סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 מרץ 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון אמנות מתעוררת לחיים ביבנה
 

 
 
יש לנו קונסטרוקציה שמחולקת לתשעה ריבועים, ולקחנו את התמונה המפורסמות של אנדי וורהול של מרילין מונרו, וחבורה של רקדני סווינג ושל כל הפיוז'נים שיש היום בעולם הזה של האלקטרו-סווינג נותנת שם מיצג של עשרים דקות בגובה, שמשלב שירה ונגינה, ומעבר לכל זה יהיו שם גם כל מיני הפעלות לקהל שיוכל גם להשתתף, לצייר, או לקחת חלק בסדנת קומיקס מאוד גדולה"
אירועי החוצות בפסטיבל "בציר חדש" ביבנה ישלבו בין אמנות, קרקס ותיאטרון רחוב. שיחה


לפני כמה שנים ראיינתי במסגרת תכנית התרבות בחינוכית את "קברט טוטאל", אחת מקבוצות האמנות הבימתית המיוחדות בארץ, שהעניקה לי, אז, הזיה קסומה ומתעתעת של צבע, אקרובטיקה, ועיוות אסתטי יפהפה, שנוגע בדברים שמתחילים ב"מופע הקולנוע של רוקי" ונגמרים בקברטים הגדולים המוכרים לנו.

אז, סיפרו לי חברי הקבוצה, שמדובר בחיבור של אנשי במה, קרקס ותיאטרון רחוב, שמתאחדים פעם בכמה זמן להפקה שמיועדת קודם כל עבור עצמם, אחרי שהם מבלים את מרבית לילותיהם במופעים עבור אחרים.

לימים, הפכה המסיבה הכמעט פרטית לחברת הפקה ותוכן, שמביאה את הערכים האמנותיים שלה לפרויקטים חיצוניים, כמו אירועי החוצות של פסטיבל "בציר חדש" החמישי לאמנויות הבמה ביבנה שיתקיים במתחם היכל התרבות בעיר (29 בספטמבר – 1 באוקטובר 2015), וישים את הזרקור על אמנים ויצירות שנושאים דגל של חדשנות בתחומי האמנות והבמה.

לצד מופעים הכוללים שמות כמו דויד ברוזה, ישי לוי וקובי אפללו, מציע הפסטיבל אירועי חוצות המגישים לקהל הרחב את הצבעים היפהפיים המאפיינים את "קברט טוטאל", תחת הכותרת "אמנות מתעוררת לחיים".

יצירות אמנות מפורסמות מתעוררות לחיים בתיאטרון רחוב

"ב-'אמנות מתעוררת לחיים'  הכוונה בעצם לתמונות מפורסמות שאנחנו מכירים מהמוזיאונים, שמקבלות אינטרפרטציה בתוך תיאטרון רחוב, ומתעוררות ברחוב לחיים", מספרת נועה מורדוביץ, מי שהקימה את הקבוצה, ביחד עם מורן יהודה, לפני כשבע שנים.

"בפסטיבל ביבנה יש איזשהו קו שמחבר בין הדברים. אתה נכנס לתוך עולם, וזה מה שאנחנו אוהבים לעשות, וביבנה מאפשרים לנו. הבחירות פה אמנותיות ומאפשרות לנו להביא קונספט. זה פשוט אירוע מתוק ומקסים, והולכות לעלות שם בכורות מהממות. יהיה תענוג".

תני לנו כמה דוגמאות להתעוררויות כאלה של יצירות אמנות לחיים

"זה יכול להיות פסלים מהמיתולוגיה היוונית, כמו ונוס או אפרודיטה, 'האדם החושב', שיהיו ברחוב כאנשים חיים המאופרים בכל הגוף בדמות אותם פסלים, יש לנו שם, למשל, מופע שנקרא 'ג'אגל ביט' של מוזיקה, קצב וקרקס, יש לנו מופע שנקרא 'מסע בין צבעים' שזה מחול עם אקרובטיקה ודברים בסגנון של ג'קסון פולוק שהיה זורק צבעים על הבד. אז אנחנו לוקחים את הביטוי של הקרקס והאקרובטיקה, ומביאים אותו לביטויים חדשים.

"יש לנו אמן בשם אמיר ניר גאון שעובד איתנו שנים באופן צמוד, והוא עובד בתוך גלגל, ואנחנו לקחנו את הרעיון של דה וינצ'י של מידות האדם המושלם, ואמיר עושה שם את האינטרפרטציה שלו, וכשהוא בתוך הגלגל זה באמת נראה אחד לאחד התמונה של דה וינצ'י.

"יש לנו קונסטרוקציה שמחולקת לתשעה ריבועים, ולקחנו את התמונה המפורסמות של אנדי וורהול של מרילין מונרו, וחבורה של רקדני סווינג ושל כל הפיוז'נים שיש היום בעולם הזה של האלקטרו-סווינג נותנת שם מיצג של עשרים דקות בגובה, שמשלב שירה ונגינה, ומעבר לכל זה יהיו שם גם כל מיני הפעלות לקהל שיוכל גם להשתתף, לצייר, או לקחת חלק בסדנת קומיקס מאוד גדולה".בציר חדש ביבנה (תמונת יחסי ציבור)פסטיבל-בציר-חדש-3-עמרם-כהן.gif
פסטיבל בציר חדש ביבנה (צילום: עמרם כהן)
לעוף באוויר, גם במציאות הישראלית

למי שלא מכיר, מה זה בעצם "קברט טוטאל"?

"הקברט זו בעצם קבוצה שיש בה לא מעט משתתפים, כשלכל פרויקט שאנחנו יוזמים אנחנו עושים שיתוף פעולה עם האמן שיוצר אותו והוא חלק מהקבוצה. בפסטיבל יבנה, למשל, יש לנו חמישה מיצגים נורא גדולים שאנחנו עובדים עליהם יחד עם האמנים במהלך כל השנה.

"הקברט הפך בעצם לקבוצה שנותנת בית ליצירה דרך הפלטפורמה של עולם האירועים והפסטיבלים. אנחנו עושים המון שיתופי פעולה וככה מדרבנים כמה שיותר יצירה שקשורה לתיאטרון רחוב ולקרקס, כשאנחנו פשוט חברת הפקה לכל דבר שקשור לזה, ומופע הדגל שלנו זה 'בורדל טוטאל, הפסקת אש'".

חתיכת דרך מאז שהתחלתם כמין חגיגה פנימית של אנשי במה וקרקס

"זו עדיין חגיגה, אבל זו חגיגה שיש בה גם טעם של קברט, דיבור על המציאות הישראלית בשילוב דימויים שמדברים על זה שכן אפשר בתוך המציאות הישראלית לא לבחור להיות קורבן, ואתה כן יכול לרדוף אחרי החלומות שלך, אתה כן יכול לעמוד על יד אחת ולעוף באוויר, אז זו חגיגה, אבל הדגש על המסיבה קטן יותר ממה שהוא היה פעם".


בציר-חדש-ביבנה.-עמרם-כהן01.jpg
פסטיבל בציר חדש ביבנה (צילום: עמרם כהן)

גב עסקי לבורדל

איך בעצם התחלתם את כל הדבר הזה לפני שבע שנים? מה הוביל אתכם?

"מורן יהודה ואני, שנינו אמני רחוב, להטוטנים וליצנים, והופענו במשך שנים בכל פיסת רחוב אפשרית בארץ ובעולם. במסגרת הטיולים שלנו, גם בפסטיבלים וגם בסקווטים באירופה (מתחמים נטושים שפולשים אליהם  וחיים בהם) ובאירופה יש המון סקווטים שמאגדים בתוכם אמנות קרקס, סקייטבורדינג, ציירים, ובהמון סקווטים שהיינו בהם באירופה היו קברטים והיו מסיבות מאד צבעוניות עם אמני קרקס ואקרובטיקה, וזה קסם לנו, ונורא רצינו להביא דבר כזה לארץ.

"מפה לשם זה התפתח בפרשנות שלנו. אנחנו חיפשנו איך עושים, למשל, תיאטרון רחוב בתוך מועדון, או איך אנחנו מדברים על המציאות של דברים שקורים בארץ, ועל  הצורך לעבוד בקבוצה, עם עוד אנשים, כי אתה לא יכול לעבוד לבד.

"הבורדל היה המון שנים המסיבות האלה, ובאיזשהו שלב הבנו שאנחנו חייבים לייצר לדבר הזה גב עסקי וכלכלי. לא יכולנו לעשות רק אירועים שעולים הון ועובדים עליהם חודשים, בבארבי.

"אמנים היום מבינים שאתה חייב לדעת איך למכור ולשווק את עצמך, ואז עצרנו את פעילות הבורדל, הקמנו את חברת ההפקה, ממש למדנו איך למתג אותה, איך לשווק אותה, ומה החזון שלנו בתוך הדבר הזה, ואחרי שביססנו את 'קברט טוטאל' חזרנו לבורדל ממקום אחר, הרבה יותר בוגר. ב-12 וב-13 אנחנו עם 'הפסקת אש' בבארבי, ואני מאמינה שאם תבואי לשם תראי את התוצאה ותביני את ההבדל בין מה שהיה פעם למה שיש היום".
נועה-מורדוביץ--ומורן-יהודה-יחצ.gif
נועה מורדוביץ ומורן יהודה (תמונת יחסי ציבור)נועה-מורדוביץ-יחצ.gif
נועה מורדוביץ (תמונת יחסי ציבור)

סוכות בתאריכים 29 בספטמבר – 1 באוקטובר 2015. אירועי החוצות יערכו כל יום בין 18:30–22:00 ברחבת היכל התרבות- שד' דואני פינת ז'בוטינסקי, יבנה- הכניסה ללא תשלום. לפרטים והזמנת כרטיסים: 08-9320000. 


למועדי מופעים >

21/09/2015   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע