logo tel aviv
תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
  כל מופעי החודש  
2019 אוקטובר
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
תיאטרון באר שבע
 
לא על זמירים
 
 
מאת: טנסי וויליאמס
תפעול תאורה: רבקה משולח
בימוי: רועי הורוביץ
מוזיקה: דניאל סלומון
תעתוק וניהול מוזיקלי: במבי פרידמן
תמליל: אנה היא
תאום אמנותי: עמיר ברנר
תחקיר ועריכה: דידי גולן
משתתפים: עמוס לביא , אסתי קוסוביצקי , אורי זגורי , שי פרדו , דורון חניה , ניצן איון , ליאור דובדבני , טליה דור , עמית זמיר , שגיא מינץ , ליאור משה , איציק נקש , מוטי קמחי , ליאור רוכמן
 
תמונות היכן ומתי

"לא על זמירים..." הוא ממחזותיו המוקדמים של המחזאי האמריקני הנודע טנסי וויליאמס ("חשמלית ושמה תשוקה", "ביבר הזכוכית", "ציפור הנעורים המתוקה"...), שנכתב בשנת 1938 ושכב בארכיונים של אוניברסיטת טקסס במשך עשרות שנים.

הוא נתגלה מחדש על ידי השחקנית וונסה רדגרייב, שהביאה אותו להפקה ראשונה בתיאטרון הלאומי הבריטי בדיוק שישים שנה אחרי שנכתב, ב 1998.

עלילת המחזה מבוססת על פרשייה אמיתית, שבמהלכה ניהלה קבוצת אסירים בבית-כלא אמריקני מאבק עיקש, חסר פשרות, בשלטונות הכלא סביב תנאי המאסר.
שמו של המחזה הינו מחווה של וויליאמס, על דרך השלילה, לשירו הנודע של המשורר ג''ון קיטס, "שיר הלל לזמיר". באמצעות הפראפרזה מבקש וויליאמס לטעון כי על היצירה האמנותית להתמקד בתיאורי הסבל האנושי, ולא להסתפק בשירי הטבע למיניהם, יפים ככל שיהיו (בענין זה זכורה גם קביעתו של ברטולד ברכט לפיה "ישנם זמנים שבהם לשורר על אילנות הוא פשע").

ההצגה הועלתה לראשונה בסטודיו משחק של יורם לוינשטיין. העלאתו בסטודיו של יורם לוינשטיין הינה הצגת הבכורה שלו בארץ, ובין הפעמים הראשונות שהוא זוכה להיות מוצג על במה כלשהיא.

ביקורות
"גרסה תיאטרלית ואכזרית לא פחות ממה שהתרחש בין כותלי הכלא בסדרה "אוז". גם התפאורה שמורכבת מסורגי בית כלא ומיטות שדה, עושה עבודה מינימליסטית וחזקה. צוות השחקנים עושים עבודה אמינה ומרשימה. המוזיקה, שנכתבה על ידי דניאל סלומון, אפקטיבית ומרגשת"
מעריב

"זהו מחזה שהאקטואליות שלו ברורה... הורוביץ הצליח להפיק מצוות השחקנים משחק קבוצתי מצויין...ליאור משה מרשים במשחק רב עוצמה בתפקיד בוץ' מנהיג האסירים, ניצן איון מעצבת במשחק מרגש את אווה המזכירה החדשה, שגיא מינץ מצליח לגלם דמות מסקרנת מאוד של האסיר המשרת את מנהל הכלא ומפתח רומן עם מזכירתו...ליאור רוכמן מגלם אסיר חדש וצעיר במשחק אנרגטי סוחף עד קצות עצביו...ליאור דובדבני גונב את ההצגה ככומר מגוחך."
צבי גורן, אתר הבמה

"מחזה פחות מוכר של טנסי ויליאמס שעלה כאן לראשונה. הורוביץ, יוצר מצליח וקפדן, נותן את מלוא הבמה למיטב הכשרונות. זוהי הפקה מורכבת ומרגשת למחזה תובעני והיא עושה רק כבוד לוויליאמס...
הצגה חשובה ומוצלחת"
עידוא דגן, זמן תל אביב

"המחזה הוא רב העוצמה ביותר שויליאמס כתב אי פעם. הורוביץ שובר את הבוטות והאכזריות שבמחזה בעזרת מוסיקה נכונה ועם כמה דמויות נשיות... כל השחקנים מהווים חלק מצוות... חלק מפאזל של הצלחה. משהו שאפשר להתגאות בו.
מחזה עם מסר נוקב, בימוי הדוק, שחקנים מצוינים וחוויה מסמרת."
עליס בליטנטל, צפון העירמחיר עיר שם האולם שעה יום תאריך

 
קישורים