סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28
ריאיון
 
מאת: טל גורדון מרכז רבין מתעורר לחיים בחנוכה
 

 
 
ההצגה מוזיקלית, מעניינת ודינמית - מסע שדרכו ההורים והסבים נזכרים ברגעי הילדות שלהם והילדים נחשפים לידע שהם לא מכירים. ילד יוצא מההצגה הזו כשהוא יודע מושגים כמו פלמ"ח, צבר, בן גוריון, רבין, הקמת המדינה, צה"ל, הסכם השלום עם מצרים."
במהלך החג תתקיים במוזיאון ההצגה "אלבום החלומות" לצד סדנאות וסיורים מודרכים עם ערך ישראלי מוסף


חנוכה במוזיאון הישראלי

לפני כשנתיים הוזמנתי עם אמנים נוספים לסיור במוזיאון הישראלי שבמרכז רבין ויצאתי ממנו עם לא מעט מחשבות והארות. בזכות הסיור ראיתי פתאום את הכרונולוגיה של הסיפור הישראלי, ואת רצף התהליכים שגרמו לי להבין לא מעט דברים על המציאות הנוכחית שלנו, ואולי גם על העתיד האפשרי של המקום הזה.

ראיתי את ההשלכות של צורות החשיבה הישנות על מי שאנחנו היום, הצלחתי לזהות פתאום חטאים קדמוניים שעליהם אנחנו משלמים את המחיר עד היום, ונשלם, מן הסתם, גם בעתיד הרחוק, והבנתי עד כמה משתנה הסיפור בהתאם למי שמספר אותו.

בחנוכה הקרוב מזמין המוזיאון את המשפחה כולה לפסטיבל ישראלי ובו פעילויות שונות הכוללות סיורים מודרכים במוזיאון, סדנאות ומשחקים שונים, בין התאריכים 20-14 בדצמבר. ב-15 וב-20 בדצמבר תוכלו לראות שם גם את ההצגה לכל המשפחה "אלבום החלומות", שכתבה וביימה צביה הוברמן.  


אלבום החלומות, צילום: כפיר בולוטין


 
70 שנה לישראל
 
"אלבום החלומות" היא הצגה שיצרנו בשיתוף פעולה עם תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער", מספרת דנה שפילמן, מנהלת מחלקת השיווק והפרסום במוזיאון, "בכדי להנגיש לילדים את הסיפור הישראלי, ואת הרגעים המכוננים של מדינת ישראל - מהפלמ"ח, הקמת צה"ל, הסכמי השלום, העליות הגדולות, המנהיגים המובילים. הרעיון הוא שהמוזיאון מתעורר לחיים, ואנחנו משתמשים בחללים היפים שלו ושם בעצם מתרחשות הסצנות שמספרות את הסיפור הישראלי."

דרך איזה קו עלילתי?

"הסיפור עשוי בצורה מאוד חווייתית, כי הוא מתרחש דרך מסע באלבום בולים ישן, כשזוג חברים, אחד מההווה ואחד מהעבר, מספרים אחד לשני דרך מסע הבולים הזה על רגעים מכוננים. אז הילדים נחשפים גם למהות הזו של הבול, שהם לא מכירים כי היום יש לנו את כל הנושא של הווטסאפ והאינסטגרם, ודרך הבולים עצמם הם נחשפים למה שקרה פה, בתקופות השונות.

"ההצגה גם מוזיקלית ומלאה בשירים תקופתיים, וזה מעניין ודינמי, וזה גם מתחבר ל-70 שנה לישראל, ונותן את ההיילייטים של העשורים השונים. דרך המסע המוזיקלי הזה, ההורים והסבים נזכרים ברגעי הילדות שלהם והילדים נחשפים לידע שהם לא מכירים. ילד יוצא מההצגה הזו כשהוא יודע מושגים כמו פלמ"ח, צבר, בן גוריון, רבין, הקמת המדינה, צה"ל, הסכם השלום עם מצרים.

"זו הצגה מאוד ססגונית, עם תלבושות ושישה שחקנים, שכתבה צביה הוברמן, שנחשבת לבמאית מובילה שעושה הצגות רבות. ההצגה הזו רצה רק במרכז רבין, לצד הצגות נוספות שמועלות בדרך כלל בחגים ובחופשים, וניתן לראותן רק אצלנו." 


אלבום החלומות, צילום: כפיר בולוטין


 
סיור בין דפי ההיסטוריה
 
מה צפוי לבאי הפסטיבל מעבר להצגה?

"בפסטיבל יש גם סדנאות יצירה ומשחק שצריך להירשם אליהן מראש, בהן הילדים יוצרים את הכרזת העצמאות, ויוצרים תעודת זהות אישית שלהם. סדנאות המשחק הן תחנות משחק ישראליות, כשדרך המשחקים המיוחדים שיצרנו אנחנו מלמדים את הילדים מושגי יסוד, וקצת על ההיסטוריה, אם זה באמצעות פאזלים מיוחדים של בולים, או משחק מיוחד של 'חבלים וסולמות' שדרכו מגלים את מדינת ישראל, או טריוויה, המון משחקים שכולם משוחקים בקבוצות, וכל אחד אורך כרבע שעה.

"במהלך השנה אנחנו עושים סיורים מודרכים לקבוצות מאורגנות במוזיאון שיש בו סרטונים ומיצגים והוא מאוד גדוש במידע, ובחופשים אנחנו נותנים את ההזדמנות להורים ולילדים לעשות סיור במוזיאון, שזו טעימה קלילה יותר, אז בתום ההצגה אנחנו משלבים סיורי משפחות במוזיאון למי שמעוניין, כך שההורים מגיעים לשעה של הצגה ועוד שעה של פעילות חווייתית לילדים דרך המשחקים, ואפשר גם לעצור להפסקה בקפיטריה ולהיכנס לסיור, וכך למלא יום שלם של פעילות.

"יש לנו תערוכה חדשה שנפתחה ביוני, 'יובל למלחמת ששת הימים', ושם יש מיצג אינטראקטיבי, ואחר כך יש עמדות שבהן עוברים בין תחנות, עם שירים תקופתיים של נעמי שמר, עם פריטים שנתרמו מכל מיני ארכיונים ואפשר ללמוד עליהם דרך 'הידעת?', עם כל מיני תחנות שאפשר ללמוד דרכן. אז אפשר להיכנס לתערוכה אחרי, או בנוסף להצגה, ואם הילדים מסכימים, המבוגרים יכולים להשאיר אותם בהצגה ולהיכנס לתערוכה, וכך ליהנות בו זמנית, כל אחד ממה שמתאים לו.

"אני באמת חושבת שזו פעילות מאוד מלמדת, מאוד ערכית, מאוד חווייתית, ואנחנו רואים שדרך חוויה, ילדים שבאמת לא מכירים את המושגים האלה, יודעים פתאום מי זו גולדה, מי זה בן גוריון, מה זה בול, ויוצאים דרך חוויה באמת מקסימה ומרגשת, עם איזו שהיא הבנה. ואני חושבת שאם ילד יוצא משם אפילו עם מושג אחד, או עם הבנה של תקופה ספציפית אחת מתוך ההיסטוריה שלנו, אנחנו עשינו את שלנו."


אלבום החלומות, צילום: כפיר בולוטין


 
סיפור א-פוליטי
 
מטרת הפסטיבל היא להביא את המשפחה כולה למוזיאון הישראלי ולמרכז רבין?

"הפסטיבל בעצם מנגיש את המוזיאון הישראלי ואנחנו מזמינים את הקהל הרחב לבוא ולקחת חלק בפעילות גם בחנוכה וגם במהלך השנה, אם הוא לא מספיק בחנוכה. המוזיאון הישראלי קיים כבר כמעט תשע שנים, והוא נקרא כך כי הוא בעצם מספר שני סיפורים מקבילים. הסיפור האחד הוא סיפורו של יצחק רבין, מ-1920 ועד 1995, ובמקביל סיפור העשורים של מדינת ישראל. הם בנויים חדר חדר, וכל חדר מספר על מדינת ישראל ועל החברה הישראלית, ועל הרצפה יש צירי זמן שמספרים מה קרה בעולם באותה תקופה.

"80 אחוז מהעוגה הזו של החברה הישראלית הדמוקרטית שזורים בחייו של רבין, שהיה חלק מהרגעים המובילים וההיסטוריים של מדינת ישראל, בין אם כשהיה בפלמ"ח, בין אם כמפקד של חטיבת הראל, כרמטכ"ל, כשגריר, כראש ממשלה פעמיים, כאדם שהוביל למהלכים גדולים מאוד."


אלבום החלומות, צילום: כפיר בולוטין


סיפור הוא דבר שמאוד תלוי במי שמספר אותו.

"המוזיאון הוא א-פוליטי, וחשוב להדגיש את זה. פרופסור אניטה שפירא אמונה על התכנים ואנחנו באמת מספרים את הסיפור בלי זוויות של ימין ושמאל. הרעיון הוא לספר לפי עובדות, ורואים במוזיאון את ההתייחסות לגוונים השונים של החברה הישראלית על כל רבדיה. מעבר לזה, אנחנו באמת מחנכים לסובלנות, לדיאלוג, לשיח, לכך שיש קווים של חברה דמוקרטית שלא חוצים אותם.

"זה אותו דבר כמו עם אמן במוזיקה. יש אמן שהז'אנר שלו הוא כזה, ויש אמן שהז'אנר שלו הוא אחר, ואתה לא בא או יורה או נוקט באלימות כלשהי אם אתה לא תומך בצורת ההתבטאות של האמנות שלו."

לאילו גילאים מתאימה ההצגה?

"ההצגה היא לכל המשפחה, ואם משלבים אותה עם סיור בתערוכת 'ששת הימים' היא מתאימה לגילאי שש עד 12, וזו באמת חוויה מאוד מעניינת. אם לא משלבים את ההצגה עם סיור, היא מתאימה לגילאי שש עד עשר."


אלבום החלומות, צילום שחקנים: כפיר בולוטין

פסטיבל חנוכה במרכז יצחק רבין בתל אביב יתקיים בתאריכים 20-14 בדצמבר 2017. ההצגה "אלבום החלומות" תתקיים ב-14, 15 ו-20 בדצמבר בשעות 11:15, 12:15 ומייד לאחריהן יתקיימו סדנאות היצירה. כמו כן מציע המוזיאון סיורים בתערוכה החדשה על מלחמת ששת הימים ומתחם משחקי ענק.

מחיר מיוחד לגולשי הבמה: 45 ₪ בהצגת קוד 1021. תוספת מחיר לסיורים מודרכים. להזמנת כרטיסים: 03-7453358 או 4585*  


למועדי מופעים >

10/12/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע