סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 מרץ 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
כתבה
 
מאת: טל גורדון הדג-נחש פינת גורדון
 

 
 


דג בעור של נחש או נחש בעור דג.. הדג-נחש היא לא חיה כל כך פשוטה לעיכול - הם לא עונים כמעט על אף אחת מההגדרות של הז`אנר, כפי שהוא מוכר לאוזן הישראלית. זה מדבר כמו היפ-היפ, משתמש בצלילים ומקצבים של היפ-היפ, אבל מתחת לכל זה, בסופו של דבר, זו חיה אחרת.

תראו לי עוד ראפר שמשתמש במילים כמו "מארג" או "אופורטוניסטים"... יושב מול המסך ותוהה מה מקומי במארג ... כל הנבחרים ייאוש אחד ארוך, חבריו לכיסא לא יותר טובים ממנו שיבוט של אופורטוניסטים שרגש אצלם איננו ("חליפות").

הצד הבוגר של ההיפ-הופ

חמושים בהפקה מוזיקלית מצוינת של יוסי פיין, ובהמון המון אמירות ומסרים, השלישי של הדג-נחש, "חומר מקומי" יצליח כנראה כמו קודמיו שמכרו עד היום ביחד כ- 45,000 עותקים.

קל יותר להגדיר את הדג-נחש דרך מה שהם לא. הם לא גנגסטא-ראפרים , הם לא אנשי SOUL, הם לא אגרסיביים, הם לא ממש מהרחוב, הם לא שוביניסטיים, לא אנשי השאנטי לדורותיהם, אפשר אולי להגיד שהם אלה שמביאים את הצד הבוגר והמשכיל של ההיפ-הופ, המפוכח, החברתי, והמסרים שלהם (ועזבו אתכם מהבלגן שנהיה עכשיו סביב הכותרות שלהם בעד סמים ונגד שירות בצבא) הם נורא חינוכיים... נורא נורא חינוכיים.

תכל`ס, הדג-נחשים רק רוצים שיהיה פה קצת יותר טוב. בפלסטינה ארץ ישראל ראשית המאה יצא אדם מביתו לחצרו ישב תחת גפנו וחשב לעצמו איך הוא אוהב את אשתו איך בנו בכורו מזכיר לו אותו איך נמאס לו כל היום לקטר וכמה הוא רוצה שהכל כבר יסתדר ("בראשית").
.

לא בעד סרבנות, לא מעודדים סמים

כותרות הכתבה שפורסמה עליהם ב"ידיעות אחרונות" מיקמו את הדג-נחשים כתומכי סמים ומעודדי סרבנות וגרמו לביטול שידור מופע הבכורה שלהם בגלי צה"ל.

יאיא כהן אהרונוב, בסיסט הלהקה מעדיף שלא להגיב עד שיירגעו הרוחות, אבל לגיא מר, די ג`יי ואחד המזמרים בלהקה (בנוסף לשאנן סטריט הסולן) יש מה להגיד - "לא דיברנו על סרבנות בכלל וזה לא הגיוני שכל אחד מוסיף תבלין משלו לנושא. אמרנו שבהתפתחות של מוזיקאי, הצבא, שבא באמצע, הוא מכה קשה. אמרנו את זה בהתייחסות לשיר באלבום, `הכאפה המצלצלת` ( לדמיין ת`הצלחה, לחלום לכבוש ת`מדינה, והופ הגעת לשלב הכאפה המצלצלת, כי רוב המוסיקאים אוכלים בצה"ל וואחד סרט) וזה לגמרי יצא מפרופורציות. להגיע מזה לכותרות של בעד סמים ונגד מילואים זאת ממש הגזמה. לא ברור לי מה המניעים לזה כי אנחנו לא בעד סרבנות. וגם בעניין הסמים, בין להגיד שצריך לעשות רביזיה בענייני הסמים בארץ לבין להגיד שאנחנו מעודדים שימוש בסמים..."

הראש שלי צלוי , הגוף שלי רפוי, המוח שלי קלוי אפוי אני מנוון, שלום קוראים לי שאנן ואני נרקומן ("מה נעשה") - הטקסט הזה הוא בעצם הפוך על הפוך, לא? שאנן הרי אפילו לא מעשן...

גיא: "זה שיר שבא לשקף מצב של דור שלם. וכמו עם השיר `אף אחד` מהאלבום הראשון שאנשים לא הבינו שהוא שיר נגד אלימות וחשבו שהוא בעד, פה זה בערך אותו הדבר. ושאנן באמת לא מעשן."

אין לנו שירי בחורות, מכוניות והאדרה עצמית


- מה שונה באלבום הזה מהשניים הקודמים שלכם?

יאיא: "זה אלבום יותר להקתי, כל אחד מאיתנו שר יותר, גיא שר לבד. הכנסנו אלמנטים חדשים של השפעות לדיסק, דברים צועניים והודיים ואתניים, ניסינו כמה שיותר להרחיב את הקשת המוזיקלית."
גיא: "התחלנו לעשות את האלבום הזה בסוף ההופעות של האלבום הקודם אז היה לנו מאד חשוב לנסות ולהמציא את עצמנו שוב מחדש באיזו צורה, רצינו לעשות צעד קדימה עם הסאונד והשירים וההרמוניות. ההסתכלות הייתה על מה שקורה עכשיו בעולם. גם הטקסטים התפתחו. אני חושב שאם פעם רק דיברנו על הבעיות שיש פה, עכשיו יש גם כמה שירים שמציעים איך להתמודד עם הבעיות האלה".

- יש משהו שמאפיין אתכם כלהקה מול הלהקות האחרות?

יאיא: "אנחנו לא מנסים להיכנס לשטאנץ מוזיקלי, לא רוצים להישמע כמו משהו שכבר שמעו, מנסים להוסיף להיפ הופ עוד צדדים ופינות ואלמנטים שלא היו בו. אין לנו טקסטים שהם שירי בחורות, מכוניות חדשות והאדרה עצמית אלא יותר שירים על המצב בארץ, ובנימה חברתית. משם בעצם צמח ההיפ-הופ, לא משירים על כמה מכוניות וכמה כסף יש לי. בסך הכל, כולנו בלהקה בערך בני שלושים, אז הגישה היא פחות ילדותית."

- אתם שבעה אנשים בלהקה. ההחלטות נלקחות בצורה דמוקרטית? מה קורה כשאין הסכמה?

יאיא: "על שירים פוליטיים למשל יש לפעמים ויכוחים כי אנחנו מייצגים כמה דעות פוליטיות בלהקה. בגלל זה רוב הטקסטים הם יותר חברתיים מפוליטיים. לא התכוונו לעשות שירי מחאה אלא לדבר על מה שאנחנו עוברים בארץ. זה יוצא מחאה כי יש הרבה מה לתקן..."
גיא: "לגבי דברים לא אקוטיים אנחנו מגיעים להצבעות. אם בנאדם אחד יגיד לא, וזה מאד חשוב לו, יתחשבו בו וזה לא יקרה. מכות לא היו בדג נחש..."

אורחים: אהובה עוזרי ודוד גרוסמן

- בין האורחים באלבום שלכם אפשר למצוא גם את אהובה עוזרי. ספרו על הקשר אתה..

יאיא: "יצא לנו לנגן אתה בערב מחווה ללאה גולדברג, ואנחנו מעריצים אותה, במיוחד שאנן. היא לא יכולה כבר לשיר אבל הכלי שלה (בולבול-טרנג) התאים לנו מאד, והיא מנגנת עליו בצורה מאד מיוחדת, היא כאילו שרה עליו. ממש מרגישים את הקול שלה על זה."

- עוד אורחת באלבום היא ליאורה יצחק, זמרת מופלאה ששרה בסגנון הודי..

יאיא: "אמא של אמיר, הגיטריסט שלנו, שמעה להנאתה דיסק של יואב יצחק ובו דואט שעשה עם ליאורה. אמיר שמע את הדואט ונדהם מהזמרת. כשחיפשנו אורחים לדיסק הוא השמיע לנו אותה ותוך שמונה שניות אמרנו לו `תביא אותה וכמה שיותר מהר`. זה היה תענוג גדול לעבוד אתה".

הרבה אורחים יש באלבום הזה, אבל המפתיע מכולם הוא דוד גרוסמן, שלקח סלוגנים מסטיקרים וערך אותם לטקסט ("שירת הסטיקר"), שאם לא הייתי קוראת בקרדיטים שהוא החתום עליו, הייתי בטוחה שהוא של הלהקה. החיבור של גרוסמן להיפ הופ נשמע טבעי באופן מפתיע.

יאיא: "גרוסמן התקשר לשאנן ואמר שהוא מכיר אותנו דרך הבן שלו ומאד אוהב אותנו. כשהוא כתב את השיר הזה הוא החליט שאנחנו האנשים הכי מתאימים לבצע אותו וזה באמת התאים לנו כמו כפפה ליד."

במופעי הבכורה שלהם יארחו הדג נחש את כל מי שהתארח באלבום, ביניהם MC שירי, אהובה עוזרי, ג`וני הקטן ועוד, וינגנו גם שירים מהאלבומים הקודמים שלהם בעיבודים חדשים ושונים. את החימום תעשה להקת "בום פם" המנגנת מוזיקה צוענית, והיא גם תתארח בשיר "שביתה" שהטריק הצועני לאורך ההפקה המוזיקלית שלו הפך אותו לפייבוריט שלי באלבום הזה.

הדג נחש, "חומר מקומי", הד ארצי.
מופעי בכורה (רשמיים )– 19 ביוני , אמפי וואהל תל-אביב, 26 ביוני, האומן 17, ירושלים . למועדי מופעים

טל גורדון

14/06/2004   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (5 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
5. הדג נחש יחד עם מאיה בוסקילה,נינט,מסיקה,גפסו ועוד ועוד
הדר כהן , (17/08/2004)
4. אני הדג נחש ואין לי שום חשש
נהג חדש אלו הדג נחש , (18/07/2004)
3. מיוחדים מאוד
תום , (17/06/2004)
2. אחלה דיסק, כדאי גם לבוא להופעות האלה, אם הם כמו הדיסק יהיה מעולה.
דודי , (17/06/2004) (לת)
1. סיפורי דגים פה הו הו
, (15/06/2004) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע