושה ואוהב, בין אם ספורט או גידול סחלבים, אני חושבת שזה מאוד יפה, מאוד מוסיף לחיים, מאוד מוסיף לכיף".
 
כמה זמן כבר את נשיאת האגודה?
 
"זו השנה השביעית שלי. יש לנו כל חודש כנס, מפגש של כל הקוסמים. אני מייצגת את הקוסמים בארץ גם כלפי חו"ל, אנחנו חלק מהפדרציה העולמית של איגוד הקוסמים, אני עושה הרבה אבל יש לי כמובן צוות שעובד איתי, כי זו לא עבודה לבנאדם אחד. הקוסם רונן נחמן הוא סגני כבר הרבה שנים, והקוסם רון גליקסמן הוא המזכ"ל".
 
כשאני חושבת על קוסמים ישר קופץ לי הארי פוטר לראש. יש לכם הווי כזה של קוסמים ביניכם לבין עצמכם?
 
"בטח, כשהקוסמים נפגשים הבנות זוג אאוט. הן יודעות, זה כמו כדורגל. הן לא באות אפילו כי הן יודעות שהן תהיינה מספר שתיים. אם אנחנו יוצאים, הקוסמים, אני הבחורה היחידה בדרך כלל. אני נוסעת איתם לחו"ל, חבר'ה בגיל של הילדים שלי, אבל יש לנו הרבה במשותף, ואנחנו נוסעים, וכל הזמן מראים קסמים אחד לשני, ומדברים על קסמים ועל אפקטים".
 
וקנאת קוסמים?
 
"יש קצת קנאה, יש תחרות, א' כי אנחנו אמנים, ב' כי אנחנו מתחרים על אותו שוק. יש קצת גנבה של מופע או של חלק ממופע או של גאג, ולמרות זאת כולם מגיעים לכנס, כי אין לנו עם מישהו אחר לדבר על המקצוע שלנו, על רזי הקסם. אז למרות התחרות שיש כולם מגיעים ובסופו של דבר מפרגנים אחד לשני, ובטח לטובים".
 
פרט לשני המופעים שייערכו בתיאטרון חולון, ייערכו שני אירועים נוספים במסגרת הכנס הבינלאומי של אגודת הקוסמים במכון מופת בתל-אביב. הראשון, מופע יחיד של הקוסם מרק סיילם, והשני, מופע יחיד של אסי וינד, קוסם ישראלי מצליח שחי בניו יורק.
 
"מופע הקסמים הגדול לילדים" יתקיים ביום שני, 12 ביולי 2010, ב-16:30; מופע הגאלה יתקיים בשני, 12 ביולי, ב-21:00 בתיאטרון חולון. מופעו של מרק סיילם יתקיים בשלישי, 13 ביולי, ב-21:00; מופעו של אסי וינד יתקיים ברביעי, 14 ביולי, ב-22:00 במכון מופת בתל-אביב. הכנס הבינלאומי ה-28 של אגודת הקוסמים בישראל יתקיים ב-14-12 ביולי 2010. להזמנות: 03-6045000, 03-7330753.01/07/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. כנס קוסמים
יאגו , (24/08/2010)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע