תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
לוח האירועים 2019 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
2425262728
המכון הצרפתי
 
קישינב 1903
 
 
מאת ובביצוע: זהר וקסלר
 
תמונות היכן ומתי
בעקבות שירו של ביאליק "בעיר ההרגה"
"קוּם לֵךְ לְךָ אֶל עִיר הַהֲרֵגָה" ,השחקן והיוצר זהר וקסלר יוצא למסע מחקר תיאטרלי במרחב ובזמן בעקבות סבו וסבתו, ילידי קישינב, ובעקבות הפוגרום בשנת 1903. הפוגרום זעזע את העולם ודחף את התנועה הציונית למהלך הכביר של תחיית העם היהודי.
חיים נחמן ביאליק נשלח מאודסאה בראש ועדה היסטורית כדי לגבות את עדויות הניצולים ומתוך כך כתב את הפואמה מלאת הזעם והחימה "בעיר ההרגה", הקוראת ליהודים לקחת את גורלם בכפם ולא לחכות לשווא ולמושיע. היהודים זועזעו מהדיוקן שהמשורר עשה לקורבנות ורבים החליטו להגר ממחוזות רוסיה בחיפוש אחר חיים בכבוד במערב או על אדמת ישראל.

ההצגה מעמידה את הזהות האישית כחלק ממהלך ההיסטוריה הנובעת, בראש ובראשונה, בפוגרום קישינב ובפואמה של ביאליק.

בחלק הראשון - מסע אישי בין מסמכים, ארכיונים מהארץ ומהעולם וזיכרונות.
זהר וקסלר מספר איך גילה פרטים חבויים על הישרדות משפחתו מלפני מאה ושבע שנים.

בחלק השני -
עוצמת השירה של ביאליק ממלאה את מרחב ההצגה. הקרנות הוידיאו ותיאור המסע משאירים את מקומם למילות המשורר; תיאורי הזוועה של הפוגרום מתערבבים עם תיאורי הנץ האביב. ואלוהים מרושש, חסר ישע, מביט בהם בחוסר חמלה.


זהר וקסלר - נולד בחיפה ב- 1971, למד תיאטרון ומשחק בשיקגו ובפריז. ב- 1999 יסד את קבוצת התיאטרון LE RESEDA וביים את מחזהו של גלעד עברון יהוא בתיאטרון L'EPEE DE BOIS. כשחקן זהר שיחק בהצגות מאת הורוביץ, פסבינדר, וואן לואיזן, קיין, קסימי ועוד. הוא שיחק לאחרונה בסרט קולנוע WHEN PIGS HAVE WINGS  לצד ששון גבאי.

מחיר עיר שם האולם שעה יום תאריך