סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2018 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה אירועי יום השואה 2017
 

 
 
טקסים, הצגות וקבוצות שיח: האירועים המרכזיים שייערכו במהלך יום הזיכרון לשואה ולגבורה ברחבי הארץ


תל אביב והמרכז 

זיכרון השואה בתיאטרון קרוב

לקראת יום השואה יציג התיאטרון ביום השנה למשפט אייכמן את ההצגה "אותיות פורחות" שנכתבה בהשראת סיפור מהספר "הייתי כלבתו של קולונל שולץ". רוב עותקיו של הספר נשרפו בעקבות משפט ראווה בישראל. במרכז המחזה הסוריאליטי שכתב יואב איתמר, סיפורו של ב.נ. אדם – מבקר, סופר, משורר ומחזאי מוערך, הפועל להנחלת מורשת השואה במערכת החינוך הישראלית ומתקשה לקבל את חולשתם של היהודים בתקופת השואה. בתו ראובת, שנוצלה מינית, כותבת ספר מיני פופולארי כנקמה באביה שמדכא את נטיותיה הספרותיות. העניינים מסתבכים כשהספר מצליח, וראובת מועמדת למשפט שנועד לקבוע היכן נגמר חופש הביטוי ומתחילה התועבה.
אותיות פורחות. 21 באפריל, 12:00. תיאטרון קרוב, תל אביב


יום הזיכרון לשואה ולגבורה בקאמרי

התיאטרון הקאמרי יציין את יום השואה 2017 בשלוש הצגות.
23 באפריל, 20:00: אנה – גרסה עדכנית למחזה מאת ג'סיקה דורלאכר ולאון דה ווינטר, בבימוי של אלון אופיר. חלקים מיומניה של אנה פרנק שנחשפו בשנים האחרונות משולבים בסיפורן של שתי משפחות יהודיות שהוסתרו במחבוא באמסטרדם תחת הכיבוש הנאצי.
23 באפריל, 20:00: רישיון לחיים – כדי להמשיך ולקבל את קצבת השילומים, נדרשת ניצולת השואה קלרה רייך לספק "אישור חיים" במשרדי הקונסוליה הגרמנית. שם היא נפגשת יחד עם בתה הילדה והפקידה היידי רומל המטפלת בהן.
24 באפריל, 20:30: הכיתה שלנו – מחזה מאת תדיאוש סלובודז'אנק בבימויו של חנן שניר ובהפקה משותפת של הקאמרי ותיאטרון הבימה. במרכז העלילה עשרה ילדים בזמן מלחמת העולם השנייה, המתמודדים עם אווירת הגזענות והיחסים הסבוכים שבין היהודים לפולנים.
יום השואה 2017 בתיאטרון הקאמרי. 24-23 באפריל

אנה-פרנק-כפיר-בולוטין.jpg
"אנה" (צילום: כפיר בולוטין)


עצרת יום השואה של תיאטרון יידישפיל

טקס יום השואה המסורתי יכלול ערב סיפורים אישיים השזורים בשירים בנושא היחיד בשואה.
הבמאית ליהיא ברזל-מלמד, נכדה לניצולי שואה, תרה אחר סיפורים מקשת רחבה של חוויות - אלו של הישרדות וגם של אובדן - ובקשה להביא לצד סיפורי האימה גם את רגעי התקווה והחסד. את אלו היא ארגה למונולוגים שיבוצעו על ידי שחקני היידישפיל.
יום השואה 2017 ביידישפיל. 24-23 באפריל, צוותא תל אביב ותיאטרון ירושלים


היחיד בשואה (מקור: אתר יידישפיל)


ההצגה "יהודי טוב" – התיאטרון העברי

בערב יום השואה יציג התיאטרון העברי את ההצגה "יהודי טוב" מאת הנרי יאגלום. המחזה, בבימויים של פנינה ברט וגדי צדקה, מביא סיפור אהבה מטלטל על רקע אירופה של שנות ה-30, שמעורר שאלות מורכבות אודות מושגים כמו זהות, גזענות, אהבה ובחירה.
יהודי טוב – התיאטרון העברי. 23 באפריל, 20:30. היכל התרבות אור יהודה

יהודי טוב צילום גיל פורזנסקי2.jpg
"יהודי טוב" (צילום: גדי פורזנסקי)זיכרון בסלון

העירייה תארח את הפרויקט בלשכת ראש העירייה וסגנו ובלובי אולם האירועים בקומה ה-12. מפגשים נוספים ייערכו ברחבי תל אביב. פרטים נוספים והרשמה באתר זיכרון בסלון
23 באפריל. עיריית תל אביב וברחבי העיר


השואה בראי הקומיקס

מרכז התרבות והאמנות היהודית נווה שכטר יארח את האמן מישל קישקה בהרצאה בנושא השואה בראי הקומיקס. עם השנים, השואה הופכת לנושא שמרתק יותר ויותר יוצרי קומיקס ברחבי העולם, והקומיקס מנגיש את הנושא לקהל בכל הגילאים. 25 שנה לאחר שפורסם הרומן הגרפי האוטוביוגרפי "מאוס" של ארט שפיגלמן, קישקה משלב לראשונה הומור בטרגדיה המשפחתית שלו ביצירה "הדור השני - דברים שלא סיפרתי לאבא". בהרצאתו מעניק קישקה סריקה על תערוכת "שואה וקומיקס" המוצאת במוזיאון השואה בפריז. הכניסה חופשית.
23 באפריל, 20:00. מרכז נווה שכטר, תל אביב

מישל קישקה הדור השני דברים שלא סיפרתי לאבא.jpg
מישל קישקה, פרט מתוך "הדור השני - דברים שלא סיפרתי לאבא"


לאירועי יום השואה 2017 בתל אביב


חיפה והצפון

יום השואה בתיאטרון חיפה

בעצרת הזיכרון העירונית שתתקיים ב-23 באפריל, ייערך טקס הדלקת משואות לזכר ששת המיליונים מבני העם היהודי שנספו בשואה ולאחר מכן תעלה ההצגה "מהדקים". המחזה בבימויו של אריאל קוזלובסקי מבוסס על סיפורם של שלושה תלמידי תיכון בעיירה וויטוול שבארצות הברית, אשר ביקשו להנציח את השואה לאחר עימות חריף עם המורה האחראית על עיתון בית הספר.
עצרת יום השואה בתיאטרון חיפה. 23 באפריל, 19:30. הכניסה חופשית


יום-הזכרון-לשואה-ולגבורה-2-דוברות-עריית-חיפה.jpg
יום הזכרון לשואה ולגבורה בחיפה (צילום: דוברות עריית חיפה)
יום השואה בבית לוחמי הגטאות

23 באפריל, 19:30: מפגש זיכרון – בערב יום השואה ייערך טקס קצר ולאחריו תתקיים שיחה בקבוצות קטנות שתתבסס על קטעים מיומנו של סווק אוקונובסקי.
24 באפריל, 20:00: עצרת הנעילה המרכזית – "מדור לדור" – העברת האחריות לזיכרון מן הדור הראשון לדור השני והשלישי. במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין.
יום השואה בבית לוחמי הגטאות. 24-23 באפריל. קיבוץ לוחמי הגטאות


הרוקמת בבית יד לבנים חיפה

הצגת תיאטרון בובות למבוגרים. אחרי 50 שנה במהלכן העלתה אבק בבוידעם, מתעוררת לתחייה מכונת הדפסי רקמה עתיקה ומספרת את סיפור חייה של אישה אמיצה שחיה במאה הקודמת. בריינה עלתה לפלשתינה השוממה, אחרי שהתמודדה ושרדה מלחמת עולם וטרגדיה אישית. באמתחתה חלום חצי ממומש על תעשיית הרקמה ובלבה געגועים עזים למשפחתה ולמלנצ'ה, עיירת הולדתה.
הרוקמת. 23 באפריל, 18:00. בית יד לבנים, חיפה

הרוקמת ע2.jpg
"הרוקמת" (צילום: יח"צ)


יום השואה במוזיאון ליהדות דוברת גרמנית 
 
מייסד המוזיאון ישראל שילוני ז"ל (בן 95 במותו ) ואוצרת המוזיאון רותי אופק, בחרו לספר את סיפור החיים, של הקהילות הדוברות גרמנית ולא את סיפור המוות. את היש ולא את האין".
במהלך השנים שלאחר תקופת השואה, אסף שילוני בדבקות ומסירות תעודות, תמונות משפחה, מדליות, חפצים אישיים, יודאיקה וספרים של הקהילות היהודיות הדוברות גרמנית שרובן נספו בשואה. 
במוזיאון בו נעשתה עבודת המחקר המקיפה ביותר, על תרומת הייקים להקמת המדינה, ניתן לצפות בסרטונים קצרים המספר על חיי הקהילות הדוברות גרמנית באירופה, על חייו של ישראל שילוני והקמת המוזיאון, והתרומה בהקמת המדינה. צאצאי משפחות הייקים יכולים למצוא פרטים על בני משפחתם. במוזיאון תצוגת חפצים אישיים, מדליות, כלי נגינה, סרוויסים, ריהוט ועוד שנתרמו ע"י צאצאי הייקים שעלו לישראל.  כמו כן מתועדת במוזיאון, עליית ה"ייקים" לארץ ותרומתם לתרבות הישראלית כולל דמויות מוכרות כמו- חנה מרון, שלמה להט (ציץ'), סטף ורטהימר , משפחת שטראוס ועוד.
מאחורי החפצים כולם מסתתרים סיפורים, בעזרתם ניתן להתוודע לפרק היסטורי ותרבותי, שחלף מן העולם, אשר ליוו את הדור הראשון של העלייה הייקית לארץ.
מחירים: מבוגר - 26 ש"ח. ילד (מגיל 3) - 23 ש"ח. ימי ושעות פתיחה לקהל בימים ב'-ה' - 16:00-09:00. טלפון: 04-9109609, 04-9872022
24 באפריל, 09:00. גן התעשייה תפן 
  
מוזיאון הייקים  תפן.jpg
מתוך התערוכה במוזיאון ליהדות דוברת גרמניתלאירועי יום השואה 2017 בחיפה ובצפון


ירושלים

עצרת הפתיחה הממלכתית של אירועי יום השואה ביד ושם

הטקס יתקיים ברחבת כיכר גטו ורשה, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת והמשנה לנשיאת בית המשפט העליון. העצרת תועבר בשידור ישיר בערוצי הטלוויזיה והרדיו ובאתר האינטרנט של יד ושם. השתתפות בהזמנה אישית בלבד.
23 באפריל, 20:00. כיכר גטו ורשה במוזיאון יד ושם, הר הזיכרון בירושלים


ערב יום השואה בתיאטרון החאן

התיאטרון הירושלמי יעלה את ההצגה "יחזקאל" בהשראת איוריו של מיכאל קובנר ובסיום ההצגה תיערך שיחה מול הקהל בהנחיית המעבד והבמאי רוני ניניו. בשיחה ישתתפו גם פרופ' אריאל הירשפלד, הסופרת נאווה סמל ומיכאל קובנר.
ערב יום השואה בתיאטרון החאן. 23 באפריל, 20:30. תיאטרון החאן, ירושלים

יחזקאל-זראר-אלון01.jpg
"יחזקאל" (צילום: ז'ראר אלון)


יום השואה בבית אבי חי

כשנה לאחר פטירתו של אלי ויזל, יקדיש בית אבי חי אירוע מיוחד לדמותו ולציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. בהנחיית חיה גלבוע, מנהלת תוכנית "חברותא" ממכון שלום הרטמן, יעסוק בתיאולוגיית השואה, שורשים חסידיים ובמאבק ברוע האנושי. באירוע ישתתפו גם פרופ' דוד הלבני, חתן פרס ישראל בתלמוד, ניצול שואה וחבר ילדות של ויזל, וד"ר יואל רפל, מנהל ארכיון אלי ויזל. את האירוע תלווה מוזיקלית להקת הלב והמעיין עם עיבודים מיוחדים לניגונים חסידיים ולשירים מבית אביו של ויזל.
יום השואה בבית אבי חי. 23 באפריל, 20:00. בית אבי חי, ירושלים

אלי ויזל צילום עמוס בן גרשום באדיבות לעמ.jpg
אלי ויל (צילום: עמוס בן גרשום, באדיבות לע"מ)


ערב שירה במרכז ז'ראר בכר

זיכרון לדור שלישי – ערב במעמד ראש העירייה ניר ברקת, בהשתתפות אמנים מובילים ואישי ציבור. ביניהם: עמיר בניון, לאה שבת, אדיר גץ, להקת עלמא, יונתן דרור, ד"ר נעמה שיק, מוטי רוזנר, רן בנימיני ואופירה עזריאלי.
23 באפריל, 21:00. מרכז ז'ראר בכר, ירושלים


לאירועי יום השואה 2017 בירושלים20/04/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע