סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28
ריאיון
 
מאת: טל גורדון שביתת סקס נגד המלחמה
 

 
 
כשהתחלנו עם זה, ב-2010, הייתה בכלל כל המהפכה הירוקה של הסטודנטים באיראן, אז בהתחלה לקחנו השראה משם. סיימנו את האלבום ב-2014, ובארבע השנים האלה קרו לא מעט אירועים בעולם ובאזור שלנו בפרט. גם בישראל היו לא מעט מלחמות, וגם המהפך של האביב הערבי, וזה ללא ספק השפיע על היצירה שלנו"
3 מוזיקאיות עצמאיות מעלות אופרה אלקטרונית ועדכנית על פי המחזה "ליזיסטרטה"


"בעולם בו מלחמה רודפת מלחמה ושלוות החיים מופרת בעקביות, קבוצת נשים מחליטה לשבור את הסדר הקיים במטרה להפסיק את שפיכות הדמים".

זוהי נקודת הפתיחה של  !STRIKE, הפקת אופרה אלקטרונית  שהיא עיבוד מודרני למחזה הקלאסי של אריסטופאנס, "ליזיסטרטה", שלוקחת אותנו לפנטזיה שכוללת מועדונים וחיי לילה, רפרנסים מפופ ורוק, תרבות פופ טראשית, היפר מיניות, אנרגיה אורבנית, אופנה ושאר המרכיבים מהם עשויים הכאן והעכשיו ב-TLVillage, מקום ההתרחשות הנוכחי של הסיפור.

ערב על בירה, אחרי המרמרה

בתואם לעלילה, הבנויה על ציר של עוצמה נשית, גם על  !STRIKE  אחראיות שלוש נשים חזקות, המוזיקאיות אן שטרייכמן, רונה גפן והילית רוזנטל, שנפגשו לראשונה לפני כעשר שנים בלימודיהן בבית הספר ליצירה MUZIK, והמשיכו לדרכן העצמאית בארץ ובעולם, תוך שהן שומרות על קשר חברי ומקצועי, שהבשיל בארבע השנים האחרונות ל - !STRIKE".

התוצאה היא אלבום שיצא באוקטובר, ושתי הופעות, בשישי ושבת הקרובים (27, 28 בפברואר באוזן בר בתל אביב),שבהן יזכה הקהל להיכנס לעולם הפנטזיה של "STRIKE!".  ההופעה האלקטרונית החיה בניצוחן של שלוש היוצרות מלווה גם בהקרנות וידאו ואנימציה, תלבושות, ותפאורה המורכבת מאלמנטים פיסוליים אינטראקטיביים ועיצוב תאורה לא שגרתי, תוצאה של שיתוף פעולה בין המוזיקאיות לבין  אמנים בתחומי המדיה השונים.

"זה התחיל בסתם שיחה באיזה ערב קיצי על בירה", מספרת גפן. "ישבנו כולנו, זה היה אחרי המרמרה או משהו כזה, והיה משהו בצפון, בלבנון בטח, ודיברנו על בנים, ודיברנו על מלחמה, ודיברנו על הקשר בין הדברים האלה, ועל איך הזלזול שבו מדינה מתייחסת לחיי אדם זולג לתוך חיי המדינה עצמה, ואז נזכרנו בסיפור הזה של ליזיסטרטה, ואן אמרה בצחוק משהו כמו, 'no sex in tel avillage", והתגלגלנו עם זה. בבוקר זה עדיין היה רעיון מגניב, אז התקשרנו אחת לשנייה, והחלטנו שאנחנו הולכות על זה".

"לקחנו את ליזיסטרטה ועשינו לו עיבוד מודרני", מוסיפה שטרייכמן. "בליזיסטרטה יש מלחמה בין אתונה לבין ספרטה, וליזיסטרטה, שהיא אשה חזקה, מחליטה לאגד את כל הנשים, גם באתונה וגם בספרטה וגם בערים השכנות, ולעשות שביתת סקס. עד שלא מפסיקים את המלחמה, הנשים שובתות.

"אצלנו, במקום שזה יקרה בספרטה ואתונה זה קורה בעיירה חצי דמיונית בשם TLVillage, ובמקום ליזיסטרטה זו ליזי, שמחליטה לאגד את נשות האזור לעשות שביתת סקס עד שלא תפסיק עוד מלחמה נוראית שקורית. אנחנו לא מציינות מי הצד השני, בכוונה. זה משתנה, הרי..  

"בסך הכל ב-TLVillage  זכינו לראות לא מעט מלחמות עם לא מעט מדינות... כשהתחלנו עם זה, ב-2010,  הייתה בכלל כל המהפכה הירוקה של הסטודנטים באיראן, אז בהתחלה לקחנו השראה משם. סיימנו את האלבום ב-2014, ובארבע השנים האלה קרו לא מעט אירועים בעולם ובאזור שלנו בפרט. גם בישראל היו לא מעט מלחמות, וגם המהפך של האביב הערבי, וזה ללא ספק השפיע על היצירה שלנו".

הוצאתן אלבום שניתן להורדה בחינם ברשת : https://soundcloud.com/striketlvlg , ועכשיו הרמתם וואחאד הפקה בשביל שתי הופעות. זה לא ריתם סקשן וזמרות

"כי זו באמת אופרה אלקטרונית, כמו שיש אופרות ואופרות-רוק, ומספרים סיפור ויש עולם שלם מאחורי זה, ורצינו גם לכבד את הדמות הראשית, והיה לנו מאוד חשוב לספר סיפור שלם במוזיקה אלקטרונית ושהוא יהיה מרגש,  כי הרגשנו שקצת מזלזלים בז'אנר הזה שאנחנו פועלות בו. זה כל מה שקורה היום, זה כל החיים שלנו, ורצינו באמת לשלב את כל מה שהשפיע עלינו, כי כל אחת מאתנו מגיעה מעולם קצת אחר".STRIKE---צילום-גוד-גוד.jpg
!STRIKE (גרפיקה וצילום: גוד ג'וד)

"לא הרבה השתנה במעמד האשה ובמלחמות"
 
לאחר שיתוף הפעולה הראשון ביניהן באלבום בו הלחינו, עיבדו והפיקו שירים המבוססים על טקסטים שכתבו נערים ונערות מבית השאנטי ("רכבת לונה פארק"), כתלמידות המחזור המלא הראשון של בית ספר MUZIK, המשיכו השלוש לייצר רזומה מרשים.

גפן היא מפיקה מוזיקלית, אמנית סאונד וזמרת אנדרגראונד עצמאית החיה כיום בברלין. רוזנטל מלחינה ומעבדת מוזיקלית להצגות בתיאטראות השונים בארץ,  ופסקולי סרטים ואפליקציות. שטרייכמן היא מפיקה מוזיקלית, די. ג'יי. ונגנית קלידים מוערכת המתגוררת כיום בניו יורק.

"רצינו להרים משהו אחר, שונה", היא אומרת. "אנחנו שרות, מנגנות, יש הרבה כלים אלקטרונים על הבמה, מקלדות, סמפלרים, מכונות אפקטים, בשיר אחד עולה אביגיל עמנואל, אמנית מדהימה שלמדה אתנו , עם אקורדיון, והיא גם מתקלטת לפני ואחרי המופע.

"יש תפאורה משגעת, אינטראקטיבית, שעוזרת לספר את הסיפור ביחד עם וידאו ואנימציה, וכל זה, עם המוזיקה החיה שאנחנו עושות ועם תאורה ותלבושות מדהימות, מכניס את הקהל לעולם אחר. זה לא מופע רגיל.  אני חושבת שהקהל ירגיש שהוא חלק מהעולם שאנחנו מציגות. אנחנו מכניסות את הקהל לפנטזיה שיש בה סיפור שאני חושבת שכל קהל, במיוחד בארץ אבל גם בעולם, יכול להזדהות איתו. זה סיפור שכבר קיים 2,500 שנה".

2,500 שנה ?!

"ליזיסטרטה נכתב ב 411 לפני הספירה."

איזה ביזיון...

"כן. לא הרבה השתנה במעמד האשה, ובמלחמות.."

"יצא לי לחשוב על זה בימים האחרונים", מוסיפה גפן, "שזה באיזשהו מובן גואל את האופרות, שזה אחד הז'אנרים הכי שוביניסטיים בעולם, שהנשים בו תמיד מתות אם הן מביעות עמדה, ופה זה באמת סיפור נורא פמיניסטי, וחשבנו הרבה גם בתהליך כל הזמן, על מי זאת ליזי ומה מניע אותה ואת כל הבנות האחרות שם. כל הרעיון זה הנשים בסיפור. וגם הקטע של המיניות, שזה כלי שמשתמשים בו בדרך כלל בשביל לדכא נשים, וזה בעצם כלי מאוד חזק לשחרור נשים. חשוב לי הקטע הזה, שלנשים יש את הכוח שלהן במיניות שלהן, שהן יכולות לשחרר את עצמן, פשוט לקחת על זה אחריות, TO OWN IT.

"גם הקטע של הנשים, והאנשים שבהשראתן מתאחדים, כמו שהיו ניסיונות במחאות החברתיות שהיו בעולם בתקופה שהתחלנו לכתוב את זה, שברגע שאנשים מבינים שיש להם כוח והם לא מוותרים, כמו שגם לנו קרה עכשיו, עם הפרויקט הזה, שביחד אנחנו יכולות להגיע יותר רחוק, להגשים איזה חלום ולעשות את זה לפי האג'נדה שלנו.

"הבנו, למשל, כחלק מהפרויקט, שחשוב לנו לעבוד עם נשים. חיפשנו אנימטורית ומצאנו רק אנימטורים, אבל רצינו שזו תהיה אנימטורית כי היא תבין את זה יותר טוב. יש לנו בהפקה אנשים מכל מיני מגדרים. ניסינו לעבוד עם כל מיני אנשים שיש לנו שפה משותפת איתם, וזה היה ממש פשוט עם נשים ועם קווירים, הרבה יותר מאשר עם גברים סטרייטים וגם מאשר עם חלק מהגייז. זה לא כוללני, כמובן, כל בנאדם ומי שהוא, ועכשיו אנחנו מרגישות שהדור הצעיר של הגברים (גפן, רוזנטל ושטרייכמן הן בשנות השלושים לחייהן – ט.ג.), מביאים הרבה יותר פתיחות שגברים בגיל שלנו לא מביאים".

"גברים מקבלים הרבה יותר בוקינג"

צריך באמת דרייב מאוד חזק וחיבור מאוד רציני לנושא כדי לסחוב על הגב כזו הפקה. איפה החיבור האישי הזה בתחומים אחרים בחיים שלכן?

"אני, למשל, חברה ב FEMALE PRESSURE, שזה ארגון בינלאומי של מוזיקאיות אלקטרוניות. לפני שלוש שנים התחיל דיון על זה שגברים מקבלים הרבה יותר בוקינג, בכל העולם, ואף אחת לא רצתה להתבכיין, אז התחלנו ספירה של ליין אפים בכל העולם. ספרנו רק מוזיקה אלקטרונית, וגילינו שנשים מקבלות עשרה אחוז מהליין אפים של הבוקינג בכל העולם, באופן גורף. זה לא ריאלי. גם אם אומרים שיש פחות מוזיקאיות אלקטרוניות, זה לא עשרה אחוז. ואז נכנסים לזה וגם רואים שזה הרבה יותר גברים לבנים, גם במדינות שיש בהם הרבה מאוד גברים מתרבויות אחרות".

אז באמת לא השתנה הרבה ב2,500 שנה

"מסתבר. אז זה תחום שאני פעילה בו, גם ביצירה שלי לפני זה, אלה דברים שאני עוסקת בהם, אז תמיד מעניין לעשות את זה עם עוד אנשים ובטח עם יוצרות מוכשרות כמו אלה שאני עובדת איתן פה".

כל השירים באנגלית. הכוונה היא להמשיך עם זה להופעות בעולם?

"הכל באנגלית, חוץ משיר אחד שלא אנחנו כתבנו", אומרת שטרייכמן, "'אני מאמין', שזה 'שחקי שחקי' של שאול טשרניחובסקי וטוביה שלונסקי, והרעיון הוא להמשיך ולהופיע עם זה באירופה, בארה"ב, איפה שנצליח, ויש התעניינות בכל מקרה, אז אנחנו כבר שמחות".

 

" STRIKE! ", אופרה אלקטרונית מאת רונה גפן, הילית רוזנטל ואן שטרייכמן  תעלה ביום שישי, 27 בפברואר ב-22:00 ובשבת , 28 בפברואר ב-20:00 במסגרת ליין "גמלא באוזן בר".  אתר  !STRIKE


למועדי מופעים >

24/02/2015   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע