logo tel aviv
תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
  כל מופעי החודש  
2019 יוני
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
30
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה חג המוסיקה הישראלית 2015
 

 
 
ביו היצירות: עודד זהבי מלחין את תהילה חכימי ועיבוד תזמורתי לשירי "אפר ואבק" של פוליקר


חג המוסיקה הישראלית ה-18 יתקיים בין התאריכים 21-16 בספטמבר 2015 , בשש ערים: נתניה, חיפה, תל-אביב, באר שבע, ירושלים וראשון לציון.  
 
החג יכלול עשרים מופעים מוזיקליים, מבוצעים על ידי מיטב גופי הביצוע, תזמורות והרכבים קאמריים, מיטב הסולנים והמנצחים. "התכנית השנה הינה רחבת היקף, המשקפת ומעצימה את רב הקוליות וה'פלורליזם' התרבותי שהוא בבסיס ההוויה הישראלית" אומר בעז בן משה, מנהלו המוזיקלי של חג המוסיקה הישראלית.
 
האירוע פותח חלון לעשייה המוזיקלית המגוונת בארץ, מימי טרום הקמתה של המדינה ועד ימינו אנו. ביצועים מחודשים ליצירות מופת לצד יצירות חדישות וביצועי בכורה עולמיים, מוזיקה קאמרית לצד מוזיקה לתזמורת במגוון רחב של סגנונות, החג הינו חגיגה לחובבי המוזיקה הישראלית על כל גווניה.
 
מלחין השנה הוא יוסף טל, שנבחר בזכות התרומה האדירה שתרם לקנון המוזיקלי הישראלי בתחומי האופרה, המוזיקה התזמורית, המקהלתית והקאמרית ובתחום המוזיקה האלקטרונית. טל תרם תרומה משמעותית לדור שלם של יוצרים אשר קשרו את סגנונם עם המוזיקה העכשווית. בהמשך למשנתו של יוסף טל, שלושת האנסמבלים העיקריים המבצעים מוזיקה עכשווית -  אנסמבל המאה ה-21, אנסמבל "מיתר" ואנסמבל מוזיקה נובה משתתפים השנה בחג המוסיקה ומשקפים את עושר העשייה המוזיקלית הרלוונטית בארץ.
 
בתוכניות הקאמריות ניתן למצוא הרכבים מסורתיים- רביעיות מיתרים ושלישיות פסנתר, בצד הרכבים חדשניים של כלי פריטה שונים וכלי הקשה. מקום נרחב ניתן בתכנית למוזיקה המקהלתית, ארבע מקהלות מבוגרים ושתי מקהלות ילדים מופיעות בקונצרטי א-קפלה ובקונצרטים התזמורתיים. הקול הנשי ביצירה הישראלית מקבל ייצוג ראוי בדמות יצירות של 11 מלחינות וארבע סולניות.
 
שלל יצירות של מלחינים ישראליים יבוצע בפסטיבל, בין היתר: חנה אג'יאשווילי, ענת אהרוני, חיה צ'רנובין, מנחם ויזנברג, ינעם ליף, יואב תלמי, משה זורמן, זיו קוז'יקרו, נעם סיון, מרק קופיטמן, שולמית רן, שרית שליי זונדינר ועוד רבים אחרים. 


חג-המוסיקה-הישראלית1-אילן-ספירא.jpg
מימין לשמאל יושבים: עמית דולברג, דורון סלומון, יואב תלמי. שורה עליונה מימין לשמאל: חגי יודן, קרן הדר, זיו  קוז'וקרו
(צולם בסטודיו למוסיקה של חגי יודן,
צילום: אילן ספירא)

    

ברפרטואר החג: שירים של לאה גולדברג, תהילה חכימי ויהודה פוליקר

בנתניה אשר בה יפתח הפסטיבל, תושמע יצירה חדשה של עודד זהבי שנכתבה לטקסטים של המשוררת תהילה חכימי.
 
בחיפה ייערך קונצרט מחווה ללאה גולדברג עם לחנים לשיריה פרי עטם של חיים אלכסנדר ושל מיכאל וולפה אשר יבוצעו על ידי הזמר עופר כלף ושלישיית עתר.
 
בתל אביב יחגוג חג המוסיקה את יום הולדתו ה-80 של המלחין נעם שריף בקונצרט "שריף בריבוע" שבו יבוצעו שתיים משלוש רביעיות המיתרים שלו על ידי רביעיית ראשונים. בתל אביב גם  יוקרן בכל שעה עגולה סרט דוקומנטרי על המלחין יוסף טל ויצירתו "אימגו" תבוצע על ידי אנסמבל המאה ה-21 בניצוחו של גיא פדר לצד יצירות של ראובן סרוסי ושל רון וידברג.
 
באר שבע תזכה לקונצרט מיוחד "זכרונות מסלוניקי". בין היצירות שיבוצעו יהיו שירי "אפר ואבק" של יהודה פוליקר בתזמורו של רפי קדישזון. בקונצרט תנגן הסינפונייטה של באר שבע בניצוח דורון סולומון ובהשתתפות הסופרן קרן הדר, הגיטריסט והמלחין דני עקיבא ומקהלת הילדים "ניצן".
 
בירושלים יוצגו שלושה קונצרטיים קאמריים, להרכבים שונים  ביניהם מחזור שירים מאת אבנר חנני  "כן, זאת היא המוזיקה" למילים של המשורר נתן זך ובקונצרט אחר תבוצע בבכורה היצירה Jerusalem Calling של אייל באט על ידי מקהלת מורן  בניצוחה של נעמי פארן, לצד יצירות כמו "יעלה יעלה" ללחן של אברהם אמזלג, "ממעמקים" של עידן רייכל ועוד.. 

ראשון לציון היא העיר האחרונה אליה יגיע הפסטיבל. בקונצרט הסיום יבוצע הקונצ'רטו לפסנתר של יחזקאל בראון. ביצוע זה ויצירות אחרות של בראון שיבוצעו בחג המוסיקה הם אות לכיבוד זכרו על ידי הפסטיבל. בקונצרט המקדים תבוצע בבכורה היצירה "כמה הערות על מוזיקה" של המלחין מנחם צור


 
חג-המוסיקה-הישראלית2-אילן-ספירא.jpg
חג המוסיקה הישראלית  (צולם בסטודיו למוסיקה של חגי יודן, צילום: אילן ספירא)זוכי פרס היצירה
 
כמדי שנה, מכבד הפסטיבל את זוכי  פרס היצירה לקומפוזיטורים מטעם ראש הממשלה. הזוכים בפרס רה"מ מהשנה הקודמת מתכבדים בביצוע יצירותיהם בחג. חג המוזיקה מצדיע גם לזוכי הפרס למלחינים תשע"ה שמתארחים לטקס קבלתו בקונצרט הפתיחה החגיגי בנתניה. הפרס יוענק השנה לגדעון לבינסון, זיו קוז'וקרו, הדס פארי, מאיה דוניץ, יונתן כנען וגורי אגמון

***
 
"חג המוסיקה הישראלית" בניהולו האמנותי של ד"ר בעז בן משה, מופק על ידי המכון למוסיקה ישראלית בתמיכת המועצה הישראלית לתרבות ואמנות, משרד התרבות והספורט, מנהל התרבות, מחלקת המוסיקה, ובשיתוף 'קול המוזיקה'. 
 
אירועי "חג המוסיקה הישראלית יתקיימו בתאריכים הבאים: 16 בספטמבר -  היכל התרבות נתניה, 17 בספטמבר – מרכז רפפורט ומוזיאון טיקוטין בחיפה, 18 בספטמבר – מוזיאון תל אביב לאמנות, 19 בספטמבר – היכל התרבות באר שבע, 20 בספטמבר – תיאטרון ירושלים והמרכז למוסיקה ירושלים, 21 בספטמבר – היכל התרבות ראשון לציון. הכניסה לכל אירועי "חג המוסיקה הישראלית" ללא תשלום. יש להזמין מקומות מראש! הזמנת מקומות באתר חג המוזיקה הישראלית: www.isreli-music-festival.org. בירורים והזמנות לקבוצות: 02-6241041.


לכל הקונצרטים בחג המוסיקה הישראלית 201524/08/2015   :תאריך יצירה