סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28
ריאיון
 
מאת: טל גורדון חגיגה של סגנונות ספרדיים בגולן
 

 
 
"זו מוזיקה שמצד אחד יש בה וירטואוזיות וטכניקות ודקויות, אבל בו בזמן היא מוזיקה שלא צריך שום ידע מוקדם או לימודים או השכלה בשביל ליהנות ממנה. את יכולה להיות כל אחד, וזה באמת מה שמייחד את הקהל שלנו: מצעירים עד מבוגרים, מאנשי אקדמיה ועד אנשים פשוטים כמוני, פשוט באים והמוזיקה חודרת להם ללב"
דויד ברוזה, האנדלוסית אשקלון ויסמין לוי במופע משותף למרגלות קוניטרה. המנצח תום כהן מספר


כשברוזה פגש את האנדלוסית

לפני כשנתיים הגשים תום כהן, מנהלה המוזיקלי של התזמורת האנדלוסית החדשה אשקלון, את אחד מחלומותיו עבור התזמורת, כשהצליח לגייס את דויד ברוזה למופע מיוחד עם האנדלוסית, כסדרת הופעות חד פעמית הכוללת חמישה מופעים משותפים.

בשנתיים שחלפו מאז הוכיח עצמו שיתוף הפעולה כהצלחה בימתית שהובילה למספר הופעות גדול בהרבה, ובעקבות ההצלחה עם ברוזה יצרה האנדלוסית סדרת מופעים דומה עם זמרת הפלמנקו והלדינו הנודעת יסמין לוי.

לכבוד פסטיבל "לילות ירח בגולן" לוקחים חברי האנדלוסית את שיתופי הפעולה המוצלחים שלהם צעד אחד קדימה, ומפגישים את שני אורחיהם הקבועים במופע ראשון מסוגו  - חגיגה משותפת של סגנונות ספרדיים שונים שתיערך ביום חמישי הקרוב בפארק הוולקני אביטל למרגלות מצפה קוניטרה.

"המופע עם ברוזה שבזמנו דיברנו עליו באתר הזה ממש", מספר תום כהן, מנהלה המוזיקלי של האנדלוסית, "נוצר במסגרת סדרה של חמישה מופעים שלקראתם הייתה אצלנו תכונה רבה והתרגשות, אבל זה כל מה שזה אמור היה להיות, חמישה מופעים.

"מאז עברו כשנתיים והמופע הזה רץ בכמויות מדהימות. עשינו עם ברוזה מספר דו ספרתי של מופעים, המופע כל הזמן רץ ומתפתח וברוזה כבר מזמן הפך להיות חלק מהמשפחה. עוד עדות להצלחה הגדולה של המופע הזה היא שבדיוק לפני שנה הוזמנו על ידי התזמורת הפילהרמונית למופע שאירח את דיויד ברוזה ואת האנדלוסית, כשכל העסק הזה בניצוחי, בערב מיוחד שבו ביצענו חלק מהקטעים האלה.

"בעקבות ההצלחה עם ברוזה עשינו סדרת קונצרטים דומה גם עם יסמין לוי, שמעבר לזה שהיא חברה טובה שלי, לדעתי היא תופעת טבע. מעבר ליכולות הווירטואוזיות שיש בה והיכולות הקוליות הטכניות, אני חושב שיש בה איזה משהו שכשאתה עומד מולה ורואה אותה שרה כל הציניות וכל המחסומים נעלמים ואתה הופך להיות שבוי שלה, חד משמעית.

"עם יסמין עשינו סדרה שיש בה נגיעות ערביות ועיבודים אנדלוסיים לשירים שלה, וגם המופע הזה שנועד במקור לעלות כחמישה מופעים ממשיך לרוץ מאז. הסיבה שאנחנו מתכנסים בגללה היום היא שביום חמישי, ברמת הגולן, אנחנו בעצם מחברים את שני המופעים האלה. המופע הוותיק של ברוזה, ביחד עם המופע הקצת פחות ותיק של יסמין, וזו חגיגה שאני מצפה לה".

דייויד-ברוזה-אילן-בשור.jpg 
דויד ברוזה, צילום: אילן בשור

תאר לי את מהלך הערב המצפה לקהל המופע ברמת הגולן

"התזמורת פותחת לבד עם קטע פתיחה ומיד לאחר מכן יצטרף ברוזה לקונצרט שלו איתנו, כשבמהלך הערב אני אניח לרגע את שרביט הניצוח ואצא החוצה, ויסמין תעלה על הבמה ותשיר עם ברוזה שיר על הגיטרה לבד. לאחר מכן התזמורת תצטרף ונעשה שירים של ברוזה מהרפרטואר הספרדי, כשיסמין תצטרף ותשיר בספרדית, בעוד ברוזה ישיר בעברית. לאורך הערב יהיו כעשרה שירים עם ברוזה וכחמישה עם יסמין, אחד מהם בלעדינו".

איך אתה מאפיין את החיבור המוזיקלי שנוצר ביניכם לבין ברוזה?

"מה שמאפיין את החיבור בינינו זה שבאמת לקחנו את השירים הידועים של ברוזה ומצאנו נקודות מפגש שבהן מתחברות יצירות מארצות ערב או מארצות המגרב עם המוזיקה שלו. השירים היום הם למעשה שילובים של השירים שלו והלחנים שלו, ביחד עם קטעים קלאסיים מזרחיים".

ולאן זה לוקח את השירים של ברוזה, שבאים ממילא ממקום דומה למקום שאיתו אתם שייכים מוזיקלית?

"אני חושב שזה כמו מעין גרסת 0 של השירים האלה. זאת אומרת זה לא גרסה 2 של השירים אלא להפך, זה מחדד ומזקק כל מיני תחושות ורגשות וטעמים או ניואנסים שיש בשירים האלה מלכתחילה, ומחזק את הצד האותנטי שבהם.

"אל תשכחי שאנחנו מדברים על תזמורת שיש בה בכל רגע נתון עשרה נגנים אותנטיים על הבמה, שכל אחד וירטואוז יוצא דופן בפני עצמו, שזה כבר מעלה כל שיר באשר הוא לרמה אחרת של ריגוש בעניין. ומדובר בווירטואוזים בכלים שהם יחסית יוצאי דופן ולא מובנים מאליהם, כמו קאנון, ניי, גיטרה פלמנקו, עוּד כמובן, אקורדיון".

להקה של 30 איש

איך התנהלתם ברמת ההפקה המוזיקלית מול ברוזה, שהוא, מן הסתם, מוזיקאי שיש לו לא מעט מה לומר בתחום העיבודים וההפקה?

"לשמחתי, בגלל ההיכרות המוקדמת שלנו, דויד סמך עליי בעיניים עצומות וממש נתן לי לעשות מה שאני רוצה. מאוד יראתי מהאחריות הזאת והוחמאתי מהאפשרות, אבל כך היה. הוא פשוט אמר לי, 'תעשה מה שאתה רוצה', וגם כשרציתי להביא לו את זה קודם הביתה ולהראות לו מה עשיתי הוא לא רצה וביקש לפגוש את זה רק בחזרות. אני מאוד פחדתי מהרגע שהוא ישמע את זה ואולי לא יתחבר, ולשמחתי התבדיתי וזה לא קרה, בדיוק להפך.

"הסיפור עם דויד התחיל כמרדף שלי אחריו שיסכים להופיע עם התזמורת, מרדף שהצליח, ובאמת מעבר למגוון הפעילויות של ברוזה בנפרד ושל התזמורת בנפרד, אנחנו באמת כמו איזו משפחה של צוענים שנודדים ממקום למקום בארץ, ואני מקווה להצליח להביא את זה גם לעולם. המופע משתנה כל הזמן, הוא רחוק מהמופע שהיה לפני שנתיים. נוספים שירים, נוספים קטעים, זה מופע דינמי, מתוך העניין שאנחנו בעצם סוג של להקה גדולה של 30איש".

ואיך נראתה העבודה מול יסמין?

"עם יסמין עבדנו המון על לבחור את השירים הנכונים. יסמין ממעטת מאוד להופיע בארץ, עיקר הקריירה שלה הוא בחו"ל והייתה המון מחשבה על אלו שירים לבצע. מרבית העבודה איתה הייתה אצלה ואצל ישי, בעלה, בבית מול המחשב, לבחור שירים, להראות לה מה אני חושב לעשות בכל שיר, איזה רעיונות יש לי, להחליט מה יותר מתאים ומה פחות, ולשמחתי גם פה היא מרוצה מאוד מהתוצאה.

"מה שמאפיין את יסמין ואת ברוזה, מנקודת המבט של האמנים שלנו, ששניהם באמת אנשים מאוד מאוד פשוטים וטובים ברמה האנושית. לא פשוטים במובן השלילי, אלא בדיוק להפך. שניהם הגיעו לתזמורת על אף שכל אחד מהם כוכב שסוחב על הגב שנים של פרסום והצלחה, ולתזמורת הם הגיעו כאנשים פשוטים, כמו כל אחד מאיתנו, ומיד נוצרו חברויות ביניהם לבין התזמורת, וזה מקרין החוצה על הבמה ממש חזק".

יסמין-לוי-01.jpg 
יסמין לוי, צילום: יח"צ

מוזיקה קלאסית אחרת

אילו קטעים תבצע התזמורת לבד על הבמה בערב המשותף?

"פרט לקטע הפתיחה תבצע התזמורת לבד במהלך הערב יצירה שכתב מלחין ישראלי בשם חיים אוחנה. היצירה נקראת 'אגדיר' ומתארת את רעידת האדמה שהייתה באגדיר ב-1960. עד אז נחשבה אגדיר לאחת מערי הקיט היפות בתבל. תיארו אותה כעיר שהשמש זורחת בה לאורך כל השנה. ברעידת אדמה של 12 שניות נפגעו באורח קשה כשני שליש מהאוכלוסייה.

"היצירה שכתב אוחנה מתארת את אגדיר לפני, תוך כדי ואחרי רעידת האדמה. זו יצירה מאוד נוגה ולירית, ודווקא האופטימיות שנושבת ממנה באותו זמן, מחדדת את הדרמה. הסולן ביצירה הזו הוא נגן הניי יצחק ונטורה".

התזמורת-האנדלוסית-אשקלון-יח.jpg 
התזמורת האנדלוסית אשקלון, צילום: יח"צ

איך אתה מסביר את החיבור החזק בין המוזיקה שמייצגים המפגשים שלכם עם לוי ועם ברוזה, לבין הקהל הישראלי? מדובר, למשל, רק בקהל שורשי?

"בכלל לא קהל שורשי. לשמחתי, ואנחנו רואים את זה בפרויקטים רבים שאנחנו עושים, בין השאר פרויקט שאנחנו עובדים עליו עם 'כנסיית השכל', התזמורת ממצבת את עצמה כבית איכותי למוזיקה קלאסית אבל אחרת. יש לזה כל מיני הגדרות, מוזיקת עולם, מוזיקה מהעולם, לא יודע איך לקרוא לזה אבל אני יודע איך זה מרגיש.

"זו מוזיקה שמצד אחד היא מכובדת, היא לא מוזיקה זולה אלא כזו שבאים להקשיב לה ויש בה וירטואוזיות וטכניקות ודקויות, אבל בו בזמן היא מוזיקה שלא צריך שום ידע מוקדם או לימודים או השכלה בשביל ליהנות ממנה. את יכולה להיות כל אחד, וזה באמת מה שמייחד את הקהל שלנו: מצעירים עד מבוגרים, מאנשי אקדמיה ועד אנשים פשוטים כמוני, פשוט באים והמוזיקה חודרת להם ללב.

"כשמשלבים את זה עם אמנים גדולים שגם יודעים לתת המון מעצמם ולהשתלב בתוך מארג כזה, באמת נוצר חיבור שהוא נהדר".
 
המופע של דיויד ברוזה והאנדלוסית המארחים את יסמין לוי יתקיים ביום חמישי, 9 באוגוסט 2012, ב-21:00, בפארק הוולקני אביטל, סמוך לקיבוץ עין-זיוון, למרגלות מצפה קונייטרה. המופע במסגרת "לילות ירח בגולן" מתקיים תחת כיפת השמים, מומלץ להצטייד בלבוש חם. כרטיס: 120 שקל. לפרטים: 9066*.
 


למועדי מופעים >

06/08/2012   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. מומלץ מאד!!!!!
קארין , נתניה (08/08/2012) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע