סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2019 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה זוכי פרס שר התרבות בתחום הספרות
 

 
 
בין הזוכים: מנחם פרי, מירה מאיר, מרים שוסטרמן, אלי אליהו  וענת לוין


פורסמו שמות הזוכים בפרסי שר המדע התרבות והספורט, בתחומי היצירה הספרותית לשנת תשס"ח. טקס הענקת הפרסים יתקיים ביום רביעי, 17 בספטמבר במרכז עינב בתל-אביב, במעמד שר המדע התרבות והספורט, מר גאלב מג`אדלה. סך כל הפרסים – 374,000 ₪.
 
להלן פרטי הזוכים בפרסים:
 
ההוצאות הזוכות בפרסים לספרי ביכורים:

 
הוצאת כתר זוכה בפרס ע"ס 10,000 ₪ עבור הוצאה לאור של הספר "המופע הנסתר" מאת אורי אלון.
מנימוקי השופטים: זהו ספר שחש ברגישות ובחדות את היותו של העולם עשוי רבדים-רבדים, והמסוגל לגעת לעומק, בעושר של הרבדים הללו.
 
הוצאת ספרא זוכה בפרס ע"ס 10,000 ₪ עבור הוצאה לאור של  הספר "בגלל השירים" מאת אורי פרידמן.
מנימוקי השופטים: זהו ספר הבוחן את קיומו של כותבו – אך למרבה המזל, לא רק אותו – בעין שיש בה רגישות רבה לרגע, על כל מה שהוא מכיל: חוץ ןפנים, ומזיגת השניים.
 
הוצאת כרמל זוכה בפרס ע"ס 10,000 ₪ עבור הוצאה לאור של הספר  "על אודות יונתן"  מאת אתי בן אליעזר.
מנימוקי השופטים: הרומן "על אודות יונתן" מתמודד בהצלחה עם שאלות זהות ושורשים ועם התבגרות קשה של נער, החווה דרמה משפחתית והתחבטויות נפשיות כפועל יוצא מכך, ומיטיב לתאר את ההתמודדויות ברמות השונות. 

הוצאת הליקון זוכה בפרס ע"ס 10,000 ₪ עבור הוצאה לאור של הספר "אני ולא מלאך" מאת אלי אליהו.
מנימוקי השופטים: "אני ולא מלאך" מביא אל השירה העברית קול מפתיע ובשל, המטעין את האישי והאינטימי עם האקטואלי והמוחה. זהו ספר שיש בו שילוב נדיר של דבר שלם ומלוטש ועם זאת, חדור רגש ומעורר אותו.  העולם שלו עשיר, הן רגשית והן תרבותית.
 
הוצאת אחוזת בית זוכה בפרס ע"ס 10,000 ₪ עבור הוצאה לאור של הספר "אנה מסתובבת לאט" מאת ענת לוין.
מנימוקי השופטים : "אנה מסתובבת לאט" מגיש עולם שירי מעניין על שלל תחושותיו הנשיות, קיום, הנע בין חידלון לחיים, זמן ואיונו, שלעיתים מופיעים על אותו קו משווה עם תהייה על פלא הקיום-בסיכון, פלא ההישרדות.  בספר שירי אהבה יפים, שבהם "אני" ו"אתה" ככלים שלובים נתונים זה בזו עם החיים הנרקמים בפנים לטוב ולרע, עם או בלי בית.
 
הוצאת ידיעות ספרים זוכה בציון לשבח (ללא פרס כספי) על הוצאתו לאור של הספר "הביתה" מאת אסף ענברי.
מנימוקי השופטים: בארץ הזאת נולד והתקיים, במשך שנים רבות ועדיין מתקיים בגלגול מסוים שלו, מפעל אנושי יוצא דופן ויחיד במינו – נסיון לקיום מתוך שיתוף מוחלט: הקיבוץ. ספר זה לוקח על עצמו את המשימה רחבת ההיקף של הצבת סיפורו של מפעל זה.
 
חברי ועדת השיפוט של הפרס לספרי ביכורים, תשס"ח: דורית פלד – יו"ר, יערה בן דוד, פרופ` שלום רצאבי.
 
ההוצאות הזוכות בפרסים לספרות מופת:

 
הוצאת "כרמל" זוכה בפרס ע"ס 20,000 ₪ עבור "מורה נבוכי הזמן", רנ"ק, בעריכת פרופ` אמיר יהוידע
מנימוקי השופטים: ר` נחמן קרוכמל (1785-1840) היה מעמודי התווך של תנועת ההשכלה בגאליציה. ספרו הגדול (הבלתי גמור) "מורה נבוכי הזמן" הוא מן החיבורים המרתקים ביותר בתולדות הספרות העברית.
 
הוצאת "הקיבוץ המאוחד" זוכה בפרס ע"ס 20,000 ₪ עבור "כל כתבי דוד אבידן" בעריכת ד"ר ענת וייסמן וד"ר דוד ויינפלד. מנימוקי השופטים: שירתו פורצת הדרך של דוד אבידן שייכת זה מכבר לקלאסיקה של השירה הישראלית. ספריו, שרבים מהם אזלו מן השוק לפני שנים, נחשבים היום לאוצרות נדירים בקרב אוהבי שירה ואספנים.
 
הוצאת "יד בן צבי" זוכה בפרס ע"ס 20,000 ₪ עבור שירי משה זכות בעריכת פרופ` דבורה ברגמן
מנימוקי השופטים:  ר` משה זכות היה דמות מורכבת: רב, דרשן, מקובל ומשורר. לבקיאים בשירת יהודי איטליה ידועים מחזותיו הפיוטיים "יסוד עולם" ו"תָּפְתֶּה ערוך". מורשתו השירית הענפה של הרמ"ז לא זכתה מעולם לכינוס.
 
הוצאת "חרגול" זוכה בפרס ע"ס 20,000 ₪ עבור מנדלי מוכר ספרים בעברית (שם זמני) בעריכת ד"ר ענת וייסמן. מנימוקי השופטים:  ספר זה מאגד שתיים מיצירותיו של אבי "הנוסח" של הפרוזה העברית, מנדלי מוכר ספרים. בשנים האחרונות ניכרת בעולם הספר הישראלי מגמה מבורכת של חידוש וריענון יצירות קלאסיות, באמצעות מהדורות חדשות, המזמינות קוראים חדשים.
 
הוצאת "הקיבוץ המאוחד" זוכה בפרס ע"ס 20,000 ₪ עבור "כל כתבי ברדיצ`בסקי, כרך ח`" בעריכת פרופ` אבנר הולצמן. מנימוקי השופטים :  כרך זה, השמיני במספר במפעל המתמשך של הוצאתם המחודשת לאור של כתבי הסופר מיכה-יוסף ברדיצ`בסקי (1865-1921), מאגד את כל מאמריו העבריים, שחלק גדול מהם לא כונס מעולם בספר. הקוראים יוכלו למצוא כאן הן תגובותיו של אחד מאבות הספרות העברית החדשה למאורעות מרכזיים שהסעירו את הציבור היהודי בשעתם.
 
חברי ועדת השיפוט של הפרס לספרות מופת, תשס"ח: ד"ר עמי דיקמן – יו"ר, פרופ` חנן חבר, פרופ` טובה כהן, פרופ` רות קרטון בלום, פרופ` אריאל הירשפלד.
 
הזוכות בפרס היצירה למתרגמים: 

 אופירה רהט ומרים שוסטרמן זוכות, כל אחת, בפרס ע"ס 65,000 ₪. מנימוקי השופטים : אופירה רהט היא מתרגמת ותיקה ופורייה, העוסקת זה ארבעים שנה בתרגום רומנים, מחזות ויצירות עיון מן הספרות האנגלית והאמריקאית ועושה את עבודתה מתוך בקיאות במכמני התרבות האנגלית ומקפידה ליצוק את היצירות המתורגמות על ידה לעברית מנופה ומדויקת. מרים שוסטרמן תרגמה יצירות מן הקלאסיקה האיטלקית וממיטב הפרוזה האיטלקית של המאה העשרים.  תרגומיה של מרים שוסטרמן והפנורמה המרשימה של בחירותיה מעידים על אהבה ליצירות הללו ועל בקיאות עמוקה בתחומה, ועל כן בחרנו להעניק לה את פרס היצירה למתרגמים
 
הזוכים בפרסים למתרגמים משפות מיוחדות:
 
מרדכי ברקאי זוכה בפרס ע"ס 12,000 ₪ עבור תרגום הספר "סיפור בלשי" מהונגרית. מנימוקי השופטים: מרדכי ברקאי זיכה את הקורא העברי בתרגום כמה יצירות חשובות מן ההונגרית, שפה שהוא בן-בית בה, אך הנגישה רק למעטים בקרב הקוראים בישראל.  לשון תרגומיו טבעית וקולחת והם מטיבים למסור אווירתו של סגנון המקור.
 
שרה סבירי זוכה בפרס ע"ס 12,000 ₪, עבור תרגום הספר "הסופים" מערבית/פרסית. מנימוקי השופטים: "הסופים" היא אנתולוגיה עשירה של המסורת המיסטית באיסלאם.  התרגום המעולה, הצלול והקולח משלב בין הרטוריקה הדתית ונוסחאותיה ובין לשונות השיח העיוני, הסיפור והשירה.  עוד מן הראוי לציין את העריכה המופתית של המבחר, המבואות הממצים וההערות מאירות העיניים.
 
חברי ועדת השיפוט של הפרסים למתרגמים, תשס"ח: פרופ` דוד ויינפלד – יו"ר, עדו בסוק, טל ניצן קרן.
 
הזוכה בפרס לספרות ילדים ונוער בקטגוריית הגיל הרך:
 
מירה מאיר  זכתה בפרס ע"ס 15,000 ₪. מנימוקי השופטים: מירה מאיר בשירתה הצלולה ובסיפוריה החמים חכמים, מגלה כבר במשך למעלה משלושה עשורים רגישות פיוטית, ספרותי והומניסטית. מאיר היטיבה ללכוד את הוויית העולם הילדי הישראלי ויצירתה היא בבחינת תרומה משמעותית לתרבות הילדים העברית.
 
ועדת השיפוט של הפרס לספרות ילדים ונוער בקטגוריית הגיל הרך, תשס"ח: שהם סמיט-יו"ר, יונה כהן, סמדר אייל
 
הזוכה בפרס לספרות ילדים ונוער בקטגוריית ילדים ונוער:
 
יונה טפר זכתה בפרס ע"ס 15,000 ₪. מנימוקי השופטים: יונה טפר בולטת במרכזיותה התחום הכתיבה לילדים ולנוער.  היא כתבה במהלך בשנים ספרים בנושאים מגוונים המיועדים לבני גילאים שונים.  ספריה בעלי איכות ספרותית ואהובים על בני הנוער.  ספריה מאירים תקופות שונות, תוך העלאת האווירה המתאימה.
 
ועדת השיפוט של הפרס לספרות ילדים בקטגוריית ילדים ונוער, תשס"ח: ד"ר עדינה בראל – יו"ר, רות שאול, ענת פאר
 
הזוכה בפרס לעריכה ספרותית:
 
מנחם פרי – זוכה בפרס ע"ס 30,000 ₪. מנימוקי השופטים: מאז שנות השבעים, לאורך יותר משלושה עשורים, עיצב מנחם פרי את הטעם הספרותי בישראל באמצעות עבודתו כעורך.  הוא ערך בשנים אלה את כתב העת "סימן קריאה", את ספרי "סימן קריאה" ופרויקט הדגל שלו, הוא העריכה של "הספריה החדשה".  הפרס מוענק לו על מפעל חיים שלם של עריכה ספרותית, מפעל שנעשה בקפדנות מתוך אהבת ספרות עמוקה.
 
ועדת השיפוט של הפרס לעריכה ספרותית, תשס"ח: פרופ` מיקי גלוסמן – יו"ר, ד"ר ענת ויסמן, דורי מנור
 
הזוכה בפרס למשוררים בתחילת דרכם:
 
מי-טל נדלר, זוכה בסכום של 10,000 ש"ח. מנימוקי השופטים: שירתה של מיטל נדלר משקפת עצמאות פואטית; קולה בשל, מובחן וייחודי. שיריה מתבלטים בחירותן של התנועה הסגנונית בין משלבים לשוניים, ושל התנועה התמטית בינות הפרטי, הפומבי והמיתי.
 
חברי ועדת השיפוט ראו לנכון לציין לשבח את טלי לטוביצקי. מנימוקי השופטים: הפואטיקה המעודנת של לטוביצקי משקפת סגנון פואטי מובהק ומרשים, ולפיכך נמצאה ראויה לשבח.
 
חברי ועדת השיפוט של הפרס למשוררים בתחילת דרכם, תשס"ח: ליאת קפלן – יו"ר, רפי וייכרט, עמרי הרצוג.16/09/2008   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע