סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה מוזיאון העם היהודי פותח את שעריו
 

 
 
לאחר עשר שנות תכנון וארבע שנות בנייה נפתח מוזיאון "אנו" - המספר את סיפור העם היהודי


חוויה מוזיאלית ייחודית

לאחר עשר שנות תכנון וביצוע, מוזיאון העם היהודי (לשעבר בית התפוצות) נפתח לקהל תחת השם ״אנו״. המוזיאון החדש יתפרש על פני 7,000 מטר ושלוש קומות ובכך יהפוך למוזיאון היהודי הגדול והמקיף בעולם.

מדובר בחוויה מוזיאלית ייחודית, אשר נבנתה בהיקף טכנולוגי שלא נראה כמותו בארץ ומעטים כמוהו קיימים בעולם, המציעה מסע מרתק, אשר במסגרתו ההיסטוריה של העם היהודי, שלעיתים באופן אינטואיטיבי זכורה רק דרך אסונותיה, נפרשת בכל הודה, כאשר לצד הקשיים שעברה, ניתן למצוא שפע של הישגים, יצירה, גאונות ויזמות.

מיצגי ותערוכות המוזיאון, משקפים בין השאר את התבלטות העשייה היהודית, אשר השפיעה בצורה אדירה על האנושות בתחומים כה רבים – אמנות, משפט, פוליטיקה, אופנה, ספרות, מדעים מדויקים, ערכים ומוסר ועוד- וסיפורים אלו יוצרים תמונה צבעונית ומרגשת, מעוררת השראה וגאווה. רוחב היריעה של המוזיאון מציע לכולנו מסע מרתק אשר דרכו אנו מגלים וחוקרים את סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי, בדרך שהופך אותו לרלוונטי ואקטואלי לכל אחת ואחד מאתנו.


אנו - מוזיאון העם היהודי, צילום: רוני כנעני, מקור: אתר המוזיאון

המוזיאון שנולד מחדש

"כל אומה ראויה למקום אשר מספר את סיפורה, ומעניק לאנשיה גאווה במי שהם, במורשתם ובשורשיהם", אומרת אירינה נבזלין, יו"ר דירקטוריון אנו-מוזיאון העם היהודי ונשיאת קרן נדב. "זוהי זכות גדולה לקחת חלק בטרנספורמציה של המוסד הזה, המהווה כעת את המוזיאון היהודי הגדול ביותר בעולם, שמספר את סיפורו של העם כולו. המוזיאון ישמש אותנו כמגדלור לזהות ולתרבות היהודית, ולחגיגת ההיסטוריה והעתיד הייחודים שלנו. אנו אסירי תודה על התמיכה העצומה שאפשרה לנו את לידתו מחדש של המוזיאון".

בשנה האחרונה, הוחלט על תהליך של מיתוג מחדש למוזיאון, שהיה מוכר בעבר כ"בית התפוצות". השם אנו נבחר כדי לתת ביטוי למגוון הצבעוני של האמונות והדעות של כולנו, המגיעות מספקטרום רחב של רקעים ושורשים, ומהוות יחדיו את הסיפור של העם היהודי, שכולנו חלק ממנו. חזון המותג אנו הוא להפוך את הזהות היהודית למושא לגאווה ומקור לעוצמה פנימית בקרב כל חלקי העם היהודי ברחבי העולם, ולחזק את תחושת השייכות, מתוך עיסוק בזהות יהודית.

"מעולם לא היה חשוב יותר להבליט את מה שקושר אותנו יחד כעם: ההיסטוריה שלנו, התרבות, הערכים ותחושת השייכות", אמר דן תדמור, מנכ"ל המוזיאון. "המוזיאון החדש שלנו מייצג את מה שניתן להשיג דרך סבלנות, התמדה ותשוקה. מהיסטוריה עשירה הטמונה במיצגים ייחודיים, לחוויות אינטראקטיביות, 'אנו' הוא פסיפס של הזהות היהודית המגוונת. אנו נרגשים לפתוח את דלתותינו לביקור חוויתי של גילוי והשראה".


אנו - מוזיאון העם היהודי, צילום: רוני כנעני, מקור: אתר המוזיאון


מרות ביידר גינסבורג ועד שאנן סטריט

במוזיאון יוצגו סרטים מרהיבים של יוצרים מכל קשת התרבות והאמנות בישראל, אסופה של מוצגי מקור נדירים המייצרת רצף של דיאלוג אמנותי ותרבותי בין עבר להווה בהם ניתן למצוא את הצווארון הרקום מגלימת שופטת בית המשפט העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג, מדליון עם דמותה של פאטמה, בתו של מוחמד, שענדו נשות משהאד באיראן, התסריט המקורי של אודיסאה בחלל של סטנלי קובריק, כתב הזכויות שניתן על ידי נפוליאון השלישי לאברהם בן טולילה, ממנהיגי הקהילה היהודית באלג'יר, הגיטרות של ליאונרד כהן וג'ין סימונס, הג'וזה של סלאח אל כווייתי ועוד.

עוד במוזיאון: מיצגי אינטראקטיב חדשניים בהם יוכלו המבקרים "לבשל" ולגלות מסורות והמצאות במטבח היהודי עם שפים מפורסמים, ליצור שירים חדשים בעזרת מיקס של קטעים של מוזיקאים יהודים מכל הז'אנרים ולגלות לאילו מפורסמים יהודים הם קשורים ועוד; אוסף עבודות האמנות של המוזיאון כולל יצירות של דיאן ארבוס, אלפרד שטיגליץ, אנדרה קרטס, כריסטיאן בולטנסקי, דור גז, יוסי ברגר ועוד. מאחורי מיצגי האינטראקטיב החדשניים, רצועות המוזיקה המקוריות והסרטים המרהיבים, עומדים יוצרים ויוצרות מכל קשת התרבות והאמנות בישראל, כמו: רן טל, דוד אופק, אבידע לבני, דפנה לוין, אדם סנדרסון, קובי פרג', קרן מור, דינה סנדרסון, יפתח קליין, שאנן סטריט, שי צברי, תומר יוסף, לנה רבנקו, ירמי פינקוס, אסף חנוכה ועוד.

"ציפינו ליום הזה במשך עשר שנים", אמרה ד"ר אורית שחם-גובר, האוצרת הראשית של המוזיאון. "זה היה מסע אינטלקטואלי ורגשי, שהקיף כמעט כל דיסציפלינה תרבותית, אמנותית וטכנולוגית, ואנו נרגשים להציג את הסיפור של העם היהודי בשלמותו, מהעבר ועד היום".

בהמשך למחויבותו של המוזיאון לעמוד בקדמת החדשנות בתצוגותיו, נעשה שימוש בטכנולוגית RFID המאפשרת למבקרים לתייג את החוויות המעניינות אותם ולקבל מייל עם בחירותיהם לאחר ביקורם. כמו כן, נעשה שיתוף פעולה עם  Geni.Com בדמות אפליקציה המאפשרת למבקרים לראות אם הם קשורים משפחתית ליהודים מפורסמים והאם הם נמצאים בתערוכה, כדי שיוכלו ללמוד עליהם יותר, ושימוש בטכנולוגיה של מציאות מדומה (VR)  במסע בין שירי ערש ממגוון תרבויות יהודיות לאורך השנים.

מדי שביד, מנהלת הפרויקט: "לאורך עשר שנות העבודה עמדו בפניי אתגרים רבים, אך הפתיחה בשנת קורונה, אחת השנים הקשות ביותר שידע עולם התרבות הוא ללא ספק האתגר הגדול מכולם. לצד הזכות בהקמת וניהול המוזיאון היהודי הגדול והמקיף בעולם, הייתה לנו גם הזכות, דווקא בתקופה זו, להמשיך ולהעסיק מאות אמנים ויוצרים". 
 


אנו - מוזיאון העם היהודי, מקור: אתר המוזיאון

פסיפס, מסע, יסודות

קומה 3 – הפסיפס : מוזיאון העם היהודי מתחיל בהווה, בימינו, בקומה שחוגגת את התרומה העצומה של היהודים בתקופה המודרנית לתרבות האנושית. באמצעות חגיגה של אורות וצבעים, מאות מוצגים, מיצגי אינטראקטיב חדשניים, תאורה דרמטית, מוזיקה בגוונים שונים וסרטים מרחיבי דעת, פורשת הקומה הזו מגוון של יוצרים ויוצרות מכל קצווי הקשת היהודית שמביאים עמם את המרחב הססגוני והמרתק של זהויות ותרבויות יהודיות בימינו – דרך הפולקלור והאמנויות, השפה והספרות, הזרמים ביהדות ותרומת יהודים לאנושות. כל אלה מבטאים זהות ותרבות יהודית, אישית וקבוצתית, מרתקת ורבת פנים שרלוונטית לכולנו, ומאפשרים לנו, כיחידים, כקבוצות וכמשפחות, למצוא כאן את עצמנו.
 
 קומה 2 – המסע: סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי, מהעת העתיקה ועד ימינו. שביל הביקור בקומה זו מאפשר לנו לפגוש את המרכזים היהודיים הגדולים בכל התקופות. מהעת העתיקה – אלכסנדריה, ארץ ישראל ובבל, משם אל ימי הביניים, עם תור הזהב של ספרד ולצדם סיפורה של יהדות אשכנז. השביל עובר אל ראשית העת החדשה – הנאורות, ההשכלה והאמנציפציה, שבעקבותיהן נפגוש את הבחירות שעשו קיבוצים יהודיים שונים, במזרח ובמערב, אל נוכח המציאות המשתנה. כל אלה מובילים את השביל אל המאה ה-20, שבה סער הרחוב היהודי מתנועות פוליטיות רבות ומגוונות, ביניהן הציונות, ומפריחתה של תרבות יהודית חילונית. עולם תוסס וססגוני שנקטע באחת בשואה. סיום הקומה מבטא את השינויים המפליגים שחלו בעם היהודי אחרי השואה – הקמת מדינת ישראל, הגירות מסיביות בחיפוש אחר מולדת חדשה, הגירוש מארצות האסלאם, ירידת מסך הברזל על יהדות ברה"מ והמגוון התוסס והחיוני של הקהילות היהודיות בימינו.
 
 קומה 1 – היסודות: האדנים הראשיים עליהם בנויה היהדות בהיבטיה הייחודיים והאוניברסליים. היסודות הייחודיים כוללים את השבת, הברית, לוח השנה העברי וציוני הדרך בחיי אדם. את היסודות האוניברסליים מייצגים התנ"ך והשפעותיו על תרבויות העולם. 
 
 "הללויה!", גלריית בתי הכנסתהגלריה כוללת 21 דגמים של בתי כנסת מתקופות וממקומות שונים, מוצגי מקור רבים וגם מיצגי מדיה מרהיבים ומרגשים, שמדגישים את הגרעין ההיסטורי-תרבותי המשותף של חיבור בין זמן למרחב יהודיים.
 
אוסף נבזליןאוסף המתמקד באמנים ממוצא יהודי. היצירות באוסף משמשות כאספקלריה תרבותית למאה שנות מודרניות, כאשר הסוגיות בהן עוסקות היצירות מהדהדות סוגיות כמו רוח האדם, התמודדות עם זיכרון, צורה וסובייקט, חילון מול מסורת, פלפול וחדות אינטלקטואלית, פואטיקה של חזותיות, עקירה, הגירה, תפוצות ועוד. מהאמנים המופיעים באוסף: אלפרד שטיגליץ, אנדרה קרטס, כריסטיאן בולטנסקי, דור גז, יוסי ברגר ועוד.
"אנו- מוזיאון העם היהודי", הוא המוזיאון היהודי הגדול בעולם והמוסד היחיד המספר את סיפורם המתמשך והייחודי של התרבות, הזהות וההיסטוריה של העם היהודי בשלמותו. המוזיאון משמש כיעד מרכזי לשיח ולמידה על היהודיות עבור יחידים, משפחות, קהילות וארגונים בישראל ומסביב לעולם.
 


אנו - מוזיאון העם היהודי, מקור: אתר המוזיאון

לינק לאתר המוזיאון
 14/03/2021   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע