אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2020 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פרסי אקו"ם לשרה שהם וחמוטל בר יוסף
 

 
 
המלחינה והמשוררת יקבלו את פרס אקו"ם למפעל חיים. עוד זכו ערן בר-גיל, פרץ אליהו, יונתן כנען ועוד


פורסמו הזוכים בפרסי אקו"ם  בתחום המוזיקה הקונצרטנטית והספרות לשנת 2013. פרסים על מפעלי חיים יוענקו השנה למלחינה שרה שהם  ולמשוררת חמוטל בר יוסף  
 
אקו"ם, האגודה השומרת על זכויות היוצרים בישראל, תקיים זו השנה ה- 56 את טקס פרסי אקו"ם ליוצרים, אשר הפך במהלך השנים לאירוע היוקרתי והמוערך בתחום התרבות.

בחירת הזוכים נעשית על ידי חבר שופטים מקצועי, המורכב מיוצרים בולטים על פי שיקולי איכות, עובדה ההופכת את הפרס למשמעותי ובעל ערך עבור היוצרים.

הטקס בתחום המוזיקה הקונצרטית והספרות יתקיים ביום שני ה- 6 לינואר ב"בית היוצר של אקו"ם" האנגר 22, בנמל תל אביב החוגג בימים אלו שנה לפעילותו המבורכת לקידום ועידוד היצירה והיוצרים בישראל.

כמחווה על פועלה ותרומתה הגדולה ליצירה הישראלית מזה כחמישים שנה, החליטה אקו"ם לקרוא את פרס אקו"ם לעידוד פרסום היצירה לספרות ילדים ונוער על שם דבורה עומר ז"ל כלת פרס אקו"ם על מפעל חיים בספרות לשנת 2012 שהלכה לעולמה בשנה החולפת.

רשימת הזוכים ונימוקי השופטים בתחום הספרות:

חברי וועדת השיפוט בתחום הספרות:  ציפי גון –גרוס, טל ניצן וחיים באר.

פרס ע"ש דליה רביקוביץ' לחמוטל בר יוסף

פרס אקו"ם על מפעל חיים יוענק ליוצרת  חמוטל בר יוסף.

נימוקי השופטים: "לראשה של חמוטל בר יוסף נקשרים שלושה כתרים: כתר המחקר הספרותי. היא שימשה כפרופסור לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון בנגב ופרסמה מסות ומחקרים מעמיקים ורחבי ארודיציה על גדולי היוצרים העברים ובהם על ביאליק, ברדיצ'בסקי, ברנר, גנסין, זלדה ועוד רבים אחרים.

"כתר התרגום. היא מתרגמת אנינת טעם מרוסית ומיידיש שקנתה לה מקום של כבוד בשלושת הכרכים שבהם הריקה לעברית את כלל יצירתו של אחד מגדולי הספרות הרוסית איזאק בבל –  עבודה בעלת היקף עצום וחשיבות תרבותית מן המעלה הראשונה.      

"ומעל שני הכתרים הללו מונח על ראשה כתר שלישי – כתר השירה. המבחר המקיף של שירתה "השתוות", שראה אור בשנת 2011, המסכם ארבעה עשורים של כתיבה וכעשרה ספרי שירה  מציג בפנינו משוררת חכמה, מעמיקה ומקורית ביותר החותרת בהתמדה לפשטות ולבהירות המבע.

שירתה רבת התבונה ובעלת העוצמה הרגשית המרשימה בצד שאר עשייתה התרבותית הברוכה הקנו לה מקום של כבוד בתרבותנו כאשת ספרות מובהקת ורבת פעלים שאין ראוי ממנה לצרף את פרס אקו"ם למפעל חיים אל שורת הפרסים המרשימה שזכתה בהם עד עתה ובהם פרס ברנר ופרס הנשיא".

גובה הפרס: 35,000 ₪ 
  

חמוטל-בר-יוסף-דן-פורגס.jpg
חמוטל בר יוסף (צילום: דן פורגס)


פרס ע"ש נתן אלתרמן לדנה אמיר
 
פרס לעידוד פרסום היצירה יוענק לדנה אמיר, על יצירתה "כל שמותיי".
 
נימוקי השופטים: "מבחר מרשים זה מכל ספרי דנה אמיר כולל גם חטיבת שירים חדשה, ומאמר על השירה בעקבות קריאה באלגיות דואינו לרילקה. המבחר פורש את התפתחותה של שירת אמיר מספר לספר, ובד בבד מאפשר לעמוד על האופייני לשירה זו בכל גלגוליה: זוהי שירה דיאלוגית מובהקת, אינטימית וחשופה, פונה תמיד אל זולת כלשהו: אהוב, אהובה, בן, אב, אם.

"הרגש הוא נקודת המוצא של השירים האלה, המשלבים רוך וחמלה ופתיחות כלפי האחר עד כדי ביטול גבולות, עם מבט אל העצמי שהוא כמעט אכזרי בחושפנותו ובידיעת הקץ שבו: 'רוב הזמן אינני יודעת אם אני יותר אמא שלך כשאני פוחדת שתמות לי, או כשאני פוחדת שאמות לך'. התובנות העולות מן התנועה הכפולה – מן האני אל הזולת ולהפך – מגביהות את השיר מהאישי והביוגרפי אל האנושי האוניברסלי: 'השקר, כמו כל מעשה אמנותי, צריך להיות נאמן לעצמו / מאחר שאינו נאמן לאמת. את מבינה, / פחד גבהים, כמו סוגים מסוימים של אושר, / הוא פחד מפרידה.'

החטיבה האחרונה בספר, שטרם התפרסמה, 'מותרת לכל רוח', היא מחזור שירי אהבה ופרידה מאִמה של המשוררת ולזִכרה. השילוב האופייני לאמיר, בין רגש לתבונה ובין עדינות למבט חודר, מזדקק כאן לכדי ליריקה צלולה, עילאית, ומניב מחזור יפהפה ומרגש, מן היפים שנכתבו בעברית בנושא זה.

גובה הפרס 15,000 ₪
 
פרס ע"ש דבורה עומר לגלית דהן קרליבך
 
פרס לעידוד פרסום היצירה לספרות ילדים ונוער יוענק ליוצרת גלית דהן קרליבך, על יצירתה "ערפילאה"
 
"גלית דהן קרליבך בונה בכישרון את  ארץ ערפילאה  - עולם של פנטזיה, המיועד לבני נוער, ויש בו דמויות פילאיות, לצד טיפוסים מוכרים עד צחוק ועד כאב:

"מכשפים ליד חס"מניקים (חסרי קסם מטופשים); אמא של המושל, שנפטרה מזמן, אבל מתוך תמונת דיוקנה שעל הקיר ממשיכה לנזוף בו "אמרתי לך!"; שוטר שנוחר במשמרת, ומארח זבוב בפיו הפתוח; המכשפה זלעפינה; שאול, הילד המנומס, שכבר בבטן אימו התנהג יפה בארוחת מי השפיר; בית ספר למכשפים, וגם "כפילוניה" – מקום שמרוכזים בו הכפילים של כל האנשים בעולם.

"דהן קרליבך בונה מסע הרפתקאות מרתק, ובתוכו מבט שנון ושובב על החברה, נימוסיה, הליכותיה ומוסדותיה. היא לשה את העברית בכישרון ובהומור, לא מתיילדת ולא פוחדת להשתמש במילים גבוהות, וגם להמציא כמה משלה. כתיבה מקורית, רעננה, וייחודית".

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס ע"ש נתן יונתן לערן בר-גיל

פרס ליצירה המוגשת בעילום שם שירה יוענק ליוצרערן בר- גיל על "צער גידול דלועים"

נימוקי השופטים: "'צער גידול דלועים' הוא ספר שירה מפתיע. כמו הירק שבכותרת, אין תוכו כברו. הקובץ נפתח בשירים חומריים, ישירים ואפילו פרקטיים בנושאי גינון, ולכאורה עניינו הוא הרהור על זריעה, נביטה, צמיחה, יבול והתמודדות עם תופעות הטבע המאיימות על כל אלה. לאט-לאט, תחילה במרומז בין השורות ולאחר מכן באופן חשוף ומפורש, מתגלה לבו האמיתי של הספר, שהוא השְׁכוֹל, והוא מתקשר לנושא של גידול הירקות בכמה דרכים: סיבתית, סמלית וגם ניגודית. בקריאה שנייה מתברר כי השכול הסתתר כבר בכותרת ובשורות הראשונות ("...עלֶה / בשרני ועבה // פלומתי למראה / קוצני למגע / מבטיח כילד"), והוא הולך ונפרש בנימה עזה יותר ויותר ("...עבר זמן / כמו חול, ניגר גם דם / באיזשהו מקום / והשלל שאין לתארו קמל. // אנסה לומר זאת כך: חורבן. נוצות מתעופפות באוויר / וריח אפל של הרג נישא ממרחק למרחק.").

"כל שיר וכמעט כל שורה מקפלים בתוכם כפל משמעות, מבין הסלק והלפת והתות עולה כאב האובדן התהומי, והעיסוק החקלאי מתברר כדרך ייחודית, כלל לא מובנת מאליה, לבטא את מה שאינו ניתן כמעט לביטוי בלי לחטוא לרגש האותנטי מצד אחד, ולהישג הפואטי מצד שני".

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס מיוחד לחדווה הרכבי

פרס מיוחד מטעם דירקטוריון אקו"ם יוענק השנה למשוררת חדוה הרכבי על מכלול יצירתה לאורך השנים.
הרכבי, משוררתוציירת. ילידת קיבוץ דגניה ב'. בוגרת בית הספרלאמנויות בצלאל. את שיריההראשונים, שהתפרסמו בעיתון 'על המשמר', שלחה לפרסום המשוררת לאה גולדברג. שיריה תורגמו והופיעובאנתולוגיות בשפות שונות ובמופעי תיאטרון ומחול. בין שיריה "סוס מעץ", "אבל בחלומי", "את כל פניך" שהלחין נחצ'ה היימן ומבצעת נורית גלרון.

גובה הפרס 10,000 ש"ח

רשימת הזוכים ונימוקי השופטים בתחום המוזיקה הקונצרטנטית:

חברי וועדת השיפוט בתחום המוזיקה הקונצרטית: ד"ר הגר קדימה, פרופ' מנחם ויזנברג וד"ר יוסף ברדנשווילי.

פרס ע"ש פאול בן חיים לשרה שהם

פרס אקו"ם על מפעל חיים יוענק למלחינה שרה שהם.

נימוקי השופטים: "שרה שוהם היא ילידת הארץ ובוגרת האקדמיה  למוזיקה   ע"ש   רובין  באוניברסיטת   ת"א  בניצוח, פסנתר   וקומפוזיציה.  במשך 40 שנה ויותר של הלחנת מוזיקה, זכתה שרה שוהם במענקי יצירה ובפרסים רבים כמו פרס ראש הממשלה למלחינים, פרס  לוין  קיפניס,  פרס מועצת  הפיס  לתרבות  ואמנות, פרס שר  המדע  והתרבות, פרס  ממשלת  צ'כיה, פרס  תחרות  "פלורילז'",  צרפת,  פרס  תחרות "ספּוֹר", בלגיה, ועוד ועוד.

"שרה שוהם נטועה עמוק בהוויה הישראלית והלחנתה מושרשת ברב-תרבותיות הישראלית על זהויותיה האתניות המגוונות. בין היתר הלחינה ויצרה עיבודים אמנותיים לפיוטי מורשת עתיקים כמו "אנא בכוח", "כן בקודש", "שבת המלכה", "ידיד נפש" ורבים אחרים. כמו כן הלחינה פרפראזות ווקאליות ואינסטרומנטליות על שירי עם ישראליים שנחצבו משכבות גיאולוגיות של החיים בארץ מימי טרום המדינה ולאחר הקמתה, כמו "בפאת הכפר", "עלי באר", "שיר השומר", "שדות שבעמק" ורבים אחרים, ובמובן זה מהווים תיעוד מוזיקלי של חווית החיים בארץ.

"שוהם השתמשה לצורך פרפראזות אלה בשירי עם ממקורות אתניים שונים כמו שירים ממזרח ומרכז אירופה לצד לחנים תימניים, ויצרה שילוב של מזרח ומערב, ישן וחדש הנמהלים זה בזה בדרכה האישית. הפרפראזות הווקאליות הרבות מפרי עטה, מבוצעות תדיר מעל במות הקונצרטים ברחבי העולם בביצוע מקהלות מישראל ומקהלות זרות. תרומתה המונומנטלית של שרה שוהם לתרבות הישראלית היא בתחום ההלחנה הישראלית המקורית למקהלה ושירת המקהלה".

"שוהם הלחינה למעלה מ- 100 יצירות מקהלתיות, היא מעמודי התווך של ההלחנה המקהלתית בישראל, ולמעשה כמעט אין מקהלה בארץ שלא שרה מיצירותיה של שרה שוהם.יצירותיה המקהלתיות כתובות תוך כדי תשומת לב מירבית לנקודות החוזק והחולשה של הקול האנושי ושל הגוף המקהלתי.

"שוהם איננה עסוקה בשאלה האם המוזיקה שלה אבנגרדית; היא נאמנה באופן מלא לעולמה המוזיקלי העמוק מצד אחד, ולטקסט שאותו היא מלחינה מצד שני. אחת מיכולותיה הגדולות של שרה שוהם, היא הענקת תשומת הלב המלאה למשמעותה של המילה ולהבעתה במוזיקה.

"במכלול יצירתה של שוהם אפשר למצוא יצירות המוקדשות לנושא השלום ("דברו אמת!", "...ולא ילמדו עוד מלחמה", "עופי יונת שלום"), כאלה הנוגעות בסוגיות חברתיות כלליות כמו האורטוריה "הנסיך הקטן" על פי סנט אקזופרי, יצירות הנוגעות בקבלת האחר ומיגור דעות קדומות, במתן כבוד לקשישים, במניעת אלימות נגד נשים, ודרמות מיניאטוריות לילדים בני 5-6 המתוודעים דרכן גם לסוגיות בין אישיות וגם לשירת מקהלה אמנותית.
"פועלה הרב של שרה שוהם נעשה ברובו בצנעה ושלא לאור הזרקורים. שמחה גדולה ומכופלת היא, לכן, להוציא לאור את מפעל חייה ולהעניק לה את פרס אקו"ם למפעל חיים לשנת 2013".

גובה הפרס 35,000 ₪

פרס ע"ש חיים אלכסנדר לאראל פז
 
לעידוד פרסום היצירה יוענק למלחין  אראל פז  על יצירתו- "סמפוניה קאמרית לחליל, קלרינט, ויולה, צ'לו ופסנתר"
 
"אראל פז הולך ומסתמן כאחד הקולות הבולטים והצלולים בשדה המוזיקה הקונצרטית בארץ. יצירתו "סמפוניה קאמרית לחליל, קלרינט, כינור, ויולה, צ'לו ופסנתר" מתאפיינת בכנות רבה ובאמירה אישית משכנעת, בלתי מתפשרת וקשובה לעצמה. שפתו המוזיקאלית בוגרת ומעמיקה, וכתיבתו מצטיינת בחשיבה ארכיטקטונית ארוכת טווח וביכולת פיתוח מוטיבי משכנעת ביותר. זו כתיבה אינטליגנטית, קוהרנטית ובעלת היגיון פנימי רב. טיפולו במימד הזמן מרתק וויסות היחסים בין סטטיות לתנועה משכנע ביותר.

"על כל אלה, מצאנו אותו ראוי ביותר לקבל את פרס חיים אלכסנדר לעידוד היצירה בתחום המוזיקה הקונצרטית לשנת תשע"ג".

גובה הפרס 15,000 ₪

פרס ע"ש חיים אלכסנדר לפרץ אליהו

פרס לעידוד פרסום היצירה יוענק למלחין פרץ אליהו על יצירתו "עד עדי עד".

נימוקי השופטים: "פרץ אליהו הינו אחד המלחינים המקוריים ביותר הפועלים כיום בארץ. יצירתו מתאפיינת בשלוב מרתק ומפתיע של מסורת הפיוט העתיקה בקרב יהודי קווקז עם חשיבה מוזיקלית מופשטת שכה מזוהה עם המוזיקה האמנותית המערבית. פרץ אליהו הוא דוגמא חיה ומובהקת לחבור שלא ניתן להפרדה בין היוצר למבצע, בין תהליך היצירה לאימפרוביזציה. מודל מוזיקאי זה, שהלך ונטשטש במוזיקה הקונצרטית המערבית במאות האחרונות, ממשיך לחיות בתרבויות מוזיקאליות חוץ אירופיות ובעולם הג'אז.

"יש משהו מרענן ביותר ויוצא דופן ביצירתו של פרץ, 3 פרקים מתוך הסוויטה "עד עדי עד" עליה הוא מקבל את פרס עידוד היצירה לשנת תשע"ג. היא כתובה לקול ולהרכב כלים מן המזרח ומבוססת על טקסטים מתוך "ספר היצירה". באה בה לידי ביטוי, שפתו הייחודית של המלחין, המצטיינת במורכבות ריתמית רבה, שלוב משכנע של ספונטניות הבעתית עם תכנון ארוך טווח ושליטה מרשימה בתהליכי ההתפתחות של החומר המוזיקאלי. הוועדה מצאה לנכון לעודד את יצירתו של פרץ אליהו מתוך שימת דגש על טיפוח הפלורליזם התרבותי ועידוד הנגישות לעושר המוזיקאלי המאפיין את פסיפס העשייה האמנותית בארץ".

גובה הפרס: 15,000 ₪

פרס ע"ש מרק קופטימן ליונתן כנען

פרס  ליצירה המוגשת בעילום שם יוענק  ליונתן כנען על יצירתו "נתיבי אור",  לחליל, אבוב, קלרינט, טרומבון, פסנתר, כלי הקשה, כינור, ויולה וצ'לו.
 
נימוקי השופטים: "היצירה נותנת ביטוי לאזנו הרגישה של המלחין לצליל על צורותיו וצבעיו השונים, וליכולתו להשתמש באפקטים צליליים בצורה מרעננת וחדשה. השימוש הנרחב במצלולים מעניינים ובאפקטים צליליים איננו אף לא לרגע אחד מטרה בפני עצמה במוזיקה של יונתן כנען, אלא תמיד מופיע בשירות המוזיקה.

"'נתיבי אור' מצטיינת בעושר טקסטורלי ובעבודה מוטיבית מעולה. באשר למוטיבים, יצוין כי באופן מקומי ניתן למצוא לא מעט פרגמנטים שהם כמעט אמורפיים; אבל במוקדם או במאוחר מתאספים הפרגמנטים לכדי תהליך מוזיקלי, כך שבמישור הגלובלי נוצרת ביצירה כיווניות, התפתחות מוזיקלית אמתית, ההופכת את היצירה למעניינת בכל רגע ולבעלת אמירה אמנותית ברורה משלה.

גובה הפרס 15,000 ₪

הוקרה לחיותה דביר
 
במעמד הטקס תוענק תעודת הוקרה מיוחדת לקריינית ועורכת קול המוזיקה, חיותה דביר. זאת, כאות הוקרה על פועלה לקידום וטיפוח המוזיקה הקונצרטית בארץ ובעיקר על מפעל חייה המוזיקלי "אתנחתא". "אתנחתא", קונצרט המתקיים מדי יום ב' בתיאטרון ירושלים ומשודר בשידור ישיר ב"קול המוזיקה" הקונצרטים פתוחים לקהל הרחב והכניסה אליהם ללא תשלום. חיותה במהלך השנים הפיקה, ערכה, שידרה והנחתה מעל אלף קונצרטים. תכניתה הפכה לפלטפורמה העיקרית להשמעת יצירות ישראליות בארץ.


***
טקס פרסי אקו"ם בתחום הזמר העברי יתקיים במהלך חודש פברואר.

טקס הענקת הפרסים לזוכים בתחומי המוזיקה הקונצרטית והספרות יתקיים ביום שני, 6 בינואר, בבית היוצר של אקו"ם, האנגר 22 נמל ת"א  בהשתתפות הזוכים , "שלישיית עתר" ובהנחיית דורי בן זאב.23/12/2013   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע