אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 מרץ 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון עב"מים נחתו במוזיאון הילדים בחולון
 

 
 
המסלול מתחיל מול חנות אלקטרוניקה מלאת מסכי טלוויזיה שבהן מוקרנות בפנינו מהדורות החדשות המכריזות על מצב חירום בארץ, לאחר שנצפו בה עצמים בלתי מזוהים. אנחנו נקראים לעזוב את העיר ורצים לתחנת הרכבת של המוזיאון, בה נדרשים הילדים לשיתוף פעולה כדי להחזיר את הרכבת לתפקוד ולאפשר לנו לברוח... חלק מהילדים, שלמדו כבר להיות ציניים, לא מצליחים להסתיר את העובדה שהסיפור עובד עליהם לגמרי.
טל גורדון הצטרפה לסיור חייזרים ושמעה ממנהל התוכן של המוזיאון על הרעיון החברתי שעומד מאחורי הפעילות, על הביטלס ועל זיקנהמי שחשב, כמוני, שמוזיאון הילדים בחולון משויך יותר לעולם הילדים הקטנים ופחות לבני העשרה, מוזמן לעמוד על טעותו. לאחרונה גיליתי כי פרט לסיורים הידועים המתאימים לבני הגן, ממתינים במוזיאון הילדים סיורים חזקים ומרתקים המתאימים לבני תשע, עשר, 11 ועד 120, כפי שמגדיר זאת מנהל התוכן של המוזיאון, טל רובינשטיין.

נפגשים עם חייזרים

סיור החייזרים שבו ביקרנו היום מתחיל בדיוק בזמן, כשהמדריך עמרי מכנס את הילדים לשיחת פתיחה, בה הוא שותל במוחם דמות שאותה הם מנתחים על פי מראה בלבד, ומגיעים למסקנות נחרצות על אופייה, גילה, ומצבה בחיים.

התחלה נהדרת של עמרי – שמגיע לו שאפו גדול על יכולת ההכלה שלו מול הילדים - שסוחף את המשתתפים עם סיפור אישי, שכביכול עבר עליו. משם הוא לוקח אותנו למסלול בן שעתיים שמתחיל מול חנות אלקטרוניקה מלאת מסכי טלוויזיה שבהן מוקרנות בפנינו מהדורות החדשות המכריזות על מצב חירום בארץ, לאחר שנצפו בה עצמים בלתי מזוהים.

חייזרים מוזיאון הילדים צילום טל קירשנבאום2.JPG
תערוכת חייזרים במוזיאון הילדים בחולון (צילום: טל קירשנבאום)


אנחנו נקראים לעזוב את העיר במהירות האפשרית ורצים לתחנת הרכבת של מוזיאון הילדים, בה נדרשים הילדים לשיתוף פעולה כדי להחזיר את הרכבת לתפקוד ולאפשר לנו לברוח. הפעילות עצמה מרגישה אמתית לגמרי, כזו שלוקחת זמן, ללא רמזים, מלאה אפקטים, בעיצוב מרשים שמכניס את כולנו לתחושה של סרט שבו אנחנו הכוכבים.

אחד משיאי אותו עיצוב הוא הרכבת המעבירה אותנו מחולון היישר אל מעמקי החלל. "זה אשכרה מפחיד", לוחשת לי הקטנה-גדולה תוך שהיא נצמדת אליי. כעת ברור לי לגמרי למה סירבו במוזיאון שאצרף למסלול את האחיינית בת השש. הפילוח הגילאי במוזיאון מדויק לחלוטין, וגם חלק מהילדים, שלמדו כבר להיות ציניים, לא מצליחים להסתיר את העובדה שהסיפור עובד עליהם לגמרי.

חייזרים מוזיאון הילדים צילום טל קירשנבאום1.JPG
תערוכת חייזרים במוזיאון הילדים בחולון (צילום: טל קירשנבאום)

ובחזרה אלינו

התחנות הבאות מובילות אותנו לחללית ולעולמם של החייזרים שדומה, כמה מפתיע, לעולמנו שלנו, ומהווה פתיח לדיון על היצור המוזר הזה, האדם, שיש בו גם חמלה ואהבה אבל לא פחות מזה גזענות ואלימות, וגורם לילדים להסביר לעמרי שלא צריך לפחד מהשונה ולשפוט אותו לשלילה.

בעקבות החייזרים ובניסיוננו לברוח מהם, התנסינו בשליטה בכוח המחשבה כדי לצאת מכיתת הלימוד החייזרית ולמצוא את החללית שתחזיר אותנו לכוכב האם. ניסיונותיהם של הילדים להסיט אותה ממסלולה כדי לנחות על כוכבים נוספים רק המחישו כמה רצו כולם להמשיך את הסיור לעוד שעתיים לפחות.


חייזרים מוזיאון הילדים צילום טל קירשנבאום4.JPG
תערוכת חייזרים במוזיאון הילדים בחולון (צילום: טל קירשנבאום)


"זה היה הרבה יותר מגניב ממה שחשבתי", אומרת לי בתי. "חשבתי שזה יהיה משהו הרבה יותר לימודי שבו נשב ונלמד על החייזרים, ולא משהו כזה מגניב, אבל זה היה מסע מופלא שבו, אני לפחות, הרגשתי, שהחלק שלי היה מאוד גדול, ואני בטוחה שכל אחד מהילדים הרגיש ככה אחרי שהוא יצא."

"המוזיאון הזה הוא קודם כל מוזיאון חברתי, שכל הפעילויות בו מודרכות והלמידה נוצרת מתוך חוויה", אומר רובינשטיין. "הערך העיקרי של המסלול זה העניין של לקבל את השונה ולתת לו עוד הזדמנות ופתיחות והידברות, להפוך את הזר למוכר ולא לשפוט על פי הרושם הראשוני. כל העניין של החלל החיצון הוא אמצעי.

"מסלול החייזרים הוא לגילאי 11-8, אבל יש במוזיאון מסלולים מגילאי שנתיים וחצי ועד 120, כשלכל גיל יש את המסלול שמתאים לו, ואנחנו קשים עם זה. ילד בגיל שנתיים לא ייכנס עם ילד בן חמש לאותה תערוכה, וכך הלאה, וזה מוכיח את עצמו."

חייזרים מוזיאון הילדים צילום טל קירשנבאום3.JPG
תערוכת חייזרים במוזיאון הילדים בחולון (צילום: טל קירשנבאום)מהביטלס ועד 120

איזה עוד מסלולים יש לילדים בגיל של הבת שלי, למשל?


"המוטו של מרכז האמנות הרב תחומי שלנו, 'בגובה העיניים', הוא שילדים יכולים ליהנות מאמנות כמו שמבוגרים נהנים, והשוני הוא רק בתיווך. אין שום סיבה שילדים לא ייהנו מאמנות פלסטית, מתיאטרון, ממוזיקה, והשנה העיסוק שלנו הוא הביטלס, בתערוכה שמוקדשת להם, כשאנחנו מדברים גם על האופנה ועל הטכניקה, על הפטיפון והתקליט, אנחנו מתלבשים כמותם ומופיעים על במה עם חליפות של סרג'נט פפר.

"בנינו אולפן הקלטות אמתי בתערוכה, הילדים מוזמנים לנגן ולעבור אחר כך לקונסולה ולפרק ערוצים, וכך לשמוע, למשל, ב-"Strawberry Fields Forever" את ערוץ הבס בנפרד, או התופים בנפרד, להבין מה זה ריתם סקשן, מה זו הרמוניה. יש לנו חדר שהילדים עורכים בו וידאו קליפ עם אנשים מכל העולם ששרים שיר של הביטלס, ילד מדרום קוריאה, מישהו מדרום אמריקה, אנשים מבוגרים וצעירים, וככה אנחנו גם מתנסים בעריכה וגם מדברים על המוזיקה כשפה בינלאומית.

"התערוכה הזו, אגב, מיועדת גם למבוגרים, ויש לנו סיורים של שתי קבוצות גיל אליה, 14-5, ו-14 ומעלה, כשהשוני הוא בתיווך.

טל רובינשטיין צילום ניר רובינשטיין.JPG
טל רובינשטיין (צילום: ניר רובינשטיין)


מלבד כל אלה ישנן תערוכות חברתיות במוזיאון, כמו "דיאלוג בחשיכה", המתאימה לבני תשע ומעלה. "בתערוכה הזו אנחנו נכנסים בקבוצות של עד עשרה אנשים לאולם שכולו חושך, ועוברים בכל מיני חללים שמדמים טבע ופארק וכביש, ושוק, עם מדריכים שכולם עיוורים, והקהל גם הוא לא רואה כלום. גם לא את המדריך", מסביר רובינשטיין. "יש פה התמודדות לא פשוטה, ואובדן שליטה מסוים כי כשאתה לא רואה אתה צריך להפעיל את כל החושים, ולהסכים להתמסר למישהו. בסוף התערוכה יש מפגש בבר שבו יש דיאלוג עם המדריך העיוור, ושם אפשר לשאול את המדריך כל שאלה שנרצה לשאול. יש כל כך הרבה סטריאוטיפים שנעלמים פתאום אחרי המסלול הזה.

"במקביל יש גם את 'הזמנה לשקט', שמתעסקת בתקשורת שהיא קצת שונה, כשכאן כל המדריכים חירשים, והקהל מקבל אוזניות, לא שומעים ולא מדברים, וצריכים להתנהל בעזרת מימיקות של פנים, שפת גוף, שפת סימנים בסיסית, ולנסות להבין אחד את השני כדי להתנהל בכל מיני משימות שיש שם. זו תערוכה מאוד יפה ועוצמתית, שגם בסיומה יש דיאלוג עם המדריך החירש, ברגע היחיד שבו בעצם מדברים. בשתי התערוכות יש תמיד מפגש בלתי אמצעי עם המדריך שמהווה איזשהו מודל, גם אצל העיוורים וגם אצל החירשים.

הזמנה-לשקט1.jpg
הזמנה לשקט (צילום: יח"צ)


"עוד תערוכה מתעסקת בזקנה, ומיועדת לבני העשר ומעלה (או לבני שמונה במסגרת ביקורים משפחתיים). בתערוכה הזו אנחנו מזקינים את הקהל שמגיע ונכנס לנעלי הזקנים, כשהתערוכה מתעסקת בסטריאוטיפים סביב זקנה ובדיאלוג בין דורי, ומאפשרת לצעירים להרגיש מה זה להיות זקן ואיך זקנים נתפסים בחברה. כל המדריכים בתערוכה הזו הם מעל גיל 70."

בוא ונחזור לרגע לעולם הילדים הקטנים יותר ולמה שמצפה להם באורח קבע במוזיאון.


"התערוכות הקבועות לגילאי שנתיים וחצי עד ארבע הן 'טיול עם ינשול', סיור שעוסק בביישנות ובהיכרות עם חברים חדשים, ו'בעקבות הפרפרים', תערוכה שמתעסקת במחזוריות, ובדומה ובשונה. לגילאי 6-4 יש את 'המסע לתיקון ממלכת הזמן' שמתעסקת גם היא במחזוריות ובשינויים שאנחנו עצמנו עוברים, ולגילאי 8-6 יש את 'היער הקסום', שעוסקת בתחושות וברגשות."

תערוכות המוזיאון לילדים הן תערוכות קבועות, פרט לתערוכת הביטלס שאמורה להיות מוצגת במשך כשנתיים.

ביטלס-01.jpg
תערוכת הביטלס במוזיאון הילדים בחולון (צילום: יח"צ)

מחיר כרטיס לכל אחד מהמסלולים המודרכים: 65 שקלים (כל אדם חייב בכרטיס). מחיר כרטיס לסיורים המודרכים לקטנטנים ("טיול עם ינשול" ו"בעקבות הפרפרים"): 50 ₪. מחיר כרטיס לפעילות "איפה מיש": 50 ₪ לילד ו- 35 ₪ להורה. הפעילויות במוזיאון הילדים בחולון מתקיימות גם בשבת. חובה לתאם ביקור מראש בטלפון:03-6503000 או דרך אתר המוזיאון


20/08/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע