סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 מרץ 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון אפרת גוש: "יותר בטוחה בעצמי"
 

 
 
התבגרתי מאז האלבום האחרון. שבע שנים עברו מאז, ואני נמצאת במקום אחר לגמרי. אני אמא, וברור שיש לזה השפעה גדולה על החיים שלי. אני חיה בזוגיות בריאה ומאושרת עם אדם שהוא החבר הכי טוב שלי, ואני פחות מפחדת, ויותר בטוחה בעצמי, לטובה ולרעה."
במופע עם הקלידן אסף מידן, גוש מביאה את שיריה המוכרים וחומרים חדשים, וגם את השפעות האימהות, הזוגיות והבגרות


בדרכה לאלבום חדש, מופיעה אפרת גוש בחודשים האחרונים כשלצדה הקלידן אסף מידן.  זה מופע אינטימי הכולל את להיטיה הידועים, כמו "לראות את האור" ו"אה אה אה", וחשיפה של שירים חדשים שעתידים להיכנס לאלבומה הבא. ההתנסות הזו, כמו גם הפאזה שבה היא נמצאת בשנים האחרונות, חדשה עבור גוש, ובשל כך לוקחת אותה למקומות אחרים מאלה שהכירה בעבר.

"בדרך כלל, אני קודם מקליטה ורק אחר כך משמיעה לקהל את השירים", מספרת גוש, "והפעם עשינו את זה הפוך. זה מאפשר פתאום גם להרגיש את התגובות מהקהל, אבל גם עוזר לנו להרגיש בעצמנו את השירים, ולתת להם אורך נשימה רגע לפני שמקליטים אותם. בתהליך כזה, השירים כבר באמת מרגישים לגמרי שלך, ולא משהו שצריך להיכנס איתו עכשיו לאולפן ולפצח אותו."

את נכנסת לאולפן עם הערך המוסף שבידיעה למי את שרה ומה את רוצה או צריכה להדגיש בשיר.


"לגמרי, כי אתה באמת גם כבר משופשף על השיר. אני עושה את זה עכשיו בפעם הראשונה, ובאמת, אין מה לעשות, ככל שהשיר יושב לך יותר טוב בפה, ככה הוא נשמע יותר טוב. פתאום ברור לך איך לשחק איתו ואיפה הניואנסים הקטנים שלו. אז בינתיים אני קצת דוחה את ההקלטות, למרות שמסביבי כולם אומרים לי, 'כנסי כבר לאולפן'. אני באמת רוצה שהאלבום הבא ישקף בצורה מלאה את מה שאני יכולה לעשות."

ביום חמישי הקרוב, 21 בדצמבר 2017, תגיע גוש עם המופע לתיאטרון גבעתיים, כחלק מסדרת "רוק בחורף" של המון ווליום בתיאטרון.


אפרת גוש, צילום: אורית פנינישבע שנים ושינויים

מה את לומדת מהשירים החדשים על האלבום הבא? לאיזה תכנים חדשים הם לוקחים אותך?


"הוא פחות מדבר על אהבה נכזבת, את זה אני יכולה להגיד... אם בעבר באמת התעסקתי בזה הרבה, היום אני נמצאת במקום - בטח מהבחינה הזאת - שהוא מאוד טוב לי, אז זה לא שאין לי בעיות בחיים, אבל במקום הזה, טפו טפו טפו, אני מסודרת."

קראתי טקסטים שלך לקראת הכתבה ומאוד בלט בהם עיסוק באיזשהו פצע בנשמה.


"הפצעים עדיין שם, אבל קודם כל, באמת התבגרתי מאז האלבום האחרון. שבע שנים עברו מאז ואני נמצאת במקום אחר לגמרי. אני אמא, וברור שיש לזה השפעה גדולה על החיים שלי. אני חיה בזוגיות בריאה ומאושרת עם אדם שהוא החבר הכי טוב שלי, וגם לזה יש השפעה מאוד גדולה, ואני פחות מפחדת, ויותר בטוחה בעצמי, לטובה ולרעה.

"אני יותר משלימה עם התכונות שקיימות בי, אבל זה לא אומר שאין לי, מה שנקרא, בעיות ביני לבין עצמי. לפעמים, דווקא כשהכל מקסים ואידיאלי, ואתה לא מצליח להיות מאושר או שאתה חווה כל מיני מצבי רוח, אז זה דווקא מרגיש יותר קיצוני."

כל פעם מחדש אני מתעסקת עם עצמי או עם כותבים אחרים עם השאלה של עד כמה זה הכרחי לכתוב רק מתוך מקום טעון רגשית, או מתוך מקום קשה.


"זה לא הכרחי, אבל אנחנו מושפעים מדברים, וקשה הרבה פעמים לעשות את הסוויץ' הזה שמוזיקה שכותבים אותה על דברים שמחים היא פחות רצינית, באיזושהי צורה. רובנו נשענים, בסך הכל, על אותם מקורות מידע, ועל מוזיקאים גדולים שהיו לפנינו, ורובם התעסקו בכאב ובצער, ובאופן אינסטינקטיבי אנחנו גם מקשרים את זה לכתיבה. אבל בוודאי שאפשר לכתוב שירים גם על הטוב.

"כשבנאדם כותב, זה לא מעניין שהכל טוב טוב טוב. זה באמת פחות מעניין. זה פחות מעודד אמפטיה או רצון להזדהות עם הדמות ששרה. אבל קצת טוב יכול רק להוסיף. זה גם לא אמין, בואי, לא הכל טוב אף פעם. אבל יש גם אור, באמת. לא הכל, אבל יש הרבה ממנו אם מסתכלים במקומות הנכונים."


אפרת גוש, צילום: אורית פניני"תמיד מנסה לחדש"

גוש, שמזכירה בדבריה את השינוי שחל בחייה, בין היתר מתוך האימהות, אומרת שהיא מזהה את נוכחות התמורות במציאות שלה גם בשיריה החדשים.

"כל דבר שקורה לי בחיים משפיע על היצירה, אז בטח שדבר כזה גדול. גם צורת המחשבה שלי השתנתה. בין אם זה בגלל שהתבגרתי, ובין אם זה בגלל שאני אמא, ואני חושבת עכשיו גם בשבילו, ובאיזה מין עולם הוא חי.

"כל דבר שאני אגיד הוא באמת קלישאתי, אבל הקלישאות האלה נכונות בסוף, וכן, יש איזה משקל למקום שבו הוא נמצא ומה שקיים פה מסביבנו, כך שאני מסתכלת היום, יותר מפעם, על מה שיש בחוץ, ולא רק על מה שקורה כרגע בתוך הלב שלי."

והקהל, לדעתך, ירגיש את השינוי הזה באלבום החדש?


"אני משתדלת תמיד שהאלבומים שלי יישמעו שונים אחד מהשני. אני בוחרת מפיקים אחרים, ושירים שנכנסים, אני מנסה תמיד לחדש באיזושהי צורה, כי אני חושבת שזה חשוב. קודם כל חשוב שלי יהיה מעניין, כי אז זה באמת עובר הלאה, ולשיר את אותו שיר ששרתי כבר, זה פחות מעניין אותי, ואני גם לא בטוחה שהקהל רוצה לקבל עוד 'אה אה אה'."

אז מה העניין החדש שאת מביאה היום לשירים ותיקים שלך, כשאת שרה אותם במופע החדש?


"אני כבר יודעת שהסוף טוב, אז אני יכולה לשיר אותם..."

מפויסת? המילה הקשה הזאת...


"כן, לא יודעת אם אני מספיק מפויסת, אבל בגלל שאני יודעת איך זה נגמר בסוף, נראה לי שזה רק גורם לי לשיר אותם יותר טוב."


אפרת גוש, צילום: אורית פנינישירים בשניים

המחשבה הראשונית של החיבור בין זמרת וקלידן עושה ישר אסוציאציה של מופע קברטי אינטימי שכזה, אבל החיבור החדש של גוש עם הקלידן אסף מידן לוקח למקום אחר.

"זה לא מופע אקוסטי כמו שזה נשמע", אומרת גוש. "בתיאטרון גבעתיים יהיה באמת את הפסנתר, אבל אסף מריץ הרבה מידע מהמחשב. אני מניחה שיש בי ניואנסים קברטיים, לא משנה מה אני עושה, אבל יש הרבה לופים וסאונדים אלקטרוניים במופע."

העבודה שלך עם אסף מידן היא משהו חדש?


"כן. אני עובדת עם אסף מזה חצי שנה. שמעתי אותו מנגן באיזושהי הפקה שפחות אהבתי, אבל הוא ישר בלט לי שם. הרמתי לו טלפון ומהרגע הראשון שהוא הגיע אליי הביתה וניגן על הפסנתר שלי היה לי ברור שזה זה. אנחנו עובדים ביחד, והוא לגמרי עוזר לי לגבש את הצליל של השירים בהופעה. זה כיף גדול. הוא מאוד מוכשר, והוא גם כמעט ולא עבד עם אף אחד אחר, בטח לא מוכר, אז אני בדרך כלל לוקחת נגנים שהם לא מאוד מנוסים, כי דווקא זה מעניין אותי. אני חושבת שזה גם מפרה אותי לעבוד עם מישהו שהוא מאוד מאוד רעב ורוצה ומחפש."

בעבר, אם שאלו אותי על יצירה נשית, לא היה לי מה לענות על זה. איכשהו, דווקא כשקראתי את הטקסטים שלך, עברה בהם בצורה מאוד ברורה ההתעסקות בנשיות, מכל מיני זוויות. את מרגישה שקורה משהו חזק יותר עם הייצוג הנשי בתרבות עכשיו?


"קודם כל כן. עצם זה שיש בכלל שיח על הדבר הזה, זו כבר התקדמות טובה. כל הדבר שקורה כרגע סביב הטרדות מיניות, וסביב הצבת גבולות לגברים, שיבינו מה מותר להם ומה אסור להם, התוצאה של זה, בסופו של דבר, תהיה באמת התחזקות של המעמד הנשי מול המעמד הגברי."

ובעולם היצירה? כי אני חייבת להודות שכשאני גדלתי, מדף התקליטים שלי היה עמוס ביצירה גברית, ויכולת למצוא אצלי מעט מאוד יוצרות נשים שעניינו אותי. ודווקא היום, כשאני מתבוננת על היוצרים החדשים, נדמה לי שיש עלייה משמעותית במספר היוצרות המרתקות לעומת פעם.


"כמובן, יש גם הרבה גברים אמנים שאני אוהבת. הסופר האהוב עליי, למשל, זה המינגווי, שאין כתיבה גברית יותר ברורה משלו. אבל מצד שני, אם אני חושבת על רוב היוצרים שאני אוהבת - הם נשים, וגם רוב המוזיקה שאני שומעת היא מאוד נשית. וכן, אני מאוד מחוברת לנשים, לנשיות, לחברות. אני מתה על נשים."


אפרת גוש, צילום: אורית פניני


ההופעה של אפרת גוש במסגרת "רוק בחורף" תתקיים ביום חמישי, 21 בדצמבר 2017, בשעה 21:30 בתיאטרון גבעתיים.
 מחירי כרטיסים: 85-70 ₪. להזמנת כרטיסים:  03-7325340 (שלוחה 2 ) או באתר תיאטרון גבעתיים

למועדי מופעים >

19/12/2017   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע