סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28
ריאיון
 
מאת: טל גורדון קול ההתחלות: לורנה B
 

 
 
עדי אולמנסקי בריאיון הכרות לרגל צאת האלבום הראשון של ההרכב לורנה B


מפרט טכני:

רגע לפני שהם יוצאים לסיבוב ההופעות החו"לי הראשון שלהם ודקה אחרי מופע ההשקה בתמונע, מתפנה עדי אולמנסקי, סולנית ההרכב הירושלמי במקור LORENA B , לראיון היכרות לרגל יציאת אלבום הבכורה של ההרכב, SIBLINGS .

מוזיקלית מציג SIBLINGS להקה שיוצרת שילוב מוצלח בין רוק לאלקטרוניקה שאנרגיה מחוספסת ומזיעה מניעה אותם מלמטה, ומצליחה לייצר את אותו אלמנט חמקמק שגורם לך להתעורר ולהגיב, איכות שהיא לא שגרתית בים המוזיקה המקומית הגועש.

בפרונט של LORENA B עומדת, כאמור, אולמנסקי, זמרת מצוינת שגרונה ואישיותה מספקים חום גדול לצד יכולת טכנית משמעותית, והשפעות ברורות של זמרות מקטגוריית ביורק על שירתה, השפעות שלפעמים משתלטות מעט ומייצרות עודף מניירות בגרונה (מה שמורגש במיוחד בביצוע של הלהקה ל-ITS AWONDERFUL LIFE  לשיר המהפנט של SPARKLEHORSE ), אבל לא מכסות על האיכויות שיש לאולמנסקי להציע בשפע, וזה עוד לפני שדיברנו על כך שמדובר באחת הזמרות היפות שראיינתי אי פעם.

ייתכן שחלק מכם ראה אותה בעבר באחת מעונות "כוכב נולד" במסגרת החיפושים העצמיים שהובילו אותה למקום שבו היא נמצאת היום ("רציתי לראות אם אני עוברת או לא, להוכיח לעצמי משהו", היא אומרת, "הייתי בשוק כשזה התגלגל וקרה, לא האמנתי שאני חלק מזה, אבל זאת הייתה חוויה שאני לא מתחרטת עליה. זה היה מצחיק, וזה גם אחד הדברים שדחפו אותי למה שאני עושה היום. אחרי שראיתי שהתקבלתי מתוך כל כך הרבה אנשים שנבחנו יכולתי להגיד לעצמי שאולי באמת יש בי משהו, ורק אחרי התכנית התחלתי לעבוד על חומרים שלי ולנגן עם הרכב ולעשות את מה שהוביל למה שאני עושה היום.")

   


השאלון:

מי אתם בלהקה?

"יואב סער, גיטריסט/אפקטים/קיטאר שזאת מעין מקלדת ילדותית, אילן טננבאום המתופף, רועי אביטל במחשב/בס/שירה, ואני שרה ומנגנת על קונטרולר ועל קסילופון. יואב ואני בני 22, אילן ורועי בני 25, כולנו במקור מירושלים. החצי המבוגר גר היום בתל אביב ויואב ואני גרים עדיין בירושלים. אנחנו מנגנים ביחד שנתיים וחצי. התחלנו בירושלים מחומרים שהתחלתי לכתוב, ועברנו כל מיני שינויים, גם בסגנונות המוזיקליים. עשינו מוזיקה בעברית ועכשיו רק באנגלית, ועד לפני חמישה חודשים היה בסיסט בלהקה שעזב אותנו, ומאז שהוא עזב לקחנו צעד אחד קדימה את העשייה של האלבום".

ירושלים זה רק מקום או שזה גם אלמנט שמשפיע על היצירה?

"אני מאוד אוהבת את העיר ומאוד מתחברת אליה תרבותית, זאת גם הסיבה שנשארתי פה. העניין הוא שבאמת אין פה הרבה מה לעשות. זאת עיר שאין בה הרבה פיתויים והרבה אופציות ואני חושבת שהרבה מזה גורם להמון אמנים דווקא להתרכז בעשייה, ביצירה. בגלל זה כנראה גם יוצאים מפה הרבה דברים שאתה שומע בהם המון השקעה ועומק ותוכן ביצירה, ואני חושבת זה בא מהמקום הזה של החיפוש והשקט. אני חושבת שבאמת יש פה שקט מוחלט..."

מה עומד מאחורי שם הלהקה?

"האמת שאין איזו אמירה מאחורי הבחירה בשם פרט לזה שנורא רציתי שללהקה יהיה שם של בחורה ויום אחד קראתי כתבה שעשו על לורנה בוביט, כמה שנים אחרי הסיפור שלה, ואמרתי, יאללה. אז זה על שמה".

מה הופך אתכם ללהקה ולא לזמרת עם נגנים?

"זה התחיל מזה שכתבתי והלחנתי כמעט הכל בהתחלה אבל עם הזמן עברנו שינוי בעניין הזה. באיזשהו שלב החלטנו שזה לא עדי והנגנים שלה אלא להקה שלכל אחד בה יש את האמירה שלו ואנחנו מחליטים כמה שיותר ביחד, גם כי הרגשתי שזה נכון ליצירה. חשבתי שזה ייקח את זה למקום יותר נכון, יותר מפותח ויותר מעניין אם יהיו עוד אנשים מעורבים, אז אנחנו מלחינים יותר דברים ביחד, חלק מהשירים באלבום הלחין רועי, שאחראי על המחשב בלהקה, ואנחנו גם עובדים לפעמים עם טקסטים מבחוץ שהם לא שלי, וזה באמת חלק מהעניין הזה של להקה".

אתם להקה גם מחוץ לבמה?

"אנחנו חברים, אבל לכל אחד מאיתנו יש גם את החברים הקרובים שלו. הם בנפרד, יוצאים למקומות אחרים, ויש גם את ההאנג הלהקתי, כשאנחנו יוצאים ביחד ומבלים ביחד. אני שמחה על ההפרדה הזאת. לכל אחד מאיתנו יש את השקט שלו, הפינה שלו והמקום להתפרק מהאנשים שהוא איתם כל היום בחזרות. זה נראה לי בריא. עובדה שלאורך זמן זה מחזיק טוב ככה, עם ההפרדה הזאת".

סגנון מוזיקלי ?

"זה נשמע נורא מה שאני אגיד אבל אני מגדירה את זה כפוסט רוק אלקטרוני. זה רוק אלקטרוני אבל צעד אחד קדימה לדברים שקורים היום בז'אנר הזה. להגיד 'אלקטרוני' לא מתאר נכון את מה שקורה. זה הרבה יותר מושפע מדברים שקורים היום באלקטרוניקה כמו Cold Panda , Apparat .  גם Mum זו להקה שמאוד השפיעה עלינו. כל אחד מהקטעים שלנו סוחב לכיוון קצת אחר אבל כשמקשיבים לאלבום כאלבום מבינים את הכיוונים שהוא הולך אליהם".

מה הדבר שאת הכי אוהבת באלבום שלכם?

"שני דברים שאני ממש אוהבת הם העיצוב שממש מעביר את הדבר שאנחנו רוצים להעביר במוזיקה, והדבר השני הוא שיר בשם 'אינטרו' שהיה לנו באלבום ועבדנו עליו הרבה מאוד זמן, וזה היה שיר ממש ארוך ומסורבל ורוקנרולי כזה, וממש יום לפני שסיימנו את האלבום פתאום אמרנו, מה השיר הזה קשור בכלל למה שקורה באלבום הזה, ופשוט העפנו את זה, ולקחנו את השיר ועשינו אותו מהתחלה בעיבוד שונה לחלוטין. קיצרנו אותו מאוד ועשינו לו עיבוד מאוד אלקטרוני, מהדברים שאנחנו מושפעים מהם לאחרונה, ועכשיו זה השיר שאני הכי אוהבת באלבום, דווקא זה שנעשה הכי במהירות, תוך שעה. אז גם יש לו סיפור נחמד ואני גם אוהבת את התוצאה שלו". 
   
לורנה-בי-עטיפת-הדיסק.jpg
עטיפת האלבום Siblings (תמונת יח"צ)


אוהבת/לא אוהבת במוזיקה ישראלית?

"בחו"ל הרבה יותר מרגישים שהדברים שמצליחים, הלהיטים, הם דברים שהם גם טובים אבל גם חדשניים, שונים, מיוחדים, מישהו בא והביא איזה קטע, חשב על משהו חדש. פה, הדברים שמצליחים הם דברים שכבר נעשו, שבלונות, ולא דברים מאתגרים או פורצי דרך.

"מה שאני כן מאוד אוהבת פה זה את השפה. כתבתי המון שירה וקראתי המון שירה בחיים, ואני מאוד אוהבת אמנים שבאמת לוקחים את השפה צעד אחד קדימה ומסוגלים לצקת תוכן עמוק לתוך הטקסטים. ואם הם מלחינים את זה אז זה בכלל מדהים".

   

אתם מעורבים בפרויקטים חיצוניים ללהקה?

"לא כולנו עושים דברים במקביל, אבל הגיטריסט והמתופף מנגנים בעוד הרכבים ואני עובדת על פרויקט סולו כבר כמעט שנה. זה בעצם פרויקט שאני עושה את כולו לבד, כתיבה, הלחנה, הפקה, מיקסים, הכל, והקונספט הוא שבכל שיר אני מארחת איזה אמן, כמעט תמיד אמני שוליים, כאלה שאף אחד לא באמת שמע עליהם. אני אוהבת את זה. זה אנשים שמעניין אותי ליצור איתם. זה מפרה מאוד בכל פעם לעבוד עם בנאדם חדש שמביא משהו שונה ממה שאני יכולה לתת, למרות שיש גם כמה קטעים שאני עושה שם לבד".

במה שונים החומרים האישיים מהחומרים שאת עושה עם הלהקה?

"זה אולי המקום שלי כשאני לוקחת לכיוון של השפעות קצת יותר איסלנדיות, נורבגיות, שוודיות. שם אני מרשה לעצמי ללכת לכיוון הזה, להתפרע. אין לי שאיפה שזה יגיע לקהל רחב אז זה מקום טוב להתבטא בו ולעשות כל מה שפנטזתי. כשאני כותבת שירים אני מדמיינת נופים. שם זה המקום שבו אני מפנטזת על טבע. זאת הפנטזיה שלי בתור ילדה עירונית שלא הייתה לה שום גישה לטבע. מרוב שזרמתי עם זה השתמשתי אפילו בסימפול של כבשה... שם אני מרשה לעצמי להעיז דברים שיש להם פחות מקום, אולי, בלהקה".

וללהקה יש פנטזיות על קהל רחב?

"ב-LORENA B יש פנטזיות מאוד גדולות על קהל רחב. מן הסתם כזה שאוהב מוזיקה איכותית. לא נשנה את עצמנו בשביל להגיע לקהל, אבל השאיפה היא כן להגיע לקהל שמחפש את זה, וזו הסיבה שאנחנו מכוונים לחו"ל, ששם יש פלח יותר גדול של קהל. בעוד שבוע אנחנו טסים לטור באנגליה, יש לנו חמש הופעות בלונדון ואחת בליברפול, והחלום הוא להיות להקה שחיה בכל העולם ועושה בכל מקום כמה שיותר, ומופיעה על הבמות הכי שאפשר. זה נשמע מאוד נאיבי ומאוד ילדותי לחלום את זה אבל אני חושבת שאנשים שמגיעים לזה הם אנשים שחולמים את זה ביג טיים, ועם עבודה קשה ונכונה אני מאמינה שזה יכול לקרות".

טיפ לכל השואפים, איך עושים זאת בעצמך?

"זה טור ראשון שלנו ובאמת לא היה לנו מושג איך בכלל מתחילים, והגיע אלינו בחור מ'מונוקרייב', (חברת הפקה – ט.ג.), שגר באנגליה, ומה שהוא עושה זה מתאם טורים לאמנים בגישה של לתמוך באמנים ישראלים שהוא מאמין בהם ורוצים לצאת לחו"ל. הוא שמע עלינו מחבר והיה חיבור מיידי והוא תיאם לנו את כל ההופעות במקומות ממש מגניבים שם. הוא בנאדם מדהים. אנחנו הולכים לצלם בלונדון שני קליפים. אם אנחנו כבר שם אנחנו חייבים שיראו את האוטובוס האדום הזה באיזה קליפ..."
 
קצת על החיבור שלך לשירה האיסלנדית, שנשמעת מובהק כל כך בגרון שלך

"תמיד שרתי מגיל צעיר ואף פעם לא ממש אהבתי זמרות. לא הבנתי מה אנשים אוהבים בזה, ותמיד שמעתי זמרים גברים. רק כשגיליתי זמרות מהכיוון הזה, כמו סיזריי, זמרת שוודית מאוד בכיוון הזה, וגם הזמרת של m?m שהם איסלנדים והיא אולי הזמרת שהכי השפיעה עליי בעולם, הרגשתי שמצאתי סוף סוף משהו שאני יכולה להתחבר אליו. לביורק הייתה כמובן השפעה עצומה עליי אבל היום זה כבר מרגיש לי קצת משעמם כי זה ישן, אבל ברור שכבודה במקומה. ברגע שמצאתי את המקום הזה שנהניתי לשמוע הבנתי שאם כבר זמרת, אז ככה, בסגנון הזה."

 LORENA B יופיעו ביום חמישי, 26 במאי  2011 ב"עשן הזמן" בבאר שבע וב-9 ביוני באוזן בר בתל אביב.08/05/2011   :תאריך יצירה
קישורים
אתר האלבום

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. תאריכים מעודכנים להופעות
תיקון , (22/05/2011)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע