סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28
ריאיון
 
מאת: טל גורדון המזרח האחר של פרץ אליהו
 

 
 
היצירות שלי הן מוזיקה שמבטאת את הרוח של פה, רוח של מזרח אחר שאני מדמיין אותו, מזרח יותר רחב, יותר מעמיק, יותר אינטליגנטי, עם יותר מעוף ממה ששומעים היום. ככה התקווה שלי להגיע למזרח הזה, שהוא עומק ורוחניות ולא רק מקפיץ בחפלה"
טירופו של הים, ריחות אבו גוש – פרץ אליהו מספר על המופע החדש שיעלה בפסטיבל העוד בי-ם


בשנתו ה-14 שם פסטיבל העוד הבינלאומי בירושלים – אחד מהמנומקים והמרשימים במסורת הפסטיבלים הישראלית – דגש מיוחד על היצירה הנשית בתרבות המוזיקלית הערבית.

במסגרת זו הוא מארח בין כתליו אמניות מטורקיה ויוון, יוצרות מקומיות עכשוויות, וכן מציע מבט על דמותה המיתולוגית של אום-כלתום, האסוציאציה המיידית שעולה כשמדברים על הקול היצירתי הנשי המייצג את התרבות הערבית.

לצד היוצרות החשובות והמרתקות הללו לא נפקד גם הקול הגברי, הפעם קולו של המלחין ונגן הטאר פרץ אליהו. אליהו יעלה מופע מיצירותיו, הכולל את הפן הנשי דרך שיר של המשוררת חביבה פדיה, "ים, באהבתך נטרפתי", שאליהו הלחין ולובנה סלאמה תשיר.

"בכל יצירה שיניתי את מקום המגורים"

אליהו, שיוצר את המוזיקה שלו בזיקה ישירה למקום שבו הוא נמצא ולטבע שהוא חווה, עבר לפני כשלוש שנים לגור וליצור באבו גוש. "זה מופע של יצירות שחיברתי בשלוש השנים האחרונות שבהן אני גר באבו גוש", מספר אליהו, "סביב צלילים ששמעתי שם. עברתי לפני שלוש שנים לגור שם, ומכל ההשפעה של האזור והטעמים והריחות והצלילים שחוויתי שם, חיברתי כמה יצירות שנבצע במופע".

באיזו צורה בא המקום לידי ביטוי ביצירות החדשות?

"ההיסטוריה של היצירות שלי נמשכת קרוב ל-25 שנה, וזו בעצם מוזיקה שמושפעת מהמקום שאני חי בו, מהטבע, הצבעים. בכל יצירה שיניתי את מקום המגורים שלי. אז גרתי תקופה בערד ויצרתי מוזיקה מסוימת, כל הפרויקטים הקודמים שלי בפסטיבל העוד ובפסטיבל ישראל רובם תוצאה של ערד ושל מדבר יהודה, מוזיקה של מדבר, של מרחבים, של מרחקים.

"לפני כן גרתי בשומרון עשר שנים, לפני כן ברמת הגולן, גרתי גם בנהריה על שפת הים כדי ליצור מוזיקה של הים, ועברתי לאבו גוש כדי לגוון קצת ולשמוע את הצלילים של המוזיקה הערבית, שאני מאוהב בה, כך שהטעם נכנס".

אתה מריח כבר את המקום הבא שאליו תעבור ?

"למען האמת התחלתי לעבוד על אופוס של עונות השנה, חיברתי רק שני פרקים בינתיים, והם קשורים לכל המקומות שהייתי בהם. מקומות של טבע. אני קם בשעה מסוימת ועד שעה מסוימת אני עם הטבע ויוצר, ובמהלך הזמן זה מתגבש".


פרץ-אליהו-צילום-רבקה-אליהו.jpg
פרץ אליהו, צילום: רבקה אליהו

בחרת לעבוד עם טקסט של המשוררת ואשת התרבות חביבה פדיה
, ונדמה שיש ביניכם זיקה משותפת מעבר לאותו שיר.

"במופע אין הרבה מוזיקה ווקאלית, אבל יש גם יצירות ששרים אותן, אחת לטקסט של חביבה פדיה וטקסט נוסף שחיבר ר' דוד מנחם, שגם אותו הלחנתי. את חביבה אני מכיר הרבה שנים. אנחנו מלמדים יחד במכללה האקדמית ספיר בדרום. הבת שלי בוגרת המכללה, והיא למדה אצל חביבה, ופעם הבת שלי עשתה סרט גמר אצל חביבה על השורשים שלה, אז היא צילמה אותי לסרט וחביבה מאוד אהבה את הסרטון, שבו דיברתי על המקום של השורש ועל התפתחות אישית".

"לכל סולם יש כמה נתיבי רגש"

איך התפתח הקשר ביניכם?

"נפגשנו ודיברנו הרבה, והיא הזמינה אותי ואת הבן שלי, המוזיקאי מארק אליהו, ונסענו לפסטיבל מוזיקה יהודית בקראקוב, ואז התעמקנו גם במסורת שלה, המסורת העיראקית, והתאהבתי ביצירתיות של חביבה. היא נתנה לי כמה שירים שלה, ושאלתי אם היא כותבת גם שירי אהבה ויכולה לשלוח לי אותם, כי אני רוצה להלחין, אז היא שלחה לי כמה ספרים וכמה שירים שלה והתאהבתי בסוג השירה שהיא כותבת.

"הטקסטים שאני מלחין בדרך כלל הם בעיקר טקסטים עתיקים או טקסטים מהמקרא, כמעט שאין לי חיבור אמיתי עם טקסטים מודרניים שאני יכול להביא אותם לשפת המוזיקה. את הטקסטים שלה מאוד אהבתי. חיברתי את המוזיקה לאחד מהם, ולובנה שרה, וההרכב מנגן ומתחיל עם פתיחה אינסטרומנטלית גדולה שנקראת 'פנטזיה חיג'אז', שבעצם מכינה את הים, ואז נכנס השיר".

אתה עוסק ביצירה שלך בכמה מהסולמות המסורתיים של המוזיקה הערבית
. תעזור לי להיכנס לרוח הסולמות האלה.

"מבחינת המוזיקה יש לי שני דברים: אחד זה הלחנה חופשית, וזה מה שיהיה במופע, והשני זה הלחנה שלי על המסורת, שמשם גם החיבור ביני לבין חביבה. זה מסורת ברוח חדשה, אבל חביבה מכירה אותי כאיש שמחזיק את מסורת המזרח, מוזיקה שורשית.

"במופע הזה יש סולמות של קורד, חיג'אז, נאווה ומהור. אלה סולמות שהם היסוד של המוזיקה של המזרח. ממערב סין ועד צפון אפריקה מגיעה התפרסות הסולמות האלה, ועל הבסיס שלהם נבנתה כל המוזיקה של המזרח. כל סולם כזה מבטא טעם, צבע, זמן ביממה, זמן בעונות השנה, מזל אסטרולוגי, ולכל סולם יש כמה נתיבי רגש שהוא מביא איתו, כך שהמאזין נכנס לעולם רגשי מסוים.

"נאווה, למשל, זה סולם בריאת העולם, מהמלה העברית 'נאה', 'יפה'. מהור זה סולם של ירח מלא וחופש, פירוש המלה מהור זה 'חודש חופש', וזה סולם שמבטא חופש, שמחה וידידות. סולם שור פירושו תשוקה והוא מבטא תשוקת אהבה והשתגעות האהבה, וחיג'אז זה הסולם האהוב על כל המזרח ואפילו מוזיקה אשכנזית בנויה הרבה על חיג'אז. הצבע שלו הוא גם רומנטי וגם סוג של עצוב, אפשר להגיד, אבל באותו הזמן הוא מדליק. יש הרבה חיג'אז בחתונות, ומוזיקה יהודית דומה לסולם הזה. הרבה מוזיקה כליזמרית יושבת על חיג'אז.

"היצירות שלי הן יצירות הלחנה שהשפה המוזיקלית שלהן היא בת זמננו והסולמות הם של המזרח. גם כל היצירות הקודמות שלי יושבות על סולמות של המזרח, וזה קשר עם מסורת ובאותו זמן מוזיקה שמבטאת את הרוח של פה, רוח של מזרח אחר שאני מדמיין אותו, מזרח יותר רחב, יותר מעמיק, יותר אינטליגנטי, עם יותר מעוף ממה ששומעים היום. ככה התקווה שלי להגיע למזרח הזה, שהוא עומק ורוחניות ולא רק מקפיץ בחפלה".פרץ אליהו , " ים , באהבתך נטרפתי " יעלה במסגרת   פסטיבל העוד  (31 באוקטובר -9 בנובמבר) 2013 ביום חמישי, 7 בנובמבר 2013 ב-21:00 בבית שמואל בירושלים. כרטיס: 120 ש"ח. לרכישת כרטיסים בטל': *6226. כרטיס משולב למופע + סיור: 02-6203461/606.  עם פרץ אליהו , טאר ; מארק אליהו , קמנצ ' ה וסאז ; יניב רבה , עוד ; יאיר הראל , כלי הקשה ושירה ; ר ' דוד מנחם , נאי ושירה ; לובנה סלאמה , שירה .


למועדי מופעים >

31/10/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע