תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
לוח האירועים 2019 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
דרמה
 
Arctic השורד
 
 
בימוי: ג`ו פניה
משחק: מאדס מיקלסן

הופעה ראשונה: 2018

משך הופעה: שעה ו-38 דקות
 
תמונות היכן ומתי

בפינה מרוחקת של הקוטב, במרחבים אינסופיים של שלג וקור מקפיא עצמות, סערות שלג וקרח, מתגלים שברי מטוס שהתרסק. אדם בודד ששרד את התרסקות מטוסו, נאבק לשרוד, למצוא מזון, לנסות ולהזעיק עזרה.

אוברגור (מאדס מיקלסן) מנצל את כל הניסיון והידע שלו כדי לשרוד. הוא בונה מקלט משרידי המטוס, דג דגים באגם הקפוא ומטפס מדי יום לגבעה כדי לנסות ולשדר את המיקום שלו. ואז, יום אחד, משהו קורה ואוברגור חייב להחליט אם להישאר במקום או לצאת לדרך.


ביקורות
סרטים שבמרכזם אדם בודד והתמודדותו עם קונפליקט מורכב: טום הנקס ו"להתחיל מחדש". רוברט רדפורד ו"הכל אבוד". ג'יימס פרנקו ו-"127 שעות". יאקוב סדרגרן ו"האשמים". "האלי ברי" ו"הקריאה". וכעת גם הסרט האיסלנדי "השורד", שבפסטיבל חיפה של השנה שעברה, שם הוקרן בארץ לראשונה, נקרא "קוטב". יש רק דברים טובים לומר על הקולנוע האיסלנדי של השנים האחרונות ואציין במיוחד את "אישה במלחמה" ו"אפשר לנשום בשקט". "השורד" לעומתם הוא סרט מינימליסטי הממוקד כולו בגיבורו אוברגור. ולמרות ריטואל ההישרדות הקבוע שלו, והסיטואציה שאין בה כמעט בכלל דרמה – מצליח הבמאי פניה, בסרטו הארוך הראשון, לבנות מתח קבוע במעקב אחר התנהלותו של האיש בלב ישימון השלג האינסופי. כמובן שמהרגע שבו הוא מציל את האישה הפצועה מבין שברי המסוק, יש לו עוד סיבה להמשיך במאבק ההישרדות העיקש שלו, ולנו הצופים יש עוד דמות, לחלוטין לא פעילה צריך לומר, לדאוג לה. שחקן האופי הדני מיקלסן, המוכר לנו בין היתר מ"ואן גוך: בשערי הנצח", "ניצוד", "סיפור מלכותי", "ד"ר סטריינג'", "מיכאל קולהאס" ו"צ'רלי חייב למות" - מספק כאן תצוגת משחק הרואית. שפת הגוף והפנים שלו מעידים על מחויבות מלאה לתפקיד. אנחנו רואים אותו בסקאלה עשירה של תחושות ומצבים. מרגעים אופטימיים ומלאי תקווה ועד כאלה בהם הוא מרוסק, מתוסכל וכמעט מתייאש ונשבר. וכצופה אתה חש אותו ומזדהה איתו בכל תנועה ומהלך. לא פלא שמיקלסן והיצירה בכלל זכו לעשר דקות רצופות של תשואות בפסטיבל קאן 2018, שם הוקרן הסרט בבכורה.
נחום מוכיח, הבמה


דרמה
השורד