logo tel aviv
תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
  כל מופעי החודש  
2020 אוגוסט
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה בלט היספניקו מניו יורק חוזר לישראל
 

 
 
תוססת ומטריפה: הלהקה תעלה את יצירת המופת שלה "כרמן מאקיה" בהשראת עולמו של פיקאסו


להט לטיני על הבמה

בעקבות הצלחתה המסחררת בביקורה בישראל ב-2016, חוזרת להקת בלט "היספניקו" מניו יורק  להציג  ערב של שתי יצירות מחול: "כרמן. מקייה" (CARMEN.MAquia) שהוכתרה על ידי המבקרים בארה"ב כיצירת מופת מאת הכוריאוגרף גוסטבו רמירז סנסאנו והיצירה המדוברת "ליניה רקטה" (Linea Recta) מאת הכוריאוגרפית אנבל לופז אוצ'ואה שיצירתה "ונדטה" הועלתה בישראל על ידי בלט קנדה בחודש פברואר האחרון.

המופע יעלה במסגרת סדרת ״מחול במשכן״ בבית האופרה בתל אביב בתאריכים: 20- 22 ביולי וכן בתיאטרון ירושלים ב-23 ביולי ובאודיטוריום חיפה ב-24 ביולי.

מאז הקמתה בניו יורק בשנת 1970 על ידי טינה ראמירז הלהקה נחשבת למובילה מבחינת יכולותיה המקצועיות ועל רקדניה נאמר כי הם: "מהרקדנים המוכשרים טכנית והמוזיקליים ביותר שתראו במחול העכשווי" (Washington Post).

הלהקה שמה לה למטרה לאתגר את התפיסה המקובלת של "הסטריאוטיפ הלטיני" באמצעות המחול ככלי ביטוי המשקף את פניה האמיתיים, מגוונים ומשתנים של הקהילה ההיספנו-אמריקאית הגדלה במהירות ברחבי ארה״ב,  בדומה ללהקתו של אלווין איילי, אשר  סימנה את הקול האפרו-אמריקאי בארה"ב כך גם בלט היספניקו מהווה ביטוי להשפעה התרבותית ההדדית בין  המהגרים ההיספניים והלטיניים בארה"ב לבין התרבות האמריקאית בה הם יוצרים.


בלט היספניקו צילם: פאולו לובו

ללהקה רפרטואר עשיר ומגוון של למעלה ממאה יצירות המביעות את היצירתיות הלטינית ומשלבות טכניקות בלט קלאסי, ג'אז, ריקוד לטיני ועכשווי. יצירות המונעות על ידי תשוקה, תיאטרליות, צבעוניות וחושניות לוהטת, מקצבים ספרדיים כמו פלמנקו, וחוטה ולטיניים סוחפים כמו הסון, ממבו, צ'ה-צ'ה-צ'ה, בולרו, טנגו ורומבה קונגה. בשל תרומתה התרבותית החשובה ואיכותה, המופע האחרון של הלהקה צולם ושודר על גבי מסך ענק בלינקולן סנטר, ניו יורק  ובחמש מאות בתי קולנוע ברחבי ארה"ב, במסגרת Dance in America, בו השתתפו בנוסף להקת ניו יורק סיטי בלט, סאן פרנסיסקו בלט ותיאטרון המחול אלוין איילי.

   

כרמן מאקיה - גוסטבו רמירז סנסאנו

"כרמן מאקייה" של הכוריאוגרף הספרדי גוסטבו רמירז סנסאנו כבר הוכתרה כ"יצירת מופת" (שיקגו סאן) והוא עצמו הוגדר כ"קול חדש ומרענן, אחד הכישרונות הבולטים בכוריאוגרפיה הספרדית" (ניו יורק פוסט).

רמירז סנסאנו יצר גרסה עכשווית של כרמן כאשר שתי יצירות של פיקאסו משמשות לו כהשראה. פיקאסו שאב עצמו השראה מאמנות לוחמת השוורים (טאורו מאקייה) - עולם שלם המורכב מאמנות הלחימה, מסורת, אסתטיקה, אופנה וקודים של התנהגות ומורכבות אסתטית המתבטא ביצירותיו באלימות ודרמה בדמויות המעוותות, המפורקות והבנויות מחדש, לעיתים בשלל בצבעים ולעיתים בשחור/לבן. את כרמן השווה פיקאסו לשור בלתי-נסבל.

בדומה לפיקאסו, גם  רמירז סנסאנו משתמש בדינמיקות ומחוות תנועתיות, מפרק ומרכיב אותן מחדש בצבעי תנועה מגוונים, על רקע התפאורה והתלבושות המרהיבות בשחור/לבן של המעצב דוד דלפין והתוצאה היא: ״כרמן״ תוססת, צעירה ומטריפה, מחול פיזי וחושני למוזיקה האהובה של ביזה, התרבות האנדלוסית העשירה, פאסדובלה, פלמנקו, וסצנת האופנה הניו יורקית.

בעבודתו "כרמן מאקייה" מזכיר לנו שוב סנסאנו את העוצמה הנשית האצורה בדמותה של כרמן כאשה חופשיה  ברוחה הבוחרת את מאהביה, מתמסרת לאהובה מבלי להתחשב במוסכמות החברתיות ואף מוכנה לשלם על כך את המחיר.   


בלט היספניקו צילם: פאולו לובו

ליניה רקטה - אנבל לופז אוצ'ואה

"ליניה רקטה" יצירתה של הכוריאוגרפית ממוצא קולומביאני אנבל לופז אוצ'ואה, שעליה נכתב לאחרונה כי היא "הכוריאוגרפית העסוקה ביותר בעולם", היא מופע יוצא דופן בו היא חוזרת לשורשי הפלמנקו בשפתה התנועתית האישית תוך שמירה על הרוח והאותנטיות של הפלמנקו. העבודה, בהשראת ציור של רובן אפנדור הקולומביאני, נושקת לתיאטרליות ובמרכזה הרקדנית כאשר השובל הארוך האדום והמרהיב של חצאית הפלמנקו שלה משמש בעצמו כרקדן, נע בין הרקדנים והרקדניות, מאתגר אותם באופן מפתיע, בלתי נשלט, משתלב ולא משתלב בהתרסה ומסמל לעתים את "המלחמה" והמתח הקיימים בריקוד הפלמנקו לצד ההרמוניה והשותפות.
 
כחלק מפעילותה בקרב הקהילה ובני נוער ובנוסף למופעים בתל אביב, ירושלים וחיפה, תקיים הלהקה, בתמיכת שגרירות ארה"ב, סדרת סדנאות בבאר שבע עם קבוצת רקדנים עם מגבלות, וכן עם קבוצות מעורבות של רקדנים מהמגזר הבדואי ביחד עם נוער באר שבעי, עם קהילת העבריים בדימונה ועם קבוצת נשים רקדניות דתיות מבני ברק.

בעקבות ביקורה האחרון בישראל ב-2016, הזמינה הלהקה שני רקדנים מצטיינים מקהילת העבריים מדימונה להשתתף בקורס קיץ בניו יורק. עם שובם לישראל התקבלו שני רקדנים אלה לצה"ל במעמד של רקדן מצטיין.


בלט היספניקו צילם: פאולו לובו

המופע יתקיים ב-20 ביולי 2019 ב-21:00, 22-21 ביולי ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב (להזמנת כרטיסים: 03-6927777), 23 ביולי ב-20:30 בתיאטרון ירושלים (להזמנת כרטיסים: 02-5605755), ו-24 ביולי ב-20:30 באודיטוריום חיפה (להזמנת כרטיסים: 04-8338888)

רכישת כרטיסים 


למועדי מופעים >

22/05/2019   :תאריך יצירה