סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 מרץ 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון מלכתו של המלך העירום
 

 
 
שלמה גרוניך הלחין, אבי גרייניק ולירית בלבן מככבים בהפקה אחרת לחנוכה: "בגדי המלך החדשים"


הפקה חדשה של תיאטרון נדנדה מעלה אל הבמה עיבוד חדש לסיפורו המוכר של הנס כריסטיאן אנדרסן "בגדי המלך החדשים", ומציעה מבט מורחב ועדכני על המלך שכל כך חמד לעצמו בגדים חדשים ומרהיבים, עד שנתן לזוג חייטים להוליך אותו שולל ולהוציא אותו עירום ועריה אל מול עמו בתהלוכה מפוארת.

בשיאה של התהלוכה מוטבע המשפט האלמותי "המלך הוא עירום", אותו קורא ילד שלא יודע לשתף פעולה עם השקרים, התככים והעמדות הפנים של עולם המבוגרים.

איילה קורקוס אחראית על העיבוד החדש, אבי מלכה ביים את ההצגה העולה על הבמות בחג החנוכה הקרוב, שלמה גרוניך הופקד על כתיבת לחנים לשירים חדשים שנותנים לסיפור גם את הפן המחזמרי, ובתפקידים הראשיים תמצאו את אבי גרייניק בתפקיד המלך, ולצדו, לירית בלבן, ("הבורר", "חברות") בתפקיד המלכה, דמות חדשה שאינה מופיעה בסיפור המקורי, אך מוסיפה כוח למבט העדכני על היצירה הקלאסית.

נרדמת על עוגת קצפת

"זה סוג של תפקיד חדש שהוסיפה איילה כשעשתה את העיבוד למחזה", מספרת בלבן. "הדמות שלי היא מלכה שקוראים לה עדינה, שם שמאוד מעיד עליה... כלפי חוץ היא מאוד עדינה אבל בין כותלי הארמון היא משתנה לחלוטין והופכת להיות מין בהמה גסה שכל מה שמעניין אותה זה רק אוכל. היא רק אוכלת כל הזמן, והיא אפילו מגיעה למקומות שבהם היא נרדמת עם הראש על עוגת הקצפת.

"היא מסואבת מאוד, ותוך כדי הצגה היא משמינה, כך שלבגד שלי יתווספו לכל אורך ההצגה חלקים, עד שבסוף ההצגה היא מסיימת כשהיא כבר ממש בקושי זזה. פה אני גם חייבת להגיד מילה על התלבושות שעיצבה אולה שבצ'וב (תיאטרון גשר), שהיא פשוט מעצבת תלבושות מדהימה והיא עיצבה תלבושות מהממות, מאוד תקופתיות ומאוד מצחיקות, תלבושות עם המון הומור. נדהמתי כשראיתי אותן".

שזה די מתבקש בהצגה כמו "בגדי המלך החדשים"... בעצם הדמות שלך היא חלק מאיזה מבט חדש שמציעה קורקוס על הסיפור המוכר?

"מעבר למחזה הכתוב, העיבוד של הסיפור כתוב בצורה שמדברת גם למבוגרים, על היום, על המצב הפוליטי והחברתי, ואני חושבת שהיא רצתה להראות זוג על הבמה, ולעשות סוג של הקבלה לזוגות שליטים שאנחנו מכירים, בלי להזכיר שמות...

"המלך והמלכה חיים להם במין מגדל שן כזה, עסוקים כל היום רק בלאכול ובמה הם לובשים, והמלכה פה נסחפת יחד עם המלך בכל התחבולה הזאת של החייטים. היא מאוד מעורבת איכשהו בהחלטות של המלך, יש לה דעה והיא יכולה אפילו לשנות את ההחלטות של המלך".


בגדי-המלך-החדשים-חנוכה2013-כפיר-בולוטין.jpg
בגדי המלך החדשים (צילום: כפיר בולוטין)


המממ... מעניין... מוכר לנו?

"לא יודעת... לא נתקלתי... ברור שיש לזה קריצה מסוימת אבל זה לא מתכוון להגיד משהו עליהם ספציפית אלא על השלטון המסואב, ועל העניין של הכסף והנאות החיים. המלכה, למשל, אומרת לו באיזה שלב במחזה, כשהוא מתלונן שאין לו מה ללבוש בארון, שהם ייסעו לחו"ל ויקנו בגדים. העם סובל והולך אחרי המלך באיזו תקווה מאוד גדולה, ורוצה להאמין שהכל יהיה טוב, אבל סובל מכל העוני, וכמובן, יש את הילד שבעצם בסופו של דבר רואה את המלך עירום, והוא ילד רעב שמסתובב בשוק ואין לו מה לאכול, כך שיש פה דברים שמאוד יכולים לדבר גם על היום".

עוד מבט שנוסף לסיפור הוא השירים, שעל לחניהם מופקד שלמה גרוניך

"כן, שירים מקסימים שאיילה כתבה ושלמה גרוניך הלחין. אני חושבת שזה נשמע מאוד גרוניך, ואני אגלה לך סוד קטן: לדאבוני, או לשמחתי, או לשמחתו של הקהל, אני לא שרה במחזמר הזה. זה באמת יצא ככה במקרה, אבל אני מאוד שמחה על זה כי אני שרה איום ונורא. אבי גרייניק והשחקנים האחרים מספקים פה את הצד המוזיקלי".בגדי המלך החדשים (צילום: כפיר בולוטין)


הפקה קטנה ואיכותית

נדמה שלמרות החיבור הברור של גרייניק לדמויות ילדים שהוא מגלם לא פעם בקריירת המבוגרים שלו, יש משהו מרענן בלפגוש אותו בהצגת ילדים פרופר

"אבי באמת מדהים. כיף לעבוד איתו ולראות אותו עובד, והוא מביא את עצמו ואת ההומור שלו וגם ילדותיות לתוך התפקיד הזה. אני לא יודעת עד כמה אבי פעיל בעולם הילדים כי אני נורא לא מתמצאת, זה לא חוכמה, אבל אני מרגישה שזה מקום מאוד טבעי בשבילו".

כמו שאותך אני מקשרת קודם כל ל"הבורר", לא בדיוק הצגת ילדים

"לא, ממש לא, אפילו יש לומר 'היזהרו מלהראות לילדים'.... זה מדהים אותי שאני פוגשת לפעמים ילדים שרואים את 'הבורר', פשוט נורא. אבל עשיתי הצגות ילדים עוד כשסיימתי את הלימודים, שחלקן היו בהחלט הזויות לחלוטין, בכל מיני חלטורות כאלה שבהן אתה מופיע באולם ספורט עם סדין וכולם רואים אותך מכניס תלבושות.

"יצא לי לעשות דברים כאלה אבל יצא לי גם לעשות הצגות אחרות ועכשיו אני עושה שני דברים לילדים, מה שמאוד מתאים לילד שלי בן השבע שמאוד רוצה לראות דברים שלי והוא לא יכול. אז עכשיו, יש לי תפקיד קבוע בוי.או.די. בסדרה של שי ורועי, 'השטותריקים', ו'בגדי המלך החדשים', וזה נחמד פתאום שהוא יכול לראות אותי בכל מיני דברים נורמליים, ולא ב'הבורר' או בהצגות תיאטרון למבוגרים".


בגדי המלך החדשים (צילום: כפיר בולוטין)


הפקה אחרי הפקה הוציאה מלך חצי לבוש אל הבמה בזמן שהילד צעק "המלך הוא עירום". איך תתמודדו אתם עם עניין העירום הבימתי?

"גם אני גדלתי על הסיפור המקסים הזה של אנדרסן, אני גם מספרת אותו היום לילדים שלי, ובעיקר אני באמת זוכרת ממנו את ההולכת שולל הזאת, את הדבר הזה שהחייטים מצליחים לעשות למלך כשהם גורמים לו להאמין שהוא לבוש בבגדים בזמן שהוא עירום, ואתה כל הזמן אומר, 'יו, מה יהיה?!'. אני זוכרת בתור ילדה שמאוד דאגתי מה יהיה ברגע הזה שהוא ייצא עירום לתהלוכה, ואני רוצה להגיד שאבי אמנם לא יהיה עירום, אבל אנחנו כן מכינים הפתעה כי אנחנו עושים איזה טריק שהוא כן ייראה עירום, וזה לא יהיה כמו בהפקות שבהן המלך יוצא עם כל מיני בגדים תחתונים".

ואתם יוצאים ישר לתחרות הגדולה של הצגות החנוכה

"ההצגה הזו לא מתיימרת להיות הפקה שמתחרה עם הפקות הענק שיש בחנוכה, שמאוד מפציצות. אנחנו באים עם שחקנים מאוד טובים, ומנסים לעשות משהו שגם ידבר עם הילדים, ולא יהיה נמוך או זול. הפקה קטנה ואיכותית, אם אפשר להגיד את המילה הזאת".


  
לגילאי 12-4. "בגדי המלך החדשים" תעלה בתאריכים 1 בנובמבר- 25 בדצמבר 2013 באולם המופעים גבעת ברנר, היכלות התרבות של מודיעין-מכבים-רעות, אשקלון, אור עקיבא, נס ציונה ונתניה, אוהל מועד בבית החייל בתל אביב, קיבוץ יפעת בעמק יזרעאל, היכל אמנויות הבמה הרצליה, המשכן לאמנויות הבמה אשדוד, ותיאטרון הצפון.

 

לרכישת כרטיסים

לרכישת כרטיסים באתר המופע


למועדי מופעים >

29/10/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע